Ιταλία Προτάσεις για Ιταλία οδικώς!!!!

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα σου προτεινα να μην αφησεις απεξω το Τορινο, κατι που οι περισσοτεροι το κανουν - κακως κατ εμε-.
Εγω δεν εχω παει πανω απο 2 ωρες. Θα παω συντομα. Αλλα δεν θα το προτεινα σε ταξιδι του θεματος. Οπως δεν θα προτεινα ουτε Μιλανο, Ρωμη, Βενετια. Οδικο σημαινει κατ εμε να αξιοποιησεις το ΙΧ σου, οχι να μπλεξεις στην κινηση των μεγαλουπολεων κ να το παρκαρεις για μερες καπου κλειστο. Γιατι αυτο θα κανεις στις μεγάλες πολεις. Μου αρεσε ιδιαίτερα το οδικο του προηγουμενου ποστ. Οδικο Ιταλια καλυτερα Κοστιερα, Πουλια, Σικελια, Τοσκανη.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Εγω δεν εχω παει πανω απο 2 ωρες. Θα παω συντομα. Αλλα δεν θα το προτεινα σε ταξιδι του θεματος. Οπως δεν θα προτεινα ουτε Μιλανο, Ρωμη, Βενετια. Οδικο σημαινει κατ εμε να αξιοποιησεις το ΙΧ σου, οχι να μπλεξεις στην κινηση των μεγαλουπολεων κ να το παρκαρεις για μερες καπου κλειστο. Γιατι αυτο θα κανεις στις μεγάλες πολεις. Μου αρεσε ιδιαίτερα το οδικο του προηγουμενου ποστ. Οδικο Ιταλια καλυτερα Κοστιερα, Πουλια, Σικελια, Τοσκανη.
σωστα αυτη ειναι η μια προσεγγιση. η αλλη οπτικη ειναι περαν απο την χρηση του αυτοκινητου στο οδικο δικτυο να παει και σε πολεις που εχουν ενδιαφερον και ας παρκαρει το αυτοκινητο. Με τις περιοχες που αναφερεις δεν θα διαφωνισω καθως μου αρεσουν και εμενα σε υπερβολικο βαθμο θα ελεγα.

Επειδη θα πας συντομα Τορινο οπως λες, αν θελεις καποια συμβουλη στειλε μου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
σωστα αυτη ειναι η μια προσεγγιση. η αλλη οπτικη ειναι περαν απο την χρηση του αυτοκινητου στο οδικο δικτυο να παει και σε πολεις που εχουν ενδιαφερον και ας παρκαρει το αυτοκινητο. Με τις περιοχες που αναφερεις δεν θα διαφωνισω καθως μου αρεσουν και εμενα σε υπερβολικο βαθμο θα ελεγα.
Επειδη θα πας συντομα Τορινο οπως λες, αν θελεις καποια συμβουλη στειλε μου.
Σε 10 μερες οδικο καλυτερα να μην μεινει παρκαρισμενο ουτε μια...αυτο ηταν η δικη μου οπτικη γωνια. Και οι πολεις δεν ξεπετιουνται με μια διανυκτερευση, κριμα ειναι. Τεσπα αλλη οπτικη γωνια ισως να ειναι ορθοτερη.
Θενκς παντως για την ταξιδιωτικη αλληλεγγυη..γι αυτο ειμαστε εδω..σε συγγενεις θα παω που νομιζω κατεχουν την πολη...
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Παιδια help!! Σχεδιάζω το καλοκαίρι ταξίδι οδικώς στην Ιταλία αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω ποιες περιοχές να επισκεφτώ. Προτάσεις και ιδέες;;;; Θα έχουμε στη διάθεση μας περίπου 10-12 μέρες.
Σε ποιο ,λιμάνι θα φτάσεις? Για να ξέρουμε να προτείνουμε βόρεια ,κεντρικά ή νότια.
 

AthiKS

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα στο Team! Παιδιά χρειάζομαι κι εγώ τη βοήθειά σας!
Σχεδιάζω με τον άντρα μου να κατεβούμε οδικώς από Στουτγκάρδη, τέλη Μαΐου με προορισμό Βόρεια Ιταλία για να κάνουμε κανένα μπάνιο, γύρω στις 5 μέρες και μετά οπωσδήποτε διανυκτέρευση Βερόνα 2-3 μέρες (είναι η αδερφή μου με Erasmus εκεί)
Πού προτείνετε καλές παραλίες? Από ό,τι κατάλαβα Γένοβα μέχρι Πίζα είναι πιο καλά, σωστά?
Έχει πάει μήπως κάποιος κάπου συγκεκριμένα?
Ευχαριστώ!
 

giorgos t

Member
Μηνύματα
54
Likes
3
Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς με ποιο τρόπο μπορώ να κρατήσω το αυτοκίνητο στην Ιαταλία για 1 χρόνο; Θα μείνω Ιταλία άλλους 9 μήνες (Μιλάνο).

Εχω ακούσει οτι μπορώ να το κρατήσω 6 μήνες και μετά πρέπει να πάω Ελλάδα και να ξανάρθω με το auto για να το έχω άλλους 6 (και να κρατήσω εισητήριο πχ Καραβιού).

Γνωρίζετε άλλο τρόπο γιατι είναι ασύμφορο να παω και να έρθω Ελλάδα με αυτοκίνητο.

Μήπως αν βγω και ξαναμπώ στα σύνορα γίνεται το ίδιο ? ΠΧ. να πάω Κροατία και να επιστρέψω Ιταλία; Αλλά ποιο θα είναι το αποδεικτικό οτι μπηκα Ιταλία; Με το καράβι είχα κρατήσει το εισιτήριο τη 1η φορα.

Ευχαριστώ
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς με ποιο τρόπο μπορώ να κρατήσω το αυτοκίνητο στην Ιαταλία για 1 χρόνο; Θα μείνω Ιταλία άλλους 9 μήνες (Μιλάνο).

Εχω ακούσει οτι μπορώ να το κρατήσω 6 μήνες και μετά πρέπει να πάω Ελλάδα και να ξανάρθω με το auto για να το έχω άλλους 6 (και να κρατήσω εισητήριο πχ Καραβιού).

Γνωρίζετε άλλο τρόπο γιατι είναι ασύμφορο να παω και να έρθω Ελλάδα με αυτοκίνητο.

Μήπως αν βγω και ξαναμπώ στα σύνορα γίνεται το ίδιο ? ΠΧ. να πάω Κροατία και να επιστρέψω Ιταλία; Αλλά ποιο θα είναι το αποδεικτικό οτι μπηκα Ιταλία; Με το καράβι είχα κρατήσει το εισιτήριο τη 1η φορα.

Ευχαριστώ
Εχω την εντύπωση οτι αυτο ισχύει οταν εχεις την μόνιμη κατοικια σε ενα κρατος και πινακίδες απο άλλο. Αν αλλάξεις δηλαδη residenza τοτε ναι ειναι οπως τα λες. Εγω έμεινα 3 χρόνια στην Ιταλία με ελληνικο αυτοκινητο και το εφερα στην Ελλάδα μονο 2 φορες χωρις κανενα προβλημα.
 

giorgos t

Member
Μηνύματα
54
Likes
3
δεν εχω αλλάξει residenza.
Οπότε λες να μπορώ να μείνω ολο το χρόνο εδώ χωρίς να το παω Ελλάδα?

Σε είχαν σταματήσει ποτέ για έλεγχο?
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
δεν εχω αλλάξει residenza.
Οπότε λες να μπορώ να μείνω ολο το χρόνο εδώ χωρίς να το παω Ελλάδα?

Σε είχαν σταματήσει ποτέ για έλεγχο?
οχι ποτέ, μα αν δεν εισαι μόνιμος κάτοικος Ιταλίας φαίνεσαι σαν τουρίστας, οπότε γιατί να μην έχεις το αυτοκίνητό σου?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
οχι ποτέ, μα αν δεν εισαι μόνιμος κάτοικος Ιταλίας φαίνεσαι σαν τουρίστας, οπότε γιατί να μην έχεις το αυτοκίνητό σου?
σωστα. το καλυτερο αν και παρανομο ειναι να φαινεσαι τουριστας.
παντως εως 1 χρόνο δικαιουσαι να το κυκλοφορεις. οπως προβλεπει ο ΚΟΚ πρεπει ο οδηγος να αποδεικνυει την εισοδο του οχηματος στη χωρα στον τυχον ελεγχο και οχι το αντιστροφο. αλλιως προβλεπει προσωρινη κατασχεση της αδειας και του ιδιου του οχηματος. δεν θα ασχοληθουν μαζι σου ομως εκτος αν εχει ελεγχθει στο παρελθον το οχημα η εχει καταγραφει σε παραβαση. τοτε υπολογιζεται ως αποδεικτικο στοιχειο απο το δικαστη. για να μην φτασει καποιος εκει μολις περασει το ετος κ δεν εχει βγει απο τη χωρα το.. παιζει τουριστας...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εχω την εντύπωση οτι αυτο ισχύει οταν εχεις την μόνιμη κατοικια σε ενα κρατος και πινακίδες απο άλλο. Αν αλλάξεις δηλαδη residenza τοτε ναι ειναι οπως τα λες. Εγω έμεινα 3 χρόνια στην Ιταλία με ελληνικο αυτοκινητο και το εφερα στην Ελλάδα μονο 2 φορες χωρις κανενα προβλημα.
τωρα το ειδα. επισης σωστα...το οχημα στην περιπτωση σου ηταν νομιμο.κυκλοφορει χωρις ορια. εσυ θεωρητικα οχι, μετα το 3μηνο θα επρεπε να ειχες παρει τη residenza. θα μου πεις τι να την κανω κ ποιος ελεγχει πολιτες ΕΕ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom