Τσεχική Δημοκρατία Πραγα τελη Φλεβαρη

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Να περάσεις καλά και να μας πεις τις εμπειρίες σου μόλις γυρίσεις!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κοίτα, τα περιβόητα connections των high cost τα θεωρώ κοροϊδία αφού σε εκβιάζουν να συνεχίσεις το ταξίδι σου με την ίδια εταιρία. Αν όμως η πρώτη πτήση αργήσει, η δεύτερη δεν θα σε περιμένει!!!
Τα απορρίπτω και για άλλον λόγο, αφού πολλά από αυτά έχουν πολύωρη αναμονή ενώ μπορώ να συνεχίσω το ταξίδι μου με άλλη εταιρία και να πάω όπου θέλω. Η διαφορά μας είναι μάλλον στην αισθητική, εμένα μαρέσει να το ψάχνω και να επιλέγω το καλύτερο! Καλή τύχη σου εύχομαι όπου και να πετάς με καλοπληρωμένες connections!
Για όλο τον κόσμο που λες θα δω τί θα κάνω αν έρθει εκείνη η ώρα. Προς το παρόν επιμένω Ευρώπη με τη λατρεμένη!
Και πάλι παραπληροφορείς. Προσωπικά μου έχει τύχει πολύ συχνά (~10 φορες) το δεύτερο αεροπλάνο να περιμένει την πρώτη πτήση που αργεί, σε connections με σοβαρή εταιρία. Κι αν η πτήση αργήσει πολύ, η εταιρία ΕΓΚΥΗΜΕΝΑ θα σε βάλει στην πρώτη διαθέσιμη πτήση (της ίδιας ή άλλης εταιρίας, με ή χωρίς άλλο ενδιάμεσο σταθμό) για τον προορισμό σου.
Στη Ryanair, Easyjet κλπ, αν η πρώτη πτήση καθυστερήσει, η εταιρία δεν έχει καμμία απολύτως υποχρέωση απέναντί σου αν χάσεις την επόμενη...
 
Last edited by a moderator:

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
connection

Χαχα! Λες αρλούμπες γιατί δεν έχεις τί άλλο να πεις! Δες το connection Αθήνα-Βερολίνο με A3: Ξεκινάς πρωί από Αθήνα και φτάνεις το μεσημέρι στο Βερολίνο μέσω Μονάχου, Στουτγκάρδης ή Φραγκφούρτης.
Σιγά μην περιμένει η Lufthansa στη Στουτγκάρδη τους αργοκίνητους της A3 επειδή δεν είναι στην ώρα τους!!!
Θεωρώ πως τα connection των ακριβών εταιριών δεν εξυπηρετούν αφού έχουν μεγάλη αναμονή και στην ουσία σε εκβιάζουν να πάρεις την ίδια εταιρία ή τη σύμμαχό της. Και δεν περιμένουν κανέναν, μην λες ψέμματα!
Αντίθετα, οι Low cost εταιρίες είναι πιό τίμιες και σου το ξεκαθαρίζουν από την αρχή πως πρόκειται για πτήσεις από σημείο σε σημείο. Μόνος σου μπορεις να κλείσεις άλλη διαδοχική πτήση και να δεις και καμιά πόλη παραπάνω άμα βολέψει και άμα έχεις χρόνο.
Και για να λέμε τα πράγματα όπως είναι, η ryanair είναι η Νο1 εταιρία σε ακρίβεια πτήσεων χωρίς καθυστερήσεις (εννοείται σε φυσιολογικές καιρικες συνθήκες). Οι άλλες εταιρίες ακολουθούν και δεν δημοσιεύουν τα στατιστικά τους.
 
Last edited by a moderator:

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
ο χριστος κι αποστολος, τι άλλο θα ακουσω εδω μεσα. θα με κάνετε να παω να σκισω ολες τις αφισες με αεροπλανα high cost εταιριων για να βάλω μονο LC. Ημαρτον θεε, ημαρτον.

όσο για το hotel, όταν έμενα Πράγα, έμενα σε αυτο το ξενοδοχειο
Booking.com: hotel Residence Tabor, Prague, Czech Republic - 321 Guest reviews. Book your hotel now!

πάρα πολλή καλό, κέντρικο (μερεικά λεπτά απο το κεντρικο σταθμο των τρένων) πεντακάθαρο κι προ πάντων φθήνο κι με πρώινο
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Χαχα! Λες αρλούμπες γιατί δεν έχεις τί άλλο να πεις! Δες το connection Αθήνα-Βερολίνο με A3: Ξεκινάς πρωί από Αθήνα και φτάνεις το μεσημέρι στο Βερολίνο μέσω Μονάχου, Στουτγκάρδης ή Φραγκφούρτης.
Σιγά μην περιμένει η Lufthansa στη Στουτγκάρδη τους αργοκίνητους της A3 επειδή δεν είναι στην ώρα τους!!!
Θεωρώ πως τα connection των ακριβών εταιριών δεν εξυπηρετούν αφού έχουν μεγάλη αναμονή και στην ουσία σε εκβιάζουν να πάρεις την ίδια εταιρία ή τη σύμμαχό της. Και δεν περιμένουν κανέναν, μην λες ψέμματα!
Αντίθετα, οι Low cost εταιρίες είναι πιό τίμιες και σου το ξεκαθαρίζουν από την αρχή πως πρόκειται για πτήσεις από σημείο σε σημείο. Μόνος σου μπορεις να κλείσεις άλλη διαδοχική πτήση και να δεις και καμιά πόλη παραπάνω άμα βολέψει και άμα έχεις χρόνο.
Και για να λέμε τα πράγματα όπως είναι, η ryanair είναι η Νο1 εταιρία σε ακρίβεια πτήσεων χωρίς καθυστερήσεις (εννοείται σε φυσιολογικές καιρικες συνθήκες). Οι άλλες εταιρίες ακολουθούν και δεν δημοσιεύουν τα στατιστικά τους.
Καθόλου αρλούμπες δεν είναι, ούτε ψέμματα...έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα. Υπάρχει όντως περίπτωση να περιμένει κάποια λεπτά η δεύτερη πτήση (μου έχει τύχει) αλλά ακόμα κι αν δεν περιμένει σε βάζουν στην πρώτη διαθέσιμη χωρίς κανένα έξτρα κόστος. Και γιατί είναι εκβιασμός να συνεχίσεις με την ίδια εταιρία;; Περισσότερη διευκόλυνση και σιγουριά μου δίνει εμένα...

Α! Επίσης ποιος είπε ότι τα connection των "ακριβών εταιριών" έχουν πάντα μεγάλη αναμονή;; Λάθος κι αυτό...
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Χαχα! Λες αρλούμπες γιατί δεν έχεις τί άλλο να πεις! Δες το connection Αθήνα-Βερολίνο με A3: Ξεκινάς πρωί από Αθήνα και φτάνεις το μεσημέρι στο Βερολίνο μέσω Μονάχου, Στουτγκάρδης ή Φραγκφούρτης.
Σιγά μην περιμένει η Lufthansa στη Στουτγκάρδη τους αργοκίνητους της A3 επειδή δεν είναι στην ώρα τους!!!
Θεωρώ πως τα connection των ακριβών εταιριών δεν εξυπηρετούν αφού έχουν μεγάλη αναμονή και στην ουσία σε εκβιάζουν να πάρεις την ίδια εταιρία ή τη σύμμαχό της. Και δεν περιμένουν κανέναν, μην λες ψέμματα!
Αντίθετα, οι Low cost εταιρίες είναι πιό τίμιες και σου το ξεκαθαρίζουν από την αρχή πως πρόκειται για πτήσεις από σημείο σε σημείο. Μόνος σου μπορεις να κλείσεις άλλη διαδοχική πτήση και να δεις και καμιά πόλη παραπάνω άμα βολέψει και άμα έχεις χρόνο.
Και για να λέμε τα πράγματα όπως είναι, η ryanair είναι η Νο1 εταιρία σε ακρίβεια πτήσεων χωρίς καθυστερήσεις (εννοείται σε φυσιολογικές καιρικες συνθήκες). Οι άλλες εταιρίες ακολουθούν και δεν δημοσιεύουν τα στατιστικά τους.
Δε συνηθίζω να λέω αρλούμπες, ούτε ψέματα. Και ούτε φυσικά λέω και τώρα. Εσύ που υποστηρίζεις ότι λέω, έχεις το βάρος της απόδειξης των λόγων σου (κάτι που φυσικά δεν κάνεις).
Κάνε μια βόλτα μια μέρα από το αεροδρόμιο π.χ. της Ζυρίχης. Θα δεις τουλαχιστο 1-2 πτήσεις κάθε φορά να περιμένουν "Delayed due to connecting passengers".
Επίσης απορώ που το βρήκες το connection στη Στουτγκάρδη για το Αθήνα - Βερολίνο. Ακόμα το ψάχνω. Το site της A3 βγάζει connections μέσω Φρανκφούρτης, Μονάχου ή Dusseldorf μόνο. Και τα περισσότερα είναι της τάξης των 45-70 λεπτών.
Τώρα, σοβαρά, προσπαθείς να απαξιώσεις τα connections των σοβαρών εταιριών συγκρίνοντάς τα με τα ανύπαρκτα "connections" που φτιάχνεις μόνος σου με τις Low cost?
Επίσης, το εισιτήριο που πληρώνεις είναι απευθείας για τον τελικό προορισμό, και ο ενδιάμεσος σταθμός μπορεί να "παίξει" σε περίπτωση προβλήματος εκεί τοπικά (αν π.χ. έχει κακοκαιρία στο Μόναχο, μπορούν να σε στείλουν μέσω Φρανκφούρτης).
Για πες, ω θαυμαστή των "connections" της Ryanair, αν έχεις κλείσει Ελλάδα - Μπέργκαμο και Μπεργκαμο - Φουφουτο, τι ακριβώς συμβαίνει με τα λεφτά της δεύτερης πτήσης αν π.χ. καθυστερήσει η πρώτη λόγω π.χ. μιας απεργίας?

Τα στατιστικά ακρίβειας πτήσεων των μεγάλων ευρωπαϊκών εταιριών είναι δημοσιευμένα (ΚΑΙ στο travelstories), μη λες προφανή ψέματα.
 
Last edited by a moderator:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μόνο on topic μηνύματα από δω και πέρα θα επιτρέπονται. Ευχαριστώ.
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
defkalion ευχαριστω για την παρεμβαση...!
οσον αφορα το ταξιδι τωρα ελπιζω τελικα να τα καταφερω να παω γιατι τα οικονομικα μου ειναι καπως...χμμμ.....ανυπαρκτα:xmas_eek:
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Τέλη Φλεβάρη θεωρείται low season για την Πράγα και λογικά θα βρεις καλές τιμές στα ξενοδοχεία. Εγώ σου προτείνω το Hotel Pav (Best Western P?v Hotel Prague - Czech Republic), στο οποίο έχω μείνει και μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις: είναι ανακαινισμένο, κεντρικό και σε πολύ καλές τιμές! Ενδεικτικά για 24-28 Φεβρουαρίου η τιμή είναι 55? το δίκλινο με πρωινό.
Η Πράγα είναι πανέμορφη πόλη, εμένα μου άρεσε πολύ και νομίζω ότι την περίοδο που θα πάτε δε θα έχει τόσο πολύ κόσμο και θα την ευχαριστηθείτε καλύτερα!
Καλά να περάσετε!! :)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Τέλη Φλεβάρη θεωρείται low season για την Πράγα και λογικά θα βρεις καλές τιμές στα ξενοδοχεία. Εγώ σου προτείνω το Hotel Pav (Best Western P?v Hotel Prague - Czech Republic), στο οποίο έχω μείνει και μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις: είναι ανακαινισμένο, κεντρικό και σε πολύ καλές τιμές! Ενδεικτικά για 24-28 Φεβρουαρίου η τιμή είναι 55? το δίκλινο με πρωινό.
Η Πράγα είναι πανέμορφη πόλη, εμένα μου άρεσε πολύ και νομίζω ότι την περίοδο που θα πάτε δε θα έχει τόσο πολύ κόσμο και θα την ευχαριστηθείτε καλύτερα!
Καλά να περάσετε!! :)
ΝΑΙ ειναι εξαιρετικο :xmas_lol: αν πατε να μου φιλησετε τον ρεσεψιονιστ:xmas_redface::xmas_redface::xmas_redface::
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom