Τσεχική Δημοκρατία Πραγα και συνάλλαγμα

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Για να τα λέει αυτά ο Peter κάτι θα ξέρει (αυτός όλα τα ξέρει).

Σοβαρά τώρα: Είτε από ΑΤΜ, είτε από ανταλλακτήριο, το ίδιο πράγμα είναι (πάνω-κάτω) στην ισοτιμία. Στο φινάλε, ακόμη κι αν δεν πετύχεις την καλύτερη τιμή, πόσα νομίζεις ότι θα χάσεις? Μια φέτα μαύρο ψωμί κι ένα λουκάνικο - στη χειρότερη περίπτωση. Αξίζει ν' αγχώνεσαι?
και όμως παιδιά σε πολλά ανταλλακτήρια (όχι τράπεζες) έχουν την τιμή τις συναλλαγής (πολύ συμφέρουσα) με ωραία μεγάλα έντονα γράμματα και σε κάτι πολύ μικρά σου λένε ότι αυτή την τιμή την παίρνεις μονο για συναλλαγές άνω τον 1000 ευρώ..με απλά λόγια απάτη..
από εκεί και πέρα εγώ προσωπικά τις περισσότερες φορες με το που φτάνω ξενοδοχείο εφόσον είναι καλή η ισοτιμία (που 99% εμενα μου έχει τύχη να είναι) χαλάω εκεί και τελειώνει η ιστορία :)

σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνούμε εκτος είπαμε και πέσεις στην πιο πάνω περίπτωση με τα 1000 ευρώ που πραγματικά εκεί μπορείς να χάσεις αρκετά ευρώ..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εντάξει φίλε μου, δεν είπαμε να πας να πέσεις μόνος σου στο στόμα του λύκου! Κοντά στο νού κι η γνώση. Απλά, τα ανταλλακτήρια είναι τόσα πολλά, σε κάθε γωνιά κι ένα σχεδόν (εκεί που θα βολτάρεις στο κέντρο) οπότε, δεν μπορεί, κάποιο θα δεις (και πολλά είναι ανοικτά μέχρι αργά το βράδυ). Άσε που μπορείς να χαλάσεις και σε Τράπεζα. Πολύ κουβέντα για το τίποτα - κατά τη γνώμη μου...
 

Avgousta*

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λασίθι
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδας, Ισλανδια
τι εννοείς?ξέρεις καποιο?

Δεν έχω ξαναπάει Πράγα.Η πρώτη φορά θα είναι τον Ιανουάριο. Αναφέρει ένα η Romantic Woman. Αποφάσισα να σταματήσω να πολυαγχώνομαι. 4 μέρες είναι και θέλω να περάσω καλά και να ευχαριστηθώ χωρίς να αχγώνομαι για διαφορές,καλύτερες ισοτιμίες,κρατήσεις κλπ. Μάλλον θα προτιμήσω ΑΤΜ και τοπικές τράπεζες για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!:xmas_rolleyes:
 

Avgousta*

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λασίθι
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδας, Ισλανδια
την καλυτερη ισοτρημια που βρηκα ήταν στο σταθμό του μετρό Můstek με 1 ευρώ 24,8 Kc.

επεισης για αυτους που θα πανε τωρα εκδρομη στην πραγα κοιτάξτε αυτό το tour
New Prague Free Tour

α κατι ακομα, προσοχη στον παγο εκει
Εσύ είσαι πολύ αξιόπιστη πηγή γιατί το έχεις και πρόσφατο. Αν μπορέσεις κάποια στιγμή δώσε καμιά πληρόφορία και σε μένα την πρωτάρα για τον καιρό και τις συνθήκες,γιατί βλέπω κάτι θεμοκρασίες -19C και είμαι νησιώτισα! Μην πάθω κανένα σοκ!!:xmas_cheesygrin::xmas_cool:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
να σου πω, ζέστη είχε όταν πήγα εκεί -2 με +2 κυμαινόταν η θερμοκρασία αλλά μεγάλη προσοχή στο πάγο που υπάρχει στο δρόμο

όλες οι μεγάλες πλατείες είχαν την δικιά τους χριστουγεννιάτικη αγορά με διάφορα σουβενίρ κι χριστουγεννιάτικα μπιχλιμπίδια
όπως κι με παραδοσιακά εδέσματα όπως το trdlo, langos, mulled wine, χοιρινο κι τα υπέροχα hot dogs τους.

αμά θες κάποια αλλη πληροφορια πες μου, ευχαριστως να βοήθησω
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Εσύ είσαι πολύ αξιόπιστη πηγή γιατί το έχεις και πρόσφατο. Αν μπορέσεις κάποια στιγμή δώσε καμιά πληρόφορία και σε μένα την πρωτάρα για τον καιρό και τις συνθήκες,γιατί βλέπω κάτι θεμοκρασίες -19C και είμαι νησιώτισα! Μην πάθω κανένα σοκ!!:xmas_cheesygrin::xmas_cool:
Κι εμενα με αγχωνει πολυ το ζητημα του καιρου, αλλα θελω να ελπιζω οτι μεχρι να παω - 2 Γεναρη - θα εχει φυγει ο μεγαλος παγετος που υπαρχει σημερα σε ολη την Ευρωπη.Παντως δεν ελπιζω σε θερμοκρασιες πολυ πανω του μηδενος, οποτε τα ισοθερμικα μας και φυγαμε!Α, το αναφερω για παρηγορια, κι εγω νησιωτης ειμαι!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
να σου πω, ζέστη είχε όταν πήγα εκεί -2 με +2 κυμαινόταν η θερμοκρασία
Ναι βρε, πρόσεξε μην πάθεις καμιά θερμοπληξία :bleh::haha: Φαντάζομαι θα εννοείς ότι ενώ αναμενόταν να έχει -75:bleh: το -2 με +2 φαίνεται κάτι σαν καύσωνας:haha:Γιατί διαφορετικά δεν εξηγείται να μιλάς για ζέστη και -2 :xmas_rolleyes: Εγώ πάγωσα και μόνο που το διάβασα!!! Μπρρρρρρρρ...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
οταν ζω 2 με 3 μηνες με -20 μεχρι -30 ε το +2 ειναι ζεστη για μενα :Ρ
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
οταν ζω 2 με 3 μηνες με -20 μεχρι -30 ε το +2 ειναι ζεστη για μενα :Ρ
-30;;; Και ακόμα δεν έχεις γίνει παγάκι, ε;:xmas_mrgreen: Τι να πω... έτσι που το θέτεις καλά τα λες, αλλά εγώ δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι :xmas_lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom