ΗΠΑ Προβληματα με αμερικανικη βιζα???

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αυτο ειναι πολυ εξειδικευμενο. Δεν νομιζω κανεις να ξερει να σου πει. Δεν παιρνεις κανενα τηλεφωνο την αμερικανικη πρεσβεια; Αυτοι θα σου απαντησουν πολυ πιο εγκυρα απο οτι εμεις εδω.
 

Powder

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ν.ΥΟΡΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
Φοβάμαι πως ήδη έχει απαντηθεί, και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη σε περίπτωση που έχει γίνει.
Θέλω να πάω 10 μέρες στις αδερφές μου που μένουν μόνιμα και νόμιμα (us citizens) να τις δω τα Χριστούγεννα,έχω οικογένεια στην Ελλάδα και θα μείνουν τα τρία παιδιά μου και ο σύζυγος Αθήνα, θα επιστρέψω πριν την Πρωτοχρονιά για να είμαι με την οικογένεια μου.

Έχω πάρει βίζα άλλες 2 φορές το 1988 & το 1997 έληξε το 2007 η δεύτερη..δεν μπήκα στην διαδικασία για ESTA χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο το μόνο που με άνχωσε ήταν κάποια μικρά γράμματα απο την ιστοσελίδας της πρεσβείας περί μη αποδοχή εισόδου στη χώρα (κάτι που απο όσο διάβασα απο το φόρουμ εδώ μια χαρά μπορεί να συμβεί και με βίζα) αυτό που με έχει ανχώσει είναι οτι συμπληρώνοντας ηλεκτρονικά την αίτηση DS-160 έκανα κάποια λάθη πχ δεν έγραψα οτι δουλεύω στην εταιρεία που έχει ο συζυγός μου (διοτί πραγματικα δεν εργάζομαι ως κανονική μισθωτός) και έγραψα πως είμαι άνεργη (σε πεδίο μου ζήτησαν το λόγο) και έγραψα πως είμαι μαμα 3 παιδιών ... και επίσης δεν έγραψα καθόλου τον αρ.ταυτότητας μου..

τελικά είμαι μάλλον απο τις περιπτώσεις που θα αρνηθούν βίζα? και ποιοί ίσως να είναι οι πιθανοί λόγοι άρνησης τους?

ευχαριστώ πολύ!
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Γιατί θες να πάρεις βίζα? Αν δικαιούσαι να ταξιδέψεις με το visa waiver και παρόλα αυτά κάνεις αίτηση για βίζα, η πιθανότητα η βίζα να εγκριθεί είναι πολύ μικρή. Και όταν απορριφθεί η βίζα, μπορεί μετά να μην μπορείς να ταξιδέψεις ούτε με το visa waiver.

Όσο για το λόγο άρνησης - συνήθως είναι πάνω στο Immigration and Nationality Act (INA) 214(b) διότι δεν έχεις αποδείξει ότι δεν έχεις μη μεταναστευτική πρόθεση. (Δες Visa Denials)

Θα πρότεινα να μην κάνεις αίτηση για βίζα καθόλου.
 

Powder

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ν.ΥΟΡΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
Γιατί θες να πάρεις βίζα? Αν δικαιούσαι να ταξιδέψεις με το visa waiver και παρόλα αυτά κάνεις αίτηση για βίζα, η πιθανότητα η βίζα να εγκριθεί είναι πολύ μικρή. Και όταν απορριφθεί η βίζα, μπορεί μετά να μην μπορείς να ταξιδέψεις ούτε με το visa waiver.

Όσο για το λόγο άρνησης - συνήθως είναι πάνω στο Immigration and Nationality Act (INA) 214(b) διότι δεν έχεις αποδείξει ότι δεν έχεις μη μεταναστευτική πρόθεση. (Δες Visa Denials)

Θα πρότεινα να μην κάνεις αίτηση για βίζα καθόλου.
Σας ευχαριστώ για τη άμμεση απάντηση!
μάλλον δεν έγινα σαφής έχω ήδη κάνει την αίτηση και έχω κλείσει ραντεβού για interview στις 25/11

πως μπορώ να αποδείξω πως πάω για ταξίδι αναψυχής?? (σωματικής και ψυχικής με 3 παιδιά η αλήθεια είναι) αφήνω 3 παιδιά πίσω, άλλωστε θέλω να πάω πραγματικά για 10 μέρες δεν μπορώ και περισσότερες ακόμα και αν ήθελα!
Εννοείτε πως ενω μπορούσα μέσω του ESTA να φύγω για λίγες μέρες το γεγονός οτι ζητάω βίζα είναι καχύποπτό? (πραγματικά το βρήκα ως πιο σωστό απο το ESTA αλλά μάλλον τώρα νιώθω οτι έκανα λάθος κίνηση)


επίσης μήπως είναι αρνητικό το γεγονός οτι έχω αδέλφια εκεί? ετεροθαλή μεν αλλά ειναι αδέρφια μου!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Σας ευχαριστώ για τη άμμεση απάντηση!
μάλλον δεν έγινα σαφής έχω ήδη κάνει την αίτηση και έχω κλείσει ραντεβού για interview στις 25/11

πως μπορώ να αποδείξω πως πάω για ταξίδι αναψυχής?? (σωματικής και ψυχικής με 3 παιδιά η αλήθεια είναι) αφήνω 3 παιδιά πίσω, άλλωστε θέλω να πάω πραγματικά για 10 μέρες δεν μπορώ και περισσότερες ακόμα και αν ήθελα!
Εννοείτε πως ενω μπορούσα μέσω του ESTA να φύγω για λίγες μέρες το γεγονός οτι ζητάω βίζα είναι καχύποπτό? (πραγματικά το βρήκα ως πιο σωστό απο το ESTA αλλά μάλλον τώρα νιώθω οτι έκανα λάθος κίνηση)


επίσης μήπως είναι αρνητικό το γεγονός οτι έχω αδέλφια εκεί? ετεροθαλή μεν αλλά ειναι αδέρφια μου!
αφου εχεις ήδη παει 2 φορές Αμερική και δεν εμεινες και εχεις και 3 παιδια γιατι να μην σου δωσουν βιζα ;
απλως θα ηταν πιο ευκολο να πηγαινες με ESTA .
Αν σε ρωτησουν πες οτι δεν ειχες παρει ειδηση ότι τωρα υπαρχει το esta
και τονισε οτι ήδη εχεις παρει δυο φορες εως τωρα ...Αν εχεις κρατησει και το παλιό διαβατηριο που φαινεται η βιζα του 1997 ακομα καλίτερα ,πάρτο μαζι σου καλου κακου ....
 

Powder

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ν.ΥΟΡΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
αφου εχεις ήδη παει 2 φορές Αμερική και δεν εμεινες και εχεις και 3 παιδια γιατι να μην σου δωσουν βιζα ;
απλως θα ηταν πιο ευκολο να πηγαινες με ESTA .
Αν σε ρωτησουν πες οτι δεν ειχες παρει ειδηση ότι τωρα υπαρχει το esta
και τονισε οτι ήδη εχεις παρει δυο φορες εως τωρα ...Αν εχεις κρατησει και το παλιό διαβατηριο που φαινεται η βιζα του 1997 ακομα καλίτερα ,πάρτο μαζι σου καλου κακου ....
Φυσικά και το έχω το παλιό (δυστηχώς δεν έχω το παλιότερο γιατί ήμουν ανήλικη και δεν ξέρω κάν που βρίσκεται )

Βασικά ο σύζυγος με τσίτωσε με το θέμα πολύ γιατί τώρα ειδικά τώρα έτσι όπως είναι τα πράγματα στην Ελλάδα όλοι είναι "όπου φύγει ..φύγει" (παλιότερα δεν ήταν τόσο δύσκολα τα πράγματα νομίζω) και φαντάζομαι πως χώρες όπως οι Η.Π.Α θα έχουν θέμα μετανάστευσης, αλλά νιώθω οτι θα με πάρει και μένα η μπάλα μόνο και μόνο λόγω της κρίσης που επικρατεί..και με πιάνει το παράπονο γιατί πραγματικά θέλω να πάω για λίγο, να ξεκουραστώ αλλάζοντας παραστάσεις με δικούς μου ανθρώπους που έχω να δώ εδώ και 5 χρόνια..

σαν χαρτιά τι άλλο θα ήταν σωστό να πάρω μαζί μου? εκτός απο αυτά που ζητάνε, ίσως το καταστατικό της εταιρείας μας? ή μια φορολογική ενημερώτητα? έχω στεναχωρηθεί με όλο αυτό και ξεκίνησε με τοσο ενθουσιασμό!!

σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Φυσικά και το έχω το παλιό (δυστηχώς δεν έχω το παλιότερο γιατί ήμουν ανήλικη και δεν ξέρω κάν που βρίσκεται )

Βασικά ο σύζυγος με τσίτωσε με το θέμα πολύ γιατί τώρα ειδικά τώρα έτσι όπως είναι τα πράγματα στην Ελλάδα όλοι είναι "όπου φύγει ..φύγει" (παλιότερα δεν ήταν τόσο δύσκολα τα πράγματα νομίζω) και φαντάζομαι πως χώρες όπως οι Η.Π.Α θα έχουν θέμα μετανάστευσης, αλλά νιώθω οτι θα με πάρει και μένα η μπάλα μόνο και μόνο λόγω της κρίσης που επικρατεί..και με πιάνει το παράπονο γιατί πραγματικά θέλω να πάω για λίγο, να ξεκουραστώ αλλάζοντας παραστάσεις με δικούς μου ανθρώπους που έχω να δώ εδώ και 5 χρόνια..

σαν χαρτιά τι άλλο θα ήταν σωστό να πάρω μαζί μου? εκτός απο αυτά που ζητάνε, ίσως το καταστατικό της εταιρείας μας? ή μια φορολογική ενημερώτητα? έχω στεναχωρηθεί με όλο αυτό και ξεκίνησε με τοσο ενθουσιασμό!!

σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
πάρε μαζι σου ότι νομιζεις οτι μπορει να βοηθησει , αλλά μην ανησυχεις , την πρωτη φορά που ζητησα βίζα , δουλευα μόνο 6 μηνες , δεν είχα καταθεσεις ή ακινητα δηλ. τιποτα θετικό αλλά ανεφερα οτι εχω 1 παιδι μου την εδωσαν πολυ ευκολα , φαντασου εσυ με 3 παιδια και ηδη με βιζα 10ετιας που δεν "εκμεταλεύτηκες" .......
 

Powder

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ν.ΥΟΡΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
πάρε μαζι σου ότι νομιζεις οτι μπορει να βοηθησει , αλλά μην ανησυχεις , την πρωτη φορά που ζητησα βίζα , δουλευα μόνο 6 μηνες , δεν είχα καταθεσεις ή ακινητα δηλ. τιποτα θετικό αλλά ανεφερα οτι εχω 1 παιδι μου την εδωσαν πολυ ευκολα , φαντασου εσυ με 3 παιδια και ηδη με βιζα 10ετιας που δεν "εκμεταλεύτηκες" .......
:) ας σκάσω ένα χαμόγελο, λοιπόν γιατί έχω σκάσει απο το άνχος! σ'ευχαριστώ θα πάρω ότι μπορώ, και ότι δείχνει πως δεν έχω ανάγκη μετανάστευσης αλλά ξεκούρασης.. ελπίζω να το καταλάβουν και να μην με παιδέψουν πολυ!
 
Μηνύματα
266
Likes
119
πάρε μαζι σου ότι νομιζεις οτι μπορει να βοηθησει , αλλά μην ανησυχεις , την πρωτη φορά που ζητησα βίζα , δουλευα μόνο 6 μηνες , δεν είχα καταθεσεις ή ακινητα δηλ. τιποτα θετικό αλλά ανεφερα οτι εχω 1 παιδι μου την εδωσαν πολυ ευκολα , φαντασου εσυ με 3 παιδια και ηδη με βιζα 10ετιας που δεν "εκμεταλεύτηκες" .......
Έκανες αίτηση για βίζα αφού η ελλάδα μπήκε στο visa-waiver? Τα πράγματα για την έκδοση τουριστικής βίζας έχουν αλλάξει σημαντικά από τότε που η ελλάδα μπήκε στο visa waiver.
 

Powder

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ν.ΥΟΡΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
Έκανες αίτηση για βίζα αφού η ελλάδα μπήκε στο visa-waiver? Τα πράγματα για την έκδοση τουριστικής βίζας έχουν αλλάξει σημαντικά από τότε που η ελλάδα μπήκε στο visa waiver.
Φαντάζομαι, πως εννοείτε οτι έχουν γίνει πιο σκληρά;
Τότε γιατί δεν ξεκαθαρίζουν για να μην έχουν τέτοιου είδους θέματα οταν κάποιος που θέλει να πάει Αμερική για λίγο να μπορεί να βγάλει μόνο ESTA χωρίς να του δίνετε η δυνατότητα και η επιλογή βίζας? πραγματικά δεν είναι όλοι οι άνθρωποι "πονηροί" και δεν λειτουργούν όλοι έχοντας άλλο σκόπο πέραν αυτου που πραγματικά λένε και δεν ξέρω πόσο σωστός τελικά είναι ο ένας ή ο άλλος τρόπος όταν υπάρχει πάντα η πιθανότητα να σου πουν στο JFK γύρνα πίσω.. δεν μπορώ να το καταλάβω..
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Όποιος ασχολείται με αυτά τα θέματα γνωρίζει ότι όποιος θέλει βίζα ενώ μπορεί να ταξιδέψει και χωρίς - συνήθως έχει κάτι πονηρό στο μυαλό του, όπως το να μείνει στην αμερική πάνω από 90 μέρες ή να πάει και μετά να παντρευτεί και να μείνει ή με κάποιο άλλο τρόπο να κάνει αίτηση για adjustment of status - όλα αυτά είναι δυσκολότερα ή αδύνατα για κάποιον που πάει με το visa waiver. Γι αυτό και οι προξενικοί υπάλληλοι σκέφτονται αντίστοιχα "πονηρά" όταν κάποιος έρχεται για βίζα σε αυτές τις περιπτώσεις.

Είναι η πρώτη φορά που βλέπω κάποιον να κάνει αίτηση για βίζα ενώ δεν την χρειάζεται και χωρίς να έχει στο νου του κάτι από τα "πονηρά" που ανέφερα παραπάνω - μου φαίνεται ανεξήγητο το ότι ήθελες να πάρεις βίζα ντε και καλά. Νομίζεις με τη βίζα δεν μπορείς να φας πόρτα στα σύνορα?
 

Powder

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ν.ΥΟΡΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
Είναι η πρώτη φορά που βλέπω κάποιον να κάνει αίτηση για βίζα ενώ δεν την χρειάζεται και χωρίς να έχει στο νου του κάτι από τα "πονηρά" που ανέφερα παραπάνω - μου φαίνεται ανεξήγητο το ότι ήθελες να πάρεις βίζα ντε και καλά. Νομίζεις με τη βίζα δεν μπορείς να φας πόρτα στα σύνορα?
Χαίρομαι που για πρώτη φορά σας κάνει εντύπωση το γεγονός! δεν σκέφτηκα καν το ESTA λειτούργησα πολύ αυθόρμητα (και αυτό δεν είναι πάντα καλό οχι μόνο για τις βίζες φυσικά) και δεν μπορώ να αλλάξω στα 37 μου! :)
Επίσης δεν πιστεύω οτι θα έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα,αλλά ακόμα και αν έχω βάση στατιστικής καταλήγω στις Η.Π.Α ανά 10ετία..ε..αν εγώ θα πρέπει να είμαι το πρόσωπο που θα πρέπει να του απαγορέψουν την είσοδο στη χώρα, τότε εχουν λάβει όντως πολυ σοβαρά το ρόλο τους και δεν ελένχουν ουσιαστικά τίποτα...

Σαφώς και μπορεί να φάω πόρτα στα σύνορα και αν είναι να γίνει έτσι ας γίνει απο την πρεσβεία σε 1 εβδομαδα παρά να περάσω ταξίδι 12 ωρών για να ξαναγυρίσω πίσω!

Δεν ήθελα βίζα "ντε και καλά" δεν θεώρησα όμως πως απο την στιγμή που μου δίνουν τη δυνατότητα επιλογής θα ήταν τόσο τραγικά λάθος η επιλογή μου.

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις και το χρόνο που αναλώσατε για να ασχοληθείτε με το θέμα μου..:D
κάθε βοήθεια και πληροφορία ευπρόσδεκτη!!

Το ραντεβού μου είναι στις 25/11 οπότε μέχρι τότε μόνο εικασίες μπορώ να κάνω για το τί μπορεί να μου συμβεί, ελπίζω να πάνε όλα καλά και να βρεθώ με τους δικούς μου ανθρώπους έστω για λίγο! το αστείο είναι πως σκεφτόμουν αρχικά να πάρω και τα παιδιά για να δουν τις θείες τους :haha:

καλή καρδιά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.403
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom