Τσεχική Δημοκρατία Πράγα απορίες...

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Από το μουσείο προς το αεροδρόμιο κάποια πληροφορία για μέσο οικονομικό; Όχι ταξί πλιζ.
Εγώ χρησιμοποίησα το αεροδρόμιο της δρεσδης για επιστροφή απευθείας Θεσσαλονίκη. Πολύ ήσυχο αεροδρόμιο 15 λεπτά από κέντρο με fly germania και 20 κιλά δωρεάν βαλίτσα. Για το αεροδρόμιο της Πράγας από ότι είχα ψάξει χρειάζεσαι μετρο και μετά λεωφορείο νομίζω το 100.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
???
Επιστροφή από Πράγα! Λοιπόν...
1) Πολύ προσοχή με το συνάλλαγμα. Μην υπογράψετε τίποτα μέχρι να δείτε τι σας δίνουν. Παζαρεύονται ακόμα και τα ανταλλακτήρια.
2) Όσοι μένουν Πράγα 2, ειδικά ανάμεσα στις στάσεις IP Pavloava και Μuzem για φαγητό ποιοτικότατο SOVA restaurant.
3)Μπύρες φρέσκιες & αφιλτράριστες. Όχι μπουκάλια!
4) Εισιτήριο μισής ώρας 24 κορώνες (περίπου 1ευρώ).
 

ntintikα

Member
Μηνύματα
34
Likes
32
Καλησπέρα σας θα πάμε Πράγα Οκτώβρη και καθώς έψαξα διάβασα για σπα μπύρας ξέρει κάποιος κάτι; Έχει κάνει κανείς;αξίζει;
 

kostis1994di

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα παιδιά, σε μια εβδομάδα πετάω για Πράγα και έχω μια ερώτηση. Σκέφτομαι να αλλάξω τα πρώτα λεφτά στο αεροδρόμιο της Πράγας άλλα όχι πολλά γιατί φαντάζομαι τι παίζει. Λίγα σκέφτομαι για τα εισιτήρια κτλ. Με συμφέρει να αλλάξω στο ανταλλακτήριο που λογικά θα έχει εκεί ή απο κάποιο ΑΤΜ αν βάλω την κάρτα και τραβήξω ένα μικρό ποσό. Και αν ξέρει κάποιος αν συμφέρει αυτός ο τρόπος για αλλάγη. Ευχαριστώ!
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
To exchange rate στα συναλλαγμάδικα του αεροδρομίου είναι πολύ κακό όπως είναι αναμενόμενο.
Όσο για την ανάληψη από ATM (αναλόγως και την τράπεζα), θα έχει κάποια προμήθεια (της Πειραιώς για παράδειγμα είναι 4eu αν θυμάμαι καλά, τσέκαρε το για την τράπεζά σου).
Αυτό που θα συνέφερε περισσότερο πιστεύω είναι να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σου για να αγοράσεις κάποια εισιτήρια (είτε απλά των 32 κορώνων, είτε μονοήμερο-τριήμερο, ότι πιστεύεις ότι θα σου χρειαστεί) στο αεροδρόμιο (έχει εκδοτήριο στο terminal 2, ακριβώς πριν την πόρτα της εξόδου), πληρώνοντας μία φορά προμήθεια για αγορά εκτός ευρώ και να βγάλεις συνάλλαγμα στο κέντρο όσο γρηγορότερα μπορείς. (μέχρι 8-9 είναι ανοιχτά αρκετά).
Για ανταλλακτήριο, πέραν αυτού που έχω ποστάρει στα προηγούμενα μηνύματα είναι και αυτό απ' αυτά που 'χουν τις καλύτερες ισοτιμίες.
 

kostis1994di

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Σε ευχαριστώ πολύ γι όλες τις πληροφορίες! Ναι και εγώ Πειραιώς έχω, δηλαδή εννοείς ότι στα 20ευρώ θα μου βγάλει αντίστοιχα 16 ευρώ σε τσέχικες κορόνες,θα κρατήσει 4 ευρω ; Απλά από βλακεία μου δεν υπολόγισα οτι θα κλείνουν τα ανταλλακτήρια και φτάνω βράδυ.. Τέλος πάντων σε ευχαριστώ και αν μπορείς να μου πεις αν ξέρεις κάποιον έυκολο τρόπο ή διαδρομή απο το αεροδρόμιο στο κέντρο για να συγκρίνω με αυτό που έχω βρει εγώ..
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Σε ευχαριστώ πολύ γι όλες τις πληροφορίες! Ναι και εγώ Πειραιώς έχω, δηλαδή εννοείς ότι στα 20ευρώ θα μου βγάλει αντίστοιχα 16 ευρώ σε τσέχικες κορόνες,θα κρατήσει 4 ευρω ; Απλά από βλακεία μου δεν υπολόγισα οτι θα κλείνουν τα ανταλλακτήρια και φτάνω βράδυ.. Τέλος πάντων σε ευχαριστώ και αν μπορείς να μου πεις αν ξέρεις κάποιον έυκολο τρόπο ή διαδρομή απο το αεροδρόμιο στο κέντρο για να συγκρίνω με αυτό που έχω βρει εγώ..
Γειά σου Κωστη! Που ακριβώς θα μένεις στο κέντρο?? Ποια γραμμή του μετρό θα είναι κοντά σου??
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν είμαι σίγουρος για το πως λειτουργεί γιατί δεν το έχω κάνει αλλά υποθέτω πως θα βγάλεις τις αντίστοιχες κορώνες των 20eu και θα χρεωθείς επιπλέον την προμήθεια. Επίσης αν διαλέξεις να κάνει τη μετατροπή η τράπεζά σου σε κορώνες, θα χρεωθείς 5 και όχι 4 ευρώ τελικά. Εδώ οι προμήθειες για χρεωστικές της Πειραιώς.
Συνεπώς αν δεν προλαβαίνεις ανταλλακτήρια την πρώτη μέρα εγώ θα έλεγα όσο λιγότερες συναλλαγές μπορείς με τη χρεωστική μέχρι να 'χεις στα χέρια σου κορώνες. Δέχονται σχεδόν όλα τα μαγαζία κάρτα άλλωστε, δεν θα πετύχεις κάποιο πρόβλημα. Έτσι θα έχεις προμήθεια 1eu για κάθε συναλλαγή, αλλά σε λίγες ώρες πάνω από 3 αγορές δε νομίζω να κάνεις, άρα αυτό βγαίνει πιο συμφέρον.
Ακόμα και το εκδοτήριο στο terminal να πετύχεις κλειστό, παίρνουν κάρτα και τα αυτόματα μηχανήματα εκεί, και αυτά σε κεντρικούς σταθμούς του μετρό αν χρειαστείς.
Όσο για το πως να φύγεις από το αεροδρόμιο, τι να σου πω, δεν πιστεύω ότι υπάρχει τίποτα το δύσκολο όταν μιλάμε για ΜΜΜ Πράγας :p. Αυτά τα λεωφορεία φεύγουν από το αεροδρόμιο και συνδέουν με σταθμούς του μετρό. Γενικώς, ότι σου προτείνει το gmaps μπορείς να κάνεις, και θα το κάνεις με ακρίβεια στις ώρες που σου λέει.
 

kostis1994di

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Σε ευχαριστώ πολύ πραγματικά με βοήθησες και το χρειαζόμουν!!!
Στην Prague 9 είναι το ξενοδοχείο και ψάχνω τρόπους μετακίνησης από εκεί προς το κέντρο χωρίς να χρειάζεται να μπαινωβγαίνω σε μμμ όλη την ώρα. Και από το αεροδρόμιο φυσικά αν και βρήκα κάτι για αυτό. Τελικά αποφάσισα να πάω στο ανταλλακτήριο που έγραψε ο φίλος πάνω και να τα αλλάξω όλα μαζί.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πιθανότατα θα χρειάζεσαι ένα tram ή λεωφορείο και μετρό από εκεί που μένεις για να πας πιο κεντρικά, πράγμα που δύσκολα θα παίρνει πάνω από ένα μισάωρο τις ώρες 8:00-20:00 που τα μέσα έχουν πολύ καλές συχνότητες.
Από κει και πέρα ή περπατάς (αν βαστάνε τα πόδια και κυρίως τα παπούτσια σου) ή αν έχεις βγάλει ημερήσιο-τριήμερο εισιτήριο, χώνεσαι σε κάποιο tram/μετρό για να πας εκεί που θες. Να τσεκάρεις τι σε συμφέρει με το maps και να κάνεις το ανάλογο.
Σε καμία περίπτωση μη σε φοβίζουν τα ΜΜΜ της Πράγας πάντως για μετακινήσεις μέσα στη μέρα. Είναι γρήγορα, αξιόπιστα και με τις ώρες τους ενσωματωμένες στο google maps, μην τα έχεις ως ταλαιπωρία στο μυαλό σου. Απλά να θυμάσαι να πατάς τα κουμπάκια στις πόρτες για να μη χάσεις καμία στάση :p.
 

kostis1994di

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
χαχαχαχα ναι εννοείται σε ευχαριστώ! και μια τελευταία ερώτηση, άκουσα ότι αν μπω σε κάποιο μμμ εκεί και έχω βαλίτσα θα πρέπει να κόψω διαφορετικό εισιτήριο λίγο πιο ακριβό. Ισχύει αυτό ; και αν ισχύει πρέπει να κόψω και για το backbag ας πούμε ; Ρωτάω γιατί είμαι τυπικός πάντα στα μμμ εδώ και δεν θέλω να γίνει η στραβή στην Πράγα :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.740
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom