Αλβανία Κόσοβο Κροατία Μαυροβούνιο Σλοβενία Προγραμματισμός καλοκαιρινών διακοπών στα Βαλκάνια

Manos46

Member
Μηνύματα
591
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Καλημέρα καλημέρα!

Ιδέα απλή, το πλάνο χρήζει βοήθειας.

Σκέφτομαι για φέτος να βγω εκτός της πεπατημένης ( διακοπές στα Χανιά ) και σκέφτομαι εξόρμηση στα Βαλκάνια. Σε όλα τα Βαλκάνια + Σλοβενία με εξαίρεση την Σερβία που την έχω επισκεφτεί.

15 μέρες θα έχω στην διάθεση μου και σίγουρα θα πρέπει να περιλαμβάνει και καμιά βουτιά γιατί ποιον την ακούει την σύντροφο 😅

*Οδικώς

Παρακαλώ πολύ, τα φώτα σας!!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα καλημέρα!

Ιδέα απλή, το πλάνο χρήζει βοήθειας.

Σκέφτομαι για φέτος να βγω εκτός της πεπατημένης ( διακοπές στα Χανιά ) και σκέφτομαι εξόρμηση στα Βαλκάνια. Σε όλα τα Βαλκάνια + Σλοβενία με εξαίρεση την Σερβία που την έχω επισκεφτεί.

15 μέρες θα έχω στην διάθεση μου και σίγουρα θα πρέπει να περιλαμβάνει και καμιά βουτιά γιατί ποιον την ακούει την σύντροφο 😅

*Οδικώς

Παρακαλώ πολύ, τα φώτα σας!!
'Εχει πολλές πληροφορίες το φόρουμ για την περιοχή, έχω γράψει και γω ιστορία για το περσινό μας ταξίδι μέσα στη χειρότερη περίοδο (1-10 Αυγούστου).
Δώσε μας ένα πιο συγκεκριμένο πλάνο να σχολιάσουμε
 

Manos46

Member
Μηνύματα
591
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
'Εχει πολλές πληροφορίες το φόρουμ για την περιοχή, έχω γράψει και γω ιστορία για το περσινό μας ταξίδι μέσα στη χειρότερη περίοδο (1-10 Αυγούστου).
Δώσε μας ένα πιο συγκεκριμένο πλάνο να σχολιάσουμε
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ξεκάθαρο πλάνο εκτός του ότι θέλω να επισκεφθώ όλες τις χώρες και οπωσδήποτε το Μόσταρ! Η εκκίνηση θα είναι από την Αθήνα....
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ξεκάθαρο πλάνο εκτός του ότι θέλω να επισκεφθώ όλες τις χώρες και οπωσδήποτε το Μόσταρ! Η εκκίνηση θα είναι από την Αθήνα....
'Ολη η Βοσνία καρα-αξίζει αλλά οι δρόμοι για να φτάσεις εκεί είναι το μεγάλο θέμα το καλοκαίρι. Η Σερβία θα χρησιμέψει για να παρακάμψετε στην επιστροφή το Μαυροβούνιο και την Αλβανία που έχουν τις μεγαλύτερες δυσκολίες.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
591
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Κάθε πρόταση για πρόγραμμα και την κατάρτηση των ημερών δεκτή
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Σε όλα τα Βαλκάνια και σε 15 μέρες δύσκολο.Εκτος εάν περνάς μόνο για να πεις ότι πήγες.
 

Mantaralena

Member
Μηνύματα
48
Likes
212
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Προ τετραετίας, 1 με 15 Ιουλίου, ξεκινώντας από Θεσσαλονίκη ακολουθήσαμε το κάτωθι πρόγραμμα:
Νις,1 βραδιά, αδιάφορο
Μόκρα Γκόρα 1 βραδιά, ωραία φύση, σαργκάν τρένο, χωριό Κουστουρίτσα
Σαράγιεβο 3 βράδια, την αγάπησα την πόλη
Μόσταρ, 1 βράδυ, αξίζει διανυκτέρευση
Ντουμπρόβνικ, 3 βράδια, βόλτες και βουτιές
Κότορ, 3 βράδια, μπάνιο (μέτριο) στον κόλπο, ωραίο τοπίο, το φιορδ, οι οικισμοί κ μια βόλτα Μπουτβα
Τίρανα, 1 βραδιά, είχε το ενδιαφέρον της
Οχρίδα, 1 βράδυ, μια χαρά
Τελευταία μέρα επιστροφή στη βάση μας.
Εξι χώρες, αρκετές πόλεις, κουραστήκαμε λίγο, ευχαριστηθήκαμε πολύ.
Υπάρχουν πολλές και καλές ιστορίες στο φόρουμ, θα βοηθηθείς πολύ.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
591
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Προ τετραετίας, 1 με 15 Ιουλίου, ξεκινώντας από Θεσσαλονίκη ακολουθήσαμε το κάτωθι πρόγραμμα:
Νις,1 βραδιά, αδιάφορο
Μόκρα Γκόρα 1 βραδιά, ωραία φύση, σαργκάν τρένο, χωριό Κουστουρίτσα
Σαράγιεβο 3 βράδια, την αγάπησα την πόλη
Μόσταρ, 1 βράδυ, αξίζει διανυκτέρευση
Ντουμπρόβνικ, 3 βράδια, βόλτες και βουτιές
Κότορ, 3 βράδια, μπάνιο (μέτριο) στον κόλπο, ωραίο τοπίο, το φιορδ, οι οικισμοί κ μια βόλτα Μπουτβα
Τίρανα, 1 βραδιά, είχε το ενδιαφέρον της
Οχρίδα, 1 βράδυ, μια χαρά
Τελευταία μέρα επιστροφή στη βάση μας.
Εξι χώρες, αρκετές πόλεις, κουραστήκαμε λίγο, ευχαριστηθήκαμε πολύ.
Υπάρχουν πολλές και καλές ιστορίες στο φόρουμ, θα βοηθηθείς πολύ.
Ωραίο το πρόγραμμα αν και ο στόχος είναι να μπει και η Σλοβενία στο πρόγραμμα. Χοντρικά 3.000χλμ σε 15 μέρες νομίζω είναι ρεαλιστικός στόχος, νομίζω 😅😅
 

Mantaralena

Member
Μηνύματα
48
Likes
212
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ωραίο το πρόγραμμα αν και ο στόχος είναι να μπει και η Σλοβενία στο πρόγραμμα. Χοντρικά 3.000χλμ σε 15 μέρες νομίζω είναι ρεαλιστικός στόχος, νομίζω 😅😅
Μεγαλεπήβολος σίγουρα! Εσυ ξέρεις τις αντοχές σου, το πρόγραμμα που σου περιέγραψα πιο πάνω ήταν ~1900χλμ, για μένα ταβάνι! Τη Σλοβενία (Λιουμπλιάνα, Μπλεντ, Ποστόινα )την επισκέφτηκα σε άλλο οδικό μαζί με Ζάγκρεμπ, Νοβισαντ κ Βελιγράδι. Έχε υπ'όψιν σου τους ζόρικους δρόμους κ τις καθυστερήσεις στα σύνορα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έχω γυρίσει όλες τις βαλκανικές χώρες και στις περισσότερες από αυτές έχω πάει από 2+ φορές.
Παρ' όλα αυτά το κοντινότερο που έχω κάνει σε αυτό που σχεδιάζεις ήταν ένα 14ήμερο ταξίδι Κροατία-Μαυροβούνιο-Βοσνία το 2015.
Ήμουν με ΜΜΜ, οπότε σίγουρα είχα περιορισμούς σε σχέση με σένα, αλλά παράλληλα είχα πετάξει προς και από Ντουμπρόβνικ, οπότε δεν έχασα χρόνο μέχρι να βρεθώ στην περιοχή ενδιαφέροντος.
To να περάσεις σε 15 μέρες από όλες τις χώρες των Δυτικών Βαλκανίων και να βάλεις τα αντίστοιχα pins στον ταξιδιωτικό σου χάρτη είναι κάτι σίγουρα εφικτό αν δεν έχεις θέμα να οδηγείς καθημερινά πολλές ώρες (εικάζω ότι δεν περιλαμβάνεις ούτε Κόσοβο, ούτε Βουλγαρία και Ρουμανία πέρα από Σερβία στο πλάνο, για αυτό και αναφέρομαι σε Δυτικά Βαλκάνια), αλλά φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις και ο ίδιος ότι επί της ουσίας δε θα δεις και πολλά από τις ίδιες τις χώρες. Σκέψου εγώ σε 14 μέρες η χώρα στην οποία "εντρύφησα" ήταν η Βοσνία-Ερζεγοβίνη, η οποία ήταν και εκείνη που μου άρεσε περισσότερο. Τις άλλες δύο τις είδα πιο επιφανειακά σε εκείνο το ταξίδι.
Από εκεί και πέρα αφού θα είσαι στο πόδι θα πρότεινα να δώσεις έμφαση για στάσεις σε μικρότερες πόλεις. Πχ Μπέρατ ή Αργυρόκαστρο στην Αλβανία, Κότορ στο Μαυροβουνιο, Μόσταρ στη Βοσνία. Από Κροατία θα πρότεινα να μη μείνεις Ντουμπρόβνικ, επειδή είναι απάλευτο και πανάκριβο το καλοκαίρι, αλλά να κάνεις απλά ένα stop να το δεις. Από πρωτεύουσες τα Τίρανα, το Ζάγκρεμπ και η Λουμπλιάνα ενδείκνυνται και για απλή στάση/διανυκτέρευση, δεδομένου ότι είναι "μαζεμένες". Το ίδιο και τα Σκόπια αν τα χρησιμοποιήσεις σε κάποια από τις διαδρομές (αν και για μένα για καλοκαίρι η πλέον ιδανική πόλη της Βόρειας Μακεδονίας είναι η Οχρίδα). Και η Ποντγκόριτσα είναι μικρή, αλλά είναι και χάλια.
Τέλος, αν σε ενδιαφέρει περισσότερο η φύση θα πρότεινα έμφαση σε Αλβανία, Βοσνία και Σλοβενία. Αν θες περισσότερο κοσμοπολιτισμό Κροατία και Μαυροβούνιο. Για βουτιές εστίασε αναγκαστικά στις Δαλματικές Ακτές. Η κάθε χώρα έχει τον χαρακτήρα της.
 
Last edited:

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Και για να έχουμε το καλό ερώτημα,ποιες χώρες θεωρούνται τελικά οτι ανήκουν στα Βαλκάνια;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.415
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom