astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Ψάχνω sites για online αγορά εισιτηρίων λεωφορείων από Πράγα για Brno (και αντίστροφα).
Έχω βρει το https://www.bei.cz/ και το | STUDENT | AGENCY | αλλά για διάφορους λόγους, δε με βολεύουν και πολύ.
Μήπως κανείς έχει υπόψη του και κάποιο άλλο site? Ή κάποιον άλλον τρόπο που θα μπορούσα να βρω εισιτήρια λεωφορείων (ή ακόμα και τρένων, δε με πειράζει) για τον Αύγουστο??
Ευχαριστώ :D
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Και γιατί δεν νοικιάζεις ένα αυτοκίνητο να απολαύσεις και την διαδρομή που είναι μαγευτική ??
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και γιατί δεν νοικιάζεις ένα αυτοκίνητο να απολαύσεις και την διαδρομή που είναι μαγευτική ??
Δε μπορώ να καταλάβω τι σου άρεσε στη διαδρομή αυτή, για μένα ήταν ίσως το πιο αδιάφορο κομμάτι δρόμου στην Ανατολική Ευρώπη. Άσε που έχουν αυτά τα (πως τα λένε) σα χαρακιές στο οδόστρωμα για να μη σε παίρνει ο ύπνος - πολύ ενοχλητικά (αλλού αυτά τα βάζουν μόνο στην άκρη του δρόμου - εκεί τα είχαν σε όλο το πλάτος....)
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Η διαδρομή είναι μαγευτική αν την κάνεις με το τρένο, γιατί κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με τον taver.
Αυτοκίνητο δε θέλω να νοικιάσω, γιατί στο Brno θα πάω και θα γυρίσω αυθημερόν (πάω μόνο για τον αγώνα των motogp), οπότε είναι λίγο μπελάς. Θέλω να πάω νωρίς και να γυρίσω αργά το απογευματάκι. Για να μην αναφέρω και την...ανύπαρκτη αίσθηση προσανατολισμού και ανάγνωσης χαρτών που με διακατέχει. :haha: Άσε μη βρεθώ σε καμιά Σλοβακία...όχι τίποτε άλλο, αλλά θα χάσω και τον αγώνα!!
Εν τω μεταξύ, ψάχνω από τώρα εισιτήρια, γιατί όταν είχα ξανακάνει το ίδιο με την αδερφή μου, λίγο έλειψε να μείνουμε στο Brno, μιας και δεν είχαμε κλείσει εισιτήρια επιστροφής και με τόσο κόσμο που είχε, δεν είχε και θέσεις!! (και πετούσαμε και την επόμενη ημέρα για Αθήνα...:shock:)

Καμιά άλλη ιδέα?? :roll:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
anny μου σε ευχαριστώ για τον κόπο σου να ψάξεις. Το Eurolines είναι το πρώτο site που έβαλα παραπάνω και δε με βολεύει από την άποψη του ότι το πρώτο λεωφορείο που δίνουν για την Κυριακή 16/8 που θέλω, φεύγει από Πράγα στις 9 το πρωί. Ψάχνω για πιο νωρίς (γύρω στις 7-7.30). Επικοινώνησα στο μεταξύ μαζί τους και μου είπαν ότι θα βγάλουν νέα δρομολόγια από τις 22 Ιουλίου, οπότε...εν αναμονή!
Thanks anyway! :D
 

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Από 1.8.09 μεχρι 8.8.09 θα είμαι Πράγα.Εχω ξαναπάει.Αυτή τη φορά θέλω να ταξιδέψω Δρέσδη και Τσέσκυ Κρουμλόβ. Με τρένο ή με λεωφορείο?(ποια διαδρομή είναι ποιο όμορφη?) Αν θέλετε δώστε μου πρόσφατες πληροφορίες. Τι πρέπει οπωσδήποτε να δούμε σε μια μονοήμερη εκδρομη στα παραπάνω μέρη?
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλησπέρα παιδιά. Σε δυο εβδομάδες θα βρίσκομαι σε Brno και Πράγα.
Αγαπητή @rethimno και λοιποί οποιαδήποτε πληροφορία για φαγητό, ποτό, αξιοθέατα, συμβουλές για το Brno θα ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτες.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Καλησπέρα παιδιά. Σε δυο εβδομάδες θα βρίσκομαι σε Brno και Πράγα.
Αγαπητή @rethimno και λοιποί οποιαδήποτε πληροφορία για φαγητό, ποτό, αξιοθέατα, συμβουλές για το Brno θα ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτες.
Το Brno έχει γύρω στις 2.5 ώρες απόσταση από τη Πράγα, με υπερσύγχρονα λεωφορεία που διαθέτουν ατομική τηλεόραση σε κάθε κάθισμα , με ακουστικά για να δεις ταινία, να ακούσεις μουσική και μέσα σε κερνάνε, καπουτσίνο, σοκολάτα ζεστή ή τσάι
Αν και το Brno δεν είναι τίποτα το ουάου....εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ είναι μια ήσυχη φοιτητούπολη η Ελληνική κοινότητα είναι γύρω στα 1000 άτομα και σχεδόν παντού ακούς Ελληνικά είτε από Ερασμίτες φοιτητές είτε απο Ελληνες μετανάστες
Το κάστρο είναι πολύ όμορφο και η θέα στη πόλη επίσης, Ανεβαίνοντας στο κάστρο δεξιά είναι και η Ορθόδοξη Εκκλησία με το χρυσό τρούλο που περισσότερο σου θυμίζει τζαμί
Επίσης ο καθεδρικός ναός Πέτρου και Παύλου είναι το σήμα κατατεθέν της πόλης και με θέα από ψηλά
Η συγκοινωνία παντού είναι άριστη και το τραμ έρχεται με μαθηματική ακρίβια στην ώρα του. Το φαγητό είναι πολύ οικονομικό όπως και οι αγορές στα εμπορικά κέντρα.Το εμπορικό κέντρο Vancovka είναι στο κέντρο της πόλης με πολλά μαγαζι εστιατόρια, καφέ κ.λ.π έξω ακριβώς απο τη Vancovka φεύγει λεοφωρείο για το αλλο μεγάλο εμπορικό κέντρο το ΟΛΥΜΠΙΑ σε
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το Brno έχει γύρω στις 2.5 ώρες απόσταση από τη Πράγα, με υπερσύγχρονα λεωφορεία που διαθέτουν ατομική τηλεόραση σε κάθε κάθισμα , με ακουστικά για να δεις ταινία, να ακούσεις μουσική και μέσα σε κερνάνε, καπουτσίνο, σοκολάτα ζεστή ή τσάι
Πολύ ενδιαφέρον! Θα ταξιδέψω από Μπρνο για Πράγα...Εισιτήρια από το ίντερνετ ή από τα εκδοτήρια; Γιατί ακόμη δεν ξέρουμε ακριβώς πότε θα φύγουμε για Πράγα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια :)
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Πολύ ενδιαφέρον! Θα ταξιδέψω από Μπρνο για Πράγα...Εισιτήρια από το ίντερνετ ή από τα εκδοτήρια; Γιατί ακόμη δεν ξέρουμε ακριβώς πότε θα φύγουμε για Πράγα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια :)
Εισιτήρια μπορείς να βγάλεις και από το κτελ πριν μπεις στο λεωφορείο, αλλά για πιο σιγουριά από το ιντερνετ θα σου δώσουν ένα κωδικό και τον δίνεις στη κοπέλα εξω από το λεωφορείο
Φυσικά θα πας μια εκδρομή στο πανέμορφο Olomuc μια ώρα απόσταση από Βrno σου θυμίζει Κρακοβία....θα δεις και ένα αστρονομικό ρολόι τύπου Πράγα και δίπλα ακριβώς είναι το γραφείο τουρισμού που θα πάρεις φυλλάδια και πληροφορίες.Στην ίδια πλατεία είναι το εστιατόριο Moravia με παραδοσιακή κουζίνα Μοραβίας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom