Τσεχική Δημοκρατία Πράγα απορίες...

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και το πάρκο (ποιό πάρκο? εγώ νόμιζα ότι είναι δρόμος)
Μάλλον εννοεί από την άλλη πλευρά, την πλατεία από το Radio Free Europe ως το σταθμό (Hlavni Nadrazi). Φέρνει περισσότερο σε πάρκο...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Στην Αθηνα ή στη Ρωμη νομιζω μπορεις να τα δεις ολα ανετα με τα ποδια !

Η ατάκα σου αυτή είναι θεϊκή, ιστορική για το φόρουμ και δεν χρειάζεται κανένα σχόλιο από εμένα.
Απλά έμεινα κάγκελο όταν το διάβασα.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Έτσι, έτσι! Μακρυά από τα ΜΜΜ ! Μόνο με τα πόδια, μόνο από τους κεντρικούς δρόμους (κι αν έχουν νησίδα στη μέση, μόνο πάνω σ' αυτήν - για ασφάλεια), και ποτέ τη νύχτα (στην ανάγκη μόνο από υπερφωτισμένους δρόμους) για να είσαι ήσυχη. Και το πάρκο (ποιό πάρκο? εγώ νόμιζα ότι είναι δρόμος) να το αποφύγεις οπωσδήποτε (έχει και απατεώνες ταξιτζήδες εκεί, που σταθμεύουν μπροστά στα ξενοδοχεία και στην πέφτουν συνέχεια). Σε 8 μέρες θα προλάβεις έτσι, με την ησυχία σου, να δεις όλο το πακέτο που βλέπουν το 99% των τουριστών - αλλά δεν θα πάρεις χαμπάρι για το τι γίνεται στην πόλη.

......

Μα καλά, είμαστε σοβαροί?
προφανως οχι
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
παιδια, βρηκα ξενοδοχειο στην οδο Prokopova 9, 130 00 Praha 3

βλεπω ειναι αρκετα κοντα στο κεντρο

για οσους ξερουν, η περιοχη ειναι καλη και ασφαλης?
 

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ταξίδι-Όνειρο
Με καλή παρέα:παντού
παιδια, βρηκα ξενοδοχειο στην οδο Prokopova 9, 130 00 Praha 3

βλεπω ειναι αρκετα κοντα στο κεντρο

για οσους ξερουν, η περιοχη ειναι καλη και ασφαλης?
Εγω εχω παει μονο μια φορα πραγα και εμεινα ακριβως ενα λεπτο μακρια απο την γεφυρα καρολου (χωρις να μεινω ικανοποιημενος).Βλεποντας στο χαρτη αυτο που λες λιγο μακρια απο το κεντρο (παλια πολη) το κοβω και τριγυρω δεν βλεπω και κανενα μεταφορικο μεσο.Με καθε επιφυλαξη!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
παιδια, βρηκα ξενοδοχειο στην οδο Prokopova 9, 130 00 Praha 3

βλεπω ειναι αρκετα κοντα στο κεντρο

για οσους ξερουν, η περιοχη ειναι καλη και ασφαλης?
Γκουγκλαροντάς το, είδα ότι είναι στο Zizkov. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Σίγουρα δεν είναι στο ιστορικό κέντρο της πόλης. Θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις αρκετά τα ΜΜΜ. Μετρό έχει η περιοχή και λεωφορεία θα βρεις. Εμείς είχαμε πάει βόλτα εκεί, για καφέ και μπύρα. Είναι μια πολύ ευχάριστη περιοχή στην οποία θα είσαι με τους κατοίκους της Πράγας και όχι με τουρίστες. Έχει πολλά μέρη για φαΐ και ποτό/καφέ (υποτίθεται ότι σε 5 τετρ. χιλιόμετρα υπάρχουν 300 μπαρ). Δεν έχει ιδιαίτερα αξιοθέατα. Εμείς είδαμε τον πύργο της τηλεόρασης. Μας φάνηκε εντελώς ασφαλής η περιοχή.

Από την άλλη το ξενοδοχείο που έχεις βρει έχω την εντύπωση ότι δεν είναι και πολύ κεντρικά στο Zizkov. Μη σε φάνε οι δρόμοι...

Σ' αυτό εδώ ήπιαμε την μπύρα μας
Pal
για κάποιους το καλύτερο μπαρ της Πράγας, πολύ τακτικά φιλοξενεί συναυλίες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Γκουγκλαροντάς το, είδα ότι είναι στο Zizkov. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Σίγουρα δεν είναι στο ιστορικό κέντρο της πόλης. Θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις αρκετά τα ΜΜΜ. Μετρό έχει η περιοχή και λεωφορεία θα βρεις. Εμείς είχαμε πάει βόλτα εκεί, για καφέ και μπύρα. Είναι μια πολύ ευχάριστη περιοχή στην οποία θα είσαι με τους κατοίκους της Πράγας και όχι με τουρίστες. Έχει πολλά μέρη για φαΐ και ποτό/καφέ (υποτίθεται ότι σε 5 τετρ. χιλιόμετρα υπάρχουν 300 μπαρ). Δεν έχει ιδιαίτερα αξιοθέατα. Εμείς είδαμε τον πύργο της τηλεόρασης. Μας φάνηκε εντελώς ασφαλής η περιοχή.

Από την άλλη το ξενοδοχείο που έχεις βρει έχω την εντύπωση ότι δεν είναι και πολύ κεντρικά στο Zizkov. Μη σε φάνε οι δρόμοι...

Σ' αυτό εδώ ήπιαμε την μπύρα μας
Pal
για κάποιους το καλύτερο μπαρ της Πράγας, πολύ τακτικά φιλοξενεί συναυλίες.
Πήγα στο Zizkov στο εβραϊκό νεκροταφείο (για τον τάφο του Κάφκα :D). Μου φάνηκε αδιάφορο και για να πας μια φορά, εντάξει, αλλά να μείνεις εκεί, είναι μακριά από το κέντρο.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

νομιζω οτι η αποσταση απο το κεντρο ειναι γυρω στα 2 χλμ, που μου φαινεται οκ.

στα συν το οτι τα μερη που εχω βρει για φαγητο κλπ φαινεται να ειναι οντως πολυ κοντα στο ξενοδοχειο.

η αποφαση δεν ειναι οριστικη , αλλα τα 150 ευρω συνολικά για 7 δν σε ενα μεγαλο studio για 2, 20 τ.μ. με προσωπικο μπανιο, κουζινουλα και πρωινο σε μπουφε, το κανουν ιδιαιτερα δελεαστικο!
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

νομιζω οτι η αποσταση απο το κεντρο ειναι γυρω στα 2 χλμ, που μου φαινεται οκ.

στα συν το οτι τα μερη που εχω βρει για φαγητο κλπ φαινεται να ειναι οντως πολυ κοντα στο ξενοδοχειο.

η αποφαση δεν ειναι οριστικη , αλλα τα 150 ευρω συνολικά για 7 δν σε ενα μεγαλο studio για 2, 20 τ.μ. με προσωπικο μπανιο, κουζινουλα και πρωινο σε μπουφε, το κανουν ιδιαιτερα δελεαστικο!
Μια χαρά είναι η περιοχή που είναι το χοτέλ σου. Αν σου αρέσει το ξενοδοχείο και σε δυνδυασμό με την καλή τιμή που έχει κλείστο μη το πολυσκέφτεσαι, με την απόσταση από το κέντρο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Εγώ είχα μείνει το καλοκαίρι σε χοτέλ στην οδό Rohakova 70 και με το τραμ ή το λεωφορείο είμασταν σε 15-20 λεπτά στο κέντρο. Αν είναι να γλιτώσεις χρήματα δεν πειράζει να θυσιάσεις κάποια λεπτά από τον χρόνο σου για την μετακίνησή σου;)
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Μια χαρά είναι η περιοχή που είναι το χοτέλ σου. Αν σου αρέσει το ξενοδοχείο και σε δυνδυασμό με την καλή τιμή που έχει κλείστο μη το πολυσκέφτεσαι, με την απόσταση από το κέντρο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Εγώ είχα μείνει το καλοκαίρι σε χοτέλ στην οδό Rohakova 70 και με το τραμ ή το λεωφορείο είμασταν σε 15-20 λεπτά στο κέντρο. Αν είναι να γλιτώσεις χρήματα δεν πειράζει να θυσιάσεις κάποια λεπτά από τον χρόνο σου για την μετακίνησή σου;)
ετσι λεω κι εγω! διοτι αξιοπρεπη και πολυ οικονομικα καταλυματα στο κεντρο δε βλεπω να πολυπαιζουν!
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
ετσι λεω κι εγω! διοτι αξιοπρεπη και πολυ οικονομικα καταλυματα στο κεντρο δε βλεπω να πολυπαιζουν!
Έτσι είναι. Κι εγώ το ίδιο έβλεπα όταν έψαχνα για ξενοδοχείο στο κέντρο. Αν έχεις διάθεση να χρησιμοποιήσεις λίγο τα ΜΜΜ βρίσκεις πολύ όμορφα καταλύματα λίγο έξω απ΄το κέντρο. Κι εμείς είχαμε δώσει 245Ε για 7 νύχτες με πρωινό και πολύ όμορφο δωμάτιο με πολύ καλές κριτικές και δεν μετανιώσαμε ούτε στιγμή που δεν μείναμε κέντρο. Άλλωστε ξυπνάγαμε νωρίς το πρωί για να δούμε τα αξιοθέατα και έτσι το βράδυ δεν ξενυχτάγαμε ιδιαίτερα, επομένως προλαβαίναμε μια χαρά τις συγκοινωνίες, άσε που υπάρχουν και νυχτερινά δρομολόγια..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.810
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom