Τσεχική Δημοκρατία Πράγα απορίες...

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Φτάνουμε 21 Νοεμβρίου το μεσημέρι και φεύγουμε 25 απόγευμα, έχουμε 4 διανυκτερεύσεις αλλά στην ουσία είναι 3 μέρες ολόκληρες και 2 μισές, δεν θα βαρεθούμε στην Πράγα λες ;
Τι να σου πω, εγώ έκατσα 2 ολόκληρες (δυστυχώς) μέρες το καλοκαίρι και νιώθω ότι δεν είδα αρκετά πράγματα. Μία τρίτη μέρα θα γέμιζε υπερβολικά άνετα. Τώρα ιδίως με το χριστουγεννιάτικο κλίμα κλπ θαναι ακόμα πιο μαγευτικά. Εάν την τέταρτη μέρα του ταξιδιού, νιώθεις ότι έχεις δει όσα θες από την Πράγα, φύγε πρωί 8 ώστε 11 νασαι Cesky Krumlov, κάτσε μέχρι 5-6 ώστε 9 να είσαι πίσω να κάνεις και μια τελευταία βραδινή βόλτα στην Πράγα. Επαναλαμβάνω εγώ μάλλον δε θα το έκανα, ειδικά χειμώνα που νυχτώνει και πιο νωρίς κι οι καιρικές συνθήκες μπορεί να μη βοηθούν.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Φτάνουμε 21 Νοεμβρίου το μεσημέρι και φεύγουμε 25 απόγευμα, έχουμε 4 διανυκτερεύσεις αλλά στην ουσία είναι 3 μέρες ολόκληρες και 2 μισές, δεν θα βαρεθούμε στην Πράγα λες ;
Όχι δεν θα βαρεθείτε στην Πράγα. Οι 3 μέρες είναι οριακές για να τη δεις χωρίς να τρέχεις. Πράγα δεν είναι μόνο η κεντρική πλατεία και η παλιά πόλη και μη ξεχνάς πως νυχτώνει από τις 4 το απόγευμα. Σε καμία περίπτωση δεν προτείνω ημερήσια. Μόνο αν ήταν καλοκαίρι με μεγάλη διάρκεια μέρας. Πάρε μια ιδέα από το δικό μου πρόγραμμα που έκανα πέρσι το Δεκέμβριο. Είχα κι εγώ 3+ μέρες και είδα αρκετά καλά την πόλη και όχι μόνο τα πολύ τουριστικά της σημεία και την απόλαυσα.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Πράγα-Παραμύθι-ή-εφιάλτης.60564/
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Kαλησπέρα σας!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει το μαύρο θέατρο ή είναι εντελώς τουριστικό και τόσο αποκρουστικό και βαρετό όσο διαβαζω σε διαφορα sites;;;. Αν έχει καποιος να προτείνει και κάποιο έργο πολύ ευχαρίστως!
Μια φορά που πήγα μου άρεσε, είναι πολύ πρωτότυπο και ιδιαίτερο. Λογικά εξαρτάται και από το έργο, έχει πολλά στο κέντρο.
 

kpv

Member
Μηνύματα
29
Likes
17
Όχι δεν θα βαρεθείτε στην Πράγα. Οι 3 μέρες είναι οριακές για να τη δεις χωρίς να τρέχεις. Πράγα δεν είναι μόνο η κεντρική πλατεία και η παλιά πόλη και μη ξεχνάς πως νυχτώνει από τις 4 το απόγευμα. Σε καμία περίπτωση δεν προτείνω ημερήσια. Μόνο αν ήταν καλοκαίρι με μεγάλη διάρκεια μέρας. Πάρε μια ιδέα από το δικό μου πρόγραμμα που έκανα πέρσι το Δεκέμβριο. Είχα κι εγώ 3+ μέρες και είδα αρκετά καλά την πόλη και όχι μόνο τα πολύ τουριστικά της σημεία και την απόλαυσα.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Πράγα-Παραμύθι-ή-εφιάλτης.60564/
Εξαιρετική η περιγραφή σου!!!!! Παρά πολύ χρήσιμη, την κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τα Μέσα μεταφοράς από που την παίρνεις;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ξέρετε κανένα μέρος πολύ να έχει φτηνά μαγνητακια? Από τι έχω δει ως τώρα βαράνε...
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
154
Likes
193
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή - Παταγονία
National Museum, Μοναστήρι του Στράχοφ,
The City of Prague Museum, Visegrad, Εκκλησία Κυρίλου και Μεθοδίου και να επισκεφτείτε την κατακόμβη της εκκλησίας για τα γεγονότα του Β΄Παγκοσμίου πολέμου


 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Ξέρετε κανένα μέρος πολύ να έχει φτηνά μαγνητακια? Από τι έχω δει ως τώρα βαράνε...
Πάμφθηνα είναι τα μαγνητακια στην Πράγα! Βρίσκεις και με 2 €.
Όσο πιο μακριά είσαι από το τουριστικό κέντρο, τόσο πιο φθηνά.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Kαλησπέρα σας!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει το μαύρο θέατρο ή είναι εντελώς τουριστικό και τόσο αποκρουστικό και βαρετό όσο διαβαζω σε διαφορα sites;;;. Αν έχει καποιος να προτείνει και κάποιο έργο πολύ ευχαρίστως!
Το μαύρο θέατρο είναι πολύ εντυπωσιακό και καθόλου βαρετό. Ειδικά εάν πετύχεις και καλή παράσταση θα το απολαύσεις!
Οι παραστάσεις αλλάζουν και εμπλουτίζονται συνεχώς με νέες ιδέες.
Εγώ είδα για πρώτη φορά μαύρο θέατρο στην Πράγα το 2006 και έκτοτε έχω πάει και σε άλλες 2-3 παραστάσεις που ήρθαν στην Ελλάδα.
Όλα βέβαια είναι θέμα γούστου και αισθητικής...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Εξαιρετική η περιγραφή σου!!!!! Παρά πολύ χρήσιμη, την κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τα Μέσα μεταφοράς από που την παίρνεις;
Επειδή εμείς φτάσαμε στην Πράγμα με λεωφορείο, τις αγοράσαμε από το tourist information του σταθμού Florenc. Εννοείται και από το αεροδρόμιο μπορείς και από αυτόματα μηχανήματα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Πάμφθηνα είναι τα μαγνητακια στην Πράγα! Βρίσκεις και με 2 €.
Όσο πιο μακριά είσαι από το τουριστικό κέντρο, τόσο πιο φθηνά.
Ακριβώς. Φαντάσου ότι τα βρήκαμε και 5€ γιαυτό ρώτησα. Αλλά βρήκα φτηνά τελικά προς την Γέφυρα του Καρόλου.
 

vana23kara

Member
Μηνύματα
74
Likes
34
Να ρωτήσω. Καστρουπολη. Τι εισητηρίο βγάλατε;;;αξίζει να βγάλω για όλα;που μπορώ να ανέβω για καλές φωτός με ωραία θέα;κ τι είσοδο έχει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom