Βολιβία Χιλή Πρακτορείο για Uyuni- San Pedro de Atacama

MaVa

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Γεια σας παιδιά! Σε λιγότερο από 2 εβδομάδες φεύγουμε για Περού-Βολιβία(και ελπίζω ολίγον από Χιλή)!
Ψάχνω που λέτε να βρω εκδρομή που να ξεκινάει από Uyuni και να καταλήγει San Pedro de Atacama αλλά τα πρακτορεία που βρίσκω στο internet, άλλα δεν λένε τιμή, άλλα είναι μόνο με ισπανόφωνο ξεναγό και γενικά άκρη δεν πολυβγάζω. Έχει κανείς να προτείνει κάποιο πρακτορείο που να έμεινε ευχαριστημένος και φυσικά η εκδρομή να ήταν με ξενάγηση στα αγγλικά;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είναι με ξεναγό; Εντυπωσιακό, συνήθως είναι μόνο με τον οδηγό (που είναι ισπανόφωνος). Αγγλόφωνο οδηγό δύσκολα θα βρείς, αλλά δε νομίζω πως είναι κι απαραίτητος - άλλωστε όλο και κάποιος δίγλωσσος θα υπάρχει στο γκρούπ για να μεταφράζει τα πρακτικά ("ελάτε πίσω σε 40 λεπτά", "πάρτε ότι θέλετε από το τζιπ γιατί θα το κλειδώσω" κλπ).
Είχα κάνει το ανάποδο (από San Pedro προς Uyuni) με αυτούς: Home Cordillera Traveller - English | Cordillera Traveller . Πιθανότατα κάνουν και το ανάποδο που θες (χωρίς να το γράφουν στο site), αν όχι δες το Salar de Uyuni 3 días y 2 noches - World White Travel (χρησιμοποίησε google translate). Τα γραφεία τους στο Uyuni είναι δίπλα δίπλα και συνεργάζονται.

Δες και Βολιβία - Χιλή - Στη γη των μεγάλων ηφαιστείων
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι εγώ δεν ξέρω τι να τον κάνετε τον αγγλόφωνο, δεν είναι ότι έχει να σας εξηγήσει και πολλά: να το αλάτι, να τα φλαμινγκο, εκεί η τουαλέτα, 6 ώρα πρωινό.
 

zade

Member
Μηνύματα
160
Likes
695
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Ήμουν πριν από δύο εβδομάδες εκεί. Δεν έκανα το τουρ που θέλεις,αλλά έχω δύο παρατηρήσεις :

1) Μην κλείσεις τίποτα on line. ,Πήγαινε εκεί, δες τα πρακτορεία και οποίο σου κάνει κλικ , διάλεξε το.

2) Δεν χρειάζεσαι αγγλόφωνο ξεναγό. Πέραν του ότι δεν έχει να σου πει και πολλά πράγματα, τα διαδικαστικά θα τα βρεις και μόνος σου . Δεν είναι απαραίτητο ούτε χρειάζεται να πληρώσεις για κάτι τέτοιο
 

MaVa

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Ναι, οδηγό εννοούσα. Μάλλον θα καταλήξουμε σε ισπανόφωνο, όπως προτείνετε, απλά η αρχική σκέψη ήταν ότι θα νιώθαμε καλύτερα αν συνεννοούμασταν στα αγγλικά μιας και τα ισπανικά μας περιορίζονται στα la cuenta por favor και tu madre esta loca :bleh:.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα τις μελετήσω, αν και με μία γρήγορη ματιά το Cordillera Traveller μου άρεσε. Ξέρω ότι σε πολλές περιπτώσεις είναι καλύτερα να κλείνεις επιτόπου τι εκδρομές αλλά στην προκειμένη περίπτωση επειδή θα φτάσουμε στο Uyuni μόνο για την εκδρομή θέλω να το έχω κλείσει από πριν.
Επίσης, να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα, από San Pedro για Calama έχετε να προτείνετε κάποιο transfer; Έψαξα για λεωφορεία και βρήκα λίγα δρομολόγια και όχι για κάθε μέρα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επίσης, να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα, από San Pedro για Calama έχετε να προτείνετε κάποιο transfer; Έψαξα για λεωφορεία και βρήκα λίγα δρομολόγια και όχι για κάθε μέρα.
Αντιγράφοντας από την ιστορία μου (στο link που σου έδωσα παραπάνω - μιλάω για την ανάποδη διαδρομή εκεί, αλλά ισχύουν τα ίδια και για το ανάποδο δρομολόγιο, που επίσης έκανα - τιμές 2017):

"Τρείς τρόποι υπάρχουν για να πάει κανείς τα 100 περίπου χιλιόμετρα που χωρίζουν το αεροδρόμιο από τον προορισμό μου, αν δεν έχεις κλείσει από πριν κάτι άλλο να σε περιμένει με ταμπελάκι στις αφίξεις. Ο πρώτος, και πλέον προφανής, είναι ένα ταξί. Εξίσου προφανές είναι ότι το κόστος του τρόπου αυτού δεν είναι κι ότι προτιμότερο: αν θυμάμαι καλά είναι κάπου ανάμεσα σε €80 και €100. Ο Δεύτερος, είναι να πάρει κανείς ταξί ως τα ΚΤΕΛ της Calama, κι από κει το λεωφορείο. Και ο τρίτος, που επέλεξα, είναι τα βανάκια της TransVIP. Πληρώνοντας το ποσό των CLP 12.000,00 (€16.00) σε ένα γκισέ στο αεροδρόμιο με κάρτα ή με μετρητά, ο πελάτης οδηγείται σε ένα 8θέσιο βανάκι. Μόλις αυτό γεμίσει, δηλαδή σε χρόνο dt αν μόλις έχει έρθει κάποια πτήση, ξεκινάει, και σε μια ώρα φτάνει στο San Pedro de Atacama, όπου κάνουν και διανομή στα ξενοδοχεία. Έτσι, ώρα 19:00 έφτασα στο hostal που είχα κλείσει (Hostal Casa Flores, οδός Ckilapana 631)."

Γενικά, τα δρομολόγια της Transvip είναι πάρα πολύ συχνά (πολλές φορές την ώρα). Για τη διαδρομή από το San Pedro, ζήτα από το hostel/hotel σου να σου κλείσει θέση. Αλλιώς, τα ΚΤΕΛ στο San Pedro είναι πολύ κοντά στο κέντρο του, μπορείς να πεταχτείς και να ρωτήσεις.
 

MaVa

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Αντιγράφοντας από την ιστορία μου (στο link που σου έδωσα παραπάνω - μιλάω για την ανάποδη διαδρομή εκεί, αλλά ισχύουν τα ίδια και για το ανάποδο δρομολόγιο, που επίσης έκανα - τιμές 2017):

"Τρείς τρόποι υπάρχουν για να πάει κανείς τα 100 περίπου χιλιόμετρα που χωρίζουν το αεροδρόμιο από τον προορισμό μου, αν δεν έχεις κλείσει από πριν κάτι άλλο να σε περιμένει με ταμπελάκι στις αφίξεις. Ο πρώτος, και πλέον προφανής, είναι ένα ταξί. Εξίσου προφανές είναι ότι το κόστος του τρόπου αυτού δεν είναι κι ότι προτιμότερο: αν θυμάμαι καλά είναι κάπου ανάμεσα σε €80 και €100. Ο Δεύτερος, είναι να πάρει κανείς ταξί ως τα ΚΤΕΛ της Calama, κι από κει το λεωφορείο. Και ο τρίτος, που επέλεξα, είναι τα βανάκια της TransVIP. Πληρώνοντας το ποσό των CLP 12.000,00 (€16.00) σε ένα γκισέ στο αεροδρόμιο με κάρτα ή με μετρητά, ο πελάτης οδηγείται σε ένα 8θέσιο βανάκι. Μόλις αυτό γεμίσει, δηλαδή σε χρόνο dt αν μόλις έχει έρθει κάποια πτήση, ξεκινάει, και σε μια ώρα φτάνει στο San Pedro de Atacama, όπου κάνουν και διανομή στα ξενοδοχεία. Έτσι, ώρα 19:00 έφτασα στο hostal που είχα κλείσει (Hostal Casa Flores, οδός Ckilapana 631)."

Γενικά, τα δρομολόγια της Transvip είναι πάρα πολύ συχνά (πολλές φορές την ώρα). Για τη διαδρομή από το San Pedro, ζήτα από το hostel/hotel σου να σου κλείσει θέση. Αλλιώς, τα ΚΤΕΛ στο San Pedro είναι πολύ κοντά στο κέντρο του, μπορείς να πεταχτείς και να ρωτήσεις.
Ωραία, θα το ψάξω αλλά αφού μου λες ότι μπορώ να το κανονίζω και όταν φτάσω εκεί, ίσως το κάνω έτσι. Σ΄ ευχαριστώ πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom