Τσεχική Δημοκρατία Πράγα απορίες...

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
σας πληροφορώ ότι εγώ πρώτος από όλους, είμαι τρομερά δύσκολος με το φαγητό και αυτό το θέμα με απασχολεί πάντα στα ταξίδια μου... πως το λύνω? Πριν ταξιδέψω κάνω μια έρευνα και ξέρω από πριν που θα φάω... ελάχιστες φορές πάω αδιάβαστος και όταν αυτό συμβει βραχυκυκλώνω... δεν απορρίπτω τα ταχυφαγεία από σνομπισμό, τα απορρίπτω συνειδητά, γιατί το φαγητό τους και κακό γευστικά είναι και κακής ποιότητας με αποτέλεσμα να με πειράζει στο στομάχι...
Καλά, υπάρχει μια απόσταση ανάμεσα στο τρώω σε πλαστικό ταχυφαγείο και στο τρώω μόνο στο καλύτερο εστιατόριο που έχω βρει μετά από εξαντλητική έρευνα. Μην τρομάζουμε τον κόσμο....

Κι εγώ όταν ταξιδεύω θέλω να φάω καλά, αλλά σχεδόν ποτέ δε θέλω να δεσμεύομαι από κρατήσεις τραπεζιών σε συγκεκριμένη ώρα κλπ. Μόνο όταν/αν είναι ανάγκη θα κάνω κράτηση εκ των προτέρων. Αλλιώς, ας φάω και σε κάτι λίγο (όχι πάρα πολύ) χειρότερο από το ιδανικό.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
ειναι αληθεια οτι στην Πραγα μπορεις να φας κανονικοτατα σε καποια παμπ ή μπιραρια με ελαχιστα χρηματα σε σχεση με αυτα που θα πληρωνες σε ενα εστιατοριο?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
ειναι αληθεια οτι στην Πραγα μπορεις να φας κανονικοτατα σε καποια παμπ ή μπιραρια με ελαχιστα χρηματα σε σχεση με αυτα που θα πληρωνες σε ενα εστιατοριο?
Για παμπ δε ξέρω αλλά σε μπυραρία μπορείς να φας κανονικά. Σε αυτές που πήγαμε έχει ποικιλίες αλλά και διάφορα ορεκτικά και κυρίως πιάτα αλλά ιδιαίτερη διαφορά στη τιμή δεν είδα.
 

LIONOR

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Πηγα Πραγα, 7 ολοκληρες μερες. Πηγα και Καρλοβυ βαρυ και Τσεσκυ Κρουμλωβ. Ισως επειδη ηταν και το 1ο μου ταξιδι στο εξωτερικο, τα ειδα ολα...μαγικα! Ειχα διαβασει σχεδον ολα τα σχολια εδω που αφορουν την Πραγα, αλλα η αισθηση που μου αφησε ειναι κατι το ανεπαναληπτο. Οταν επισκεφτεσαι εναν προορισμο και θελεις να ξαναπας, νομιζω αυτο τα λεει ολα...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πηγα Πραγα, 7 ολοκληρες μερες. Πηγα και Καρλοβυ βαρυ και Τσεσκυ Κρουμλωβ. Ισως επειδη ηταν και το 1ο μου ταξιδι στο εξωτερικο, τα ειδα ολα...μαγικα! Ειχα διαβασει σχεδον ολα τα σχολια εδω που αφορουν την Πραγα, αλλα η αισθηση που μου αφησε ειναι κατι το ανεπαναληπτο. Οταν επισκεφτεσαι εναν προορισμο και θελεις να ξαναπας, νομιζω αυτο τα λεει ολα...
Σου εύχομαι να ξαναπάς λοιπόν! Αν θες γράψε μας και την ταξιδιωτική σου ιστορία!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.419
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Φραπέ τελικά βρήκες;
 

LIONOR

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Θελω να γραψω αλλα γενικα δεν ειμαι και πoλυ καλος στις περιγραφες... Οσο για τον φραπε, αν ρωτας σοβαρα βεβαια, δεν το πολυ εψαξα. Στην πλατεια Wenceslas ειδα ενα μαγαζακι, που σε μια επιγραφη εγραφε: γνησιος ελληνικος φραπε, αλλα προτιμησα να παρω παγωτο απο κει (πολυ καλο...) Καφε ειχα παρει μαζι μου και εφτιαχνα στο ξενοδοχειο που εμεινα. Πολυ καλο καπουτσινο ηπια στο καφε Louvre. Επι τη ευκαιρια θα ηθελα απο δω (μιας και δεν μπορω να στειλω προσωπικο μυνημα) να ευχαριστησω και την anastasia5383 για την....ηθικη της υποστηριξη. Πραγματικα περασα υπεροχα, χωρις να δοκιμασω τσεχικη κουζινα (εκτος απο μια σουπα γκουλας ή κατι τετοιο που εφαγα)
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
η πραγα ειναι ασφαλης πολη για 2 γυναικες που θα κυκλοφορουν μονες τους??
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
ναι είναι

ρε παιδιά Τσεχία πάτε, δε πάτε Υεμένη η κάπου αλλού
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
ναι είναι

ρε παιδιά Τσεχία πάτε, δε πάτε Υεμένη η κάπου αλλού
sorry, αλλα και ομονοια να με ρωταγαν αν ειναι ασφαλης περιοχη για 2 γυναικες μονες το βραδυ , δε θα απανταγα θετικα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
η πραγα ειναι ασφαλης πολη για 2 γυναικες που θα κυκλοφορουν μονες τους??
Μου φάνηκε αρκετά ασφαλής πόλη, τουλάχιστον κοντά στο κέντρο που κινήθηκα γιατί για πολύ έξω δε ξέρω..
Χαρακτηριστικό παράδειγμα που μου έκανε εντύπωση ήταν ένα μαγαζάκι με ψιλικά που έκανε και συνάλλαγμα λίγο πιο έξω απ' το κέντρο. Δούλευε εκεί μια κυρία Κινέζα και 2-3 φορές που πήγαμε για συνάλλαγμα έβγαζε ένα πάκο με χαρτονομίσματα και μέτραγε μπροστά μας. Και σκεφτόμουν, καλά δε φοβάται; Εγκληματικότητα δεν έχουν; Μόνη της ήταν εκεί και σε ήσυχο σημείο.. Ίσως να ήταν μεμονωμένο περιστατικό αυτή η ανεμελιά αλλά γενικά δεν είδα κάτι που να με ανησύχησε. Εννοείται πάντως ότι όπου έχει μαζεμένο κόσμο προσέχουμε, μετρό, αγορές κτλ. (και έχει πολλά τέτοια μέρη στη Πράγα), ή στα πολύ ερημικά (π.χ. στον λόφο Petrin, που ήταν υπέροχα, δε θα θελα για κανένα λόγο να μείνω ενώ έχει σκοτεινιάσει). Επίσης δεν ξέρω να σου πω για μεταμεσονύχτιες ώρες.. Εγώ μόνη μου ή με γυναικεία παρέα πάντως πολύ αργά θα φοβόμουν σε οποιαδήποτε πόλη..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom