Τσεχική Δημοκρατία Πραγα για ταξιδι του μελιτος!!!

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
Περιεχόμενα

Αυτο ηταν το αγαπημενο μου ειδικα το βραδυ φωτισμενο ηταν πραγματικα σαν παραμυθι...! Ο ναος της Παναγιας του Τυν

Ενα δειγμα απο τον ζωολογικο!
Αυτη ειναι τραβηγμενη μεσα απο την πυλη που μπαινεις στην γεφυρα του Καρολου οπου ειχε εισοδο και μπορουσες να φτασεις στην κορυφη οπου ειχε πολυ ωραια θεα!


Αυτη ειναι η πυλη στην αρχη της γεφυρας

Εδω ειναι μια γεφυρα λιγο πιο πανω απο την γεφυρα του Καρολου απο εκει επαιρνες συγκοινωνια για το καστρο
Το αστρονομικο ρολοι!


Ο ναος του Αγιου Βιτου

Οι επομενες 2 φωτογραφιες ειναι μια πανοραμικη αποψη της Πραγας απο το καστρο

 

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
Καλημερα στην παρεα!!! 1η μερα στην δουλεια και σκεφτομαι τελικα αν μου αρεσε αυτο το ταξιδι... :rolleyes-80: Παντως σιγουρα δεν ενθουσιαστηκα!!!
Εφτασα στην Πραγα Τριτη 4/10 απογευματακι ρωτησαμε για ταξι και μας ζητουσαν 30 ευρω ?!?!?! για μια αποσταση πολυυυ μικρη. Τελικα βγαλαμε εισιτηρια μεσα στο αεροδρομιο και πηραμε λεωφορειο και μετα μετρο δεν καναμε πανω απο 10 λεπτα!!!!
Μειναμε στο ξενοδοχειο GORGEOUS PRAGUE ROOMS ηταν ΤΕΛΕΙΟ ,ολοκαινουριο πρεπει να μπηκαμε πρωτοι μυριζε ελαφρα το χρωμα ακομα...φοβερη διακοσμηση και ενα δρομο πισω απο το αστρονομικο ρολοι!!!Απο τις πιο οικονομικες αξιολογες λυσεις σε αυτη την περιοχη!
1η ημερα: Φτασαμε γυρω στις 16:00 οποτε μεχρι να τακτοποιηθουμε βγηκαμε περιπου 18:00 καναμε μια πρωτη βολτα στο αστρονομικο ρολοι το οποιο ηταν πολυ ομορφο και οι δρομοι ολοι πλακοστρωτοι λες και θα εμφανιζονταν στην στροφη καμια αμαξα...! Μ'αρεσε πολυ οτι εχουν κρατησει αυτη την κουλτουρα και ενα στυλ παντου!
Χαζεψαμε την πλατεια και τα σοκακια και προχωρησαμε προς την γεφυρα του Καρολου η οποια απλα ηταν πανεμορφη μια μεγαλη πυλη στην εισοδο και μια στο τελος την γεφυρας και στο ενδιαμεσο περιτεχνα αγαλματα και πωλητες με πινακες, μαριονετες και καρικατουρες, αλλοι επαιζαν βιολοι και αλλοι τραγουδουσαν οπερα!! Πολυ ομορφο περιβαλλον μπορουσες να χαζευεις με τις ωρες αρκει να ειχε λιγοτερο κρυο γιατι εμενα στην κυριολεξια ετριζαν τα δοντια μου!!!!
Στην συνεχεια πηγαμε για φαγητο πισω στην πλατεια σε ενα παραδοσιακο ταβερνακι φαγαμε κλασσικα goulash soup για να ζεσταθουμε λιγο και χοιρινο κοτσι και ηταν πολυ νοστιμα και στην συνεχεια για ενα ζεστο κρασι απεναντι απο το αστρονομικο ρολοι και μετα ξεκουραση...
2η μερα: Βροχη... Δεν μας πειραζει ... Ξεκινησαμε για τον ζωολογικο και δικαιωθηκαμε!! Πολυ ωραιος τεραστια ποικιλια απο περιεργα ζωα αξιζει να πας βεβαια θες σχεδον 5 ωρες περπατημα για να τα δεις ολα!!! Αργα το μεσημερι πλεον κατσαμε για φαι και σκεφτομασταν οτι πρεπει να προμηθευτουμε σκουφακια κτλ και ετσι εγινε πηρα τον πιο ζεστο σκουφο και γαντια και συνεχισαμε αναζητηση για δωρακια και μετα σε ενα IRISH BAR το οποιο θα βρειτε σιγουρα στον δρομο σας εχει καθε μερα απο τις 19:00 live και μας αρεσε παρε πολυ!
3η ημερα: Ξεκινησαμε για το καστρο το οποιο ηταν σκετη απογοητευση για εμενα και τον αντρα μου... Ναι ηταν ομορφο αλλα υπηρχαν παντου security και γενικοτερα για να το δεις ηθελες τουλαχιστον 50 ευρω το ατομο!!! Ειναι ενα δρομακι το πολυ 5 λεπτα με τα ποδια " Το χρυσο σοκακι" με μικρα πολυχρωμα μαγαζακια και ηθελαν 12 ευρω το ατομο. Για τον καθεδρικο ναο του Αγιου Βιτου νομιζω 22 ευρω το ατομο και παει λεγοντας δεν σε αφηναν καν σε πολλα σημεια του καστρου να πας στην ακρη του τοιχου να φωτογραφησεις την θεα της Πραγας! Τελος παντων κατηφορισαμε προς την γεφυρα του Καρολου λογω της βροχης ειχε σπασει και το κρυο και ειχε βγαλει εναν ωραιο ηλιο και ειπαμε μιας και ειμασταν ανετοι να τα περασουμε ολα αλλη μια φορα!!! Φαγαμε και ηπιαμε ζεστο κρασι medovina στο οποιο αναβουν φωτια και σε σερβιρουν σε ενα τεραστιο ποτηρι αλλα ειναι... νεκταρ.... Επιστροφη για ζεστο μπανακι και ξανα στην αγαπημενη μπυραρια οπου μας ειχαν μαθει και αργα επιστροφη στο δωματιο!
4η ημερα: Ξυπνησαμε πηγαμε για ενα καφεδακι σε ενα πολυ ωραιο καφε που ηταν και θεατρικο εργαστηριο. Στην συνεχεια πηγαμε μια βολτα στο Paladium πραγματικα τεραστιο πολυκαταστημα βρηκαμε και κατι υπαιθριες αγορες οπου πηραμε κατι μπαχαρικα περπατησαμε προς την πλατεια Wescenlas, το παρκο Λετνα, τον τοιχο του Λενον , ενα μουσειο με κερινα ομοιωματα αλλα μετα δεν αντεχαμε αλλο... κατσαμε για φαγητο γυρισαμε για λιγο στο δωματιο και συνεχισαμε για ποτο και μια νυχτερινη βολτα... Για την επομενη μερα και τελευταια αφησα το αγαπημενο μου μνημειο τον ναο της Παναγιας του Τυν πραγματικα οτι καλυτερο ειδα στην Πραγα νομιζες οτι η κακια μαγισσα σε κρυφοκοιτουσε απο το παραθυρακι του πιο ψηλου φωτισμενου πυργισκου... Και τοτε κατα τις 3:00 ωρα Πραγας μπαινω να κανω check in και βλεπω ειδιποιηση στην εφαρμογη της AEGEAN οτι λογω απεργιας των ελεγκτων της εναεριας κυκλοφοριες ολες οι πτησεις ακυρωνονται μαζι και η δικια μου (δηλαδη ηταν Παρασκευη και εφευγα Κυριακη!) και πηρα και μετα απο πολυ τσακωμο εφυγα 6:00 το πρωι Σαββατου για Κωνσταντινουπολη και αναμονη στο αεροδρομιο 3 ωρες και απο εκει εφτασα Ελλαδα! Οποτε παει η τελευταια μερα που ηταν η μερα χαλαρωσης! Επρεπε να φυγω ομως γιατι επρεπε να ανοιξω το μαγαζι χθες αλλα αν δεν εφευγα νωριτερα μου ειπαν οι πτησεις ξεκινουσαν απο Τριτη βραδυ και με σειρα προτεραιοτητας που σημαινει λεει μπορει και Σαββατο καθως δεν ειχε καθε μερα πτησεις!!! Αλλα το χειροτερο ηταν οτι Κυριακη μου εστειλαν ειδιποιηση οτι η απεργια σταματησε και η πτηση θα γινει κανονικα! Τελος παντων... αυτο ηταν το ταξιδι μου στην Πραγα η οποια ηταν ωραια σαν εικονα αλλα θεωρω οτι την χαλαει ο τοσο ψυχρος κοσμος και η τοση ακριβεια χωρις λογο ( ενιωσα σαν να κανω διακοπες στο Παρισι ας πουμε.. ή μαλλον στην Κινα γιατι οπου κοιταγες εβλεπες Κινεζους!!! :) )
Τωρα οσο για τοτι θα αλλαζα; Σιγουρα ημερομηνια δεν αντεχω τοσο κρυο....
ΥΓ: ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΩ ΦΩΤΟ???
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
Ευχαριστω για την απαντηση θα το προσπαθησω με τις φωτογραφιες ... οσο για τα κεφαλαια δεν το γνωριζα απλα ηθελα να δωσω εμφαση ... συγνωμη αν ενοχλησα καποιον!
 

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
Συγνωμη αλλα επειδη δεν ξερω πως να μειωσω το μεγεθος των φωτογραφιων θα σας δειξω μονο καποιες απο το κινητο! Οποιος θελει ας μου στειλει βηματα επιστρεφω με καλυτερες!
14457462_1775035856083322_3956336989189742847_n.jpg
14600849_1775035879416653_1553759563438666992_n.jpg
14689830_10211233664867662_1274504579_o.jpg
14699645_10211233664907663_1760427083_o.jpg
 

MAUI GR

Member
Μηνύματα
43
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικό Πάρκο Γιέλοουστοου
Όμορφη η Πράγα. Θα συμφωνήσω μαζί σου, δεν είναι για πολλές μέρες, μία βόλτα στο κέντρο της πόλης, να περπατήσεις στη γέφυρα του Καρόλου, μία βόλτα στο κάστρο πάνω στον λόφο, καφέ με θέα τον ποταμό Μολδάβα, αστρονομικό ρολόι. Όλα αυτά σε 2 ημέρες τα βλέπεις. Αγόρασες καμία μαριονέτα; Συνάντησες κανέναν πορτοφολά; :)
 

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
Αντε 3 μερες αν πας και στον ζωολογικο που αξιζει να πας ειναι πολυ ομορφα!Μαριονετες δεν πηραμε αλλα πηραμε κατι ωραιους τυπου πινακες που ζωγραφιζαν πανω στην γεφυρα του Καρολου...
 

MAUI GR

Member
Μηνύματα
43
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικό Πάρκο Γιέλοουστοου
Βάλε φωτογραφίες να δούμε.
 

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
Πολυ ευχαριστως αλλα μου λεει πολυ μεγαλο μεγεθος και δεν ξερω τι πρεπει να κανω αν μπορεις να βοηθησεις...
 

MAUI GR

Member
Μηνύματα
43
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικό Πάρκο Γιέλοουστοου
Εξαρτάται το αρχείο που πας να ανεβάσεις. Αν οι φωτογραφίες είναι σε φυσιολογικό μέγεθος δηλδ 100-400kb ανεβαίνουν μια χαρά, Αν τις έχεις 2-4gb ίσως εκεί να έχεις θεματάκι. Υπάρχουν προγράμματα για να τις φτιάξεις σε όποιο μέγεθος θελήσεις.
 

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
Αυτο ηταν το αγαπημενο μου ειδικα το βραδυ φωτισμενο ηταν πραγματικα σαν παραμυθι...! Ο ναος της Παναγιας του Τυν
DSC_0113_800x533.jpg

Ενα δειγμα απο τον ζωολογικο!
DSC_0236_800x533.jpg
Αυτη ειναι τραβηγμενη μεσα απο την πυλη που μπαινεις στην γεφυρα του Καρολου οπου ειχε εισοδο και μπορουσες να φτασεις στην κορυφη οπου ειχε πολυ ωραια θεα!

DSC_0353_800x533.jpg

Αυτη ειναι η πυλη στην αρχη της γεφυρας
DSC_0365_800x533.jpg

Εδω ειναι μια γεφυρα λιγο πιο πανω απο την γεφυρα του Καρολου απο εκει επαιρνες συγκοινωνια για το καστρο
DSC_0451_800x533.jpg
Το αστρονομικο ρολοι!

DSC_0112_800x533.jpg

Ο ναος του Αγιου Βιτου
DSC_0488_800x533.jpg

Οι επομενες 2 φωτογραφιες ειναι μια πανοραμικη αποψη της Πραγας απο το καστρο
DSC_0497_800x533.jpg

DSC_0519_800x180.jpg
DSC_0547_800x533.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom