Προσφορές. Ευκαιρία για ένα ακόμα ταξίδι;

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Δηλαδή γράφουμε εδώ μέσα για να μαζέψουμε like? Αν είναι έτσι έχω 2-3 θεματάκια που θα σαρώσουν! Σ'ένα φόρουμ με 27.539 θέματα βρέθηκε το πρώτο θέμα-σκουπίδι; Ή όλοι οι ταξιδιώτες είναι της κατηγορίας Ωνάσης και δεν μας ενδιαφέρει το κόστος;
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Νομίζω ότι ο εμπνευστής του θέματος πήρε αφορμή από τα λεγόμενα κάποιου μέλους, νομίζω του Taver, που ισχυριζόταν όταν δεν είναι δα και τόσο ορθολογικό να ασχολούμαστε με την προσφορά των 20 ευρώ στο εισιτήριο γιατί πολύ απλά αυτό είναι ένα μικρό μονάχα μέρους του ταξιδιού. Πιθανόν, ο καλλιτέχνης είτε να αναρωτιέται απλά είτε να κρώει το κώδωνα για να μας προβληματίσει για την ενδεχόμενη ανορθολογική μας συμπεριφορά.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Έχω βγάλει ΠΣΚ με συνολικό budget διαμονή και αεροπορικά 60-100 ευρώ, όχι ημερήσιες .... Ε δε θα κάτσω να το ψειρισω, σε ταξιδιωτικό φόρουμ εννοείται ότι δεν είναι θέμα επιβίωσης τα ποσά κάτω από 100 ευρώ.
Που είναι εκείνο το ωραίο θέμα που είχε ανοίξει κάποτε με τα πιο φτηνά ταξίδια που είχαμε κάνει; έχουμε πολύ υλικό τελευταία :haha:
Αν προσέξατε σε όλα τα παραδείγματα αναφέρομαι σε προσφορά αναλογικά με το συνολικό κόστος του ταξιδιού. Αν είναι να κάνεις διήμερο με μπάτζετ 50 ευρώ, τότε τα 20 ευρώ είναι τα 2/5 του κόστους του ταξιδιού. Ωστόσο δεν νομίζω ότι η πλειονότητα του κόσμου κάνει τόσο χαμηλού προυπολογισμού εξορμήσεις και πολύ περισσότερο όχι 2ημερα.

Τα δικά μου 50 ευρώ είναι 20 ευρώ εισιτήριο +15 ciampino ρώμη και έχεις 15 ευρώ να ξοδέψεις στη μέρα. Άρα πολύ low budget.;)
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Δηλαδή όσοι διαφωνείτε με το θέμα, συμφωνείτε με αυτούς που αφήνουν τους λογαριασμούς απλήρωτους για να πάνε ένα ταξίδι!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.372
Likes
9.300
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δηλαδή όσοι διαφωνείτε με το θέμα, συμφωνείτε με αυτούς που αφήνουν τους λογαριασμούς απλήρωτους για να πάνε ένα ταξίδι!
Τι δεν καταλαβαινουμε? Διάβασε τον τιτλο του θεματος κ απαντησε.θα απαντούσε καποιος οχι? Δεν διαφωνει κανεις με το θεμα. Με την υπαρξη του. Ειναι άχρηστο γιατι ολοι μας θεωρουμε μια προσφορα ευκαιρια για ταξιδι. Και φυσικα αυτος που στα 20 της ραιαν προσθεσε αλλα 20 κ πηγε Ρωμη. Δεν λεγοταν ωνασης αλλα k... γνωστο μελος του φορουμ κ με ωραία ιστορια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.094
Likes
41.338
Αν προσέξατε σε όλα τα παραδείγματα αναφέρομαι σε προσφορά αναλογικά με το συνολικό κόστος του ταξιδιού. Αν είναι να κάνεις διήμερο με μπάτζετ 50 ευρώ, τότε τα 20 ευρώ είναι τα 2/5 του κόστους του ταξιδιού. Ωστόσο δεν νομίζω ότι η πλειονότητα του κόσμου κάνει τόσο χαμηλού προυπολογισμού εξορμήσεις και πολύ περισσότερο όχι 2ημερα.
Αν μιλάμε για τις προσφορές της mastercard, η διαφορά είναι 40 - 60 ευρώ στις δυο διαδρομές, συνεπώς λέμε για 40% έκπτωση σε ένα τριήμερο ταξίδι των 100 ευρώ. Μην πω για τα 5 ευρα εισιτήρια, που ήθελα πολλαπλάσια χρήματα για να πετάξω.
Σε κάθε περίπτωση , το ποσοστό παίζει μικρότερο ρόλο από όσο τα απόλυτα ποσά. Αν κάποιος όπως εγώ θεωρεί ότι είναι λογικότατο το ποσό τα 60-100 ευρώ για ένα τριήμερο εξωτερικό, τα δίνει, ειδικά αν κάνει 4-5 το χρόνο. Αν μιλάμε για ένα και μεγάλο ταξίδι το χρόνο, δεν έχει σημασία η προσφορά. Στο τέλος τα ίδια έχουμε ξοδέψει, αλλά έχουμε διαφορετικές ταξιδιωτικές συνήθειες.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Αναφέρθηκε από αρκετούς στο θέμα με την προσφορά της mastercard, πως δεν αξίζει να ασχολούμαστε με προσφορές των 10 και 20 ευρώ. Ήταν μάλιστα απόλυτοι κάποιοι πως το σύνολο της προσφοράς δεν πέρναγε τα 10€, ανέβασα στο θέμα αρχείο που η προσφορά έφτανε τα 24€ το άτομο, αλλά την προσπέρασαν. Τώρα ανάφερα πως εξοικονόμησα 220€, ποσό που από τα παραδείγματα εδώ σε αυτό το θέμα φτάνουν για ένα 3ήμερο στη Ρώμη. Τελικά σαν ταξιδιωτικό φόρουμ που ήμαστε, μας ενδιαφέρει να δείξουμε το τρόπο για ένα ακόμα ταξίδι, έστω και μικρό, ή η μόνη μας έννοια είναι πως θα μαζέψουμε όσο το δυνατόν περισσότερα like?
 

Sinos99

Member
Μηνύματα
44
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη
Κάποιοι απο την προσφορα της MasterCard εξοικονομησαν 20- 30 €. Εγω όμως εξοικονομισα 28000 μίλια.
Έκλεισα εισητηρια για 2 άτομα με 85 περίπου ευρώ για κωσταντινουπολη με aegean,
Ενώ με μίλια ήθελα 28000 μίλια και 100 € φόρους .
 

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αφορμή για αυτό το θέμα στάθηκε η τελευταία προσφορά της airtickets και της κουβέντας που έγινε, αν αξίζει να κυνηγάμε τις προσφορές και αν τελικά υπάρχει όφελος. Είναι τελικά μια ευκαιρία για ένα ακόμα ταξίδι, ή μια απερισκεψία με μερικά χαμένα ευρώ;
Συνήθως είναι ευκαιρία για χαμένο χρόνο σκέψης δρομολογίων-τιμών-συνδυασμών και ίσως και χαμένων ευρώ αν ξαφνικά κλείσεις ένα ταξίδι που δεν είχες προγραμματίσει. Και αυτό γιατί πολλές φορές δεν μπορείς να υπολογίσεις σωστά το κόστος ξενοδοχείων-μεταφορών κτλ υπό την πίεση μιας προσφοράς που λήγει σύντομα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Θα δωσω μια αιρετικη απαντηση.
Τι χρησιμευει αυτο το θεμα?
Χρησιμεύει στο ότι συνεχίζεται μια συζήτηση που είχε αρχίσει στο θέμα με την προσφορά της airtickets αλλά σταμάτησε επειδή εκείνο κλείδωσε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.126
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αφορμή για αυτό το θέμα στάθηκε η τελευταία προσφορά της airtickets και της κουβέντας που έγινε, αν αξίζει να κυνηγάμε τις προσφορές και αν τελικά υπάρχει όφελος. Είναι τελικά μια ευκαιρία για ένα ακόμα ταξίδι, ή μια απερισκεψία με μερικά χαμένα ευρώ;
Υπάρχει κανένας που θα πει ποτέ ότι δεν υπάρχει όφελος κλείνοντας με προσφορά (σε σχέση με το να κλείσεις χωρίς την προσφορά); Να τον πάμε αμέσως στο δημοτικό να μάθει αριθμητική :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.126
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Νομίζω ότι ο εμπνευστής του θέματος πήρε αφορμή από τα λεγόμενα κάποιου μέλους, νομίζω του Taver, που ισχυριζόταν όταν δεν είναι δα και τόσο ορθολογικό να ασχολούμαστε με την προσφορά των 20 ευρώ στο εισιτήριο γιατί πολύ απλά αυτό είναι ένα μικρό μονάχα μέρους του ταξιδιού. Πιθανόν, ο καλλιτέχνης είτε να αναρωτιέται απλά είτε να κρώει το κώδωνα για να μας προβληματίσει για την ενδεχόμενη ανορθολογική μας συμπεριφορά.
Όχι ακριβώς. Είχα αναρωτηθεί αν κάποιος θεωρεί πως το να κλείσει με μια μικρή προσφορά συμφέρει την τσέπη του, όχι σε σχέση με το να κλείσει χωρίς προσφορά (θα ήταν παρανοϊκό!), αλλά σε σχέση με το να ΜΗΝ κλείσει καν, μπροστά στο ενδεχόμενο να μη μπορέσει τελικά να ταξιδέψει και του μείνουν τα εισιτήρια στο χέρι (αν δε μπορεί να χρηματοδοτήσει τα υπόλοιπα έξοδα του ταξιδιού).

Κάποιοι απάντησαν πως αυτό που ήθελαν να κλείσουν κατέληγε τόσο οικονομικό (ή και δωρεάν) που άλλαζε κατηγορία και ήταν πλέον εντός του budget τους. Σεβαστό, δεν είχα υπολογίσει τα πολύ φτηνά εισιτήρια, ή τις επισκέψεις σε οικογένεια κλπ, όταν διατύπωσα το ερώτημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.044
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom