Ηνωμένο Βασίλειο Προλαβαίνω να δω το Λονδίνο;;;

Saviperrr

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πρόκειται να κάνω ένα ταξίδι με ανταπόκριση απο Λονδίνο,Χίθροου. Θα έχω αναμονή 6.30 ώρες, οπότε αναρωτιόμουν: 1) αν έχω δικαίωμα να βγω απο το αεροδρόμιο 2) αν ναι, αν προλαβαίνω να πάρω μια μικρή γεύση απο Λονδίνο, για 1-2 ώρες.
Έχω ακούσει οτι το αεροδρόμιο του Χίθροου είναι πολύ μεγάλο και θα χρειαστεί να είμαι αρκετές ώρες πιο πριν εκεί για τη πτήση μου.Ισχύει;
Πόση ώρα απόσταση είναι απο το αεροδρόμιο στο κέντρο του Λονδίνου και πόσο στοιχίζει η διαδρομή;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πρόκειται να κάνω ένα ταξίδι με ανταπόκριση απο Λονδίνο,Χίθροου. Θα έχω αναμονή 6.30 ώρες, οπότε αναρωτιόμουν: 1) αν έχω δικαίωμα να βγω απο το αεροδρόμιο 2) αν ναι, αν προλαβαίνω να πάρω μια μικρή γεύση απο Λονδίνο, για 1-2 ώρες.
Έχω ακούσει οτι το αεροδρόμιο του Χίθροου είναι πολύ μεγάλο και θα χρειαστεί να είμαι αρκετές ώρες πιο πριν εκεί για τη πτήση μου.Ισχύει;
Πόση ώρα απόσταση είναι απο το αεροδρόμιο στο κέντρο του Λονδίνου και πόσο στοιχίζει η διαδρομή;
Αν δε κάνω λάθος με το express σε μισή ώρα είσαι κέντρο ενώ με tube σε καμιά ώρα. Δεν έχω πάει ακόμα Λονδίνο οπότε δε μπορώ να έχω γνώμη για το αν προλαβαίνεις να πάρεις μια γεύση. Βέβαια φαντάζομαι στο αεροδρόμιο θα βαρεθείς τόσες ώρες.
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Καμιά ώρα με το tube που είχα πάρει, ισχυρίζονται 15' με το Heathrow express αλλά κατεβαίνεις Paddigton που δεν είναι πολύ κεντρικά.
Ρίξε μια ματιά, προλαβαίνεις να πάρεις μια μικρή γεύση από κέντρο, πχ Trafalgar Square, Westmister.

Heathrow: Transport and directions | Getting to or from Heathrow

Home | Transport for London
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Saviperrr said:
Πρόκειται να κάνω ένα ταξίδι με ανταπόκριση απο Λονδίνο,Χίθροου. Θα έχω αναμονή 6.30 ώρες, οπότε αναρωτιόμουν: 1) αν έχω δικαίωμα να βγω απο το αεροδρόμιο 2) αν ναι, αν προλαβαίνω να πάρω μια μικρή γεύση απο Λονδίνο, για 1-2 ώρες.
Έχω ακούσει οτι το αεροδρόμιο του Χίθροου είναι πολύ μεγάλο και θα χρειαστεί να είμαι αρκετές ώρες πιο πριν εκεί για τη πτήση μου.Ισχύει;
Πόση ώρα απόσταση είναι απο το αεροδρόμιο στο κέντρο του Λονδίνου και πόσο στοιχίζει η διαδρομή;
1) ναι
2) αγχωτικα ίσως να δεις κάτι

Αν πετάς με BA δηλαδη terminal 5 δεν χρειάζεται να βγεις καθόλου έξω
Το T5 είναι προορισμός απο μόνο του
Αν όμως θες να βγεις η καλύτερη επιλογή είναι το heathrow Connect
Κάνει 25' μεχρι το Paddigton και στοιχίζει τα μισά απο το express περίπου 13 λίρες με return και απο εκει με ταξί
Με τις πτήσεις στο Heathrow ισχύει ότι και σε όλα τα αεροδρόμια του ,δεν χρειάζεται να είσαι εκει περισσότερη ώρα επειδή είναι μεγάλο αεροδρόμιο
 

Saviperrr

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..!
Σκέφτομαι στο πήγαινε να περιηγηθώ στο Τ5 και στο έλα να βγω εκτός αεροδρομίου,να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία να δω λίγο το Λονδίνο,που το θέλω πάρα πολύ!
Τρία πράγματα βασικά θέλω να δω: Big Ben, Tower Bridge, Trafalgar Square. Σαφώς δεν έχω την αισιοδοξία ότι θα τα προλάβω.Αλλά βάσει του χρόνου που ανέφερα ότι έχω στη διάθεση μου, τι είναι πιο εφικτό να δω από αυτά; Μπορώ να τα συνδυάσω κάπως; Δεν έχω ιδέα για τις μεταξύ τους αποστάσεις. Υπάρχει κάτι άλλο που θα μου προτείνατε να δω;
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
LHR T5-Westminster (Big Ben): Piccadilly Eastboand μέχρι South Kensington. Αλλαγή District Eastbound μέχρι Westminster (περίπου 1 ώρα) ή Heathrow Express για Paddington και Circle για Westminster (δεν το έχω κάνει, υπολογίζω κανά 35λεπτο).

Westminster- Tower Hill (Tower Bridge): Circle/ District Eastbound (11 λεπτά)

Westminster- Trafalgar: 10 λεπτά με τα πόδια

Θα πρότεινα επίσης Piccadilly Circus και St Paul αλλά με τον χρόνο που διαθέτεις, απόλαυσε λίγο παραπάνω τα τρία που ανέφερες παρά να τα κάνεις σφηνάκι όλα τους
 

Saviperrr

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Α τέλεια..!Με αγχώνει κάπως το θέμα του χρόνου αλλά πιστεύω κάτι θα προλάβω να δω..!Και μια τελευταία ερώτηση, καθώς πρώτη φορά ταξιδεύω με ανταπόκριση.Οι αποσκευές μου θα πάνε κατευθείαν Αθήνα ή θα τις πάρω απο το Χίθροου και θα τις ξαναδώσω στο check in;
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Θα τσεκαριστούν οι αποσκευές κατά την πρώτη πτήση για Αθήνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.619
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom