Πορτογαλία Προτάσεις για Πορτογαλία

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Καλησπέρα. Η παρέα μου και εγώ κλείσαμε αεροπορικά εισητήρια για Πορτογαλία τον Αύγουστο. Θα μείνουμε εκεί 12 μέρες. Σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε Λισαβόνα και Πόρτο (δεν θέλουμε να κινηθούμε προς Φάρο). Τι έχετε να μας προτείνετε για ξενοδοχεία, αξιοθέατα,μονοήμερες εκδρομές & ό,τι άλλο θεωρείτε απαραίτητο; Το budget μας δεν θέλουμε να ξεπεράσει τα 1000 ευρώ το άτομο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.
 

akerboom

Member
Μηνύματα
45
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
το εξεταζω
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
thch81 διαβασε ολες τις ιστοριες που υπαρχουν εδω για την Πορτογαλια και θα βρεις πολλες προτασεις και εξυπνα tips για το τι να προσεξεις.Εχω και εγω μια ιστορια σε εξελιξη για Λισσαβωνα μιας και γυρισα πριν απο ενα μηνα.Ενα σου λεω μονο..σας ζηλευω!
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Σ' ευχαριστώ!!!! Ευελπιστώ να μ'αρέσει (τουλάχιστον τώρα που ψάχνω πληροφορίες συνειδητοποιώ ότι πρέπει να είναι μια πολύ ωραία χώρα με ιδιαίτερο χρώμα). Έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα θέματα & τις ταξιδιωτικές ιστορίες που αφορούν τη Πορτογαλία, απλά δημιούργησα το ίδιο σχεδόν θέμα μήπως και καταφέρω να συλλέξω επιπλέον πληροφορίες.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
γιατι απορριψατε το φαρο? πιστευω οτι το καλοκαιρι εκει πρέπει να ειναι πολυ ωραια! εμεις που θα παμε εφτα μερες πορτογαλια δεν θα παμε νοτια λογο χρονου αλλα εσεις δωδεκα μερες!
παντως απο πορτο πηγαινε αβειρο, κοιμπρα και μπραγκα
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
νομιζω οτι σε 12 μερες προλαβενετε να δειτε ολη την πορτογαλλια.εμεις κατσαμε 9 μερες και καναμε σχεδον το γυρο της χωρας.βεβαια ειναι απαραιτητο να νοικιασετε αμαξι.θα ναι πιο βολικο και πιο οικονομικο.αν ειχατε μεγαλυτερο μπατζετ θα προτεινα και 3 μερες αζορες,χωρις να χω παει ομως.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
συμφωνω για το αυτοκινητο! οσο για τις αζορες ειναι μια καλη ιδεα ωστοσο και λιγο περιπλοκος προορισμος απο την αποψη οτι θελει αεροπλανο! παντως ειναι συζητησιμο!
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
κάντε μία βόλτα από Φιγγέρ ντε Φόζ. Καλοκαιρινό θέρετρο, αξίζει τον κόπο να μείνεις 1-2 μέρες για χαλάρωμα, μπανάκι και ηλιοθεραπεία.
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Το Φιγγέρ ντε Φοζ το σκέφτομαι σοβαρά, γιατί και σε προηγούμενα θέματα στο forum διάβασα θετικά σχόλια. Για Φάρο δεν το σκέφτομαστε, γιατί θέλουμε να απολαύσουμε καλύτερα το βόρειο και κεντρικό τμήμα της χώρας. Έχω δει στο διαδίκτυο ότι υπάρχουν ωραίες πόλεις, παραθαλάσσια θέρετρα,τοπία και γραφικά χωριά εκεί, οπότε θεωρώ προτιμότερο να γνωρίσουμε καλύτερα αυτό το τμήμα της χώρας & σ΄ένα μελλοντικό ταξίδι το νότιο τμήμα και τα νησιά. Εξάλλου, επειδή πηγαινοέρχομαι Αγγλία, λόγω υποχρεώσεων, μου είναι πολύ εύκολο από 'κει να κλείσω οικονομικό πακέτο για κάποιο παραθαλάσσιο θέρετρο του νότου.

Από κεντρική και βόρεια Πορτογαλία τι μου προτείνετε; Έχω δει τόσα πολλά όμορφα μέρη και πραγματικά έχω μπερδευτεί!!!!!!:roll:. Ζητώ την βοήθειά σας!!!!

Επίσης, σε ποιες περιοχές του Πόρτο και της Λισσαβώνας είναι προτιμότερο να ψάξουμε για ξενοδοχέιο; Δεν θέλουμε κάτι ακριβό- βολευόμαστε άνετα σ΄ένα ξενοδοχείο τριών αστέρων (προσωπικά αν δεν είχαν πρόβλημα & οι υπόλοιποι της παρέας και σε hostel έμενα)-, να έχει εύκολη πρόσβαση στα κυριότερα αξιοθέατα της πόλης και να είναι σε μια ασφαλή περιοχή.
Ευχαριστώ!!!!!!!!Φοβάμαι πως σας έχω κουράσει με αυτά που ζητάω....:roll:
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
νομιζω οτι σε 12 μερες προλαβενετε να δειτε ολη την πορτογαλλια.εμεις κατσαμε 9 μερες και καναμε σχεδον το γυρο της χωρας.βεβαια ειναι απαραιτητο να νοικιασετε αμαξι.θα ναι πιο βολικο και πιο οικονομικο.αν ειχατε μεγαλυτερο μπατζετ θα προτεινα και 3 μερες αζορες,χωρις να χω παει ομως.
Έψαχνα εγώ Αζόρες για το καλοκαίρι και τα εισιτήρια που βρήκα ήταν φωτιά. Περ. 350 ευρώ από Λισσαβώνα. Για τρεις μέρες δε λέει!
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Είχα κοιτάξει για Αζόρες. Ναί, είναι τσιμπημένα! Φαντάσου Αθήνα-Πορτογαλία με TAP πληρώσαμε 227 ευρώ το άτομο. Και γενικά θεωρώ ότι 3 μέρες για Αζόρες δεν αρκούν (δεν λέω να επισκεφθεί κάποιος όλα τα νησιά αλλά πχ τα 2). Παίρνεις μια πολύ μικρή γεύση που δεν αρκεί αν μείνεις 3 μέρες. Και η Μαδέρα πρέπει να είναι πολύ ωραία, αλλά φαντάζομαι θα κατακλύζεται από τουρίστες τον Αύγουστο.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δεν το φανταζόμουν τόσο ακριβά. Θεσνίκη - Αζόρες με δύο τράνσιτ 650 ευρώ. Κρίμα, ακυρώθηκε αυτό το σχέδιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.799
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom