Τσεχική Δημοκρατία Πράγα απορίες...

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.965
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
επειδή μέσα σε μια βδομάδα έχουν εκτιναχθεί οι τιμές των αεροπορικών φοβάμαι μην ανέβουν και άλλο, γαιτι μου είχαν πει να περιμένω τα ταξιδιωτικά που βγάζουν προσφορές τον Οκτώβρη. Αξίζουν αυτές;και αν ναι, έχεις κανείς να μου προτείνει κάποιο ταξιδιωτικό; ευχαριστώ εκ των προτέρων
Είναι ζαριά. Μπορεί να βγουν, μπορεί και να μη βγούν ή να μην είναι καλές. Αν ξέραμε την απάντηση στην ερώτηση αυτή, οι αεροπορικές πως θα πούλαγαν;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Μια μικρή βοήθεια για φαγητό στην Πράγα!! Θα είμαι εκεί τη Δευτέρα 7/8 για 2 μόνο μέρες. Έχω ξαναπάει το 2006 και θυμάμαι έντονα κάποιες τοπικές γεύσεις που μου άρεσαν... Μετά όμως από 11 χρόνια τα δεδομένα στην εστίαση θα έχουν αλλάξει.
Εάν κάποιος επισκέφτηκε την πόλη την τελευταία διετία και έχει φρέσκα δεδομένα, εάν μπορεί ας με βοηθήσει. Το @Maraki_p με βοήθησε ήδη πολύ με τις προτάσεις της, αλλά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη, γιατί διάβασα αντιφατικά σχόλια για καποια εστιατόρια της αλυσίδας Kolkovna.
Θα είμαι με τετραμελή οικογένεια που τρώει τα πάντα!! Θέλω τοπική κουζίνα, ωραίο περιβάλλον και τιμές λογικές (25-30€/άτομο).
Και επειδή θα συνεχίσουμε για Δρέσδη και Βερολίνο, όποιος έχει φρέσκες προτάσεις για φαγητό θα με διευκολύνει πολύ!!
Επίσης, εκτός από το Εθνικό Μουσείο της Πράγα που το επισκέφτηκα παλαιότερα, υπάρχει κάποιο άλλο μουσειο που να έχει ενδιαφέρον για τα μεγάλα παιδιά μου (14 και 20 ετών);
Δεν έχω βρει κάτι από τους τουριστικούς οδηγούς που έχω...
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Έχει εμπειρία κάποιος από θερμοκρασίες στην Πράγα Αύγουστο μήνα;
Είναι υποφερτά για να μπορείς να γυρίζεις μέρα μεσημέρι την πόλη;
Όταν ειχαμε παει Πράγα καλοκαίρι είχαμε τύχει σε καύσωνα(όπως ακούω και για αυτές τις ημέρες).Το μόνο που μας έσωσε, γιατί πραγματικά ήταν αφόρητη η κατάσταση σε μια πόλη που δεν εχει και υποδομές για τέτοια ζέστη,ήταν ....οι ΟΜΠΡΕΛΕΣ!!!Τις ειχαμε πάρει μαζί μας για τις βροχές .Όμως ακολουθήσαμε το παράδειγμα των Κινέζων-Ιαπώνων τουριστών στην Αθήνα και ...τα καταφέραμε γιατί το απλό καπέλο δεν έκανε τίποτα!!!Όπως ανακάλυψα με μεγάλη μου έκπληξη,η ομπρέλα δημιουργεί γύρω σου μια περίμετρο δροσιάς!!!ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ...Πάρε μαζί σου ομπρέλες ..θα είναι "παντώς καιρού"
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μια μικρή βοήθεια για φαγητό στην Πράγα!! Θα είμαι εκεί τη Δευτέρα 7/8 για 2 μόνο μέρες. Έχω ξαναπάει το 2006 και θυμάμαι έντονα κάποιες τοπικές γεύσεις που μου άρεσαν... Μετά όμως από 11 χρόνια τα δεδομένα στην εστίαση θα έχουν αλλάξει.
Εάν κάποιος επισκέφτηκε την πόλη την τελευταία διετία και έχει φρέσκα δεδομένα, εάν μπορεί ας με βοηθήσει. Το @Maraki_p με βοήθησε ήδη πολύ με τις προτάσεις της, αλλά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη, γιατί διάβασα αντιφατικά σχόλια για καποια εστιατόρια της αλυσίδας Kolkovna.
Θα είμαι με τετραμελή οικογένεια που τρώει τα πάντα!! Θέλω τοπική κουζίνα, ωραίο περιβάλλον και τιμές λογικές (25-30€/άτομο).
Και επειδή θα συνεχίσουμε για Δρέσδη και Βερολίνο, όποιος έχει φρέσκες προτάσεις για φαγητό θα με διευκολύνει πολύ!!
Επίσης, εκτός από το Εθνικό Μουσείο της Πράγα που το επισκέφτηκα παλαιότερα, υπάρχει κάποιο άλλο μουσειο που να έχει ενδιαφέρον για τα μεγάλα παιδιά μου (14 και 20 ετών);
Δεν έχω βρει κάτι από τους τουριστικούς οδηγούς που έχω...
Για το φαγητό δεν θα μπορέσω να βοηθήσω, όμως επειδή έχουμε κάνει τη διαδρομή Βερολίνο-Δρέσδη-Πράγα και πάλι πίσω Βερολίνο αυθημερόν,θέλω να σου επιστήσω την προσοχή στο GPS.Οι χάρτες από το Βερολίνο στη Δρέσδη και προς την Πράγα ήταν πολύ καλοί.Όταν όμως βάλαμε το GPS για να επιστέψουμε Βερολίνο υπήρχε σοβαρό πρόβλημα γιατί αυτοί οι χάρτες δεν ήταν ενημερωμένοι.Καμία πληροφορία!!! Οι δε ταμπέλες στο δρόμο δεν ανέφεραν πουθενα Βερολίνο ή Δρέσδη.Μεγάλη περιπέτεια η επιστροφή!!! Η εμπειρία μου είναι από πριν 5 χρόνια . Μπορεί τώρα να έχουν αλλάξει τα πράγματα, έχε το όμως υπ`όψιν σου.Πάντως αυτή η διαδρομή δίπλα στο ποτάμι είναι από τις ωραιότερες που έχω δει και αξίζει να περάσετε με φως για να την δείτε. Αν θέλεις πληροφορίες για φαγητό στο Βερολίνο,πολυ ευχαρίστως!!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Για φαγητό σε Πράγα να προτείνω το, τι άλλο, ιταλικό La Piccola Perla. Το κάτι άλλο!

Για το καλύτερο TRDELIK και για ωραίες κρέπες στο Creperie U Kajetana.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@maria traveler Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Χρησιμοποιούμε την εφαρμογή πλοήγησης "HERE" με χάρτες και δεν μας πρόδωσε ποτέ! Θα έχω το νου μου όμως για να μη χαθούμε αφού λες ότι δεν υπάρχει σήμανση.
Ποια είναι αυτή η διαδρομή δίπλα στο ποτάμι που λες ότι ήταν μαγευτική; Ο δρόμος Βερολίνο -Δρέσδη ή κάποιος άλλος;
Θα ήθελα και πληροφορίες για φαγητό στο Βερολίνο, αλλά θα αναζητήσω άλλο θέμα σχετικό με την πόλη (στο forum) και θα κάνω εκεί την ερώτηση για να μην είμαστε off topic!
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
@maria traveler Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Χρησιμοποιούμε την εφαρμογή πλοήγησης "HERE" με χάρτες και δεν μας πρόδωσε ποτέ! Θα έχω το νου μου όμως για να μη χαθούμε αφού λες ότι δεν υπάρχει σήμανση.
Ποια είναι αυτή η διαδρομή δίπλα στο ποτάμι που λες ότι ήταν μαγευτική; Ο δρόμος Βερολίνο -Δρέσδη ή κάποιος άλλος;
Θα ήθελα και πληροφορίες για φαγητό στο Βερολίνο, αλλά θα αναζητήσω άλλο θέμα σχετικό με την πόλη (στο forum) και θα κάνω εκεί την ερώτηση για να μην είμαστε off topic!
Η διαδρομή Δρέσδη- Πράγα περνούσε δίπλα από το ποτάμι. Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει και άλλος δρόμος.Στην αναζήτηση είχαμε βάλει απλά τις 2 πόλεις.
Το 'HERE' το έχω κι εγώ αλλά δεν το εχω χρησιμοποιήσει. Θα το έχω υπ`όψιν μου.
Τα του Βερολίνου ...στο Βερολίνο!!Σωστό!!
Καλό Ταξίδι!!!Θα περάσετε υπέροχα!!!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Για φαγητό σε Πράγα να προτείνω το, τι άλλο, ιταλικό La Piccola Perla. Το κάτι άλλο!

Για το καλύτερο TRDELIK και για ωραίες κρέπες στο Creperie U Kajetana.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! Την creperie θα την τιμήσουμε δεόντως!! Αλλά 2 μόνο μέρες στην Πράγα να μην δοκιμάσουμε την τοπική κουζίνα; Κανένα καλό Ιταλικό στο Βερολίνο έχεις να μας προτείνεις για να κάνουμε διάλειμμα από την κρεατοφαγία της Πράγας; :lol:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! Την creperie θα την τιμήσουμε δεόντως!! Αλλά 2 μόνο μέρες στην Πράγα να μην δοκιμάσουμε την τοπική κουζίνα; Κανένα καλό Ιταλικό στο Βερολίνο έχεις να μας προτείνεις για να κάνουμε διάλειμμα από την κρεατοφαγία της Πράγας; :lol:
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...800596-Reviews-Ferdinanda-Prague_Bohemia.html μπες στο site τους, εχει 2 μαγαζια, το άλλο στη Malostranske Namesti,οποιο σε βολεύει.

Αλλα στο ιταλικο να πας.
 

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Θα επισκεφτώ με την κοπέλα μου την Πράγα την περίοδο των Χριστουγέννων, ήδη μαζεύω όσες πληροφορίες μπορώ απο το φόρουμ.

Θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω αν θυμάται κάποιος ωραία Jazz bar τα οποία θα θέλαμε να τιμήσουμε.

Επίσης συνεχώς διαβάζω ότι το καλό φαγητό στην Πράγα είναι εκτός κέντρου, επειδή θα κινούμαστε λογικά και με αυτοκίνητο, υπαρχει κάτι εκτος κέντρου που θα προτείνατε? Οχι μόνο με τσέχικο φαγητό, στη μια βδομάδα που θα είμαστε θέλουμε να δοκιμάσουμε αρκετες κουζίνες και φαγητά και πιο ελαφρυ απ το τσεχικο :p
 
Μηνύματα
21
Likes
1
Καλησπέρα σε ολη την κοινότητα παρακολουθώ χρόνια το φόρουμ αλλα παντα σιωπηλά εχω κάνει αρκετά ταξίδια τα τελευταία χρόνια και καποια στιγμη θα ανοιξω καποιο θέμα οταν υπάρχει ο απαιτούμενος χρόνος ωστε οι εμπειρίες και οι γνώσεις να βοηθήσουν την κοινότητα που και αυτός ειναι ο σκοπός δημιουργίας του!
Λοιπον ας μην πλατιάζω και να μπω στο θέμα! Πράγα μεσα Δεκεμβρη με την κοπέλα μου μια βδομάδα πριν τα χριστουγεννα!!!
Η Πράγα είναι δυστηχώς ένα μέρος δυσκολο στο να βρείς φτηνά εισητήρια οποτε σκάισκάννερ ωρες και μερες μπροστά στο πσ και τσουπ να που βρήκες οικονομικο συνδιασμό και τον έχασες γιατι ελεγες απο αυριο τα κλείνω γιατι δν το έπαιρνες πραγματικα αποφαση χαχα! Εν τέλει πριν μια βδομάδα βρισκω 40 ευρω απο Θεσσαλονικη - Μιλάνο μια ωρα καθυστέρηση και Μιλάνο - Πράγα σούπερ! (στην προηγουμενη προσφορά πηγαινες με 13 ευρώ πρωι 8μιση μιλάνο και απο εκει εφευγες 4 το μεσημερι για πράγα με 10 ευρώ εκανες και μια βόλτα μιλανο για ενα καφέ :( :( ) Έλα ομως που θες και να γυρίσεις καπως...(προηγούμενη προσφορά ειχες επιστροφή απο βρυξέλες ή Μιλάνο ή Ρώμη με μαξ 30 με 40 ευρω Τσάμπα....) αλλα ξαφνικά ενω απο πράγα βρισκεις απίθανες τιμες η επιστροφη απο τα εκάστοτε αεροδρόμιο ειναι απο 100 ευρώ και πανω ήττα.....Εν κατακλείδι επιλέγω την επιλογή του τρένου απο πράγα με (εδω ειναι το πρώτο μ ερώτημα....βρήκα 2 προσφορές ενα 14 ευρώ για βερολινο απο αυτο το site https://www.cd.cz/en/default.htm , και 25 ευρώ απο το goeuro και το site του τρένου θελω να μαθω αν εχει εμπιστευτεί κανεις καποια απο τα 2 site ωστε να μου προτείνει αν ειναι αξιόπιστό) διαμονή 2 μέρες βερολίνο και τρίτη πρωί (το ταξίδι θα ξεκινήσει 13 δεκεμβρίου Τετάρτη και τελείνει Τρίτη 19) με επιστροφή απο Βερολίνο 70Ευρώ.........πόνεσε (είχε 17 ευρώ σε αλλο συνδυασμό...) οποτε συνολο 110 χωρίς τρένου! Θα ήθελα να μαθω λεπτομέριες για την Πράγα tips εντυπώσεις και τι να προσέξουμε, μερη για φαγητό απο ατομα π έχουνε πάει και οτιδήποτε εχει να κανει με την πράγα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα. Αν έχω καταλάβει καλά τα γραφόμενα σου,
α) φαντάζομαι πετάτε με ryan. 1 ώρα ανάμεσα στις πτήσεις στο Μιλάνο είναι πολύ λίγος χρόνος για να περάσετε ξανά από έλεγχο και να καλύψετε τυχόν μικροκαθυστερήσεις. Για μεγάλη καθυστέρηση, δεν το συζητώ καν.
β) Εισιτήρια τρένου από το επίσημο: https://www.cd.cz/en/default.htm
δεν χρειάζεται να φάτε το καπέλο του άλλου. Επίσης κοιτάξτε και την επιλογή λεωφορείου, μπορεί να βρείτε καλή προσφορά.
γ) Για Πράγα διαβάζεις το παρόν θέμα, αλλά και από αυτά: https://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=44
και από αυτές τις ιστορίες https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=44
θα βρεις πολλές πληροφορίες για ό,τι θέλεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom