Προβλημα με booking

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Κούβα!!
καλησπερα σε ολους!αντιμετωπιζω ενα προβλημα σχετικα με μια κρατηση που εκανα στο booking.com για ενα ξενοδοχειο στο πεκινο.ενω στους ορους αναφεροταν οτι η πληρωμη θα γινει σε νομισμα κινας, το ξενοδοχειο με χρεωσε σε€ με καθολου συμφερουσα ισοτιμια. αυτο δεν καταστρατηγει τους ορους που εχω συμφωνησει με το booking?δεν πρεπει να μου επιστρεψουν χρηματα?πειτε μου την γνωμη σας!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Στείλε άμεσα email στο booking.com, εξηγώντας την κατάσταση, θα σε εξυπηρετήσουν γρήγορα.
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Κούβα!!
εχω στειλει και ενω στην αρχη μου λεγαν πως εχω δικιο χθες με πηραν κ μου ειπαν οτι ετσι κανουν τα ξενοδοχεια στην ασια κ αυτοι δεν εχουν ευθυνη!αλλα εγω με αυτους συμφωνησα τους ορους, αρα θεωρω οτι εχουν ευθυνη..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δώσε περισσότερες πληροφορίες.
Φαντάζομαι ότι το ταξίδι δεν έχει ακόμα πραγματοποιηθεί. Γιατί σε χρέωσε το ξενοδοχείο; Έκανε προέγκριση στην κάρτα σου; Αν ναι, μου φαίνεται λογικό να χρεώθηκες σε ευρώ, με την όποια ισοτιμία δίνει η κάρτα σου. Για τις ισοτιμίες και τις κάρτες δεν το έχω ψάξει ποτέ. Η προέγκριση δεν είναι κανονική πληρωμή. Θα σου αποδεσμεύσει τα χρήματα όταν θα φτάσεις στο ξενοδοχείο ή κάτι τέτοιο. Εσύ θα πληρώσεις στο ξενοδοχείο, με όποιο τρόπο επιθυμείς (μετρητά στο τοπικό νόμισμα ή με κάρτα), το ποσό που αναγράφεται στην κράτηση.
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Κούβα!!
υπήρχε όρος προπληρωμής και το ξενοδοχείο έκανε χρεώση σε € με ισοτιμια καθόλου ευνοϊκή σε σχέση με την τρέχουσα. και το booking το παίζει άσχετο..άσε που εδώ και μια εβδομάδα με παίρνουν (κάθε φορά και διαφορετικός) και μου λένε συνέχεια τα ίδια. πάντως εγω δεν ξανακλείνω με το booking..μου έχουν σπάσει τα νεύρα!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Από τι στιγμή που η πληρωμή έγινε με πιστωτική κάρτα, δεν νομίζω ότι είναι θέμα booking ή ξενοδοχείου, αλλά ισοτιμίας που χρεώνει η κάρτα σου, μαζί με άλλες πιθανές χρεώσεις για να ολοκληρώσει τη συναλλαγή.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Μήπως σου έγραφε αυτό και δεν το πρόσεξες "Θα πληρώσετε το ξενοδοχείο, στο τοπικό νόμισμα (CNY). Tο αναγραφόμενο ποσό (σε EUR) είναι ενδεικτικό και βασίζεται στη σημερινή τιμή συναλλάγματος." καθώς επίσης υπολόγισες και αυτό "Δεν συμπεριλαμβάνεται στην τιμή δωματίου: 15 % service charge.";;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτο που λεει ο Χρηστος, μηπως αλλαξε η ισοτιμια απο την ημερα κρατησης μεχρι την ημερα πληρωμης;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Για να καταλαβω:εσυ εβαλες τον αριθμο της καρτας σου στο booking και η συμφωνια ηταν να γινει χρεωση σε γουαν.Συμφωνησες σε τιμη με προπληρωμη.Εκανες τσεκ,στην αναληψη απο την καρτα σου και ειδες οτι σε χρεωσαν σε ευρω,βεβαια,αλλα θεωρεις οτι η ισοτιμια την συγκεκριμενη μερα ηταν πιο συμφερουσα για σενα.Αυτο εγινε?
Αν θεωρεις οτι δεν ειναι η ισοτιμια αυτη που επρεπε,η τραπεζα ευθυνεται.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μάλλον θα πρέπει να επικοινωνήσεις και με την τράπεζά σου...
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Μιλα με booking στο τηλεφωνο και ζητα καποιον σε "ανωτερο" τμημα. Οχι τον απλο υπαλληλο αλλα τον υπευθυνο του τμηματος κρατησεων. Ισως ετσι βγαλεις ακρη. Το αρχικο mail τι γραφει; το εχεις;
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Κούβα!!
Για να καταλαβω:εσυ εβαλες τον αριθμο της καρτας σου στο booking και η συμφωνια ηταν να γινει χρεωση σε γουαν.Συμφωνησες σε τιμη με προπληρωμη.Εκανες τσεκ,στην αναληψη απο την καρτα σου και ειδες οτι σε χρεωσαν σε ευρω,βεβαια,αλλα θεωρεις οτι η ισοτιμια την συγκεκριμενη μερα ηταν πιο συμφερουσα για σενα.Αυτο εγινε?
εγιναν όπως τα λές. όμως η κράτηση και η χρεωση εγιναν την ίδια μέρα και με συναλλαγματική ισοτιμία που επέλεξε το ξενοδοχειο (0,1189 το booking 0,1246 το ξενοδοχειο) με αποτέλεσμα επιβάρυνση για μενα 35€ σε σύνολο ποσού €585.
το θέμα είναι όμως ότι το booking ενώ λέει χρεωση σε γουαν η κάρτα μου χρεώθηκε απευθείας σε ευρώ.
άσε που όταν ζήτησα να μιλήσω με προϊστάμενο μου είπαν ότι δεν γίνεται γιατί δεν μιλάει ελληνικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom