Προσευχή στην Αθήνα με αστυνομική παρουσία

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Κάτω από δρακόντεια αστυνομικά μέτρα πραγματοποιήθηκε η προσευχή των μουσουλμάνων για το μπαϊράμ και στην πλατεία Αττικής.
Κάτοικοι της πλατείας Αττικής, μαζί με μέλη της Χρυσής Αυγής συγκεντρώθηκαν για να εμποδίσουν τους μουσουλμάνους να πραγματοποιήσουν μια λατρευτική εκδήλωση, το Κουρμπάν Μπαϊράμ ή Γιορτή της Θυσίας, που συμβολίζει τη θυσία του Αβραάμ. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα μπαλκόνια της περιοχής κάτοικοι είχαν βγάλει ραδιόφωνα με τη μουσική στη διαπασών προκειμένου να εμποδίσουν τους μουσουλμάνους να προσευχηθούν.

Στο σημείο βρέθηκε ισχυρή αστυνομική δύναμη για την αποφυγή επεισοδίων, καθώς οι συγκεντρωμένοι διαμαρτυρήθηκαν για την παρουσία μεταναστών στην Αθήνα. Τα μέλη της Χρυσής Αυγής πέταξαν μπουκάλια προς τους αστυνομικούς επειδή δεν τους άφησαν να προσεγγίσουν τον χώρο προσευχής. Χθες το βράδυ, στην περιοχή, απηύθυνε λόγο και ο νεοεκλεγείς δημοτικός σύμβουλος με τη Χρυσή Αυγή, Νίκος Μιχαλολιάκος, δηλώνοντας ότι η παράταξή του "υποστηρίζει τον αγώνα των κατοίκων για να μην διεξαχθεί η προσευχή των μουσουλμάνων στην πλατεία Αττικής".

Η γιορτή πραγματοποιήθηκε και σε άλλες περιοχές της Αττικής, όπως τα Προπύλαια και ο πρώην ιππόδρομος στην Καλλιθέα, σε HΡΕΜΟ ΚΛΙΜΑ




περισσότερα protothema.gr
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Τί ωραίο θέαμα θα ήταν να βρίσκονταν κάποιοι από αυτούς που πετούσαν τα μπουκάλια και που έβαζαν στη διαπασών τη μουσική σε καμιά μουσουλμανική χώρα και να τους αντιμετώπιζαν έτσι....
Αλλά τί λέω.. Σιγά μην έβγαιναν ποτέ εκτός Ελλάδος με τα μυαλά που κουβαλούν.
Αίσχος....
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Με εκείνο το τζαμί, τι θα γίνει? Θα το φτιάξουν επιτελούς να μπορούν εκεί οι άνθρωποι καθόλα νομότυπα και απρόσκοπτα να εκτελούν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα ή έχει την τύχη του γεφυριού της Αρτας?
Και ας μου πει κάποιος τι ακριβώς είναι η πλατεία Αττικής, δηλαδή γιατί εκεί έγιναν έκτροπα και αλλού όχι?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ντροπη! Να εμποδιζονται οι ανθρωποι να ασκησουν τα θρησκευτικα τους καθηκοντα!
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
...ο νεοεκλεγείς δημοτικός σύμβουλος με τη Χρυσή Αυγή...
Εμένα πάντως αυτό μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση, δεν το ήξερα!
Τελικά, καλά λένε, έχουμε αυτούς που μας αξίζουν...:(
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Dim η Αττική και ειδικά η περιοχή του Αγίου Παντελεήμωνα είναι από τις συνοικίες του σχεδόν κέντρου της Αθήνας που συγκεντρώνει τους περισσότερους μετανάστες. Κυρίως λόγω χαμηλού κόστους ζωής. Κάποιοι από αυτούς- γιατί είναι χρόνια στην περιοχή- έχουν εναρμονιστεί πλήρως, μάλιστα έχουν ανοίξει και πολλά δικά τους μαγαζιά.
Η Αττική εδώ και μια διετία γίνεται σχεδόν ανά μήνα πεδίο μάχης ανάμεσα σε μετανάστες και ντόπιους κατοίκους. Δεν λέω πως δεν έχουν παρατηρηθεί κάποια άσχημα κρούσματα άλλωστε γνώμη μου είναι πως η φτώχεια και ο παραγκωνισμός τα φέρνει αυτά, από αυτό στο να πετάς σε έναν άνθρωπο μπουκάλι που θέλει να προσευχηθεί απέχει παρασάγκας. Ντροπή και πάλι.

Astral για την Αττική και την εκλογή δημοτικού συμβούλου από τη Χρυσή Αυγή, γίνεται σχεδόν κάθε φορά στις δημοτικές εκλογές εδώ και έξι τουλάχιστον χρόνια. Υπόσχονται "διωγμό" των μεταναστών από τη περιοχή και κάποιοι τους ψηφίζουν.
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
...την εκλογή δημοτικού συμβούλου από τη Χρυσή Αυγή, γίνεται σχεδόν κάθε φορά στις δημοτικές εκλογές εδώ και έξι τουλάχιστον χρόνια. Υπόσχονται "διωγμό" των μεταναστών από τη περιοχή και κάποιοι τους ψηφίζουν.
α τόσο καλά... :(:(
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Πολλοί απ αυτούς τους θερμοκέφαλους φύλακες της ορθοδοξίας
που αντιδρούν καταυτόν τον τρόπο ,δεν γνωρίζουν ή καλύτερα δεν τους πάει ο νους.Ότι στη γειτονική μουσουλμανική χώρα πολλές εκκλησιές
λειτουργούν κανονικότατα .
Λες και η προσευχή είναι προνόμιο κάποιων και όχι όλων.
Λυπάμαι που σ αυτή τη χώρα συμβαίνουν τέτοιου είδους έκτροπα.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Ερώτηση από κάποιον που δεν γνωρίζει τίποτα σχεδόν για το Ισλάμ: Το μπάιραμ δεν ήταν πριν από 2 μήνες περίπου; Επειδή ήμουν στο Σαράγεβο και το γιόρταζαν την τελευταία ημέρα παραμονής μου στην πόλη, δε θυμάμαι ακριβώς ποια μέρα περίπου 13 Σεπτεμβρίου αν θυμάμαι καλά.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Με εκείνο το τζαμί, τι θα γίνει? Θα το φτιάξουν επιτελούς να μπορούν εκεί οι άνθρωποι καθόλα νομότυπα και απρόσκοπτα να εκτελούν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα ή έχει την τύχη του γεφυριού της Αρτας?
Και ας μου πει κάποιος τι ακριβώς είναι η πλατεία Αττικής, δηλαδή γιατί εκεί έγιναν έκτροπα και αλλού όχι?

Τι εννοεις '' τι ακριβως ειναι η πλατεία Αττικής ''
Eκτροπα δεν εγιναν πουθενά πάντως , η αστυνομία ειχε λαβει τα μετρα της απο χθες το βραδυ ήδη .

Πάντως το σωστό ειναι να γινει το τέμενος να μπορούν να προσέυχονται χωρις να δυναμιτίζουν καταστασεις άθελα τους βεβαια .
Για τους Ελληνες ειναι όντως πρωτόγνωρο και ισως περίεργο να βλεπουν μουσουλμάνους να προσευχονται σε πλατείες ,αλλά αν θελουμε να ειμαστε Ευρωπη πρεπει οχι μονο να το λεμε αλλά και να το δείχνουμε με πράξεις

Σε γειτονιές όπως η Κυψέλη Τα Πατήσια Το κέντρο υπάρχουν αρκετοί χωροι που χρησιμοποιούνται ως χώροι προσευχής.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Μαλλον αυτό είναι το χειρότερο απο όλα "...... και ο νεοεκλεγείς δημοτικός σύμβουλος με τη Χρυσή Αυγή, Νίκος Μιχαλολιάκος, δηλώνοντας ότι η παράταξή του "υποστηρίζει τον αγώνα των κατοίκων για να μην διεξαχθεί η προσευχή των μουσουλμάνων στην πλατεία Αττικής....".

Πολιτικός που υποστηριζει αυθαίρετη και μη νόμιμη κατάργηση βασικών ανθρωπίνων δικαιωμάτων δεν είναι μόνο ελλιπής πολιτικά, αλλά επικίνδυνος.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Ερώτηση από κάποιον που δεν γνωρίζει τίποτα σχεδόν για το Ισλάμ: Το μπάιραμ δεν ήταν πριν από 2 μήνες περίπου; Επειδή ήμουν στο Σαράγεβο και το γιόρταζαν την τελευταία ημέρα παραμονής μου στην πόλη, δε θυμάμαι ακριβώς ποια μέρα περίπου 13 Σεπτεμβρίου αν θυμάμαι καλά.
μαλλον το τελος του ραμαζανιού εννοεις που ηταν 10 Σεπτεβρη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.705
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom