Ινδία Προβλημα με βιζα για την Ινδια!!!

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Δεν το πιστεύω! Ξανάρχισαν τα ίδια; Θέλουν να είναι σίγουροι ότι δεν πρόκειται να πας να δουλέψεις εκεί ως μετανάστης; Αν είναι δυνατόν! Έχουν χιούμορ, πάντως.
Το προξενείο του Πακιστάν να δεις τι ζητάει!!
Εκτός από τα βασικά (διαβατήριο,φωτο) θέλουν κίνηση λογαριασμού 1.500? από την τράπεζα,προκράτηση ξενοδοχείου,προκράτηση εισιτηρίου εισόδου στη χώρα,επιστολή από τον εργοδότη!!!!!!!



Μεγαλη προσοχη, να εχεις ακριβως τα χρηματα, εμενα με εστειλαν εξω να κανω ψιλα και να ξαναγυρισω!
Σήμερα το μεσημέρι τους έδωσα 100ευρω και μου έδωσαν κανονικά ρέστα!



Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την έκδοση βίζας για Ινδία:
Quoprro Global Hellas - India Visa Application Services Centre
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αυτό που βλέπω είναι ότι ξανάρχισαν τα ίδια τα παλιά (μπορεί και να μη σταμάτησαν ποτέ - βέβαια), παρά την προσωπική διαβεβαίωση που μου είχε δώσει ο ίδιος ο πρέσβης ότι τα πράγματα άλλαξαν. Ίσως να άλλαξε ο πρέσβης...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αυτό που βλέπω είναι ότι ξανάρχισαν τα ίδια τα παλιά (μπορεί και να μη σταμάτησαν ποτέ - βέβαια), παρά την προσωπική διαβεβαίωση που μου είχε δώσει ο ίδιος ο πρέσβης ότι τα πράγματα άλλαξαν. Ίσως να άλλαξε ο πρέσβης...
Αναφέρεσαι στην ινδική ή πακιστανική βίζα? Για την Πακιστανική τι ακριβώς ξέρεις (αν βέβαια ξέρεις)?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αναφέρεσαι στην ινδική ή πακιστανική βίζα? Για την Πακιστανική τι ακριβώς ξέρεις (αν βέβαια ξέρεις)?
Στην Ινδική. Στο Πακιστάν δεν έχω πάει ... ακόμη. Για την Πακιστανική, απευθύνσου στον amsterdam, φαίνεται να ξέρει. Πάντως, ούτως ή άλλως έχει να κάνει και με τους ανθρώπους που εφαρμόζουν τις οδηγίες. Αλλού τηρούν αυστηρά το γράμμα του νόμου (τους), αλλού είναι πιο ελαστικοί. Ανάλογα έγγραφα ζητούσαν και για την Υεμένη αλλά μικρή σημασία έδωσαν στη (μη) ύπαρξή τους. Ίσως παίζει ρόλο και η ηλικία του αιτούντα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.998
Κι εγώ τέλος Σεπτεμβρίου δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Μάλιστα επειδή είχα αγχωθεί από αυτά που διάβαζα εδώ στο φόρουμ ότι είναι ολίγον δυσκοίλιοι οι Ινδοί στην έκδοση της βίζας, πήρα πρώτα τηλέφωνο να επιβεβαιώσω ακριβώς τι χρειάζεται (σημείωσα και το όνομα της υπαλλήλου μην τυχόν και χρειαζόταν να πιαστώ μαλλί με μαλλί - πλάκα κάνω) και πήγα. Όλα μια χαρά! Σε 3 εργάσιμες βγήκε.
Μερικές επισημάνσεις:
(1) Η κατάθεση των δικαιολογητικών γίνεται συγκεκριμένες ώρες (μέχρι τις 11.00 αν θυμάμαι καλά) ενώ η παραλαβή της βίζας μέχρι αργά το μεσημέρι... Γι' αυτό καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο να επιβεβαιώσεις... εκτός αν τα στείλεις με κούριερ επειδή λές ότι μένεις εκτός Αθηνών, οπότε no problem!
(2) Αναφορικά με τη δουλειά δεν κάνουν καμία επιβεβαίωση, οπότε καλύτερα βάλε ένα τυχαίο όνομα. [Άραγε αν βάλεις το δικό σου - και καλά αυτοαπασχολούμενος θα υπάρξει πρόβλημα??? :xmas_rolleyes:]
(3) Ζητάνε να δηλώσεις και μία δειύθυνση στην Ινδία όπου υποτίθεται θα μείνεις, βάλε κι εκεί κάτι τυπικό, ούτε αυτό το επιβεβαιώνουν.
(4) Η καταάθεση των δικαιολογητικών και η παραλαβή δεν γίνεται μέσα στην Ινδική Πρεσβεία αλλά σε κάποια άλλο κτίριο λίγο πιο κάτω στην Κηφισίας. Και γι' αυτό πάρε καλύτερα τηλέφωνο πρώτα!
 

unfamiliar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Μια ερώτηση μόνο σχετικά με το υπογεγραμμένο διαβατήριο που είπε η mfish... έχω χρόνια να ταξιδέψω με διαβατήριο και δεν κατάλαβα ακριβώς πού πρέπει να το υπογράψω. Η υπογραφή που υπάρχει στην 3 σελίδα, πάνω από τη φωτογραφία και τα στοιχεία που είναι στη δεύτερη, δεν είναι αρκετή; Μήπως εννοείς τις φωτοτυπίες που ζητάνε;

Και καλή χρονιά σε όλους.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Εγώ έβγαλα βίζα για την Ινδία πριν μερικές εβδομάδες και μόλις σήμερα 03/01 πέταξα στις 03 ΠΜ για Λονδίνο από Δελχί.

Η υπογραφή που εννοούν είναι αυτή στη σελίδα 03 του διαβατηρίου - πάνω απο εκεί που λέει 'ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΤΟΧΟΥ΄.

Γενικότερα μην αγχώνεσε καθόλου. Το προσωπικό είναι εξαιρετικό και βοηθάει πάρα πόλυ. Η διαδικασία είναι σχεδόν ανώδυνη και διαρκεί 3 εργάσιμες. Να θυμάσε τις 2 συμβουλές που σου δώθηκαν ήδη. Να δηλώσεις οτι δουλεύεις κάπου (έγω έβαλα την δουλεία μου στο Λονδίνο και δήλωσα μόνιμος κάτοικος Ελλάδας για να καταλάβεις) και αν δεν ξέρεις ακόμα που θα μείνεις ακόμα στην Ινδία, βρες μια διεύθυνση ξενοδοχείου στο internet.
Εμένα την αίτηση την πήγε άτομο χωρίς εξουσιοδότηση και πήγε να πάρει πίσω το διαβατήριο/βίζα άλλο άτομο.

Αν θες να περάσεις στο Νεπάλ ενώ είσαι στην Ινδία θα πρέπει να κάνεις μια επιπλέον αίτηση για multiple entry που πέρνει άλλες 3-5 (τουλάχιστον)εργάσιμες αφού πάρεις την τουριστική. Αν δεν έχεις κατι τέτοιο στο μυαλό σου τότε δεν χρειάζετε.

Σε σχέση με το Λονδίνο είναι που η διαδικασία αίτησης είναι αρκετά χρονοβόρα και υπήρχαν 3500 αιτούμενοι (κυριολεκτικός αριθμός - έκανε τις ουρές στο ΙΚΑ να φαίνοντε μικρές) πριν απο εμένα όταν πήγα στις 10 το πρώι, είναι σαφέστατα καλύτερο το κέντρο στην Αθήνα. Το κέντρο του Λονδίνου έχει το μοναδικό πλεονέκτιμα ότι βγάζει multiple entry άδεια επί τόπου με την τουριστική χωρίς πολλά πολλά, ενώ στην Αθήνα είναι αρκετά πιο δύσκολο.

Καλή χρονιά σε όλους.
 

katy

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιράν
Ταξίδι-Όνειρο
Ταίτή
ΒΙΖΑ ΓΙΑ ΙΝΔΙΑ

Αγαπητοί φίλοι,
Να ενημερώσω ότι σύμφωνα με πολύ πρόσφατη επικοινωνία που είχα με το γραφείο που αναλαμβάνει την έκδοση βίζας για Ινδία, το σύστημά τους θα αλλάξει (πιθανόν τώρα που σας γράφω να άλλαξε ήδη) και θα χρειάζεται προσωπική παρουσία μιας και θα ζητάνε δακτυλικά αποτυπώματα πλέον. Νομίζω πως το νέο ενδιαφέρει περισότερο τους φίλους από επαρχία. Εαν γνωρίζετε κάτι παραπάνω μπορείτε να το προσθέσετε.

Καλή σας ημέρα!
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Δώστε καμία παραπάνω ίνφο βρε παιδιά!!

Αυτό θα γίνεται μόνο στην Αθήνα?
 

katy

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιράν
Ταξίδι-Όνειρο
Ταίτή
Δώστε καμία παραπάνω ίνφο βρε παιδιά!!

Αυτό θα γίνεται μόνο στην Αθήνα?
Αγαπητή FRIDA, απ `ότι κατάλαβα από τα λεγόμενα της κοπέλας στο γραφείο, ένα ταξίδι στην Αθήνα, για τους φίλους από επαρχία, θα είναι πλέον αναπόφευκτο.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Αγαπητοί φίλοι,
Να ενημερώσω ότι σύμφωνα με πολύ πρόσφατη επικοινωνία που είχα με το γραφείο που αναλαμβάνει την έκδοση βίζας για Ινδία, το σύστημά τους θα αλλάξει (πιθανόν τώρα που σας γράφω να άλλαξε ήδη) και θα χρειάζεται προσωπική παρουσία μιας και θα ζητάνε δακτυλικά αποτυπώματα πλέον. Νομίζω πως το νέο ενδιαφέρει περισότερο τους φίλους από επαρχία. Εαν γνωρίζετε κάτι παραπάνω μπορείτε να το προσθέσετε.

Καλή σας ημέρα!
Χα χα χα!!!! Υλικό DNA για μελλοντική ταυτοποίηση θέλουν; Γιατι κάτι σκέφτομαι οτι μπορώ να τους αφήσω.....:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom