Προβολή-Παρουσίαση ταξιδιού στο Καζακστάν

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Παρασκευή, 15 Μαρτίου 2019 στις 7 μ.μ.

Θέατρο Δημαρχιακού Μεγάρου Ηλιούπολης. Λεωφ. Σοφ. Βενιζέλου 114 & Κουντουριώτου


ΠΡΟΒΟΛΗ-ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΣΤΟ ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ




ΣΤΑ ΧΝΑΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΛΙΑΣ ΣΟΒΙΕΤΙΑΣ

Πεδία πυρηνικών δοκιμών, γκουλάγκ, αχανής στέπα, κοσμοδρόμιο, πρόγραμμα Σπούτνικ, ο πρώτος άνθρωπος στο διάστημα…

Μέσα από τις φωτογραφίες των Κώστα Ζυρίνη και Ισαβέλλας Μπερτράν, και την αφήγηση της τελευταίας, θα ταξιδέψουμε στο πλέον σημαδεμένο από την σοβιετική εποχή «σταν», το Καζακστάν. Εκκινώντας από την ιστορική Αλμάτυ και την εντυπωσιακή Φύση στα περίχωρα, θα κατευθυνθούμε βόρεια, ακολουθώντας τα χνάρια της πρόσφατης ιστορίας στο Σεμιπαλατίνσκ των πυρηνικών πειραμάτων. Θα περιπλανηθούμε σε πόλεις-φαντάσματα αλλά και σε τόπους μνήμης για τα θύματα πολιτικών διώξεων στην Ντολίνκα, θα περπατήσουμε ανάμεσα σε ζοφερά βιομηχανικά συμπλέγματα στο Τεμιρτάου, ενώ θα καταγράψουμε προλεταριακές τοιχογραφίες και ψηφιδωτά με τον Γκαγκάριν στην Καραγκάντα. Και βεβαίως δεν θα παραλείψουμε να ψηλαφίσουμε το μέλλον της χώρας στην πλέον φουτουριστική και εν πολλοίς άγνωστη πρωτεύουσά της, την Αστανα, πριν τραβήξουμε νότια να αναζητήσουμε το απώτερο παρελθόν του τόπου στους γαλάζιους τρούλους της πόλης του Τουρκεστάν.

Περισσότερες λεπτομέρειες: https://www.facebook.com/events/728476844214119/



 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κρίμα, θα είμαι σε ένα αεροπλάνο την ώρα της εκδήλωσης...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
ΣΟΒΙΕΤΙΑΣ

πυρηνικών δοκιμών, γκουλάγκ, αχανής στέπα, κοσμοδρόμιο, πρόγραμμα Σπούτνικ, ο πρώτος άνθρωπος στο διάστημα…

«σταν», εντυπωσιακή Φύση, πόλεις-φαντάσματα, φουτουριστική
Πόσες λέξεις-τζι χρησιμοποίησες πχια! Σε τιτλοφορώ επίτημη συγγραφέα του σοβιετοσταΝινικού Κάμα Σούτρα και εκφράζω την ειλικρινέστατη θλίψη αλλά και την απερίφραστη οργή μου που θα λείπω από αυτή την ερωτικού περιεχομένου προβολή.
 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Καθιστοί, σήμερα, όλοι ανεξαίρετα. Κατάφερες και μας ταξιδέψες κυριολεκτικά στο Καζακστάν και σε ευχαριστούμε πολύ γι' αυτό.
Πάντα τέτοια.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Καθιστοί, σήμερα, όλοι ανεξαίρετα. Κατάφερες και μας ταξιδέψες κυριολεκτικά στο Καζακστάν και σε ευχαριστούμε πολύ γι' αυτό.
Πάντα τέτοια.
γώ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

υ.γ. 1 Ναι, αυτή τη φορά επιτέλους βρέθηκε αίθουσα όπου χωρέσαμε όλοι. Μεγάλη ανακούφιση
υ.γ. 2 Ελπίζω αφηγηματικά να μην σας εξόντωσα :haha:
 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
...
υ.γ. 2 Ελπίζω αφηγηματικά να μην σας εξόντωσα :haha:[/QUOTE]

Η παρέα μου μόνο θετικά λόγια :rolleyes-80: .
 
Last edited:

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
τι ωραια βραδια...το καλυτερο παντως παντα ειναι το αφτερ :p
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Ο λαός όχι μόνο δεν εξοντώθηκε αλλά ήθελε κι άλλο! Ευχαριστούμε για το ωραίο χθεσινοβραδυνό ταξίδι!
Καλά, την επόμενη φορά θα φροντίσω παραπέρα για την εξόντωση σας. Πού θα μου πάτε, κάποια στιγμή θα τα καταφέρω! :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom