Τσεχική Δημοκρατία Πραγα ερχομαι!!!

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σε κάθε περίπτωση, καλή ή κακή η ιδέα, ας το κρίνει αυτός που θα πάει. Αν το γουστάρει εμάς μας περισσεύει. Αν δεν το γουστάρει, πάλι εμάς μας περισσεύει. Είπατε τις γνώμες σας, και είναι σαφείς.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οκ παιδιά με πείσατε... μια χαρά είναι για ημερήσια το 4 + 4 ώρες... έχετε απόλυτο δίκιο... εγώ είμαι ο παράλογος...

Βεβαιότατα μπορεί κάποιος να σηκωθεί στις 5 το πρωί να φύγει στις 6 να είναι στο Μόναχο ωραία και ξεκούραστα κατά τις 10 να κάνει τις βόλτες του 5-6 ώρες εκεί και να φτάσει πίσω στην Πράγα το ίδιο βράδυ κατά τις 10 φρέσκος - φρέσκος...

Καθόλου κουραστικό δεν είναι, ιδίως για κάποιον που θα είναι εκεί για δουλειές και θέλει μια μέρα να ξεκουραστεί είναι το ιδανικό σενάριο...

Αντε καλό Π/Σ/Κ τώρα και περιμένω καινούργιες ιδέες από Δευτέρα...
Ένα αυθημερόν αεροπορικό Μόναχο - Πράγα - Μόναχο έχει κάπου 200 ευρώ (στην τύχη μια ημερομηνία κοίταξα). Ενδεχομένως και να συμφέρει καλύτερα από 4+4 ώρες με 100 ευρώ...

Πάντως έχω κάνει και πολύ χειρότερα αυθημερόν από το 4+4 ... Είναι μεν ταλαιπωρία και δεν προλαβαίνεις να δείς και τίποτα εκεί που θα πας, αλλά περί ορέξεως...

Αλλά όταν έχεις τη Δρέσδη δίπλα σου, που κατά τη γνώμη μου είναι και ακόμα πιο ενδιαφέρων προορισμός από το Μόναχο, το συζητάς?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πήγα και ήρθα...

Παρασκευή 17.05 Sky και Πράγα σου έρχομαι... Πτήση on time, πληρότητα γύρω στο 60%, αεροπλάνο στενό αλλά καινούργιο και αεροσυνοδοί oh my God...

Άφιξη στις 18.30 λεωφορείο, metro και 3/4 μετά έκανα το μπανάκι μου στο IBIS στην παλιά πόλη, άψογη σχέση τιμής προς απόδωση 50 ευρουδάκια το δίκλινο...

Πάλι θύελλα αντιδράσεων θα προκαλέσω αλλά μετά και από την έβδομη επίσκεψη μου στην πόλη είμαι πλέον κάτι παραπάνω από σίγουρος...

Όταν την δεις για πρώτη φορά θαμπώνεσαι... Stare Mesto, Mala Strana και Κάστρο είναι μαγευτικά... Πας δεύτερη φορά τα ξαναβλέπεις και φυσικά με λιγότερο ενθουσιασμό πάλι σου αρέσουν, αλλά ζητάς να δεις και κάτι παραπάνω... Κάπου εκεί αρχίζει το σοκ...Χάος...
Συμπέρασμα ο ζωολογικός κήπος της Πράγας είναι άριστος για μιά ή δύο επισκέψεις... Μετά από εκεί το χάος... Η πόλη είναι μικρή και εξαντλείται σε δύο το πολύ τρεις μέρες... Ο ορισμός της βαρεμάρας...Πόσες βόλτες θα κάνεις πια; Πόσο θα μαγευτείς από το εξωπραγματικό σκηνικό; Mιλάμε για δέκα τετράγωνα στην παλιά πόλη άλλα δέκα στο Μικρό μέρος και δυό γερές βόλτες στο Κάστρο...
Η σύγκριση και μόνο με την Βιέννη, την Μαδρίτη, την Στοκχόλμη κ.α αποτελεί πρώτης τάξεως ανέκδοτο... Δεν τολμώ να την συγκρίνω με άλλες πόλεις που ντρέπομαι και να τις αναφέρω... Συμβουλή προς ναυτιλωμένους... Ασφαλώς και αξίζει να πάτε... διαλέξτε ίσως την ανοιξη και απολαύστε την για 2-3 μέρες... Το παραπάνω είναι υστερική υπερβολή...


Τι να κάνω λοιπόν έκανα μια γερή 2ωρη βόλτα και μετά το έριξα στα ξενοδοχεία...

Αν είστε ερωτευμένοι και θέλετε να ζήσετε τον έρωτα σας μακρυά από όλους προτιμήστε DOMUS HENRICI... HIDDEN PLACES design hotels, Prague αν θέλετε κάτι πραγματικά καλό στο κέντρο της παλιάς πόλης η πιο hot άφιξη είναι το Barcelo... Barcelo Hotels & Resorts - Hotel σε λογικές τιμές , λίγο πάνω από 100? , μην ψάχνετε κάτι άλλο... Αν θέλετε να ξεφύγετε λίγο οικονομικά το Carlo IV της Boscollo group είναι το μέρος σας... Mια παλιά τράπεζα μεταμορφώθηκε σε πεντάστερο ξενοδοχείο... Μην χάσετε το cigar bar... εκεί βρίσκονταν τα θησαυροφυλάκια της τράπεζας...

Πρόχειρες εντυπώσεις...

Θετικά... Δεν έκανε κρύο, δεν είχε πολλούς τουρίστες, ανακαινίστηκε και μεγάλωσε το αγαπημένο μου Bakeshop - home και για τους λάτρεις άνοιξε στην κεντρική πλατεία κατάστημα Girard-Perregaux... Το γνωρίζω ότι είμαι ψώνιο αλλά τι να κάνω...

Αρνητικά... Φτιάχνουν την γέφυρα και η όλη εικόνα είναι θλιβερή, έκλεισε το αγαπημένο μου Square και στη θέση του άνοιξε Starbucks(!!) και το σπουδαιότερο όλων... Ολόκληρη πόλη δεν έχει ένα εστιατόριο της προκοπής σε λογικές τιμές να φας... Είπαμε είμαι ψώνιο αλλά δεν μπορώ να τρώω κάθε μέρα σε μπυραρίες αμφιβόλου αισθητικής σαχλαμάρες ούτε θεωρώ λύση να δίνω στην Πράγα 50? το άτομο για να φάω στο Pravda... Και μια και το έφερε η κουβέντα... το Kolkovna http://www.kolkovna.cz είναι μια κάποια λύση αλλά πόσες φορές πια θα φας εκεί;;

Υ.Γ.1. Για τον τουριστικό αχταρμά της πόλης με τα κιτσάτα μικρομάγαζα και τα ανεκδιήγητα εστιατόρια δεν θέλω να πω τίποτε... Αφού υπάρχουν άνθρωποι που ψωνίζουν και τρώνε εκεί εμένα μου περισσεύει...

Υ.Γ.2. Το Βερολίνο είναι 4.15 ώρες με το τρένο μακρυά από την Πράγα... Πήγα την περασμένη Κυριακή το πρωί... όσο κι αν πληγώσω μερικούς πρέπει να πιστοποιήσω ότι δεν είναι για ημερήσια εκδρομή... πιστέψτε με...
Σοφά προτείνει ο taver... H Δρέσδη απέχει 2 ώρες με το τρένο και είναι υπέροχη...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Να πούμε καλωσόρισες Traveller ή δεν προλαβαίνουμε?Πότε είναι το επόμενο?
Έχω κι εγώ ν αναφέρω δυο καλά εστιατόρια..
Bily konicek,απέναντι απο το ρολόι www.bilykonicek.com και παραδίπλα το u zlate' konvice U zlatΓ© konvice - ÚvodnΓ* strana...
Επίσης,κοιτώντας τη θέα της πόλης,έξω απο την κεντρική πύλη του κάστρου ,ρίξτε μια ματιά ακριβώς απο κάτω.. Cowboys-steaks & coktails, Nerudova 40,Praha 1-Mala Strana,καθήστε έστω για ένα καφεδάκι,αξίζει τον κόπο!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Παιδιά ένα 6,5ώρο stop-over στη Πράγα προλαβαίνω να βγω στη πόλη για καμμια βόλτα? Κι αν ναι, τι προλαβαίνω να δω..?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom