Τσεχική Δημοκρατία Πραγα τον Δεκεμβρη?

Sakias

Member
Μηνύματα
33
Likes
0
εγω παιδια απο airtickets κλεινω αλλα ειναι με αφιξη την επομενη ημερα!

Μονοημερη για που εννοειτε ??
 

GeorgeD

Member
Μηνύματα
240
Likes
44
Η καλύτερη επιλογή είναι Czech Airlines, αλλά από ό,τι είδα για τις ημερομηνίες που ψάχνεις τα εισιτήρια τους είναι ακριβά..
Οι φθηνότερες τιμές της Swiss με άφιξη την επόμενη ημέρα νομίζω δεν είναι συμφέρουσες εκτός εάν σκοπεύεις να μείνεις καμιά ημέρα στην Ζυρίχη γιατί είναι αρκετές οι ώρες..
Νομίζω λοιπόν ότι καλύτερα να επιλέξεις την Malev μέσω Βουδαπέστης με λίγο ακριβότερη τιμή εισιτηρίου, αλλά σίγουρα θα εκμεταλλευτείς περισσότερο τις ώρες που θα κερδίσεις στο ταξίδι.
Μονοήμερες εκδρομές: Karlovy Vary, Plzen πχ
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Επίσης για μονοήμερη θα μπορούσες να αποφύγεις τις ορδές τουριστών που σκάνε στο Karlovy Vary και να πας Cesky Krumlov που είναι πιο ήρεμο και γραφικό.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
επείσης αν σε ενδιαθέρει μπορείς να επισκεφτείς το στρατόπεδο συγκέντρωσης Theresienstadt
Theresienstadt concentration camp - Wikipedia, the free encyclopedia
εκεί γυρίστηκαν οι μεγαλύτερες προπαγάνδες του 20 αιώνα, δείχνοντας τους Γερμανούς να προσέχουν κι να μην βασανίζουν τους Εβραίους

επείσης το Plzeň είναι μια υπέροχη μικρή πόλη, διάσημη για την διάσημη μπύρα Pilsner Urquel, μια βόλτα στο εργοστάσιο επιβάλετε ;)
Plze

το Olomouc είναι επείσης μια όμορφη πόλη με λίγους τουρίστες, με την διάσημη πλατεία του (μνημείο Ουνέσκο)
Olomouc travel guide - Wikitravel

Kutná Hora
μια μικρή πόλη, 1 ώρα από την πράγα, με την υπέροχη εκκλήσια Αγία Βαρβάρα (μνημέιο ουνέσκο) αλλά κι το ορυχείο ασημιού που υπάρχει εκεί δίπλα
Kutn

Telč
η πόλη με την διάσημη Renaissance πλατεία του
http://wikitravel.org/en/Telč

το Καρλόβε Βάρυ κι το Σταρυ Κρουμλοβ, ναι κι εκεί είναι ωραία, αλλά δε τις χωνεύω τους τουρίστες που υπάρχουν εκεί (κι τους μαγαζάτορες που έχουν μάθει ποια ελληνικά)

αν κάποιον ενδιαφέρει, μπορώ να αναφέρω κι διάφορα ski resort ;)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.430
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μήπως είναι πολλές οι μέρες για Πράγα; Εγώ είχα κλείσει 5 μέρες Πράγα, πήγα και αυθυημερόν Κάρλοβι Βάρι και μετά σκυλοβαρέθηκα....
Η Δρέσδη είναι μια κοντινή γερμανική πόλη, μήπως να την έβλεπες σαν εναλλακτική επιλογή;
 

Sakias

Member
Μηνύματα
33
Likes
0
Παιδια ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.
Ισως ειναι πολλες οι 5 μερεσ μπορει να τις κανω 4.

Αξιζει να τα κλεισω μεσω ταξιδιωτικου και να παω με γκρουπ?
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Παιδια ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.
Ισως ειναι πολλες οι 5 μερεσ μπορει να τις κανω 4.

Αξιζει να τα κλεισω μεσω ταξιδιωτικου και να παω με γκρουπ?
δεν βρισκω το λογο να βαρεθεις εγω πηγα για 6 μερες και εμεινα ολες τις μερες πραγα και δεν βαρεθηκα...βεβαια απολαυσαμε την πολη χωρις πιεση και περασαμε απο καποια σημεια πολλες φορες αλλα αυτο δεν αποτελει προβλημα για αυτο καλυτερα μια μερα παραπανω και αν νιωσεις οτι τα εχεις δει ολα και θες κατι αλλο κανεις και μια μονοημερη καπου κοντα...για μενα καλυτερα μονος ειναι πολυ ευκολη πολη και μαζεμενη...
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Μια διαφορετικη προταση για μονοημερη ειναι η επισκεψη στο καστρο Karlsstein,40km νοτιοδυτικα της Πραγας.Το σημαντικοτερο μεσαιωνικο καστρο της Βοημιας κτισμενο στην κοιλαδα του ποταμου Βερουνκα-αν θυμαμαι καλα το ονομα-,αποτελουσε εξοχικη κατοικια του Καρολου του 4ου.Θησαυροφυλακιο των θησαυρων του Στεμματος την περιοδο των χουσσιτικων πολεμων.Ο Κ αρολος ειχε απαγορευσει την εισοδο γυναικων στο καστρο.
Η προσβαση γινεται μεσα απο ενα πανεμορφο πυκνο δασος.
Προσοχη στην σταθμευση,καραδοκει ο τοπικος σεριφης.
Η ξεναγηση γινεται μονο σε συγκεκριμενες ωρες αφου συμπληρωθει γκρουπ
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Παιδια ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.
Ισως ειναι πολλες οι 5 μερεσ μπορει να τις κανω 4.
Αξιζει να τα κλεισω μεσω ταξιδιωτικου και να παω με γκρουπ?
δεν βρισκω το λογο να βαρεθεις εγω πηγα για 6 μερες και εμεινα ολες τις μερες πραγα και δεν βαρεθηκα...
Κοίτα, κι εμένα μου έλεγαν ότι 6 μέρες στην Πράγα είναι πάρα πολλές και ότι μετά από τη 2η-3η μέρα θα κόβω φλέβες, αλλά ΔΕΝ βαρέθηκα ούτε μία στιγμή. Επισκέφθηκα τα μουσεία και τα υπόλοιπα αξιοθέατα με την άνεσή μου, και όχι με το ρολόι στο χέρι για να προλάβω να δω αυτά που ήθελα, και εξερεύνησα κάθε σημείο που μου φαινόταν ενδιαφέρον. Είχα προγραμματίσει να πάω και στο Czesky Krumlov, αλλά δεν πρόλαβα... κάποια άλλη φορά.
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Κοίτα, κι εμένα μου έλεγαν ότι 6 μέρες στην Πράγα είναι πάρα πολλές και ότι μετά από τη 2η-3η μέρα θα κόβω φλέβες, αλλά ΔΕΝ βαρέθηκα ούτε μία στιγμή. Επισκέφθηκα τα μουσεία και τα υπόλοιπα αξιοθέατα με την άνεσή μου, και όχι με το ρολόι στο χέρι για να προλάβω να δω αυτά που ήθελα, και εξερεύνησα κάθε σημείο που μου φαινόταν ενδιαφέρον. Είχα προγραμματίσει να πάω και στο Czesky Krumlov, αλλά δεν πρόλαβα... κάποια άλλη φορά.
το θεμα του χρονου που χρειαζεται για να επισκεφτεις ενα μερος εχει συζητηθει παρα πολλες φορες στο φορουμ και ειναι καθαρα υποκειμενικο..προσωπικα δεν παιζει να παω σε ενα δημοφιλη ευρωπαικο προορισμο και να πω μετα την 3-η μερα βαρεθηκα...το βρισκω υπερβολικο βεβαια ισως γινει κατι τετοιο μετα απο πολλα χρονια και αφου εχουν μεσολαβησει παρα πολλα ταξιδια στο σχεδιασμο του ταξιδιου μου ειχα σιγουρα μια μονοημερη στο czesky και ισως και μαι δευτερη καπου αλλου καθως ειχα 6 μερες γεματες στην διαθεση μου αλλα μετα την δευτερη μερα το ξεγραψα και δεν βαρεθηκα ουτε στιγμη να περιπλανιεμαι στα γραφικα στενα της πολης..και ας περναγα απο τα ιδια σημεια πολλες φορες:D
 

Sakias

Member
Μηνύματα
33
Likes
0
Παιδια για μια μονοημερη εκδρομη ειναι καλυτερα να το ψαξω με συγκοινωνεια η να νοικιασω αυτο/το?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom