Προς κάθε ενδιαφερόμενο "Τυνησία - Λιβύη 2010"

ppet

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λιβύη
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλώς σας βρήκα

Σχεδιάζω λοιπόν οδικό ταξίδι 16 ημερών στην Τυνησία και την Λιβύη το 2010 με ένα Hilux 3.0 δικάμπινο - τετράπορτο

Το χρονικό διάστημα που μπορώ να το πραγματοποιήσω είναι τον Ιούνιο, αμέσως μετά το κλείσιμο των σχολείων. Λόγω θερμοκρασιών δεν θα είναι η καλύτερη εποχή αλλά..

Εξετάζω και το Πάσχα, αλλά τότε θα είναι πολύ δύσκολο να βρεθούν οι 16 ημέρες

Οι πρόθεσή μου είναι να κατέβουμε νότια έως την Germa και ανατολικά μέχρι την Ghadames και φυσικά να επισκεφτούμε τους αρχαιολογικούς τόπους στην Μεσόγειο

Προβλεπόμενα χιλιόμετρα στην Αφρική ~4000

Αυτή θα είναι η πρώτη μας επίσκεψη στην Αφρική και στην Σαχάρα οπότε δεν είναι στο πλάνο διάσχιση των dunes κλπ. Θα τα επισκεφτούμε αλλά σεμνά
Εάν μας αρέσει τόσο όσο φαντάζομαι, με την εμπειρία του πρώτου ταξιδιού, οργανώνουμε δεύτερο για το 2011

Απευθύνω λοιπόν ανοικτή πρόσκληση σε όσους έχουν την όρεξη, την αντοχή και το κατάλληλο όχημα

Όσοι πιστοί προσέλθετε
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλωσόρισες:welcome2: δυναμικέ δικάμπινε...
Δώσε και καμια παραπανίσια πληροφορία, όπως:
Απο δω θα ξεκινήσουν τα οχήματα; Ποια διαδρομή θα ακολουθήσουν;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..ωραιο το σχεδιο σου αλλα νομιζω οτι ειναι δυσκολο να εφαρμοστει σε 16 μερες. Η Τυνησια απο μονη της θελει 8 μερες να την δεις καλα, μετα στη Λιβυη οι αποστασεις ειναι μεγαλες και οι δρομοι οχι τοσο καλοι.Απο Κανταμες να πας Τριπολη ειναι 500 χιλιομετρα καπως βατα αλλα θες 7 ωρες να φτασεις. Μετα απο Τριπολη να πας Βεγγαζη και Λεπτις ειναι κομματι μακρυα, εγω που παω τωρα το Νοεμβρη θα πεταξω για να εχω χρονο να κατεβω και στο Ακακους .Τωρα απο ερημο , σαχαρα αν δεν κατεβεις πολυ χαμηλα νοτια απο Κανταμες δεν θα δεις και πολλα..Οταν γυρισω θα μπορω να σου πω αν πραγματι αξιζει ο νοτος και οι κατασκηνωσεις....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω την εντύπωση (ίσως να είναι και λάθος) ότι η αμόλυβδη βενζίνη απαγορεύεται στη Λιβύη. Αν το αυτοκίνητό σου χρησιμοποιεί αμόλυβδη, έχεις και το πρόβλημα με την τροφοδότησή του να λύσεις.
 

ppet

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λιβύη
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Λοιπόν:

1.Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να δοθεί ραντεβού στο Παλέρμο. Οι βόρειοι θα πάνε από Ηγουμενίτσα και οι νότιοι από Πάτρα. Όμως το πλοίο από Παλέρμο είναι συγκεκριμένο και η ώρα που αναχωρεί επίσης συγκεκριμένη

2.Την διαδρομή δεν την έχω ακόμα οριστικοποιήσει. Νομίζω ότι θα ήταν άδικο να τα είχα όλα κανονίσει με βάσει την δική μου αντίληψη και να ήταν όλοι οι άλλοι υποχρεωμένοι να συμμορφωθούν. Παρέα ελλήνων ψάχνω, δεν είμαι ταξιδιωτικό γραφείο.

3.Μακάρι να είχαμε όλοι μας από 2 μήνες κάθε χρόνο (και τα χρήματα) ώστε να χορτάσουμε το κάθε μέρος που πάμε αλλά που... Ακόμα και οι 16 μέρες θα είναι για τους περισσότερους δύσκολο να βρεθούν. Φέτος λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων έκανα την διαδρομή Ιωάννινα – Σκόπια – Αλβανία – Μαυροβούνιο – Κροατία – Σλοβενία – Ιταλία μέχρι Μπάρι – Ιωάννινα (3300 χλμ) σε 9 μέρες. Λίγες μέρες αλλά τόσες είχα

4.Χωρίς να θέλω να την θίξω, την Τυνησία σκοπεύω να την περάσουμε σουβλάκι. Μία διανυκτέρευση στο πήγαινε και μία στο έλα. Είναι πολύ πιο τουριστικός προορισμός από την Λιβύη. Μπορούμε να πάμε και αργότερα. Οπότε 2 μέρες στην Τυνησία και 2 μέρες στα καράβια και στην Ιταλία, μένουν 12 περίπου μέρες στην Λιβύη. Αφού δεν έχω σκοπό λόγω απειρίας να διασχίσουμε τις αμμοθάλασσες νομίζω ότι είναι αρκετές. Επίσης κοίταξα και κάποια Αγγλικά γραφεία που οργανώνουν τέτοιες εξορμήσεις και την Λιβύη με αναχώρηση – άφιξη στην Μασσαλία την προσδιορίζουν στις 21 μέρες, οπότε οι 16 από Παλέρμο είναι μάλλον καλά

5.Το Hilux είναι diesel οπότε για μένα δεν υπάρχει πρόβλημα. Φαντάζομαι ότι κάτι LandRover, LandCruiser και τα συναφή μαστόδοντα, κάτι θα έχουν υπολογίσει για χρήση καυσίμων σε «τρίτες χώρες»


Αυτά για τώρα
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Ωραίο και δελεαστικό.....Έχεις καμιά ιδέα περί κόστους????
 

ppet

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λιβύη
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Αγαπητό μέλος του forum, δεν έχω συμπληρώσει ακόμα το δημοτικό ώστε να στέλνω προσωπικά μυνήματα. Θα σου απαντήσω όταν περάσω στο γυμνάσιο
 

ppet

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λιβύη
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Ωραίο και δελεαστικό.....Έχεις καμιά ιδέα περί κόστους????
Η ιδέα για την Λιβύη με αυτοκίνητο είναι περσινή αλλά για διάφορους λόγους δεν πραγματοποιήθηκε φέτος. Ο λόγος που απευθύνω την πρόσκληση τόσο νωρίς είναι (εάν υπάρχει ενδιαφέρον) να οργανωθούν κάποια πράγματα από κοινού

Για το κόστος προς το παρόν ξέρω τα εξής:

Ελάχιστο κόστος μετάβασης μετ' επιστροφής για Ιταλία (Bari) για 2 ενήλικες και όχημα = 182?

Ελάχιστο κόστος μετάβασης μετ' επιστροφής για Τυνησία από Παλέρμο = 140?

Κόστος καυσίμων στην Λιβύη μαθαίνω ότι είναι 1/4 ή 1/5 από Ελλάδα

Κόστος βίζας ~80? μάλλον

Κόστος Λιβυκών πινακίδων ?

Εάν είναι υποχρεωτικό να έχουμε Λίβυο οδηγό και το κόστος του ?

Το κόστος των ξενοδοχείων και του φαγητού είναι πολύ φτηνότερο από Ελλάδα αλλά δεν ξέρω ακόμα συγκεκριμένα πράγματα.

Δολάρια μαζί μας ή Ευρώ?

Αλλαγή σε δηνάρια στην μαύρη αγορά?

Από όσα έχω διαβάσει έως τώρα το κόστος κυρίως προσδιορίζεται από το επίπεδο της προετοιμασίας του οχήματος

οι τέσσερις Έλληνες που πήγαν πέρισυ The Missing Link Expedition Team in Libyan Sahara φαντάζομαι ότι ξόδεψαν πολλά χρήματα για την προετοιμασία των οχημάτων τους, όμως είχαν σκοπό να περάσουν μέρες μέσα στις αμμοθάλασσες.
Στην Λιβύη (και όχι μόνο) υπάρχουν κενές περιοχές χωρίς δρόμους με έκταση μεγαλύτερη από την Ελλάδα!

Ορισμένα πράγματα που θα δείτε στις φωτό θα τα χρειαστούμε όπως τους πλαστικούς διάδρομους για την άμμο, δοχεία νερού και καυσίμων, φτυάρια, εξοπλισμό κατασκήνωσης, GPS, και ένα δορυφορικό τηλέφωνο για όλους

Πέτρος
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ελάχιστο κόστος μετάβασης μετ' επιστροφής για Ιταλία (Bari) για 2 ενήλικες και όχημα = 182?
Ελάχιστο κόστος μετάβασης μετ' επιστροφής για Τυνησία από Παλέρμο = 140?
εξαιρετικά ενδιαφέρον το ταξίδι, εύχομαι να πραγματοποιηθεί με επιτυχία..
Bari με 182Ε? αν εννοείς Endeavor είναι 190+φοροι δηλ στα 250 το ζευγάρι deck.
και από Παλέρμο φαντάζομαι το κόστος είναι για την χειμερινή προσφορά της GNV με 1Ε το άτομο σε πολυθρόνα. αν θα ισχύσει βέβαια τον Ιούνιο. λογικα δεν θα έχετε προβλημα να κλείσετε κάτι καλό και εκεί.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Η ιδέα για την Λιβύη με αυτοκίνητο είναι περσινή αλλά για διάφορους λόγους δεν πραγματοποιήθηκε φέτος. Ο λόγος που απευθύνω την πρόσκληση τόσο νωρίς είναι (εάν υπάρχει ενδιαφέρον) να οργανωθούν κάποια πράγματα από κοινού

Για το κόστος προς το παρόν ξέρω τα εξής:

Ελάχιστο κόστος μετάβασης μετ' επιστροφής για Ιταλία (Bari) για 2 ενήλικες και όχημα = 182?

Ελάχιστο κόστος μετάβασης μετ' επιστροφής για Τυνησία από Παλέρμο = 140?

Κόστος καυσίμων στην Λιβύη μαθαίνω ότι είναι 1/4 ή 1/5 από Ελλάδα

Κόστος βίζας ~80? μάλλον

Κόστος Λιβυκών πινακίδων ?

Εάν είναι υποχρεωτικό να έχουμε Λίβυο οδηγό και το κόστος του ?

Το κόστος των ξενοδοχείων και του φαγητού είναι πολύ φτηνότερο από Ελλάδα αλλά δεν ξέρω ακόμα συγκεκριμένα πράγματα.

Δολάρια μαζί μας ή Ευρώ?

Αλλαγή σε δηνάρια στην μαύρη αγορά?

Από όσα έχω διαβάσει έως τώρα το κόστος κυρίως προσδιορίζεται από το επίπεδο της προετοιμασίας του οχήματος

οι τέσσερις Έλληνες που πήγαν πέρισυ The Missing Link Expedition Team in Libyan Sahara φαντάζομαι ότι ξόδεψαν πολλά χρήματα για την προετοιμασία των οχημάτων τους, όμως είχαν σκοπό να περάσουν μέρες μέσα στις αμμοθάλασσες.
Στην Λιβύη (και όχι μόνο) υπάρχουν κενές περιοχές χωρίς δρόμους με έκταση μεγαλύτερη από την Ελλάδα!

Ορισμένα πράγματα που θα δείτε στις φωτό θα τα χρειαστούμε όπως τους πλαστικούς διάδρομους για την άμμο, δοχεία νερού και καυσίμων, φτυάρια, εξοπλισμό κατασκήνωσης, GPS, και ένα δορυφορικό τηλέφωνο για όλους

Πέτρος
Απο φετος το Σεπτεμβρη η βιζα εκδιδεται και στο σημειο εισοδου στη χωρα μονο που απαιτειται μεταφραση του διαβατηριου απο το ΥΠΕΞ και οποσδηποτε προσκληση απο ενα γραφειο τουρισμου της χωρας που θα εχει κανει και τις σχετικες αιτησεις..το κοστος ειναι 35 ευρω φετος..........
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
ρε lullu γιατί δεν πας και συ με τον pet στην Λιβύη? μασάς??:shock:
πούλα κείνη την κούρσα πούχεις και πάρε ένα hilux να σωθείς!!:D
..O Pet παει του χρονου ενω εγω φευγω σε 10 μερες!!!!!!!:bleh: επισης Τυνησια ειχαμε παει μαζι θυμασαι:haha: αααα μαζι μου ερχεται και η Oliv.. και η Ποπακα... φαντασου τις στο Ακακους πεντε μερες στρωματσαδα :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.481
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom