Κούβα Προσφορα για Κουβα

arris

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημερα σε ολους, σερφαροντας εχθες επεσα πανω σε αυτην την προσφορα
http://prolaveto.com/8-imeres-stin-omorfoteri-hora-tis-karaivikis και μιας και σκεφτομαστε με τη συζυγο ενα ταξιδακι στην Κουβα θα θελα να μου πειτε τη γνωμη σας. Εχει κανεις εμπειρια απο το ξενοδοχειο melia?
Επισης για τις εξτρα χρεωσεις (φοροι,fuel charges κτλ) ποσο περιπου θα πρεπει να υπολογισω?

Ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τα Melia είναι αλυσίδα ξενοδοχείων.Το site μάλλον αναφέρεται στο Melia Cohiba.Συμπαθητικό ξενοδοχείο,αλλά από την πείρα μου θεωρώ ότι οι Κουβανοί δίνουν τα * με ελαφριά καρδιά.Στην Ευρώπη με τίποτα δεν θα χαρακτηριζόταν 5* το Cohiba.

Οι φόροι,επίναυλοι κλπ κλπ υπολόγιζε χαλαρά κανένα 300+ (αν μπουν οι γνώστες θα σου πουν καλύτερα).

Για 700-750 το άτομο 6νύχτες στην Αβάνα,τώρα που το καλοσκέφτομαι,αν είχα τα λεφτά και την άνεση χρόνου και καταστάσεων θα το έκανα αύριο.

Α,και ξέχνα τις ονειρεμένες ακρογιαλιές με γαλαζοπράσινο χρώμα.Καμία επαφή με την Αβάνα αυτά.Επίσης πούρα Αβάνας (Κούβας δηλαδή,αφού η Αβάνα δεν καλλιεργεί καπνά) μπορείς να βρεις και στην Ευρώπη και πολύ ανώτερης ποιότητας και εύρους απ'ότι θα βρεις εκεί.Τέλος το Κουβανέζικο ρούμι είναι πάτος.Υπάρχουν πολύ πιο παραδοσιακές δυνάμεις στο είδος από τους Κουβανούς.

Αυτά για να ξεδιαλύνεις κάποιους μύθους,αν δεν το έχεις κάνει ήδη.Κατά τ'άλλα,εκεί δηλαδή που είναι το πραγματικό ζουμί,η Κούβα είναι έρωτας και η Αβάνα το μέρος που χτυπάει η καρδιά του.
 

arris

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Για παραλιες δε με πολυενδιαφερει γιαυτο και σκεφτομαι μονο αβανα και οχι κανενα resort. Οσον αφορα το ξενοδοχειο δεν εχω τρελλες απαιτησεις, φανταζομαι θα συγκρινεται με ενα αντιστοιχο ευρωπαικο 4 αστερων.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είναι αξιοπρεπέστατο ξενοδοχείο.Δεν τίθεται ζήτημα επ'αυτού.Απλώς όταν εδώ λέμε 5* το Hilton π.χ. εκεί καμία σχέση.
 

plani

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
κκαλημέρα!!!και εγώ το είδα αλλά να σου πω με προβληματίζει λιγάκι το ότι είναι προσφορά,δηλαδή με 700 ευρώ καθαρίζεις?το κόστος ζωής είναι τόσο φθηνό όσο ακουγεται(500ευρώ θα σου φτάσουν για 6μέρες?)
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
500 ευρώ για έξι μέρες στην Αβάνα;
500 ευρώ σου φτάνουν για έξι μέρες οπουδήποτε στον πλανήτη.
 

arris

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Δε νομιζω να ειναι και πολυ ακριβος ο τουρισμος στην αβανα. Το θεμα ειναι οτι πηρα τηλ και μου ειπαν οτι οι εξτρα χρεωσεις ειναι 550 ευρω το ατομο! Ειναι δυνατον να ειναι τοσο πολυ?
 

plani

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
:)))) μαλλον έχεις δίκιο!!!θα βοηθησεις λίγο και για το topic που άνοιξα για ρώμη?
 
Last edited by a moderator:

plani

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
κατι τετοια φοβαμαι και εγώ arris με τις προσφορές, μήπως τελικα είναι καλύτερο να πας από την αρχή σε ένα ταξιδιωτικό πρακτορείο?
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
:)))) μαλλον έχεις δίκιο!!!θα βοηθησεις λίγο και για το topic που άνοιξα για ρώμη?
Για τη Ρώμη υπάρχουν εξειδικευμένοι άνθρωποι στο φόρουμ που μπορούν να σε καθοδηγήσουν πολύ καλύτερα από εμένα.Πάντως κάνε πρώτα μια αναζήτηση αφού δεν πιστεύω ότι υπάρχει θέμα για τη Ρώμη που να μην έχει αναλυθεί διεξοδικότατα.
 
Last edited by a moderator:

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Καλημερα σε ολους, σερφαροντας εχθες επεσα πανω σε αυτην την προσφορα
http://prolaveto.com/8-imeres-stin-omorfoteri-hora-tis-karaivikis και μιας και σκεφτομαστε με τη συζυγο ενα ταξιδακι στην Κουβα θα θελα να μου πειτε τη γνωμη σας. Εχει κανεις εμπειρια απο το ξενοδοχειο melia?
Επισης για τις εξτρα χρεωσεις (φοροι,fuel charges κτλ) ποσο περιπου θα πρεπει να υπολογισω?

Ευχαριστω
Καλημέρα και απο μένα και καλή χρονιά.
Απο όσο θυμάμαι, 5 χρόνια πίσω, το συγκεκριμένο ξενοδοχείο είναι αρκετά καλό αλλά όχι σε καλή περιοχή-θα πρότεινα αν υπάρχει η δυνατότητα για ένα ξενοδοχείο κοντά στη παλιά πόλη ώστε να μπορείτε να κινηθείτε πιο ελεύθερα χωρίς ταξί τα οποία υπερχρεώνουν πολλές φορές.
Η προσφορά είναι αρκετά καλή αλλά πρέπει να λάβετε υπόψην σας ότι δεν θα βρείτε καλό και οικονομικό φαγητό στην Αβάνα και πρέπει να είστε προετειμασμένοι για αυτό.
Επίσης αν είστε της νυχτερινής διασκέδασης να ξέρετε ότι είναι ακριβή μια και πρέπει να πληρώνεις είσοδο στα clubs χωρίς ποτό.
Κατά τα άλλα η Αβάνα είναι υπέροχη και η ατμόσφαιρα ανεπανάλληπτη.
Όσον αφορά το ρούμι της, αναφέρομαι στο havana club, εγώ προσωπικά το θεωρώ κορυφαίο.
 
Last edited by a moderator:

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όσον αφορά το ρούμι της, αναφέρομαι στο havana club, εγώ προσωπικά το θεωρώ κορυφαίο.
Μπορώ να βγω waaaay off topic,αλλά κρατιέμαι.
Πρέπει να ανοιχτεί ένα νήμα να συζητάω με όσους διαφωνώ για τις αλκοολικές τους απόψεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.288
Μηνύματα
886.761
Μέλη
38.955
Νεότερο μέλος
alex_07

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom