Προτάσεις για γαμήλιο ταξίδι

nanevfa

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum αυτό και ελπίζω να μου απαντήσετε και να με βοηθήσετε.
Παντρεύομαι το Δεκέμβριο, αρχές του μήνα και προσπαθώ να καταλήξω στο μέρος όπου θα πάμε ταξίδι. Ο αρραβωνιαστικός μου το έχει αφήσει σε εμένα καθώς δεν έχει ιδιαίτερα κολλήματα. Εγω πάλι έχω!!! Δεν μου αρέσει ιδιαίτερα τα εξωτικά μέρη, είμαι λίγο περίεργη με θάλασσα και φύση, θέλω να είναι απόλυτα καθαρά χωρίς περίεργα ζωίφια κλπ. Επίσης, θα ήθελα να είναι σχετικά λίγες ώρες η πτήση με το αεροπλάνο, να μην ξεπερνά τις 5-6.
Σαν εναλλακτικές έχω σκεφτεί Σκανδιναβικές χώρες, Ελβετία - Αυστρία, Ντουμπάι και Μαγιόρκα. Εσεις που έχετε ταξιδέψει πιο πολύ από εμένα, τι θα μου προτείνατε? Από πλευράς τοποθεσίας , εποχής, ρομαντικά κλπ?? Και φυσικα, το μέγα ερώτημα....ταξίδι με πρακτορείο και με γκρουπ, κλεισμενο απο πρακτορείο αλλά ατομικό ή τα πάντα να τα κανονίσουμε μόνοι μας??
Ανυπομονώ για την απάντηση σας!!!
Ευχαριστώ πολυυυυυυυυυυυ!!:):)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Κατ'αρχάς καλώς όρισες!εύχομαι η ώρα η καλή!
όσο για το γαμήλιο ταξίδι από τους προορισμούς που αναφέρεις δεν έχω πάει Μαγιόρκα ούτε Ελβετία,για τις άλλες χώρες όμως έχω άποψη,σίγουρα δε θα συνιστούσα Ντουμπάι σε καμιά περίπτωση,δεν έχει τίποτε το ρομαντικό και γοητευτικό εκτός από τα τεχνητά φτιαχτά συγκροτήματα με τα χλιδάτα ξενοδοχεία και ουρανοξύστες..,.
μεταξύ σκανδιναυικών χωρών και Αυστρίας θα επέλεγα Αυστρία!!(Βιέννη,Σάλζμπουργκ,λίμνες κλπ)Συνδιάζει πανέμορφα γραφικά τοπία,φινέτσα,αριστοκρατική ομορφιά,κουλτούρα,τέχνη...αποπνέει ρομαντισμό..τα έχει όλα!
Καί εννοείται ότι το καλύτερο θάταν να το οργανώσετε μόνοι σας!εμ νιόπαντροι και να τρέχετε ...γκρουπάτοι δε λέει:haha:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλα παντρευεστε αρχες Δεκεμβριου (η ωρα η καλη) να υποθεσουμε οτι το ταξιδι θα ακολουθησει αμεσως μετα; Ισως παρα ειναι κρυο για σκανδιναυια αυτη η εποχη! Η Μαγιορκα θα ειναι στην ιδια περιπου κατασταση που θα ειναι και η Ροδος στα μεσα Δεκεμβρη, δηλαδη θεοκλειστη, Ελβετια Αυστρια αξιζουν αν βαλετε και το σκι στο προγραμμα σας και το Ντουμπαι πανακριβο και εντελως τεχνητο. Αν επιμενεις για αυτους τους προορισμους καλυτερα να μεταθεσεις το γαμηλιο ταξιδι σου για την ανοιξη.
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Η ωρα η καλη και απο μενα!
Για τα γνωστα σε αυτες τις περιπτωσεις Παρισι Πραγα δεν υπαρχει περιπτωση; Με το κλιμα τον χριστουγεννων και τα σχετικα Βιεννη θα ηταν μια χαρα νομιζω.
 

angel

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
γεια σου κι απο μενα...
Θα σου προτεινα παρισι ανεπιφυλακτα! Σιγουρα θα κανει πολυ κρυο, θα ανταμειφθεις ομως απο την απο τον απιστευτο ερωτισμο που αποπνεει...
Οτι πρεπει για μελλονυμφους. Επισης θα ειναι και πανεμορφα στολισμενο!!!!!
Δεν πιστευω πως για μηνα του μελιτος πρεπει τα ζευγαρια να επιλεγουν ΜΟΝΟ εξωτικους προορισμους.Εχει γινει κατι σαν παραδοση που πραγματικα δεν το καταλαβαινω καθολου!!!
Οπου κι αν πας καλα να περασεις...;)
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Καταρχήν καλημέρα και η ώρα η καλή. Μιας και ανέφερες σκανδιναβικές χώρες έχεις σκεφτεί μία επίσκεψη στην Φιλανδία (ελσίνκι και ροβανιέμι;;;). Νομίζω πως τον δεκέμβριο θα έχει μεν κρύο αλλά επειδή πλησιάζουν τα χριστούγεννα θα είναι στολισμένα εορταστικά και πολύ γραφικά, ειδικά στο ροβανιέμι που είναι και το χωριό του άη βασίλη. Υπάρχει και πιθανότητα αυτήν την εποχή να δεις και το βόρειο σέλας. Αυτά που σου λέω δεντα έχω δει ούτε έχω πάει σε αυτά τα μέρη αλλά έχω ακούσει ότι είναι πολύ ωραία και θα ήθλεα πολύ να πάω τέτοια εποχή και με το κρύο κάπως θα τα βγάλω πέρα. Πάντως όπου και να πας καλά περάσεις και να το απολαύσεις.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αμα δεν εχεις πάει ρε πουλάκι μου τι τα προτείνεις για να πάρεις τον άλλο στο λαιμό σου? Πήγαινε με το καλό και μας τα λες μόλις γυρίσεις...
 

nanevfa

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καταρχήν καλημέρα και η ώρα η καλή. Μιας και ανέφερες σκανδιναβικές χώρες έχεις σκεφτεί μία επίσκεψη στην Φιλανδία (ελσίνκι και ροβανιέμι;;;). Νομίζω πως τον δεκέμβριο θα έχει μεν κρύο αλλά επειδή πλησιάζουν τα χριστούγεννα θα είναι στολισμένα εορταστικά και πολύ γραφικά, ειδικά στο ροβανιέμι που είναι και το χωριό του άη βασίλη. Υπάρχει και πιθανότητα αυτήν την εποχή να δεις και το βόρειο σέλας. Αυτά που σου λέω δεντα έχω δει ούτε έχω πάει σε αυτά τα μέρη αλλά έχω ακούσει ότι είναι πολύ ωραία και θα ήθλεα πολύ να πάω τέτοια εποχή και με το κρύο κάπως θα τα βγάλω πέρα. Πάντως όπου και να πας καλά περάσεις και να το απολαύσεις.



Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια. Λοιπον, να τα πάρουμε με τη σειρα....Πράγα, Παρίσι, Ρώμη, Λονδίνο και Μαδρίτη είναι οι πρωτεύουσες που έχω ήδη πάει, όλες τους ήταν καλές, αλλά ούτε το Παρίσι ούτε η Πράγα μου έβγαλαν κάτι το τόόοοσο ρομαντικό που να θέλω να παω για γαμήλιο ταξίδι. Η Ρώμη ήταν κορυφαία, αλλά έχω τον ενδιασμό ότι επειδή ειναι πολύ κοντα, μπορούμε να πάμε και όποια άλλη στιγμή θέλουμε για ένα 4ημερο. Για αυτο το λόγο σκεφτομαι για κάπου πιο μακρυά που να μην είναι και τοσο απλό να πας. Για την Αυστρία - Ελβετία έχω ακούσει τα καλύτερα και λογικά μέσα στο χειμώνα θα είναι τέλεια. Για Σκανδιναβικές χώρες θέλω σαν τρελλή να πάω...λέτε όμως να είναι σκοτάδι εκεί και πολύ κρύο?? Για βόρειο σέλας κλπ δεν ξέρω, θα ήταν σούπερ να το δούμε!!!!! Οσο για Μαγιόρκα και Ντουμπαι, ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί ότι μπορεί να έτσι όπως μου τα λέτε, ερημικά το μεν και καθόλου ρομαντικό το δε!! Μου έχουν φάει τα αυτιά με αυτές τις περιοχές και το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά για εκεί!!
Πάντως αν έχετε και άλλες ιδέες να προτείνετε, είμαι ανοικτή σε προτάσεις!!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Συγγνώμη τώρα αλλά αν το Παρίσι δεν σου έβγαλε κάτι το τόσο ρομαντικό ώστε να το επέλεγες για γαμήλιο ταξίδι τι να πούμε:roll:;η μάλλον τι να πώ ...
Πάντως αν δε σου το ..βγάζει το Παρίσι σίγουρα δε θα στο βγάλουν(με τα δικά μου κριτήρια ..)οι Σκανδιναυικές χώρες,σαφώς πιο ψυχρές όχι μόνο σαν κλίμα αλλά και σαν κουλτούρα,σαν ατμόσφαιρα...σαν διασκέδαση,άσε που όπως ήδη και μόνη σου το είπες μέσ το καταχείμωνο σ'αυτές τις χώρες..άστα να πάνε.. εγώ όχι ταξίδι μέλιτος ...μάλλον χαρακίρι θα έκανα:haha:.
Δεν ξέρω τι να σου πω,είναι και θέμα γούστου...κάνε αναζήτηση και πάρε πληροφορίες μέσα και από ταξιδιωτικές ιστορίες και για Ντουμπάι:roll:και για τους άλλους προορισμούς πριν αποφασίσεις γιατί οτι και να σου πούμε εμείς ΕΣΥ ξέρεις τι σου αρέσει και τί όχι...
 

nanevfa

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Συγγνώμη τώρα αλλά αν το Παρίσι δεν σου έβγαλε κάτι το τόσο ρομαντικό ώστε να το επέλεγες για γαμήλιο ταξίδι τι να πούμε:roll:;η μάλλον τι να πώ ...
Πάντως αν δε σου το ..βγάζει το Παρίσι σίγουρα δε θα στο βγάλουν(με τα δικά μου κριτήρια ..)οι Σκανδιναυικές χώρες,σαφώς πιο ψυχρές όχι μόνο σαν κλίμα αλλά και σαν κουλτούρα,σαν ατμόσφαιρα...σαν διασκέδαση,άσε που όπως ήδη και μόνη σου το είπες μέσ το καταχείμωνο σ'αυτές τις χώρες..άστα να πάνε.. εγώ όχι ταξίδι μέλιτος ...μάλλον χαρακίρι θα έκανα:haha:.
Δεν ξέρω τι να σου πω,είναι και θέμα γούστου...κάνε αναζήτηση και πάρε πληροφορίες μέσα και από ταξιδιωτικές ιστορίες και για Ντουμπάι:roll:και για τους άλλους προορισμούς πριν αποφασίσεις γιατί οτι και να σου πούμε εμείς ΕΣΥ ξέρεις τι σου αρέσει και τί όχι...



Να σου πω....όταν πήγα Παρίσι, ήμουν με τους γονείς μου και το γυρίσαμε σε 3 μέρες όλο!!! Ισως για αυτό το λόγο., επειδή ήμουν με την ψυχή στο στόμα, για αυτο να μην μου βγήκε ο ρομαντισμός του! Αν κρίνω απο τις διαθέσεις που γενικά έχει ο μέλλων σύζυγός μου, δεν θα είμαστε και πολύ της περιπέτειας εκτός δωματίου αλλά εντός αυτου!!! Για αυτό και θέλουμε κάτι σχετικά χαλαρό και ρομαντικό, για ήρεμες βολτούλες πιασμένοι χέρι χέρι και λίγο χαβαλέ. Δεν είμαστε των exteme sports σε καμί περίπτωση και εγώ δεν θα ήθελα κατι πολύ "εξωτικό" τύπου Ταυλάνδη, Μπαλί κλπ
Για εμένα για παράδειγμα, ΤΕΛΕΙΑ ήταν ενα διήμερο στον Αχεροντα ποταμό που πηγαμε το καλοκαίρι ως μερος του συνόλου των διακοπών μας. Ποτάμι, πράσινο, φύση απιστευτη, ηρεμία, φαί και τρελλά παιχνίδια γύρω γύρω με τα άλογα!!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καταρχήν η ώρα η καλή. Μας είπες πόσες μέρες έχετε στη διάθεση σας;
Εγώ θα πρότεινα Γερμανία και συγκεκριμένα Βαυαρία, όπου η φύση είναι υπέροχη και μπορείτε να επισκεφθείτε πολλά υπέροχα μέρη με κάστρα και λίμνες. Αν έχετε αρκετές μέρες βαλτε στο πρόγραμμα και το Σαλτσμπουργκ της Αυστρίας.
Γενικώς θα έχουν ανοίξει και οι Χριστουγεννιατικες Αγορές (υπέροχη αγορά έχει και η Νυρεμβέργη) και το όλο κλίμα είναι σαφές εορταστικό.
Για ένα τέτοιο πρόγραμμα θα πρέπει να έχετε αρκετές ημέρες, για εμένα να νοικιάσετε αυτοκίνητο και λίγη όρεξη για περιπέτεια.
Τώρα αν είστε πολύ του ξενοδοχείου και απλά καμιά βολτούλα προτιμήστε καμία μεγάλη πόλη. Σε αυτή την περίπτωση το Παρίσι είναι ιδανική επιλογή και μην επηρεάζεσαι από την προηγούμενη εμπειρία σου.
Δώσε μας λοιπόν info για το πως φαντάζεσαι το ταξίδι σου (π.χ έχετε διάθεση να αλλάξετε πόλεις και ξενοδοχείο;) και εμείς εδώ είμαστε.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Αν κρίνω απο τις διαθέσεις που γενικά έχει ο μέλλων σύζυγός μου, δεν θα είμαστε και πολύ της περιπέτειας εκτός δωματίου αλλά εντός αυτου!!! Για αυτό και θέλουμε κάτι σχετικά χαλαρό και ρομαντικό, για ήρεμες βολτούλες πιασμένοι χέρι χέρι και λίγο χαβαλέ. Δεν είμαστε των exteme sports σε καμί περίπτωση και εγώ δεν θα ήθελα κατι πολύ "εξωτικό" τύπου Ταυλάνδη, Μπαλί κλπ
Για εμένα για παράδειγμα, ΤΕΛΕΙΑ ήταν ενα διήμερο στον Αχεροντα ποταμό που πηγαμε το καλοκαίρι ως μερος του συνόλου των διακοπών μας. Ποτάμι, πράσινο, φύση απιστευτη, ηρεμία, φαί και τρελλά παιχνίδια γύρω γύρω με τα άλογα!!

Μπρυζ,Δουνκέρκη,Οστάνδη....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom