Ryanair Προβλημα με κρατηση στη Ryanair

paschalis73

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπερα και αποα μενα στο forum. Εχω ενα προβλημα και θελω την βοηθεια σας. Εκλεισα για μια φιλη πρωτη φορα με Ryanair και δημιουργηθηκε το εξης προβλημα.Εκλεισα αεροπορικο Θεσ/νικη για Παφο, εκανα ολη τη διαδικασια που προβλεπεται.Μετα μου ηρθε το επιβεβαιωτικο Mail. Το θεμα ειναι οτι το mail οπως βλεπετε παρακατω παρολο που εχει το reservation number στα στοιχεια παρακατω δεν γραφει πουθενα την πτηση και στα λεφτα ολα ειναι μηδενικα.Μπηκα στην καρτα μου σημερα (visa alpabank) και δεν εχει χρεωθει τιποτα. Επισης προσπαθω να μπω με το reservation number στο manage my booking στο online-check in και μου βγαζει μηνυμα οτι δεν βρισκει τιποτα με αυτο το reser.number. Εχει συμβει αυτο σε κανεναν? γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν εχει γινει η κρατηση. Πιστευω οτι μαλλον δεν εγινε? Τι με συμβουλευετε να κανω? Υπαρχει κανενα mail να τους στειλω το προβλημα? Σαν πρωτη σκεψη λεω να περιμενω καμια 2-3 μερες να δω αν θα μου χρεωσουν την καρτα και μετα να ξανακανω..
Σας Παραθετω την αρχη απο το επιβεβαιωτικο mail:

THANK YOU FOR BOOKING WITH RYANAIR
Please do not reply to this e-mail.
YOUR RESERVATION NUMBER IS: .......(το εχω σβησει εγω)
IN ORDER TO TRAVEL YOU ARE REQUIRED TO CHECK-IN ONLINE AND PRESENT AT THE AIRPORT YOUR ONLINE BOARDING PASS AND VALID ACCEPTED TRAVEL DOCUMENT, PASSENGERS WHO DO NOT PRESENT A BOARDING PASS AT THE AIRPORT WILL BE CHARGED A RE-ISSUE FEE OF EUR60/GBP60(each boarding pass must be printed and presented on an individual A4 page).
Passengers can check-in online from 15 days up to 4 hours before each scheduled flight departure time.
ITINERARY/RECEIPT - All times are local.
PASSENGERS
PAYMENT DETAILS
*********0.00 Total Fare
*********0.00 Taxes, Fees & Charges
*********0.00 Total Paid
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ναι πάρε τηλ, κάποιο λάθος συστήματος θα είναι...Μην επαναπαυθείς πάντως γιατί δεν είναι και πολύ εμπιστοσύνης σε αυτά
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Πήγαινε στο site της Ryanair στο Manage My Booking αλλά όχι στο online check-in διότι αυτό γίνεται απο 15 ημέρες έως 4 ώρες πριν την πτήση.
Δοκίμασε το Manage My Booking ->View My Booking.
Εκεί λογικά θα δεις ή όχι την κράτηση σου.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.539
Στο τηλ της Ryanair δε θα βγαλεις ακρη..Ισως παρεις πολλες φορες κ σου λεει οτι ειναι φορτωμενο το δικτυο...Δοκιμαζοντας να κανω ηλεκτονικο τσεκ ιν και ενω ειχα προβλημα κ το εψαχνα, εβγαζε μηνυμα οτι παρολο που εχεις παρει αριθμο κρατησης πχ. LX34** η κρατηση ισως δεν εχει γινει...Μη περιμενεις τη καρτα 2-3 μερες... Παρε τηλ τη τραπεζα...αυτοι εχουν εικονα αμεσα για το αν εχε ιγινει πληρωμη η οχι..Οποτε α νσου πουν οτι δεν εχει γινει τπτ,μαλλον δεν εγινε η κρατηση οποτε ξανακανε την....
 

paschalis73

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Παιδιά καταρχάς σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση! Δοκίμασα να κάνω έλεγχο της κράτησής μου μέσω Manage My Booking ->View My Booking δεν έβρισκα την κράτησή μου βάσει του κωδικού μου σε κανένα από τα πεδία που επέλεγα. Δοκίμασα παίρνοντας τηλέφωνο αλλά όπως αναφέρει και ο "arabickostas" οι γραμμές ήταν συνεχώς κατειλημμένες. Τελικώς την λύση μου την έδωσε η τράπεζα λέγοντάς μου πως δεν είχε γίνει καμία δέσμευση ποσού. Έτσι ξαναέκανα την κράτηση από την αρχή και αυτήν τη φορά στο email επιβεβαίωσης φάνηκαν αναλυτικά όλα τα στοιχεία της κράτησης....και επίσης, μετά την ολοκλήρωση της όλης διαδικασίας αφαιρέθηκε αμέσως το ανάλογο ποσό από τον λογαριασμό μου. Ελπίζω όταν θα κάνω online check-in να μην αντιμετωπίσω πρόβλημα!!!

Και πάλι σας ευχαριστώ! Καλά ταξίδια σε όλους σας!!!
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.539
Παιδιά καταρχάς σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση! Δοκίμασα να κάνω έλεγχο της κράτησής μου μέσω Manage My Booking ->View My Booking δεν έβρισκα την κράτησή μου βάσει του κωδικού μου σε κανένα από τα πεδία που επέλεγα. Δοκίμασα παίρνοντας τηλέφωνο αλλά όπως αναφέρει και ο "arabickostas" οι γραμμές ήταν συνεχώς κατειλημμένες. Τελικώς την λύση μου την έδωσε η τράπεζα λέγοντάς μου πως δεν είχε γίνει καμία δέσμευση ποσού. Έτσι ξαναέκανα την κράτηση από την αρχή και αυτήν τη φορά στο email επιβεβαίωσης φάνηκαν αναλυτικά όλα τα στοιχεία της κράτησης....και επίσης, μετά την ολοκλήρωση της όλης διαδικασίας αφαιρέθηκε αμέσως το ανάλογο ποσό από τον λογαριασμό μου. Ελπίζω όταν θα κάνω online check-in να μην αντιμετωπίσω πρόβλημα!!!

Και πάλι σας ευχαριστώ! Καλά ταξίδια σε όλους σας!!!
μη χασεις το κωδικο της κρατησης...Εγω καταλαθος εσβησα το email μ αυτον..Οταν πας να κανεις ηλεκτρονικο τσεκ ιν εχεις 3 επιλογες...Στις 2 σου ζηταει κωδικο κρατησης κ στη πρωτη τα τελευταια 4 ψηφια της καρτας ενω στη δευτερη το email που εγινε η κρατηση. Η 3η επιλογη θελει μονο το ΑΠΟ κ το ΠΡΟΣ ,τις ημερομηνιες και το email.Ελα ομως που με τη 3η επιλογη μου εβγαζε μηνυμα οτι δεν υπαρχει κρατηση μ αυτα τα στοιχεια(τα οποια ηταν σωστα 100%)!!! Εν τελει, για καλη μου τυχη, ανεκτησα το email που ειχα χασει κ εκανα τσεκ ιν με τον πρωτο τροπο χρησιμοποιωντας το κωδικο κρατησης κανονικα...Οτι να ναι...!Αυριο πετάω για Παφο, με 25 Ε RTW, πρωτη φορα στη ζωη μου με Ιρλανδο και ακόμα αναρωτιεμαι αν τα εχω κανει καλα ολα και δε ξεχνω τιποτα..!!! :D :D :D
 

paschalis73

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Σε ευχαριστώ για τις επιπλέον διευκρινήσεις "arabickostas"! Τον κωδικό κράτησης τον φυλάω ως κόρη οφθαλμού! :) Εύχομαι καλό σου ταξίδι. πάντως όσοι γνωστοί μου έχουν ταξιδέψει με την εν λόγω εταιρεία δεν έχουν αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα στην διαδικασία πτήσεων-ταξιδιού, πριν κατά τη διάρκεια και την επιστροφή! Η δική σου πτήση προηγείται της δικής μου κράτησης επομένως θα έχεις πρώτος εντυπώσεις! Εγώ πιστεύω πως θα παν όλα καλά! Καλές διακοπές λοιπόν!
 

elenitsa2012

Member
Μηνύματα
83
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
μη χασεις το κωδικο της κρατησης...Εγω καταλαθος εσβησα το email μ αυτον..Οταν πας να κανεις ηλεκτρονικο τσεκ ιν εχεις 3 επιλογες...Στις 2 σου ζηταει κωδικο κρατησης κ στη πρωτη τα τελευταια 4 ψηφια της καρτας ενω στη δευτερη το email που εγινε η κρατηση. Η 3η επιλογη θελει μονο το ΑΠΟ κ το ΠΡΟΣ ,τις ημερομηνιες και το email.Ελα ομως που με τη 3η επιλογη μου εβγαζε μηνυμα οτι δεν υπαρχει κρατηση μ αυτα τα στοιχεια(τα οποια ηταν σωστα 100%)!!! Εν τελει, για καλη μου τυχη, ανεκτησα το email που ειχα χασει κ εκανα τσεκ ιν με τον πρωτο τροπο χρησιμοποιωντας το κωδικο κρατησης κανονικα...Οτι να ναι...!Αυριο πετάω για Παφο, με 25 Ε RTW, πρωτη φορα στη ζωη μου με Ιρλανδο και ακόμα αναρωτιεμαι αν τα εχω κανει καλα ολα και δε ξεχνω τιποτα..!!! :D :D :D

ολα καλα,αλλα την ανακτηση email πως την εκανες?ισως μου χρειαστει κ εμενα για αλλη κρατηση που μαλλον εχω σβησει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.765
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom