Πρεβεζα-Παργα sos!!!

PostBlue

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα, είμαστε ζευγαρι και θελουμε να μεινουμε για ενα βραδυ Πρεβεζα και να συνεχισουμε τις διακοπες μας στην Παργα για αλλες 2-3 μερες. Δυστυχώς δεν θα εχουμε αμαξι ομως και δεν ξερουμε αν υπαρχουν κοντινες παραλιες στο κεντρο της Παργας. Ταυτοχρονα θα ηθελα πληροφοριες οσον αφορα την Πρεβεζα, αν τα κτελ ειναι κοντα στην πολη και αν οχι πως μπορουμε να παμε εκει με τα τοπικα μεσα και που βρισκετε το σπιτι του Καρυωτακη και αν δεχεται επισκεψεις. Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντησεις σας!
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Καλησπέρα και καλές διακοπές!!
Η Πρέβεζα είναι πολύ όμορφη και περιποιημένη πόλη κ τα καλοξαίρια επικρατεί χαμός. Τα κτελ βρίσκονται λίγο πιο μακρυα από το κέντρο στην περιφερειακλη οδό, όπως μπαίνεις στην πόλη. Δε ξέρω αν έχει αστικό σίγουρα μπορείς να πας με ταξί. Μέσα στα γραφικά, πλακόστρωτα στενά, θα βρεις και το στενό του Καρυωτάκη, όπου θα δεις μια ταμπέλα που θα σε πληροφορεί για το σπίτι όπου έμενε. Δε ξέρω αν μπορείς να μπεις. Να καθίσεις όμως για ουζάκι στο σειτάν παζάρ βρίσκεται σε αυτό το στενό.
Έχει και η Πρέβεζα υπέροχες θάλασσες και πολύ μεγάλες αν σε ενδιαφέρει. Μονολίθι, Βράχο, Καστροσυκιά. Μην τις χάσεις.
Όσον αφορά την Πάργα η μόνη παραλία που βρίσκεται μέσα στον οικισμό, είναι το Κρυονέρι κ μπορείς να πας με τα πόδια. Υπάρχει και ο Βάλτος που είναι πίσω από το κάστρο, αλλά θες κανα τεταρτάκι με τα πόδια μεσα στον ήλιο να πας. Όλες οι άλλες πχ Λύχνος κτλ θέλουν αυτοκίνητο.
Δε ξέρω αν σε βοήθησα, αν χρειαστείς κάτι άλλο μη διστάσεις.
 

PostBlue

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση, ακομα μια ερωτηση εχω μονο, οι παραλιες της Πρεβεζας ειναι σε αποσταση που μπορεις να τις επισκευτεις (εστω καποιες απο αυτες) με τα ποδια;
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Όχι δυστυχώς :(
Είναι πολύ κοντά οι παραλίες στην Πρέβεζα π.χ το Μονολίθι που για εμένα ειναι η καλύτερη ειναι 10 λεπτά με το αυτοκίνητο. Δε γίνετα να πας με τα πόδια όμως. Είναι εθνική οδός.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μπορεί κάποιος Πρεβεζάνος να με βοηθήσει; Μου αρέσουν οι ρηχές πεντακάθαρες αμμουδερές με τιρκουάζ νερά παραλίες (τύπου Αντίπαξοι ή Καβουρότρυπες στη Χαλκιδική). Απ'όσο είδα, τέτοια παραλία είναι μια στον όρμο του Οδυσσέα όπου πας μετά την επίσκεψη στο νεκρομαντείο. Πώς πας εκεί; Πάει αυτοκίνητο; Γενικά έχει τέτοιες παραλίες η Πρέβεζα; Παραλίες όπως το Μονολίθι δε μου αρέσουν.
 

Marexy

Member
Μηνύματα
45
Likes
22
Nαι πάει αυτοκίνητο στον ορμο του Οδυσσέα .
Υπάρχουν και άλλες παραλίες ...για όλα τα γούστα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Η μετακινηση με λεωφορείο από την Πρέβεζα στις παραλίες είναι εφικτή; Θα μπορούσε καμία ή κανείς να προτείνει παραλίες σχετικά κοντά (ή και όχι);
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Τυχαίνει και μένω τώρα στην Πρέβεζα αλλά ομολογώ πως δεν έχω πάρει ποτέ λεωφορείο. Ωστόσο έχω την αίσθηση πως σε κάποιες παραλίες πάει. Πχ το Μονολίθι που λατρεύουν όσοι δεν έχουν πρόβλημα με τα βαθιά νερά. Και σίγουρα πάει στη Λευκάδα όπου εννοείται πρέπει να πάει κάποιος
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Τυχαίνει και μένω τώρα στην Πρέβεζα αλλά ομολογώ πως δεν έχω πάρει ποτέ λεωφορείο. Ωστόσο έχω την αίσθηση πως σε κάποιες παραλίες πάει. Πχ το Μονολίθι που λατρεύουν όσοι δεν έχουν πρόβλημα με τα βαθιά νερά. Και σίγουρα πάει στη Λευκάδα όπου εννοείται πρέπει να πάει κάποιος
Σκεφτόμουν να πάω μόνο για 3-4 μέρες γιατί δεν έχω παραπάνω χρόνο δυστυχώς, οπότε αποκλείω τη Λευκάδα. Είδα μια παραλία που μου φαίνεται πανέμορφη, το Αλωνάκι. Δε ξέρω αν είναι όντως έτσι όπως φαίνεται στις φωτογραφίες, αλλά φαίνεται απλά υπέροχη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Η μετακινηση με λεωφορείο από την Πρέβεζα στις παραλίες είναι εφικτή; Θα μπορούσε καμία ή κανείς να προτείνει παραλίες σχετικά κοντά (ή και όχι);
Μύτικας – Μονολίθι -Κανάλι-Καστροσυκιά – Λυγιά –Βράχος- Λούτσα – Πάργα.
Έχω πάει με αυτοκίνητο. Νομίζω ότι δεν έχει οργανωμένη συγκοινωνία.
Προτιμώ τις παραλίες της Λευκάδας.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Η μετακινηση με λεωφορείο από την Πρέβεζα στις παραλίες είναι εφικτή; Θα μπορούσε καμία ή κανείς να προτείνει παραλίες σχετικά κοντά (ή και όχι);
Σκεφτόμουν να πάω μόνο για 3-4 μέρες γιατί δεν έχω παραπάνω χρόνο δυστυχώς, οπότε αποκλείω τη Λευκάδα. Είδα μια παραλία που μου φαίνεται πανέμορφη, το Αλωνάκι. Δε ξέρω αν είναι όντως έτσι όπως φαίνεται στις φωτογραφίες, αλλά φαίνεται απλά υπέροχη.
Έχει 2 Αλωνάκια, λογικά θα σου αρέσει αυτό που άρεσε και σ'εμένα. Λοιπόν εκεί πήγα με το αυτοκίνητο και είναι όντως πολύ όμορφη. Ομολογώ ότι δεν είναι ωραία σαν κάποιες της Χαλκιδικής γιατί έχει πετρούλες κάτω αλλά είναι καθαρή, φανταστικό τοπίο με πεύκα και γενικά πανέμορφο. Πιο πάνω στο νήμα που γράφουμε είπε κάποιος πως έχει λεωφορείο για τον Όρμο του Οδυσσέα. Ε το Αλωνάκι είναι δίπλα, οπότε, αφού έχει για τον Όρμο, θα έχει και για το Αλωνάκι. Οπότε, η απάντηση είναι ναι και καλές βουτιές :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom