Τσεχική Δημοκρατία Πράγα χρηστικές οδηγίες προς ναυτιλομένους

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
:clap:Πάμε Πράγα λοιπόν φίλοι μου? Ελπίζω με την πρόσφατη εμπειρία μου εκεί να σας βοηθήσω να περάσετε καλύτερα και να αποφύγετε κάποιες κακοτοπιές.
Βήμα πρώτον , αναχώρηση με τις Τσέχικες Αερογραμμές αλλά και επιστροφή.
Τα αεροπλάνα ήταν Βoeing, με πολύ άνετο χώρο για τα πόδια, αλλά το μενού πίκρα, κρύο σαντουιτσάκι και σε όποιον αρέσει...Αν νομίζετε ότι μέσα στο αεροσκάφος θα γευματίσετε πλανάστε οικτρά, καλού κακού τσιμπήστε κάτι νωριτερα στο Ελ. Βενιζέλος ή στο Μακεδονία.....
Πάμε παρακάτω, ο καιρός στην Πράγα 25 Ιούνη, ιδανικός με μέση θερμοκρασία γύρω στους 23 βαθμούς, δηλαδή ολιμερίς κοντομάνικο και το βράδυ πολύ πολύ ελαφρύ πανωφόρι. Έχω ακούσει πάμπολλες ιστορίες φίλων που έφαγαν πραγματικά το κρύο της αρκούδας με αντάλλαγμα το χιονισμένο παραμυθένιο τοπίο. Προσωπικά απόλαυσα το ότι μπορούσα να εκμεταλλευτώ τη κάθε στιγμή χωρίς να σκέφτομαι τους.... μείον βαθμούς έξω, οπότε Μαίος- Ιούνιος-Ιούλιος και Σεπτέμβρης οι καλύτεροι μήνες να την επισκεφτείς ειδάλλως ξεκινάνε οι ...παραχωρήσεις και τα κρυολογήματα.
Κωδικός ξενοδοχείο, Barcelo Old Town, τι να πει κανείς απλά τέλειο, στην καρδιά της πόλης, τα πάντα σε δύο λεπτά γύρω σου, κουράζεσαι ή έχεις ψωνίσει κάτι και δε θέλεις να κουβαλάς, επιστρέφεις και συνεχίζεις την εξερεύνησή σου. Τέτοια άνεση σίγουρα δε θα έχεις στα ξενοδοχεία εκτός πόλης στα οποία από μία ώρα και μετά το βράδυ γίνεσαι κι έρμαιο του κάθε ταξιτζή(προσωπικά δεν χρησιμοποίησα ποτέ). Το εν λόγω ξενοδοχείο στην οδό Celetna συνήθως δε περιλαμβάνεται στον κατάλογο των πρακτορείων που προτιμούν μονάδες με πολλές κλίνες, έχει μόλις 70 δωμάτια, τα απόλυτα αναπαυτικά στρώματα και μαξιλάρια, μεγάλα δωμάτια και απαράμιλλο δέσιμο στο design του παλιού μιας και πρόκειται για κτίσμα κάποιων αιώνων με το minimal μοντέρνο αφού λειτούργησε το 2007 μετά από πλήρη ανακατασκευή που δέχτηκε από ομάδα αρχιτεκτόνων. Με τόσα διαφημιστικά,,,ε συγνώμη κατατοπιστικά σχόλια ελπίζω να μου κάνουν δώρο 4 διανυκτερεύσεις οι υπεύθυνοι της υποδοχής:p όπως μου ...υποσχέθηκαν. Όπως και να έχει προτείνω ξενοδοχείο στο κέντρο της παλιάς πόλης από τις οδούς Revolucni, Na Prikope και Narodni μέχρι το ποτάμι,΄παραέξω το περιβάλλον γίνεται λίγο πιο απόμερο και ...κάπως, στη δε αντίπερα όχθη μετά τις 5-6 η ζωή αρχίζει και.... χάνεται, οπότε πάλι στην παλιά πόλη πρέπει να έρθετε, από επιλογές πάρα πολλές....
Κωδικός αξιοθέατα, νομίζω ότι οι πιο πολύ φίλοι τα έχουν εξαντλήσει περιγραφικά, απλά θεωρώ ότι τη διαφορά κάνουν κλασσικά το αστρονομικό ρολόι, οι δίδυμοι πύργοι της Παναγίας του Τυν, ο Άγιος Βίτος στο κάστρο(δε μπήκα μέσα) αλλά εξωτερικά πρόκειται για μία από τις πιο όμορφες εκκλησίες στην Ευρώπη, οποιαδήποτε θέα κι από οπουδήποτε του Βιλτάβα ποταμού, η γέφυρα του Καρόλου και η Θέα από τον Πέτρινο Λόφο και το Βίσεχραντ...
Όσο για τις υπόλοιπες εκκλησίες κι ανάκτορα που είναι άφθονα και εντυπωσιακά, ισχύει κλασσικά ο κανόνας που λέει πως αν έχεις δει ένα είναι σαν να τα έχεις δει όλα....Αδιάφορη έως καταθλιπτική κατ' εμέ η Εβραική συνοικία, σίγουρα θα αγγίξει περισσότερο τη καρδιά ενός Εβραίου πολίτη...
Κωδικός φαγητό, απλά υπέροχο και φθηνό, τίμησα τόσο το Κολκόβνα όσο και το αδερφάκι του το Ολυμπία (χίλια ευχαριστώ στα μέλη που τα πρότειναν), φαγητό σε ποσότητα αλλά και ποιότητα γύρω στα 15-20 ευρώ το άτομο με ορεκτικά, μπύρες, κυρίως πιάτα τεράστια, γλυκα(προτιμάτε τιραμισού, τα άλλα είναι ολίγον τι τουρτοειδή...) και καφεδάκι στο τέλος... Δηλαδή τζάμπα...Καλό φαγητό και στο ιταλικό του Jiovanni στη Kozna, ένα λεπτό μακριά από την κεντρική πλατεία . Τιμήσαμε και τα λουκάνικα από τις καντίνες στην αρχή της πλατείας Βάτσλαβ, δύο ευρώ έκαστο, πραγματικά ...γεμίζεις το στομάχι σου αλλά σε τέτοιο βαθμό που σου κόβει την όρεξη για το υπόλοιπο της μέρας μιας και είναι μέσα στη λαδίλα, πάντως δηλητηρίαση ή διάρροια δεν έπαθε κανείς από την παρέα......ΣΟΣ οι φίλοι μας οι Τσέχοι μετά τις 23:30 κλείνουν κουζίνα , μη πω και πιο νωρίς....όσο ψυχραίνει ή απομακρύνεστε από το κέντρο. Παιδιά πάθαμε πλάκα Σάββατο 23:40 να ψάχνουμε για φαγητό στο κέντρο με τα μαγαζιά σχεδόν γεμάτα και το δρόμο με χιλιάδες κόσμο να βολτάρει και να τρώμε την μία πόρτα πίσω από την άλλη, λες και ψάχναμε για φαγητό σε κανένα ησυχαστήριο της Λαπωνίας. Ευτυχώς σέρβιρε μόνο το U Prince ακριβώς πίσω από το ρολόι και μάζευε όλο το χαρτί....
Πάμφθηνα επίσης τα γλυκά και οι καφέδες, ιδιαίτερα στο ιστορικό Le Louvre (4 καφέδες και 2 γλυκά 14 ευρώ) με την παρέα να αναθεματίζει πόσο ...κλέβουμε στην Ελλάδα ειδικά στο θέμα του καφέ.....Το μόνο που ήταν ακριβότερο ήταν το μπουκαλάκι το νερό κοντά στα 2 ευρώ, αλλά σημειώστε ότι το νερό στην Πράγα είναι ποιοτικότατο.....
Κωδικός ντόπιοι, οι Τσέχοι προσπαθούν να αποβάλλουν από πάνω τους το βαρύ κομμουνιστικό παρελθόν, αλλού τα καταφέρνουν κι αλλού όχι. Δε θα τους έλεγα αγενείς απλά δε θα τους δεις μέσα στην καλή χαρά όπως πχ έναν Ιταλό ή έναν ΄Ελληνα, αλλού σου θυμίζουν ανελαστικό Γερμανό, αλλού κακομοίρη Βούλγαρο κι αλλού εύπορο Ελβετό αφού παράλληλα με την φτώχια των πολλών( μέσο εισόδημα 650 ευρώ) υπάρχουν κι εκείνοι που ζουν στην πολυτέλεια( μία επισκεψη στην οδό Parizka θα σας πείσει).
Κωδικός μετακινήσεις. Αφού παρέλειψα να σας πω πιο πάνω πως το αεροδρόμιό τους είναι μια χαρά, πεντακάθαρο με πάμπολλα μαγαζιά να ψωνίσεις, να επισημάνω ότι και το μετρό τους είναι ικανοποιητικότατο και τα δρομολόγια των τραμ πολύ συχνά.
Για Βίσεχραντ πάρτε το μετρό και γυρίστε με το τραμ 17 , γιατί αν κάνετε ανάποδα το δρομολόγιο έχει πολύ μεγάλη ανηφόρα και πολλά σκαλιά να ανέβετε στον εν λόγω λόφο. Για τον πέτρινο λόφο δε το συζητώ οπωσδήποτε οδοντωτό, τώρα για το κατέβασμα γίνεται και ποδαράτο μέσα από το δάσος. Για το Κάστρο και τη γύρω του περιοχή δε το συζητώ, τραμ 22 ειδάλλως σας περιμένει πολύ μεγάλη ανηφόρα. Σα συμβουλή κατεβείτε στη στάση Pohorelec(το ψηλότερο σημείο) που είναι το μοναστήρι Στράχοφ και το Λορέττο και αρχίζετε να κατηφορίζετε προς το Κάστρο και το μικρό μέρος της πόλης.
Κωδικός ψώνια. Βιτρίνες που υπολοίπονται των ελληνικών και τιμές παρόμοιες, τα κοσμηματοπωλεία τρίτης ποιότητας και τα περισσότερα μαγαζιά υαλικών μου θύμιζαν Kosta Βoda τριαντακονταετίας.
Πάραυτα αξίζει κανείς να χαζέψει τις μαρριονέτες στη Nerudova, στην αρχή της οποίας(κοντά στο κάστρο) ομολογώ ότι ψώνισα για το σπίτι ένα πανέμορφο ξύλινο πολύχρωμο διακοσμητικό που παραπέμπει σε εξωτικό πτηνό (μοναδική τεχνοτροπία στη πόλη) όπως μοναδική είναι και μία αρτίστα που πουλά λίγο πιο κάτω στο τέρμα της οδού Trziste αλλά και στο δεύτερο μαγαζί της στην Karmelitska κάτι ξύλινα στρογγυλά παζλ αφηρημένης τέχνης που το κάθε κομμάτι του στέκεται και όρθιο έχοντας σχήμα ανθρώπινης σιλουέτας ή ζώου (πραγματικά πρωτότυπα).
Κωδικός διασκέδαση, όχι δε πήγα σε τζαζ μπάρ ή σε όπερα, είδα όμως μαύρο θέατρο στην Pariska (Image Theater), το best of image και ομολογώ ενθουσιάστηκα περισσότερο με τις παντομίμες δύο απίθανων ηθοποιών (κάτι σαν τον Mr Bean) παρά με το καθεαυτού μαύρο θέατρο και την κίνηση των χορευτών με τις πολύχρωμες φορεσιές πάνω στο μαύρο φόντο της σκηνής, όπως και να εχει πάντως ειναι κάτι που έστω για μία φορά δεν πρέπει να παραλείψετε, όπως μη παραλείψετε και μία βόλτα στο ποτάμι με οτιδήποτε τύπου πλωτό μέσο, όπως και μία ξενάγηση με αυτοκίνητο αντίκα (συμφέρει σε παρέα των τεσσάρων), πιστέψτε με οι φωτογραφίες σας μέσα στο αμάξι θα βρίσκονται σε όλα τα πλάτη της γης, αφού για 50 λεπτά θα είστε ένα από τα αξιοθέατα προς φωτογράφιση της πόλης.....;)
Η ζωή φίλοι μου είναι γεμάτη προσμονή, εικόνες και αναμνήσεις κι η πρωτεύουσα της Τσεχίας είναι ικανή να σας τα χαρίσει όλα στον υπερθετικό βαθμό.....
Αν για πολλούς και διάφορους λόγους δε μπορειτε να πάτε απλά ονειρευτείτε την, αν πάλι τα καταφέρετε, πιείτε μία Pilsner στην υγειά μου....Όπως και να χει πάντως, ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΤΑΞΙΔΙ.........

_____________________________________________________________
photo by wikipedia.org
Αυτό το αρχείο εικόνας διανέμεται με τους όρους της άδειας Creative Commons / Αναφορά - Παρόμοια Διανομή 3.0 Unported
 

Attachments

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Στα 600 ευρώ στοίχισε το πακέτο αεροπορικά, 4 βράδια στο Barcelo και transfer στο αεροδρόμιο.
Θεωρώ το Ολυμπία από τα Κολκόβνα καλύτερο σαν πιο μεγάλο, πιο ψιλοτάβανο και κατάτι πιο απόμερο από το κλασικό που από τύχη βρήκαμε τραπέζι...
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Eξαιρετικά χρήσιμη και καλογραμμένη η ιστορία σου! Ευχαριστούμε!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ωραια ιστορια !Εχει πεσει μαχαιρι και στις τσεχικες εεεε?
Ο ρε μανα μου ακομα θυμαμαι εκεινο το πρωινο με τις ομελεττες και τα λουκανικα-μπεικον -πατατες -τυρια τα Χριστουγεννα.Ειχα φαει και τις μεριδες της κορης και του αντρα μου!
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Και να φανταστείς επρόκειτο για τις μεσημεριανές πτήσεις, κρύο σαντουιτσάκι λοιπόν κι ο ένας το χάριζε στον άλλο, οπότε καταλαβαίνεις...
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αίγυπτος
Aχ και γράφεις ακριβώς για αυτά που χρειαζόμουν! Έχω κάτι ερωτήσεις καθώς σε ένα μήνα περίπου θα περάσω τρεις μερούλες στην Πράγα! Το Ολύμπια το εστιατόριο που λες...είναι στο "Μικρό Μέρος" σωστά; Εγώ σκεφτόμουν τη δεύτερη μέρα να πάμε προς τα εκεί και έλεγα μετά τους περιπάτους στο κάστρο και στα μοναστήρια να πηγαίναμε για φαϊ εκεί. Από το Petrin είναι μακριά για να το κάνουμε με τα πόδια; Προτείνεις να κάνουμε κράτηση; Και κάτι άλλο...επειδή αναφέρεσαι σε μετρο, τραμ κλπ...Είχα στο μυαλό μου....να πάμε με κάποιο μεταφορικό μέσο(δεν ξέρω με ποιο) στη γέφυρα του Καρόλου...να την περπατήσουμε...να ανηφορίσουμε προς το κάστρο...και μετά να κατηφορίσουμε προς τα υπόλοιπα μοναστήρια και να πάμε και για το φαϊ που λέγαμε...?? Δεν είναι εφικτό λες; Έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο; Περιμένω με αγωνία!!!!
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Χαίρομαι φίλε μου για τη χρηστικότητα της ιστορίας μου, αυτό ήθελα εξάλλου, να ξεφύγω από περιγραφές και ιστορικές παραθέσεις για μνημεία κλπ που μπορεί κανείς παντού να διαβάσει και να περιγράψω μικρές λεπτομέρειες που σχετίζονται με τη καθημερινότητα της πόλης....
Να απαντήσω λοιπόν στα ερωτήματά σου....
πρώτον το Ολυμπία είναι πάρα πολύ κοντά με την είσοδο του οδοντωτού για το Petrin οπότε ανεβοκατεβαίνεις και μετά πας για φαγητό....πέντε λεπτά με τα πόδια από την έξοδο του σταθμού
δεύτερον κράτηση το θεωρώ απίθανο να χρειάζεται γιατί το εστιατόριο και πολύ μεγάλο είναι αλλά και απόκεντρο
τρίτον για να πας στη γέφυρα του Καρόλου με κάποιο μεταφορικό μέσον προυποθέτει ότι το ξενοδοχείο σου θα είναι εκτός κέντρου, ειδάλλως πας παντού με τα πόδια, οπότε αν μου πεις που θα μείνεις θα σου πω ανάλογα και
τέταρτον ήδη έχω αναφέρει ότι με το τραμ 22 κατεβαίνεις στη στάση pohorelec και αρχίζεις και κατηφορίζεις κατά σειρά το μοναστήρι Στράχοφ(20 λεπτά), το Λορέτο(10 λεπτά) το Κάστρο(90 λεπτά), τη Νερούντοβα(45 λεπτά) και το ναό του Αγιου Νικολάου(10 λεπτά) και στρίβοντας αμέσως μετά στα 300 μέτρα είναι ο σταθμός για το Petrin(60 λεπτά)
Οι χρόνοι που σου αναφέρω για κάθε αξιοθέατο είναι εντελώς προσωπικοί κι ενδεικτικοί για να προλάβεις ένα καλό μεσημεριανό στο Ολυμπία αν ξεκινήσεις γύρω στις 9 το πρωί, από την άλλη ξέρω ανθρώπους που στο κάστρο μόνο πέρασαν ένα εξάωρο γεμάτο, οπότε εξαρτάται από το πόσο πολύ στέκεται ο καθένας σε κάθε αξιοθέατο...
Το μόνο σίγουρο μόνο είναι ότι εσύ και η παρέα σου θα περάσετε πολύ καλά...
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αίγυπτος
Αν και πέρασε καιρός...τα θυμάσαι τέλεια!!!Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Βασικά...έχω απορία περί Πετριν!!! Νόμιζα πως είναι κοντά στο Στραχώβ και έλεγα να πάω με τα πόδια πριν αρχίσω να κατεβαίνω προς τα υπόλοιπα μοναστήρια...Δε γίνεται; Νομίζω....κεντρικά μένω! Στα 300 μέτρα από Ναμεστί Ριπουμπλίκιτι!
υγ. Φίλη είμαι αλλά δεν πειράζει!!:haha:
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Χίλια συγνώμη δε πρόσεξα το φύλο...:roll: Δυόμισι μήνες δεν είναι δα και πολύς καιρός για να ξεχάσω την ομορφιά της πόλης....Εξάλλου αυτό σημαίνει ταξίδι, προσμονή για την οργάνωση στο πριν και καλές αναμνήσεις στο μετά....
Όντως με μία απλή ανάγνωση του χάρτη ο λόφος Πέτριν δείχνει κοντά στο Στράχωφ, στην ουσία όμως υψομετρικά απέχει πάρα πολύ( είναι πολύ ψηλότερα) και για να πας στο μοναστήρι από εκεί έχεις να διανύσεις στην κυριολεξία γύρω στο ενάμυσι χιλιόμετρο τουλάχιστον δασική διαδρομή, δεν είναι τρελλή απόσταση αλλά αν την προσθέσεις στο υπόλοιπο περπάτημα αυτής της ημέρας τότε καλύτερα να την αποφύγεις....
Μάθε ακριβώς το ξενοδοχείο που θα μείνετε αν και με μία πρώτη ανάγνωση απέχετε 10-15 λεπτά περπάτημα σε πολύ ωραία διαδρομή μέσα από το κέντρο για τη γέφυρα του Καρόλου.
Για περαιτέρω λεπτομέρειες αν θέλετε στείλτε και πμ να σας ενημερώσω και τηλεφωνικά.
Καλή προετοιμασία;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.705
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom