Προσφορές w!zz

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Μεγάλες προσφορές της πολωνικής wizzair κυρίως από Γερμανία αλλά και από Ιταλία προς Ανατολική Ευρώπη:
Ρώμη-Πρ:Dγα 14,99!!!
-Hamburg/Lübeck-Danzig 7,49
-Frankfurt/Hahn-Budapest 9,99
-Köln- 7,49
-D:shock:rtmund-Kiew 32,49
-Düsseldorf/Weeze-Budapest 9,99
-Milano/Bergamo-Bukarest 19,99

Τα γερμανικά αεροδρόμια που χρησιμοποιεί η wizzair δεν έχουν φόρους, μένουν μέχρι 25 λεπτά στο αεροδρόμιο και χρησιμοποιούν ως βάσεις τους περιφερειακά αεροδρόμια χαμηλού κόστους π.χ. Βαρσοβία ή Κάτοβιτσε. Υπάρχει άμεση σύνδεση λεωφορείου ή και τρένου με 5-10 ευρώ προς τις κοντινές μεγάλες πόλεις.

w!zz

ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΤΑΙΡΙΑ wizzair ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΛΘΕΙ ΑΚΟΜΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΟΡΑ...
ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ: Πετάμε Μιλάνο ή Φραγκφούρτη και απο εκεί κάνουμε 3μερα ή 4μερα στην "άγνωστη" Ανατολική Ευρώπη!
 
Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Κάνεις λάθος, η Wizz πέταγε κανονικότατα από Αθήνα για Βουδαπέστη και Κατοβίτσε και πάτωσε... επίσης το καλοκαίρι μεταφέρει στίφη Πολωνών μεγαλοτουριστών στην Κέρκυρα και την Κρήτη...

Eπίσης...

Το αεροδρόμιο της Βαρσοβίας ούτε περιφεριακό είναι ούτε χαμηλού κόστους...

Το Hahn είναι στη μέση του πουθενά και οι ανταποκρίσεις της Wizz οδηγούν στο πουθενά... έχει πτήσεις μόνο για Κίεβο, Λβοβ και Βελιγράδι... αν εννοείς αυτές τις πόλεις άγνωστη ανατολική Ευρώπη το αφήνω χωρίς σχολιασμό...

Το Μιλάνο δεν είναι Μιλάνο είναι Μπέργκαμο... θέλεις δηλαδή κοντά στο δύωρο για να φτάσεις εκεί από το Μαλπένσα... έστω ότι φτάνεις... πρέπει να πετύχεις τις άριστες ανταποκρίσεις της Wizz για να φτάσεις στην Ιθάκη σου... κατόπιν όλων αυτών αν είσαι μέχρι 25 ετών και λάτρης της περιπέτειας η ιδέα της Wizz για την κατάκτηση της άγνωστης Αν.Ευρώπης είναι ένα ελκυστικότατο σενάριο, στην απίθανη περίπτωση όμως που είσαι πάνω από 25 δίνεις 180? παίρνεις την Λουφτχάνσα και φτάνεις ωραίος και φρέσκος στην ευχή του Θεού...

Αυτά το ολίγα...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Αεροπλάνο της wizz μπορεί να πάρει κάποιος και από Σόφια αν μένει Θεσσαλονίκη.Εννοείται ότι αυτό περιλαμβάνει και ένα ταξίδι γύρω στις 6 ώρες με τραίνο η 4-5 ωρών με αυτοκίνητο που θα το αφήσει στο αεροδρόμιο.
Είναι καλή ιδέα για κάποιον που δεν βγαίνει οικονομικά αλλιώς για να πάει σε κάποιον προορισμό καθότι η Θεσσαλονίκη σε αντίθεση με την Αθήνα έχει υψηλότερες τιμές για τα περισσότερα μέρη.
 

htz_markos

Member
Μηνύματα
39
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κέιπ Τάουν
Απευθύνομαι προσωπικά στον traveller. Έχω παρατηρήσει -και εγώ και πολλοί άλλοι φαντάζομαι- ότι όποτε γράψει κάποιος κάτι που δεν αφορά σε προσωπικές του εμπειρίες αλλά κάθε είδους αεροπορικές πληροφορίες, πας από κάτω και αναιρείς ότι έχει πει ο προηγούμενος με μια αλαζονική επιχειρηματολογία και αρκετά άσχημο και απαξιωτικό ύφος. Ύπαρχει κάποιος λόγος που γίνεται αυτό και δεν το έχω καταλάβει; γιατί γίνεται αρκετά ενοχλητικό πια. Το forum είναι αρκετά μεγάλο κι έτσι ανήκει σε όλους και στη γνώμη του κάθενος, η πολυγνωμία των μελών του το ανεβάζει και το εξελίσσει. Μπορεί τα όσα έχεις να πεις να είναι σωστα, αλλά πιο cool βρε αδερφέ. Το ίδιο κάνει και ο φίλος taver. Δε λέω, είστε παλιά μελη και ξέρετε πολλά, αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δε δικαιολογεί εκφράσεις τύπου "σε αφήνω ασχολίαστο" "πες μας τι πίνεις" κτλ. Έλεος πια.Το παρατηρώ εδώ και μήνες αυτό το πραγμα. Σεβαστή η γνώμη του καθενός. Θα ήθελα να λάβω μια απάντηση αυτή τη φορά κι όχι ένα delete του σχολίου μου όπως την προηγούμενη φορά που αναφέρθηκα στο ίδιο θέμα αφήνοντας ασχολίαστη τη δημοκρατικότητα της εν λόγω πράξης.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Απευθύνομαι προσωπικά στον traveller. Έχω παρατηρήσει -και εγώ και πολλοί άλλοι φαντάζομαι- ότι όποτε γράψει κάποιος κάτι που δεν αφορά σε προσωπικές του εμπειρίες αλλά κάθε είδους αεροπορικές πληροφορίες, πας από κάτω και αναιρείς ότι έχει πει ο προηγούμενος με μια αλαζονική επιχειρηματολογία και αρκετά άσχημο και απαξιωτικό ύφος. .

καλέ θα σου φάνηκε....;)και για τις προσωπικές εμπειρίες...το ίδιο γίνεται...:D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Απευθύνομαι προσωπικά στον traveller. Έχω παρατηρήσει -και εγώ και πολλοί άλλοι φαντάζομαι- ότι όποτε γράψει κάποιος κάτι που δεν αφορά σε προσωπικές του εμπειρίες αλλά κάθε είδους αεροπορικές πληροφορίες, πας από κάτω και αναιρείς ότι έχει πει ο προηγούμενος με μια αλαζονική επιχειρηματολογία και αρκετά άσχημο και απαξιωτικό ύφος. Ύπαρχει κάποιος λόγος που γίνεται αυτό και δεν το έχω καταλάβει; γιατί γίνεται αρκετά ενοχλητικό πια. Το forum είναι αρκετά μεγάλο κι έτσι ανήκει σε όλους και στη γνώμη του κάθενος, η πολυγνωμία των μελών του το ανεβάζει και το εξελίσσει. Μπορεί τα όσα έχεις να πεις να είναι σωστα, αλλά πιο cool βρε αδερφέ. Το ίδιο κάνει και ο φίλος taver. Δε λέω, είστε παλιά μελη και ξέρετε πολλά, αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δε δικαιολογεί εκφράσεις τύπου "σε αφήνω ασχολίαστο" "πες μας τι πίνεις" κτλ. Έλεος πια.Το παρατηρώ εδώ και μήνες αυτό το πραγμα. Σεβαστή η γνώμη του καθενός. Θα ήθελα να λάβω μια απάντηση αυτή τη φορά κι όχι ένα delete του σχολίου μου όπως την προηγούμενη φορά που αναφέρθηκα στο ίδιο θέμα αφήνοντας ασχολίαστη τη δημοκρατικότητα της εν λόγω πράξης.
1. Αν δεν σου αρέσει ο τρόπος μου απλά μην με διαβάζεις... υπάρχει μια λειτουργία που σου επιτρέπει να μην βλέπεις μηνύματα ατόμων που δεν θέλεις να διαβάζεις τα μηνύματα τους... ρώτησε τους mods...

2. Στο forum μπαίνει κάποιος για να διαβάσει πράγματα που μπορούν να τον βοηθήσουν στα ταξίδια του και όχι ανακρίβειες... υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις π.χ άτομα που ποστάρουν σαχλαμάρες μόνο και μόνο για να ποστάρουν , άτομα που τους ενοχλεί όταν ο άλλος έχει περισότερες γνώσεις από αυτούς και ψάχνουν να βρουν κάτι για να του την πουν, άτομα που έχουν πάει ένα - δύο ταξίδια στη ζωή τους και νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα με αποτέλεσμα να γράφουν του κόσμου τις αηδίες, άτομα που γράφουν φανταστικές ιστορίες γιατί έχουν ταξιδιωτικό κόμπλεξ και πάει λέγοντας... αυτές λοιπόν τις εξαιρέσεις τις καταλαβαίνω και τις συμπονώ αλλά όπως είπα, στο φόρουμ μπαίνει κάποιος για να μάθει και να πληροφορήθεί σωστά και όχι για να διαβάζει τον πόνο και τις ανακρίβιες του καθενός... γιαυτά υπάρχει ο ψυχολόγος και άλλα φόρουμ που μαζεύουν τους κάθε πικραμένους και λένε τον πόνο τους μεταξύ τους...

3. Επί του συγκεκριμένου... ο φίλος peter75rhodes έγραψε τις εξής ανακρίβειες...

Α. Είπε ότι η WIZZ πρόκειται να έρθει στην Ελλάδα πράγμα που είναι 100% λάθος... η WIZZ εκτελούσε τακτικές πτήσεις από Κατοβίτσε και Βουδαπέστη προς Αθήνα και εκτελεί seasonal πτήσεις το καλοκαίρι από την Πολωνία προς τα Ελληνικά νησιά...

Β. Ανέφερε ότι η Βαρσοβία είναι περιφεριακό αεροδρόμιο χαμηλού κόστους πράγμα που επίσης είναι λάθος... η WIZZ χρησιμοποιεί ακριβώς το ίδιο αεροδρόμιο με όλες τις άλλες εταιρίες και συγκεκριμένα το terminal 1 που χρησιμοποιούν μεταξύ των άλλων και η ΑΖ, η ΑF, η KLM... ε όλες αυτές οι εταιρίες ούτε loco είναι ούτε το terminal 1 είναι loco terminal...

Γ. Η WIZZ δεν πετάει ούτε στο Μιλάνο ούτε στην Φρανκφούρτη αλλά στο Μπέργκαμο και στο Hahn... o φίλος μας λοιπόν, ακούσια φυσικά, παραπληροφορεί κάποιον που νομίζει ότι θα βρει πτήσεις της WIZZ από τα δύο αεροδρόμια του Μιλάνου και από αυτό της Φρανκφούρτης...

Δ. Οι μόνες πτήσεις της WIZZ που θα βρει κάποιος από το αεροδρόμιο Hahn, που κακώς όπως προείπα ο φίλος μας νομίζει ότι βρίσκεται στην Φρανκφούρτη, είναι προς Βελιγράδι, Κίεβο και Λβοβ... δεν νομίζω ότι χρειάζεται περαιτέρο σχολιασμό ότι αυτές οι τρεις πόλεις δεν είναι "η άγνωστη ανατολική ευρωπη" που διαφημίζει ο φίλος μας...

Ε. Ο φίλος μας μίλησε για ανταποκρίσεις με βάση το Μιλάνο και το Hahn... για το Hahn τα είπαμε, για το Μιλάνο να τα ξαναπώ και τώρα... πρώτα απόλα δεν είναι Μιλάνο είναι Μπέργκαμο... δεύτερον καμιά εταιρία από Ελλάδα πλην της Ryan δεν πετάει για Μπέργκαμο... ο κάτοικος λοιπόν της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης πρέπει να πάει στη Ρόδο ή στον Βόλο για να πάρει μια πτήση της Ryan για να φτάσει στο Μπέργκαμο ή να πετάξει στο Μαλπένσα και μετά να πάρει λεωφορείο και σε περίπου δύο ώρες να φτάσει στο Μπέργκαμο... επίσης, πρέπει να έχει υπολογίσει τις ανταποκρίσεις και στο πήγαινε και στο έλα... αν είναι λοιπόν μέχρι 25 ετών και λάτρης της περιπέτειας καλά θα κάνει να το επιχειρήσει... στην απίθανη περίπτωση όμως που δεν είναι, μήπως θα ήταν καλύτερα να σκεφτεί να πάρει μια από τις προσφορές της LH??

Αγαπητέ πιστεύω να σε κάλυψα... όλες αυτές τις ανακρίβειες δεν μπορούσα να τις αφήσω αναπάντητες... αν εσύ θες να ακούς παραμύθια και ανακρίβειες με γειά σου και χαρά σου η μεγάλη πλειοψηφία όμως των μελών θέλει να ενημερώνεται σωστά... αν πάλι δεν σε κάλυψα είσαι ή κακόπιστος ή γραφικός σαν μερικές άλλες, ονόματα δεν λέμε οικογένειες δεν θίγουμε... όσο για τον τρόπο μου αυτός είναι... αν δεν σου αρέσει μπορείς πάντα να χρησιμοποιήσεις την επιλογή ένα που σου έδωσα και να μην με διαβάζεις ή απλά να μετακομίσεις σε άλλο φόρουμ και να διαβάζεις ότι σαχλαμάρες σου χαιδεύουν τα αυτιά...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Αεροπλάνο της wizz μπορεί να πάρει κάποιος και από Σόφια αν μένει Θεσσαλονίκη.Εννοείται ότι αυτό περιλαμβάνει και ένα ταξίδι γύρω στις 6 ώρες με τραίνο η 4-5 ωρών με αυτοκίνητο που θα το αφήσει στο αεροδρόμιο.
Είναι καλή ιδέα για κάποιον που δεν βγαίνει οικονομικά αλλιώς για να πάει σε κάποιον προορισμό καθότι η Θεσσαλονίκη σε αντίθεση με την Αθήνα έχει υψηλότερες τιμές για τα περισσότερα μέρη.

Δηλαδή θεωρείς αυτο που προτείνεις λογικό :shock:
εσυ το εχεις κάνει ??
Καποιος που μενει θεσσαλονίκη θα παει στην Σόφια με τρενο η ιχ
για να πεταξει με wizz !!!!
Τσαμπα θα παει ??
δεν θα πληρωσει εισιτήρια ,βενζινες παρκιν για να γλιτώσει στο τελος πόσα 50 ευρώ ???

Και στην τελική οταν κάποιος ''δεν βγαινει '' καθεται στα αυγα του και παει όποτε εχει !!

και μετα εχει αδικο ο traveller που τα χώνει :D
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Aρέσει δεν αρέσει,αυτή ειναι η πραγματικότητα για τα δύο μέλη που αναφερετε παραπάνω!!
Δεν κατάλαβα γιατί δεν το χωνεύετε...ζηλεύετε??????
Κάτι άλλο που θέλω να πώ! Αυτοι οι δύο που αναφέρετε γκρίνιαξαν ποτέ για τις αρλούμπες,τις μικροπρέπειες ή τις ανοησίες που κατα καιρούς γραφονται εδώ μέσα??
Απλά αννοούν και δεν κριτικάρουν.
οποιος δεν γουστάρει ή θίγεται,ας γραφτεί σε φόρουμ να παίζει τις κουμπάρες,να καλωσορίζει,να σπαμάρει και να αποδεικνύει τον κατινισμό του ελευθερα...

Ε!! και τι να κάνομε τώρα...τα άτομα έχουν και το δικό τους ιδιαίτερο στυλάκι!!!
γι αυτό άλλωστε τους αγαπάμε!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γράφω για τελευταία φορά:

1. Όποιος βλέπει κάτι που κατά την κρίση του δεν πρέπει να υπάρχει γραμμένο, κάνει αναφορά και ΑΝ κρίνουμε ότι πρέπει να διαγραφεί, θα διαγράφεται. Είναι γραμμένο στους όρους χρήσης και είναι η τελευταί φορά που αφήνω τέτοιες συζητήσεις γραμμένες μέσα στο φόρουμ.

2. Δεν κατάλαβα την αναφορά στη "δημοκρατία" παραπάνω. Υπάρχουν συγκεκριμένοι όροι χρήσης που όταν κρίνουμε ότι δεν τηρούνται, θα διαγράφονται τα μηνύματα. Αυτά περί "δημοκρατίας" δεν καταλαβαίνω πού ακριβώς έχουν εφαρμογή.

3. Επίσης κάτι λάθος που γράφτηκε παραπάνω: σαφώς και δεν πρέπει να αγνοούν τα μέλη όσα μηνύματα κρίνουν ότι δεν πληρούν τους όρους χρήσης, αλλά θα πρέπει να κάνουν τη σχετική αναφορά.

ΜΟΝΟ on topic μηνύματα από δω και πέρα.

Ευχαριστώ.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Φτηνα δε σημαινει και ανετα...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Δηλαδή θεωρείς αυτο που προτείνεις λογικό :shock:
εσυ το εχεις κάνει ??
Καποιος που μενει θεσσαλονίκη θα παει στην Σόφια με τρενο η ιχ
για να πεταξει με wizz !!!!
Τσαμπα θα παει ??
δεν θα πληρωσει εισιτήρια ,βενζινες παρκιν για να γλιτώσει στο τελος πόσα 50 ευρώ ???

Και στην τελική οταν κάποιος ''δεν βγαινει '' καθεται στα αυγα του και παει όποτε εχει !!

και μετα εχει αδικο ο traveller που τα χώνει :D
Αγαπητέ Xristos αν το θεωρούσα παράλογο δεν θα το έγραφα σαν πρόταση καταρχάς.

Το έχουν κάνει φίλοι μου και σκέφτομαι να το κάνω και εγώ ίσως για καθαρά οικονομικούς λόγους.

Τα χρήματα που μπορείς να γλιτώσεις είναι ανάλογα με τον προορισμό που θέλεις να πας.Μπορεί να είναι 60 μπορεί 70 Ευρώ μπορεί και παραπάνω και με αυτά τα χρήματα μπορείς να κάνει κάποιος κάτι άλλο αντί να τα δώσει σε κάποια αεροπορική εταιρία.

Επίσης δεν συμφωνώ καθόλου με την πρόταση όταν κάποιος δεν έχει κάθεται στα αυγά του και πάει όταν έχει καταρχάς γιατί δεν ξέρουμε τι θα μας ξημερώσει αύριο μεθαύριο και σε θέματα οικονομικά αλλά δεν ξέρουμε και για το αν θα ζούμε.Η δική μου φιλοσοφία είναι να ζω το τώρα σαν να μην υπάρχει αύριο γιατί στην ουσία μπορεί και να μην υπάρχει αύριο.

Βέβιαα κατανοώ τον τρόπο που σκέφτεσαι γιατί είναι ο τρόπος που σκέφτεται ο μέσος Ελληνας.Η ιδεολογία γενικά του Ελληνά είναι ότι:η θα κάνω κάτι με κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές η δεν θα το κάνω καθόλου και για αυτόν τον λόγο γενικά οι Ελληνες δεν ταξιδεύουν και πολύ με εξαίρεση αυτούς που είναι σε καλή οικονομική κατάσταση σε αντίθεση με άλλου λαούς στην βόρεια Ευρώπη που είναι διατεθειμένοι να κάνουν ένα ταξίδι με 1002 "ταλαιπωρίες" αρκεί να το κάνουν.

Η πρόταση μου απευθύνεται σε συγκεκριμένο γκρουπ ανθρώπων που είμαι σίγουρος ότι υπάρχει γιατί έχω πολλούς φίλους που σκέφτονται έτσι και αν δεν σου αρέσει δεν χρειάζεται να την ακολουθήσεις και δεν χρειάζεται προπαντός να κάθεσαι να γράφεις στο πληκτρολόγιο για κάτι που σε αφήνει αδιάφορο.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Διευκρινήσεις για το θέμα που ξεκίνησα

1. Αν δεν σου αρέσει ο τρόπος μου απλά μην με διαβάζεις... υπάρχει μια λειτουργία που σου επιτρέπει να μην βλέπεις μηνύματα ατόμων που δεν θέλεις να διαβάζεις τα μηνύματα τους... ρώτησε τους mods...

2. Στο forum μπαίνει κάποιος για να διαβάσει πράγματα που μπορούν να τον βοηθήσουν στα ταξίδια του και όχι ανακρίβειες... υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις π.χ άτομα που ποστάρουν σαχλαμάρες μόνο και μόνο για να ποστάρουν , άτομα που τους ενοχλεί όταν ο άλλος έχει περισότερες γνώσεις από αυτούς και ψάχνουν να βρουν κάτι για να του την πουν, άτομα που έχουν πάει ένα - δύο ταξίδια στη ζωή τους και νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα με αποτέλεσμα να γράφουν του κόσμου τις αηδίες, άτομα που γράφουν φανταστικές ιστορίες γιατί έχουν ταξιδιωτικό κόμπλεξ και πάει λέγοντας... αυτές λοιπόν τις εξαιρέσεις τις καταλαβαίνω και τις συμπονώ αλλά όπως είπα, στο φόρουμ μπαίνει κάποιος για να μάθει και να πληροφορήθεί σωστά και όχι για να διαβάζει τον πόνο και τις ανακρίβιες του καθενός... γιαυτά υπάρχει ο ψυχολόγος και άλλα φόρουμ που μαζεύουν τους κάθε πικραμένους και λένε τον πόνο τους μεταξύ τους...

3. Επί του συγκεκριμένου... ο φίλος peter75rhodes έγραψε τις εξής ανακρίβειες...

Α. Είπε ότι η WIZZ πρόκειται να έρθει στην Ελλάδα πράγμα που είναι 100% λάθος... η WIZZ εκτελούσε τακτικές πτήσεις από Κατοβίτσε και Βουδαπέστη προς Αθήνα και εκτελεί seasonal πτήσεις το καλοκαίρι από την Πολωνία προς τα Ελληνικά νησιά...

Β. Ανέφερε ότι η Βαρσοβία είναι περιφεριακό αεροδρόμιο χαμηλού κόστους πράγμα που επίσης είναι λάθος... η WIZZ χρησιμοποιεί ακριβώς το ίδιο αεροδρόμιο με όλες τις άλλες εταιρίες και συγκεκριμένα το terminal 1 που χρησιμοποιούν μεταξύ των άλλων και η ΑΖ, η ΑF, η KLM... ε όλες αυτές οι εταιρίες ούτε loco είναι ούτε το terminal 1 είναι loco terminal...

Γ. Η WIZZ δεν πετάει ούτε στο Μιλάνο ούτε στην Φρανκφούρτη αλλά στο Μπέργκαμο και στο Hahn... o φίλος μας λοιπόν, ακούσια φυσικά, παραπληροφορεί κάποιον που νομίζει ότι θα βρει πτήσεις της WIZZ από τα δύο αεροδρόμια του Μιλάνου και από αυτό της Φρανκφούρτης...

Δ. Οι μόνες πτήσεις της WIZZ που θα βρει κάποιος από το αεροδρόμιο Hahn, που κακώς όπως προείπα ο φίλος μας νομίζει ότι βρίσκεται στην Φρανκφούρτη, είναι προς Βελιγράδι, Κίεβο και Λβοβ... δεν νομίζω ότι χρειάζεται περαιτέρο σχολιασμό ότι αυτές οι τρεις πόλεις δεν είναι "η άγνωστη ανατολική ευρωπη" που διαφημίζει ο φίλος μας...

Ε. Ο φίλος μας μίλησε για ανταποκρίσεις με βάση το Μιλάνο και το Hahn... για το Hahn τα είπαμε, για το Μιλάνο να τα ξαναπώ και τώρα... πρώτα απόλα δεν είναι Μιλάνο είναι Μπέργκαμο... δεύτερον καμιά εταιρία από Ελλάδα πλην της Ryan δεν πετάει για Μπέργκαμο... ο κάτοικος λοιπόν της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης πρέπει να πάει στη Ρόδο ή στον Βόλο για να πάρει μια πτήση της Ryan για να φτάσει στο Μπέργκαμο ή να πετάξει στο Μαλπένσα και μετά να πάρει λεωφορείο και σε περίπου δύο ώρες να φτάσει στο Μπέργκαμο... επίσης, πρέπει να έχει υπολογίσει τις ανταποκρίσεις και στο πήγαινε και στο έλα... αν είναι λοιπόν μέχρι 25 ετών και λάτρης της περιπέτειας καλά θα κάνει να το επιχειρήσει... στην απίθανη περίπτωση όμως που δεν είναι, μήπως θα ήταν καλύτερα να σκεφτεί να πάρει μια από τις προσφορές της LH??

Αγαπητέ πιστεύω να σε κάλυψα... όλες αυτές τις ανακρίβειες δεν μπορούσα να τις αφήσω αναπάντητες... αν εσύ θες να ακούς παραμύθια και ανακρίβειες με γειά σου και χαρά σου η μεγάλη πλειοψηφία όμως των μελών θέλει να ενημερώνεται σωστά... αν πάλι δεν σε κάλυψα είσαι ή κακόπιστος ή γραφικός σαν μερικές άλλες, ονόματα δεν λέμε οικογένειες δεν θίγουμε... όσο για τον τρόπο μου αυτός είναι... αν δεν σου αρέσει μπορείς πάντα να χρησιμοποιήσεις την επιλογή ένα που σου έδωσα και να μην με διαβάζεις ή απλά να μετακομίσεις σε άλλο φόρουμ και να διαβάζεις ότι σαχλαμάρες σου χαιδεύουν τα αυτιά...
Θα προσπαθήσω να απαντήσω στον χρήστη Traveller γιατί με αφορούν προσωπικά αυτά που γράφει. Είναι δικαίωμά του να απορρίπτει τις εταιρίες χαμηλού κόστους (ως κλασσικός …νεοέλληνας) αλλά είναι και δικαίωμά των υπολοίπων μας να έχουμε τη δυνατότητα να επιλέγουμε εξαιρετικά οικονομικές πτήσεις. Το ζητούμενο είναι να συνδεθεί και η χώρα μας με τέτοιες εταιρίες και όχι να μείνουμε «ο τελευταίος τροχός της αμάξης».

3.A Δεν γνωρίζω τι συνέβαινε παλαιότερα με τα ελληνικά αεροδρόμια. Δεν ήξερα ότι η WIZZ πέταγε στην Ελλάδα, όχι. Δεν είμαι και τόσο παλιός όσο φαίνομαι! Και δεν ξέρω για ποιο λόγο σταμάτησε αν ισχύει κάτι τέτοιο. Και πως ξέρεις εσύ, κ. Traveller ότι η πληροφορία μου είναι 100% λάθος; Μέτοχος στην εταιρία είσαι;

3.Β Τελικά η WIZZ χρησιμοποιεί περιφερειακά αεροδρόμια «στη μέση του πουθενά» ή τα ίδια αεροδρόμια όπως οι άλλες εταιρίες; Εδώ αντιφάσκεις! Είτε στη Βαρσοβία, είτε στο Μιλάνο η εταιρία μπορεί και παρέχει εξαιρετικά χαμηλές τιμές στους επιβάτες της!
Πηγή: www.wizzair.com

3.Γ Εδώ παραπληροφορείς τους αναγνώστες του post ξεκάθαρα! Οι σελίδες των εταιριών WIZZ και ryanair αναφέρονται στα αεροδρόμια Milano (Bergamo), Frankfurt (Hahn), κ.α. αφήνοντας να εννοηθεί πως η έδρα του αεροδρομίου είναι ο οικισμός μέσα στην παρένθεση. Δεν είναι πιο μακριά από τα άλλα αεροδρόμια και έχω πετάξει και από τα δύο!
- Το Μιλάνο έχει 3 αερoδρόμια:
Malpensa, 45 χιλιόμετρα βορειοδυτικά του κέντρου (διεθνές, easyjet)
Bergamo, 45 χιλιόμετρα νοτιοδυτικά του κέντρου (διεθνές, WIZZ, ryanair, pegasus, airitaly)
Linate, 10 χιλιόμετρα από το κέντρα (κυρίως εσωτερικές πτήσεις)
Πηγή: Mailand ? Wikipedia
Άρα, το Malpensa και το Bergamo είναι ακριβώς στην ίδια απόσταση τα δύο αεροδρόμια! Οι τιμές του λεωφορείου (60 λεπτά) με επιστροφή είναι 12 ευρώ και 15 ευρώ αντίστοιχα!
- Η Φραγκφούρτη έχει 1 αεροδρόμιο εντός των ορίων της, το ομώνυμο Frankfurt am Main, 10 χιλιόμετρα (το μεγαλύτερο στην Ευρώπη) αλλά ΚΑΜΙΑ εταιρία χαμηλού κόστους δεν το προτιμά επειδή είναι πανάκριβο (εκτός της Air Berlin)! Το άλλο αεροδρόμιο βρίσκεται στο Hahn, 100 χιλιόμετρα δυτικά προς Trier και Λουξεμβούργο, όντως μακριά από τη Φραγκφούρτη, αλλά με πολύ καλές ανταποκρίσεις προς διάφορες πόλεις, όχι μόνο Φραγκφουρτη. Το όνομα Frankfurt/Hahn το κέρδισε στα δικαστήρια έναντι της Lufthansa!
Πηγή: Flughafen Frankfurt-Hahn ? Wikipedia

3. Δ Πάλι ψεύδεσαι Traveller! Αυτή την περίοδο, η wizzair πετάει από προς Βουδαπέστη, Σόφια, Κατοβίτς και όχι στις πόλεις που αναφέρεις! Γιατί αυτή η παραπληροφόρηση; Αποκαλώ αυτούς τους προορισμούς έτσι επειδή δεν μας είναι τόσο γνωστή η ανατολική όσο η δυτική Ευρώπη. Και αυτό σε πείραξε;;; Έρευνες έχουν δείξει πως οι Έλληνες προτιμούν να ταξιδεύουν Ιταλία, Γερμανία Αγγλία και Γαλλία, παρά Πολωνία, Ρουμανία, Ρωσία και σε άλλους προορισμούς της Wizz.
Πηγή: οποιοδήποτε ταξιδιωτικό πρακτορείο

3. Ε Κύριε Traveller, το κείμενο το έγραψα εγώ, κάτοικος ΡΟΔΟΥ! Το ξαναλέω: είμαι ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΡΟΔΟΥ και όχι Τρικάλων ή Σπάρτης. Μιλάω για μένα και δικές μου εμπειρίες μεταφέρω! Και δυστυχώς RYANAIR έχει προς το παρόν μόνο η Ρόδος, η Κως και ο Βόλος!
Για το σχόλιό σου σχετικά με τις ηλικίες: Είμαι 35 ετών και όχι συνταξιούχος του ΟΓΑ! Μπορώ να «ταλαιπωρηθώ» ψάχνοντας στο διαδίκτυο, κατεβάζοντας έναν χάρτη από το Google Maps και μπορώ να πληρώσω λεωφορείο 15 ευρώ από το Bergamo αντί για 12 ευρώ από το Malpensa!

Γνωρίζω την αγωνία ορισμένων να συκοφαντήσουν τις εταιρίες χαμηλού κόστους, αλλά ΟΧΙ δεν θα γυρίσουμε στη δεκαετία του 90! Θέλουμε να έχουμε το δικαίωμα επιλογής και να μπορούμε να αποφασίζουμε μεταξύ 50 και 250 ευρώ!

Φιλικά
peterdream29
 
Last edited by a moderator:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.053
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom