Προσφυγική κρίση και τουρισμός

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
ζημια στον τουρισμο εχει γινει πολυ σοβαροτερη απο τις βομβες στην Πολη που εκοψαν Αμερικανικα και Ασιατικα πακεττα.Αν η χοντρη Εγγλεζα δεν γουσταρει να της μετραει τισ μπουκιες ο πεινασμενος προσφυγας ,δεν θα ριξει το τουρισμο εξω.Με ολη την περσινη πιεση,ειχαμε ανοδο...η δουλεια μας ειναι ,κατι ξερουμε..καλο ειναι να μην κινδυνολογουμε και να μην ενισχυουμε ενα ηδη δυσκολο κλιμα..
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Να βοηθησουμε με ολο μας το ειναι...δυο ερωτησεις και επειδη ο γραπτος λογος συχνα δημιουργει παρεξηγησεις,με ολο το θαρρος και χωρις ιχνος ειρωνιας.
1. Τι ιδιαιτερο κ αξιοσημειωτον εχετε κανει αυτη την περιοδο για τους προσφυγες?
2. Ποσο απεχει ενα hotspot απο το σπιτι σας?
:) Έχω διαθέσει όλα τα προσωπικά έξοδα του κάθε μήνα (καφέδες, εξόδους κτλ) για την αγορά ειδών για μικρά παιδιά και μωρά, όπως κάτι αντίστοιχο έκανα όταν ταξίδεψα στην Κούβα. Το σπίτι μου δεν είναι ιδιαίτερα κοντά σε καταυλισμό προς το παρόν, αλλά μεγάλωσα με Αλβανούς μετανάστες 5-6 χρόνια μεγαλύτερούς μου, που ήρθαν περπατώντας στην Πίνδο 10 μέρες μετά το 1991. Κι αυτό ξέρετε γιατί, για να υπάρχει φθηνό εργατικό δυναμικό.
Καταλαβαίνω οποιονδήποτε διαμαρτύρεται για την αλλαγή στην ποιότητα ζωής του, δεν είμαι αρμόδιος να το κρίνω. Επαναλαμβάνω όμως, δεν είδα καμία συγκέντρωση διαμαρτυρίας στα Διαβατά ή οπουδήποτε αλλού όταν τα αεροδρόμιά μας χρησιμοποιούνταν για εξυπηρέτηση ευρωπαϊκών και αμερικανικών αεροσκαφών που αδειάζανε βόμβες στη Λιβύη και στο Αφγανιστάν. Για τη συμμετοχή μας (αν και όχι στο ίδιο σκέλος) στον τωρινό πόλεμο στη Συρία προτιμώ να μην πω κάτι, αν θέλετε σε προσωπικό μήνυμα.
Και πάλι, δεν παρεξηγώ κανέναν, απλά θα επιθυμούσα η οργή και η διαμαρτυρία όλων να στρέφεται στη σωστή κατεύθυνση. Με λίγη μελέτη της ιστορίας και καλή διάθεση, τη βρίσκουμε. Προς θεού, δεν αποτελεί προσωπική μομφή αυτό. :)
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
:) Έχω διαθέσει όλα τα προσωπικά έξοδα του κάθε μήνα (καφέδες, εξόδους κτλ) για την αγορά ειδών για μικρά παιδιά και μωρά, όπως κάτι αντίστοιχο έκανα όταν ταξίδεψα στην Κούβα. Το σπίτι μου δεν είναι ιδιαίτερα κοντά σε καταυλισμό προς το παρόν, αλλά μεγάλωσα με Αλβανούς μετανάστες 5-6 χρόνια μεγαλύτερούς μου, που ήρθαν περπατώντας στην Πίνδο 10 μέρες μετά το 1991. Κι αυτό ξέρετε γιατί, για να υπάρχει φθηνό εργατικό δυναμικό.
Καταλαβαίνω οποιονδήποτε διαμαρτύρεται για την αλλαγή στην ποιότητα ζωής του, δεν είμαι αρμόδιος να το κρίνω. Επαναλαμβάνω όμως, δεν είδα καμία συγκέντρωση διαμαρτυρίας στα Διαβατά ή οπουδήποτε αλλού όταν τα αεροδρόμιά μας χρησιμοποιούνταν για εξυπηρέτηση ευρωπαϊκών και αμερικανικών αεροσκαφών που αδειάζανε βόμβες στη Λιβύη και στο Αφγανιστάν. Για τη συμμετοχή μας (αν και όχι στο ίδιο σκέλος) στον τωρινό πόλεμο στη Συρία προτιμώ να μην πω κάτι, αν θέλετε σε προσωπικό μήνυμα.
Και πάλι, δεν παρεξηγώ κανέναν, απλά θα επιθυμούσα η οργή και η διαμαρτυρία όλων να στρέφεται στη σωστή κατεύθυνση. Με λίγη μελέτη της ιστορίας και καλή διάθεση, τη βρίσκουμε. Προς θεού, δεν αποτελεί προσωπική μομφή αυτό. :)
Με καλυψατε! Σαφως και δεν αποτελει προσωπικη μομφη. Ανταλλαγη αποψεων κανουμε. Σκεπτομενοι ανθρωποι ειμαστε. Ιστορια νομιζω γνωριζω-αρκετη, οχι τα παντα ομως. Αλλα ας μην στεκομαστε μονο σε αυτην. Πολλες φορες μας οδηγει σε λαθος κατευθυνσεις. Για αυτο υπαρχει και σε βιβλια, γιν να την διαβαζουμε και να παιρνουμε παραδειγματα-μαθηματα πραγμα που δεν γινεται! Ελπιζω και αλλοι ανθρωποι να στερηθουν καποια "απολαυση" η το κατι παραπανω που εχουν για να βοηθησουν προσφυγες και μη... Τελευταια βλεπουμε αρκετους συμπατριωτες σε δυσκολη κατασταση. Που εγω προσωπικα δεν το ειχα συναντησει σε τετοια βαθμο πιο πριν...
Καλη συνεχεια στο εργο σας!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Με καλυψατε! Σαφως και δεν αποτελει προσωπικη μομφη. Ανταλλαγη αποψεων κανουμε. Σκεπτομενοι ανθρωποι ειμαστε. Ιστορια νομιζω γνωριζω-αρκετη, οχι τα παντα ομως. Αλλα ας μην στεκομαστε μονο σε αυτην. Πολλες φορες μας οδηγει σε λαθος κατευθυνσεις. Για αυτο υπαρχει και σε βιβλια, γιν να την διαβαζουμε και να παιρνουμε παραδειγματα-μαθηματα πραγμα που δεν γινεται! Ελπιζω και αλλοι ανθρωποι να στερηθουν καποια "απολαυση" η το κατι παραπανω που εχουν για να βοηθησουν προσφυγες και μη... Τελευταια βλεπουμε αρκετους συμπατριωτες σε δυσκολη κατασταση. Που εγω προσωπικα δεν το ειχα συναντησει σε τετοια βαθμο πιο πριν...
Καλη συνεχεια στο εργο σας!
Δεν κάνω και κανένα σημαντικό έργο, μη νομίζετε..
Και ούτε πιστεύω ότι τα συσσίτια,η προσφορά ρούχων κτλ λύνει το πρόβλημα. Το οποίο είναι ο πόλεμος, έτσι απλά. Ή αντίστοιχα για τους συμπατριώτες μας που είναι τελευταία σε δύσκολη κατάσταση, άλλου είδους πόλεμος, οικονομικός. Τον οποίο κι εκείνον οι πιο πολλοί από εμάς απλά υποδεχθήκαμε χωρίς να σκεφτούμε το παραπέρα. Άλλη κουβέντα κι αυτή, αν θέλετε μπορούμε να τα πούμε κι εκτός δημόσιας συζήτησης, μιας και θα έχει ενδιαφέρον νομίζω.
 

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Από το Σχιστο, 10 λεπτά με το αυτοκίνητο και κακά τα ψέματα, σχεδον κανεις δεν θα ηθελε να είναι κοντα όσο και να θέλει να βοηθήσει ακόμα και ουσιαστικά. Υπάρχουν άτομα εδώ που έχουν οργανωθεί για συγκέντρωση φαγητών και ειδών πρώτης ανάγκης, έχουν πάει τα ίδια κοντά και έχουν προσφέρει ενεργά όμως. ......λένε ευτυχώς για αυτήν έστω την απόσταση. Πάντως πριν κρίνει οποιοσδήποτε αν είναι ηθικό ή όχι, θα πρέπει ο ίδιος να το ζήσει από πολύ κοντά, όχι μόνο από την τηλεόραση. Προσωπικά πιστεύω ότι το θέμα υγείας και υγιεινής θα πρέπει να είναι το πρώτο που θα πρέπει να προσφερθεί σε αυτούς τους ανθρώπους και για τους ίδιους και για τους υπόλοιπους που θέλουν να νιώθουν ασφαλείς όταν προσπαθούν να βοηθήσουν είτε είναι τουριστικές περιοχές είτε όχι.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.520
Likes
7.756
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ειναι ευθυνη μεριδας των κατοικων η εικονα που παρουσιαζεται απο τα ΜΜΕ και ισως εχει αρνητικες συνεπειες για τον τουρισμο. Οταν αναγγελεται η δημιουργια hotspot στην περιοχη μας δεν διαμαρτυρομαστε για να φυγει το hotspot και οι προσφυγες αλλα διαμαρτυρομαστε για να σταματησει ο πολεμος και βοηθουμε στη δημιουργια του hotspot και στην προσπαθεια για καλυτερη διαβιωση των προσφυγων. Τα πραγματα ειναι απλα για οσους δεν σκεφτονται μονο το τομαρι τους σε τουτη τη ζωη. Οι υπολοιποι αν δεν το αισθανονται απο την καρδια τους ας προσπαθησουν να το κανουν οπως οι αλλοι.
φιλε...εγραψες...σε ευχαριστω..
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω το βλεπω πολυ λογικο να υπαρχουν ακυρωσεις.
Δεν το βλεπω λογικο να υπαρχουν ακυρωσεις απο Πολωνια, Σλοβακια, Ην.Βασίλειο καθως και αλλες χώρες που είτε δεν δεχτηκαν προσφυγες είτε δεν πηγαν προσφυγες
αλλα δεν εχω την απαιτηση απο μια γερμανιδα που δεχτηκε μια σεξουαλικη παρενοχληση απο εναν προσφυγα (πιθανως) σε μια πισινα του Αμβουργου να ερθει διακοπες στην Λεσβο...ουτε εγω θα το εκανα...ήταν δεν ήταν προσφυγας αυτός...αν σου κολήσει στο μυαλό ότι ήταν δεν θα πας διακοπες στο νησί με δυο hot spot...
κακα τα ψεμματα, στην ελλαδα οι προσφυγες ηταν απλα περαστικοι...στην Γερμανια τα πραγματα ειναι αλλιως και καποια ΜΜΕ τα κανουν ακομα πιο τρανταχτα απο οτι ειναι, ενω ίσως αλλα ΜΜΕ κρυβουν καποια πραγματα...δεν ξερω που ειναι η αληθεια..καπου στην μεση ισως...αλλα η κοινή γνωμη επηρεαζεται...δείτε μόνο τα ποσοστά των κομμάτων στις σημερινες εκλογες στην Γερμανια...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.783
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom