Προτάσεις για βιβλία

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.426
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
ντωμεταξύ ασουμε, αρχες δεκαετιας ενενήντα ειχε κυκλοφορησει μεταφραση του εγκλημα και τιμωρια από παπαδιαμαντη, ηταν τουλάχιστον γαmeeστερή.
Πολυτονική θα ήταν γι αυτό σου άρεσε :bleh:

Το έγκλημα και τιμωρία έχω απο τότε να το διαβάσω και δεν θυμάμαι σε τι μετάφραση ήταν. Το είχα δανειστεί απο τη βιβλιοθήκη.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.251
Likes
6.727
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Πολυτονική θα ήταν γι αυτό σου άρεσε :bleh:

Το έγκλημα και τιμωρία έχω απο τότε να το διαβάσω και δεν θυμάμαι σε τι μετάφραση ήταν. Το είχα δανειστεί απο τη βιβλιοθήκη.
Όχι μόνο γι’ αυτό. Θα μετέφραζε τον ήρωα ως Ρασκώληκα…
Χωρίς πλάκα όμως, είναι πολύ καλή η μετάφραση του.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Καλησπέρα σε όλους!
Με ποίο βιβλίο θα ξεκινούσατε ιδανικά αν θέλατε να διαβάσετε για πρώτη φορά Dostoevsky?
Έγκλημα και τιμωρία!
O Nτοστογιέφσκι παρουσιάζει με τόσο καλό τρόπο τους χαρακτήρες των βιβλίων που άρχισα να πιστεύω ότι τα είχε κάνει ο ίδιος αυτά που περιέγραφε μέσα σε αυτά. Επίσης δημιουργούνταν μια εκπληκτική ταύτιση σε εμένα με τον πρωταγωνιστή του κάθε βιβλίου. Αυτό ήταν κάτι θαυμάσιο από την μία αλλά από την άλλη με έριχνε σε θλίψη. Το έγκλημα και τιμωρία το προτείνω γιατί μου έδωσε μια ελπίδα σε αντίθεση με το υπόγειο πχ. που με έριξε απίστευτα. Το βάζω στην κορυφή από τα 6 βιβλία του που διάβασα
 
Last edited:

EviTan

Member
Μηνύματα
425
Likes
2.885
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
@gkalla βαρετό το Υπογειο;;;;;;;;;
από την μία μου έρχεται να πω, γούστα είναι αυτά... αλλά από την άλλη... βαρετό;
Ειναι και εμένα το αγαπημένο μου "ρωσικο σφηνακι"
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.251
Likes
6.727
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
@gkalla βαρετό το Υπογειο;;;;;;;;;
από την μία μου έρχεται να πω, γούστα είναι αυτά... αλλά από την άλλη... βαρετό;
Ειναι και εμένα το αγαπημένο μου "ρωσικο σφηνακι"
Βαρετό και τρομερά καταθλιπτικό! Παρόλο που είμαι σχεδόν εμμονικός και τελειώνω όλα τα βιβλία που αρχίζω, ακόμη κι αν δεν μου αρέσουν, αυτό είναι είναι ένα από τα 2-3 βιβλία που δεν έχω καταφέρει να τελειώσω. Και το αρχίσει τουλάχιστον 3 φορές!
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
Βαρετό και τρομερά καταθλιπτικό! Παρόλο που είμαι σχεδόν εμμονικός και τελειώνω όλα τα βιβλία που αρχίζω, ακόμη κι αν δεν μου αρέσουν, αυτό είναι είναι ένα από τα 2-3 βιβλία που δεν έχω καταφέρει να τελειώσω. Και το αρχίσει τουλάχιστον 3 φορές!
βάλε νά δείς τον ταξιτζή - όχι του Τάκη Μουσαφίρη αλλά του Martin Scorsese.

Eχε κατά νου οτι ο Paul Schrader (σεναριογράφος) ειχε υπόψιν του τον (sic) Υπόγειο όταν έφκιαχνε τον Travis Bickle.

Kαί όλα θα ελθουν εύκολα.

 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.251
Likes
6.727
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
βάλε νά δείς τον ταξιτζή - όχι του Τάκη Μουσαφίρη αλλά του Martin Scorsese.

Eχε κατά νου οτι ο Paul Schrader (σεναριογράφος) ειχε υπόψιν του τον (sic) Υπόγειο όταν έφκιαχνε τον Travis Bickle.

Kαί όλα θα ελθουν εύκολα.
Ε όχι! Μέρα με τη νύχτα.
Μπορεί ο Σκορτσέζε να έχει εμπνευστεί από το υπόγειο αλλά τα κατάφερε πολύ καλύτερα.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
Ε όχι! Μέρα με τη νύχτα.
Μπορεί ο Σκορτσέζε να έχει εμπνευστεί από το υπόγειο αλλά τα κατάφερε πολύ καλύτερα.
σαφώς και το εκανε καλλιτερο αλλά ισως (η ταινιοπαρακολούθηση) σε βοηθήσει να τελειωσεις το βιβλίο!
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Το έγκλημα και τιμωρία είναι αξεπέραστο.
Ένα από τα αγαπημένα μου και αρκετά μικρότερο σε έκταση είναι «ο παίκτης». Πολύ καλό.
πραγματεύεται τον εθισμό . Ειδικά η τελευταία σελίδα είναι όλα τα λεφτά .
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.251
Likes
6.727
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
σαφώς και το εκανε καλλιτερο αλλά ισως (η ταινιοπαρακολούθηση) σε βοηθήσει να τελειωσεις το βιβλίο!
Την ταινία την έχω δει καμιά 10αριά φορές, το βιβλίο δεν ξανά προσπαθώ. Δεν προφταίνω εξάλλου. Έχω καμιά 15αριά χιλιάδες βιβλία που θέλω να διαβάσω και δεν μου βγαίνει ο χρόνος. :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom