Πρεβεζα-Παργα sos!!!

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Παρε ενα τηλεφωνο στο Κτελ Πρεβεζας καλυτερα. Επειδη θα παω σε λιγες μερες, ηθελα να κανω σταση στην Πατρα και ειδα οτι εχουν κοψει τα δρομολογια τη μετα-covid περιοδο. Θα σου πουν τι παιζει φετος εγκυρα, γιατι υπαρχουν αλλαγες.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Καλά γενικότερα απλά σχέδια κάνω και έχω αλλάξει ήδη 3 σε μια νύχτα. Όταν κατασταλάξω, θα πάρω και τηλέφωνο.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.042
Likes
1.583
Έχει 2 Αλωνάκια, λογικά θα σου αρέσει αυτό που άρεσε και σ'εμένα. Λοιπόν εκεί πήγα με το αυτοκίνητο και είναι όντως πολύ όμορφη. Ομολογώ ότι δεν είναι ωραία σαν κάποιες της Χαλκιδικής γιατί έχει πετρούλες κάτω αλλά είναι καθαρή, φανταστικό τοπίο με πεύκα και γενικά πανέμορφο. Πιο πάνω στο νήμα που γράφουμε είπε κάποιος πως έχει λεωφορείο για τον Όρμο του Οδυσσέα. Ε το Αλωνάκι είναι δίπλα, οπότε, αφού έχει για τον Όρμο, θα έχει και για το Αλωνάκι. Οπότε, η απάντηση είναι ναι και καλές βουτιές :)
Προφανώς αναφέρεται στο Αλωνάκι Φαναρίου όπου πήγες κι εσύ, και όχι στο Beach Bar Αλωνάκι στην πόλη της Πρέβεζας. Δεν υπάρχει λεωφορείο για Αλωνάκι ή Όρμο του Οδυσσέα, πρόσβαση με ΙΧ αναφέρθηκε πιο πριν.
Η μετακινηση με λεωφορείο από την Πρέβεζα στις παραλίες είναι εφικτή; Θα μπορούσε καμία ή κανείς να προτείνει παραλίες σχετικά κοντά (ή και όχι);
Σκεφτόμουν να πάω μόνο για 3-4 μέρες γιατί δεν έχω παραπάνω χρόνο δυστυχώς, οπότε αποκλείω τη Λευκάδα. Είδα μια παραλία που μου φαίνεται πανέμορφη, το Αλωνάκι. Δε ξέρω αν είναι όντως έτσι όπως φαίνεται στις φωτογραφίες, αλλά φαίνεται απλά υπέροχη.
Αν θες τη γνώμη μου, μην πας Πρέβεζα χωρίς αυτοκίνητο. Αν δεν έχεις,μπορείς να νοικιάσεις. Αν δεν γίνεται, και προτεραιότητά σου είναι οι βόλτες/νυχτερινή ζωή κλπ. μείνε στην πόλη της Πρέβεζας και άραξε στην παραλία της πόλης (Κυανή Ακτή) και με ταξί στο Καλαμίτσι ή στα beach bars στο Μονολίθι. Υπήρχε και θερινό δρομολόγιο του ΚΤΕΛ ειδικά για μπάνια που διασχίζει και την πόλη (Πρέβεζα - Κανάλι - Καστροσυκιά) ανά δύο ώρες, αλλά αμφιβάλλω αν λειτουργεί φέτος. Πάρε τηλέφωνο στο ΚΤΕΛ.
Αν πάλι θες μια υπέροχη θάλασσα να αράξεις όλες τις ημέρες, χωρίς όμως νυχτερινή ζωή, αλλά πληθώρα επιλογών για καφέ και φαγητό, η Παραλία Βράχου-Λούτσας είναι μονόδρομος. Για οποιαδήποτε άλλη επιλογή, βρες αυτοκίνητο.
 
Last edited:

zade

Member
Μηνύματα
151
Likes
669
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Η απλά πήγαινε στην Πάργα, που είναι πολύ πιο ωραία, έχει καλύτερη συγκοινωνία και παρ' όλο που είναι πιο μικρή είναι απέιρως πιο όμορφη.

Όχι, δεν είμαι Παργινός, απλά είναι η αλήθεια.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Η απλά πήγαινε στην Πάργα, που είναι πολύ πιο ωραία, έχει καλύτερη συγκοινωνία και παρ' όλο που είναι πιο μικρή είναι απέιρως πιο όμορφη.

Όχι, δεν είμαι Παργινός, απλά είναι η αλήθεια.
Ε στην Παργα εχω παει, ηθελα να δω και κατι διαφορετικο. Παντως μαλλον θα το λουσω, η συγκοινωνια απο τα Τρικαλα δεν ειναι και η καλυτερη.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Προφανώς αναφέρεται στο Αλωνάκι Φαναρίου όπου πήγες κι εσύ, και όχι στο Beach Bar Αλωνάκι στην πόλη της Πρέβεζας. Δεν υπάρχει λεωφορείο για Αλωνάκι ή Όρμο του Οδυσσέα, πρόσβαση με ΙΧ αναφέρθηκε πιο πριν.


Αν θες τη γνώμη μου, μην πας Πρέβεζα χωρίς αυτοκίνητο. Αν δεν έχεις,μπορείς να νοικιάσεις. Αν δεν γίνεται, και προτεραιότητά σου είναι οι βόλτες/νυχτερινή ζωή κλπ. μείνε στην πόλη της Πρέβεζας και άραξε στην παραλία της πόλης (Κυανή Ακτή) και με ταξί στο Καλαμίτσι ή στα beach bars στο Μονολίθι. Υπήρχε και θερινό δρομολόγιο του ΚΤΕΛ ειδικά για μπάνια που διασχίζει και την πόλη (Πρέβεζα - Κανάλι - Καστροσυκιά) ανά δύο ώρες, αλλά αμφιβάλλω αν λειτουργεί φέτος. Πάρε τηλέφωνο στο ΚΤΕΛ.
Αν πάλι θες μια υπέροχη θάλασσα να αράξεις όλες τις ημέρες, χωρίς όμως νυχτερινή ζωή, αλλά πληθώρα επιλογών για καφέ και φαγητό, η Παραλία Βράχου-Λούτσας είναι μονόδρομος. Για οποιαδήποτε άλλη επιλογή, βρες αυτοκίνητο.
Έχεις δίκιο και στα δύο είπες. Ναι, εννοούσα το Αλωνάκι Φαναρίου (Μικρη τσομπανα, μην ξεγελαστείς και πας στο Αλωνάκι της Πρέβεζας, του Φαναρίου να ρωτήσεις) και, ναι, δεν πάει λεωφορείο. Μπερδεύτηκα τις προάλλες, ήμουν πτώμα κι ενώ ο συμφορουμίτης (ή συμφορουμίτισσα) είπε για αυτοκίνητο, εγώ κατάλαβα για λεωφορείο. Τελικά η Μικρή Τσομπάνα τι θα κάνει δεν κατάλαβα. Θα πάρεις αυτοκίνητο; Πάντως συμφωνώ στο ότι επιβάλλεται γιατί οκ δεν πρέπει να πας μόνο στο Αλωνάκι και, ενώ έχει κτελ, ε τα δρομολόγια δεν είναι συχνά και όπου και να πας θα σε δεσμεύει το ότι πρέπει να προσαρμοστείς στα δρομολόγια. Ενώ με το αυτοκίνητο θα είσαι αυτόνομη και θα πας σε πολλά μέρη. Ε τώρα, αν εσύ θες απλώς να κάνεις μπάνια και αρκείσαι σε βόλτα στην πόλη της Πρέβεζας και μπάνιο όλη μέρα στο Αλωνάκι, ίσως να σε βόλευε το λεωφορείο αλλά έλα που δεν έχει. Πες μας τι έκανες να ονειρευτούμε κι εμείς που δε θα πάμε καθόλου διακοπές!
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση, ακομα μια ερωτηση εχω μονο, οι παραλιες της Πρεβεζας ειναι σε αποσταση που μπορεις να τις επισκευτεις (εστω καποιες απο αυτες) με τα ποδια;
Καλημέρα Έχει και στην πόλη παραλία την κυανή ακτή που πηγαίνεις με τα πόδια.
Η Πρέβεζα είναι πανέμορφη
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Δε ξερω ακομη τι θα κανω. Ισως τελικα να (ξανα)παω Παργα, που ειναι πιο κοντα, με αυτοκινητο. Ευχαριστω για τις πληροφοριες!
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημέρα Έχει και στην πόλη παραλία την κυανή ακτή που πηγαίνεις με τα πόδια.
Η Πρέβεζα είναι πανέμορφη
Ε βρε συ η Κυανή Ακτή δεν είναι καθαρή θάλασσα. Δεν είδες που την τράβηξε το Αλωνάκι; Καμιά σχέση. Για την Κυανή Ακτή δεν κάνεις ταξίδι, για το Αλωνάκι κάνεις
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Ε βρε συ η Κυανή Ακτή δεν είναι καθαρή θάλασσα. Δεν είδες που την τράβηξε το Αλωνάκι; Καμιά σχέση. Για την Κυανή Ακτή δεν κάνεις ταξίδι, για το Αλωνάκι κάνεις
Καλημέρα συμφωνώ ότι δεν είναι σαν τις άλλες αλλά δεν την λες βρώμικη.Όλη η πόλη πάει εκεί. Εξάλλου χωρίς αυτοκίνητο μόνο εκεί πας.
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Δε ξερω ακομη τι θα κανω. Ισως τελικα να (ξανα)παω Παργα, που ειναι πιο κοντα, με αυτοκινητο. Ευχαριστω για τις πληροφοριες!
Καλησπερα, λογω του οτι ειμαι στη Παργα αυτο το διαστημα γνωριζω οτι τα δρομολογια του ΚΤΕΛ εχουν περιοριστει αρκετα, επισης θα πρεπει να αποφασισεις εαν θελεις να πας καπου, να μεινεις εκει και να γυρισεις τη περιοχη με τα ποδια ή εαν θελεις να κανεις και εκδρομες γυρω γυρω.
Στη πρωτη περιπτωση πας ή Πρεβεζα ή Βραχο ή Παργα , τελος.
Στη δευτερη περιπτωση επιλεγεις κατι ενδιαμεσο για να "φτανεις" δεξια αριστερα.
Πριν ξεκινησεις να σε ενημερωσω οτι χωρις αυτοκινητο δε "παιζει" να μετακινηθεις σε κολπακια μικρα.
Το Αλωνακι που σου αρεσε ειναι πολυ κοντα στην Αμμουδια στο Μεσοποταμο Πρεβεζης και ειναι μεταξυ Βραχου και Παργας. Πιο κοντα στο Βραχο πιο μακρια απο Παργα. Μπορω να σου δωσω το τηλ του κυριου Μιχαλη που ειναι υπευθυνος για το ΚΤΕΛ Παργας και να σε ενημερωσει για τα δρομολογια, απλα να γνωριζεις εκ των προτερων πως ο,τι δρομολογια γινονται τα λεωφορεια δεν περνανε παραθαλασσια αλλα απο την εσωτερικη περιφερειακη που περιλαμβανει τα χωρια. Στειλε μου inbox .
Οτι και να αποφασισεις σου ευχομαι να περασεις τελεια, ειναι πολυ ωραια, εχει ελαχιστο κοσμο και η θαλασσα ειναι υπεροχη.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Όλη η ακτογραμμή από Πρέβεζα μέχρι και Σύβοτα έχει υπέροχες παραλίες για όλα τα γούστα. Εμείς είχαμε αυτοκίνητο και μείναμε σε airbnb στη Λυγιά σε ένα υπέροχο σπιτάκι μόλις 37 μέτρα από το νερό που μοίραζε σχεδόν στη μέση τις αποστάσεις Πρέβεζας Πάργας αλλά ήταν λίγο ερημικά αν θέλετε κόσμο και οργανωμένες παραλίες.

Γενικότερα οι αποστάσεις είναι κοντινές ακόμα και με ταξί αν μπορείτε να διαθέσετε μερικά χρήματα παραπάνω για να πάτε οπωσδήποτε σε κάποιες παραλίες που έχετε βάλει στο μάτι.

Το ιδανικότερο θα ήταν να έχετε αυτοκίνητο ή να διαλέξετε κάποιο δωμάτιο μπροστά σε κάποια παραλία όπως του Βράχου ή της Καστροσυκιάς που θα τα έχετε σαν ορμητήριο με επισκέψεις σε κοντινούς προορισμούς.

Προσωπικά δεν θα έμενα μέσα στην Πάργα γιατί έχει πολύ ζέστη και υγρασία αλλά και αρκετο σκαρφάλωμα από τις παραλίες ή το λιμάνι με αρκετά σκαλάκια για τα ενοικιαζόμενα και τα ξενοδοχεία της περιοχής. Αξίζει όμως να την επισκεφτείς απογευματάκι και βράδυ που δροσίζει (απαραίτητα με αντικουνουπικό).

Μust της περιοχής είναι η μονοήμερη κρουαζιέρα απο Πάργα για Παξό Αντίπαξο μόνο μην ξεχάσετε να κλείσετε θέσεις από το προηγούμενο απόγευμα. Αξίζει και με το παραπάνω να αφιερώσετε μια ολόκληρη μέρα σε αυτή την κρουαζιέρα και όχι με τα μεγάλα σκάφη που έστω και μέσω πανδημίας φορτώνουν 150-200 άτομα.
Να πάτε με τον καπετάν Βασίλη και το ξύλινο ιστιοπλοϊκό του Marco Polo που θα νοιώσετε σχεδόν σαν να έχετε ναυλώσει πριβέ ιστιοφόρο. Δεν βάζει μέσα πάνω απο 35 άτομα , τηρεί τους κανόνες υγιεινής και με το παραπάνω και σου παρέχει και στρωματάκια πάνω στο deck αν θέλεις να καείς! (χμμμ μαυρίσεις εννοώ). Θα ευχαριστηθείτε εικόνες, πεντακάθαρες παραλίες , θαλασσοσπηλιές και στην επιστροφή θα έχει να λες πως πήγες και σε δυο νησιά (Αντίπαξο και Παξό) και κολύμπησες σε πεντακάθαρα νερά, περπάτησες μέσα σε γαλάζιες σπηλιές και τάισες και γόπες μουρμούρες και σαργούς με το τοστάκι που σου έπεσε κατά λάθος στη θάλασσα.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom