Προορισμοι για ζευγαρια κοντινοι σε αθηνα

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
2.497
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Δεν εχουμε ολοι αμαξι τι να κανουμε,αν ειχα δε θα μπαινα στον κοπο να γραψω...και προφανως δε με ενδιαφερει καλοκαιρι να κανω την μονοημερη οποτε οτι ειναι σε νησι απορριπτεται...συνηθως ωστοσο αν ειναι κοντινη αποσταση με το κτελ εχει κ δρομολογια,βλεπε Ναυπλιο
Πρώτον δε χρειάζεται να είσαι επιθετική, ούτε και γω έχω αμάξι και γω κινούμαι με συγκοινωνία οπότε γνωρίζω πως είναι, γι΄αυτό μίλησα

Δεύτερον, ανέφερα το θέμα των δρομολογίων γιατί εκτός από προορισμούς-πόλεις όπως το Ναύπλιο που αναφέρεις, αναφέρθηκαν πιο πάνω και προορισμοί μικρότεροι όπως χωριά Αρκαδίας, Καλάβρυτα κλπ. Αν εστιάσετε σε πόλεις, έχει καλώς
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
299
Likes
954
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγω θα ρίξω στο τραπέζι και την Καλαμάτα! Με τον καινούριο δρόμο πας ξεκούραστος πλην ενός μικρού κομματιού. Ισως βέβαια βγαίνει λίγο παραπάνω από 3ωρο. Καλύτερα να πάρετε το εξπρές αν τελικά το αποφασίσετε.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.785
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αρκαδια : Βυτινα ,Δημητσανα ,Στεμνιτσα
Kαλαβρυτα
Τσεκαρε Γαλαξειδι για τωρα που καλοκαιριαζει ειναι ωραια
οτιδηποτε παραλια σε Ευβοια (εκτος Χαλκιδας οπως ειπες)
Τσεκαρετε και Αιγινα ,Αγκιστρι ή Υδρα 1-2 ωρες ειναι με πλοιο για κανα μπανακι και δεν χρειαζεστε και αναγκαστικα αμαξι
Λιμνη Ηραιου-Βουλιαγμενης για μπανιο κοντα στο Λουτρακι
Τσεκαρε τε επισης και λιμνη Δοξα ειναι ωραια για περπατημα αν και Κυριακες μαζευει πολυ κοσμο
(δεν ξερω αν παει με κτελ ομως λογικα θα παιζουν αρκετες μονοημερες οργανωμενες)
Στα οδικά που αναφέρεις είτε δεν πάει ΚΤΕΛ, είτε μπορεί να πηγαίνει με ανταπόκριση δρομολογίων, κάτι που να καθιστά την πρόσβαση δύσκολη και κουραστική (ή και αδύνατη για μονοήμερη εκδρομή). Πχ το Γαλαξίδι "σώζεται" μόνο με διανυκτέρευση, καθώς το τελευταίο απευθείας δρομολόγιο για Αθήνα είναι στις 15.00 (!) κάθε μέρα.
Επίσης Ύδρα δεν έχει όλο τον χρόνο από Πειραιά, νομίζω μέχρι Μάιο (ή αρχές Ιουνίου ; ) η πρόσβαση γίνεται από Πελοπόννησο μόνο, κάτι που το καθιστά πρακτικά αδύνατο για μονοήμερη χωρίς αμάξι.
Γενικά πολύ ωραίες οι προτάσεις σου, αλλά δεν ανταποκρίνονται στους περιορισμούς που θέτει η κοπέλα και απλά αναφέρω τα παραπάνω όχι για να σου ασκήσω κριτική, αλλά για να τη διευκολύνω. :)

Εγώ με ΚΤΕΛ θα πρότεινα Λιβαδειά, Λουτράκι, Ξυλόκαστρο, Λαύριο.
Από νησιά Σαρωνικού Αίγινα, Αγκίστρι μόνο αν σας ενδιαφέρει να κάνετε μπάνιο, Ύδρα-Σπέτσες-Πόρο μόνο αν έχουν ξεκινήσει τα δελφίνια από Πειραιά (τα οποία υπόψιν είναι τσιμπημένα στην τιμή). Τη Σαλαμίνα την προτείνω μόνο με αμάξι, δεν αξίζει να περάσει κανείς με το φέρρυ και να ξεμείνει στα Παλούκια.

Επίσης, αν θέλετε να κάνετε μια τρέλα, μπορείτε να κάνετε και αεροπορική μονοήμερη (το έχω κάνει στο παρελθόν). Πχ υπάρχουν πολλά καθημερινά δρομολόγια από Αθήνα για Θεσσαλονίκη, Χανιά, Ηράκλειο. Πετάτε 7 το πρωί, 8 είστε εκεί και επιστρέφετε με το βραδινό (22.00 ή 23.00 πχ). Ειδικά αν ταξιδέψετε καθημερινή πιθανότατα να βρείτε συμπαθητικές τιμές αεροπορικών (στους προορισμούς που ανέφερα πηγαίνουν πολλές αεροπορικές, δεν υπάρχει μονοπώλιο).
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.675
Likes
12.538
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
και προφανως δε με ενδιαφερει καλοκαιρι να κανω την μονοημερη οποτε οτι ειναι σε νησι απορριπτεται...
Αίγινα λέει για μονοήμερη όλο τον χρόνο. Δεν έχω πάει ποτέ καλοκαίρι και σίγουρα δεν λέει και πολλά για μπάνιο. Ύδρα, Σπέτσες, Πόρο επίσης. Αλλά είναι πιο μακριά. Η Αίγινα είναι πιο εφικτή.

Εγω θα ρίξω στο τραπέζι και την Καλαμάτα! Με τον καινούριο δρόμο πας ξεκούραστος πλην ενός μικρού κομματιού. Ισως βέβαια βγαίνει λίγο παραπάνω από 3ωρο. Καλύτερα να πάρετε το εξπρές αν τελικά το αποφασίσετε.
Θέλει μονοήμερη.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
993
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Δεν εχουμε ολοι αμαξι τι να κανουμε,αν ειχα δε θα μπαινα στον κοπο να γραψω...και προφανως δε με ενδιαφερει καλοκαιρι να κανω την μονοημερη οποτε οτι ειναι σε νησι απορριπτεται...συνηθως ωστοσο αν ειναι κοντινη αποσταση με το κτελ εχει κ δρομολογια,βλεπε Ναυπλιο
Ξυλοκαστρο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.166
Likes
41.548
Στα οδικά που αναφέρεις είτε δεν πάει ΚΤΕΛ, είτε μπορεί να πηγαίνει με ανταπόκριση δρομολογίων, κάτι που να καθιστά την πρόσβαση δύσκολη και κουραστική (ή και αδύνατη για μονοήμερη εκδρομή). Πχ το Γαλαξίδι "σώζεται" μόνο με διανυκτέρευση, καθώς το τελευταίο απευθείας δρομολόγιο για Αθήνα είναι στις 15.00 (!) κάθε μέρα.
Επίσης Ύδρα δεν έχει όλο τον χρόνο από Πειραιά, νομίζω μέχρι Μάιο (ή αρχές Ιουνίου ; ) η πρόσβαση γίνεται από Πελοπόννησο μόνο, κάτι που το καθιστά πρακτικά αδύνατο για μονοήμερη χωρίς αμάξι.
Γενικά πολύ ωραίες οι προτάσεις σου, αλλά δεν ανταποκρίνονται στους περιορισμούς που θέτει η κοπέλα και απλά αναφέρω τα παραπάνω όχι για να σου ασκήσω κριτική, αλλά για να τη διευκολύνω. :)

Εγώ με ΚΤΕΛ θα πρότεινα Λιβαδειά, Λουτράκι, Ξυλόκαστρο, Λαύριο.
Από νησιά Σαρωνικού Αίγινα, Αγκίστρι μόνο αν σας ενδιαφέρει να κάνετε μπάνιο, Ύδρα-Σπέτσες-Πόρο μόνο αν έχουν ξεκινήσει τα δελφίνια από Πειραιά (τα οποία υπόψιν είναι τσιμπημένα στην τιμή). Τη Σαλαμίνα την προτείνω μόνο με αμάξι, δεν αξίζει να περάσει κανείς με το φέρρυ και να ξεμείνει στα Παλούκια.

Επίσης, αν θέλετε να κάνετε μια τρέλα, μπορείτε να κάνετε και αεροπορική μονοήμερη (το έχω κάνει στο παρελθόν). Πχ υπάρχουν πολλά καθημερινά δρομολόγια από Αθήνα για Θεσσαλονίκη, Χανιά, Ηράκλειο. Πετάτε 7 το πρωί, 8 είστε εκεί και επιστρέφετε με το βραδινό (22.00 ή 23.00 πχ). Ειδικά αν ταξιδέψετε καθημερινή πιθανότατα να βρείτε συμπαθητικές τιμές αεροπορικών (στους προορισμούς που ανέφερα πηγαίνουν πολλές αεροπορικές, δεν υπάρχει μονοπώλιο).
Εβγαλε η Volotea με 11 ευρω/ διαδρομη για 3 προορισμους. Γινεται σουπερ ημερησια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.163
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom