Ελβετία Προτάσεις για ημερήσια εκδρομή

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Καλησπέρα παιδιά!
Τέλη Οκτώβρη θα βρίσκομαι για 6 ημέρες στην Ελβετία. Το πρόγραμμα έχει ως εξής: Θεσσαλονίκη - Βασιλεία με easyjet κι από εκεί με τρένο Βέρνη. Το τελευταίο βράδυ θα διανυκτερεύσουμε στη Βασιλεία, όπου θα έχουμε πάει από το πρωί και την επόμενη μέρα επιστροφή. Όσο θα είμαστε στη Βέρνη θα πάμε μία αυθημερόν εκδρομή στο Montreux και στο Chateau de Chillon και μας μένει χρόνος για άλλη μία εκδρομή. Μία σκέψη ήταν η Λουκέρνη. Θα μου άρεζε πολύ να δω αλπικά τοπία, όπως για παράδειγμα στο St Moritz αλλά μάλλον είναι μακριά. Έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο κοντά στη Βέρνη;
 

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Τι σου άρεσε στη Λουκέρνη; Έχεις να προτείνεις και κάτι άλλο;
 

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
Καλησπέρα παιδιά!
Τέλη Οκτώβρη θα βρίσκομαι για 6 ημέρες στην Ελβετία. Το πρόγραμμα έχει ως εξής: Θεσσαλονίκη - Βασιλεία με easyjet κι από εκεί με τρένο Βέρνη. Το τελευταίο βράδυ θα διανυκτερεύσουμε στη Βασιλεία, όπου θα έχουμε πάει από το πρωί και την επόμενη μέρα επιστροφή. Όσο θα είμαστε στη Βέρνη θα πάμε μία αυθημερόν εκδρομή στο Montreux και στο Chateau de Chillon και μας μένει χρόνος για άλλη μία εκδρομή. Μία σκέψη ήταν η Λουκέρνη. Θα μου άρεζε πολύ να δω αλπικά τοπία, όπως για παράδειγμα στο St Moritz αλλά μάλλον είναι μακριά. Έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο κοντά στη Βέρνη;

οταν λες Θεσσαλονικη-Βασιλεια με easyjet πως γινεται αυτο? γιατι εγω οταν επιλεγω την Θεσσαλονικη μου βγαζει 4-5 επιλογες...εχει και τη Βασιλεια μεσα?
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Τι σου άρεσε στη Λουκέρνη; Έχεις να προτείνεις και κάτι άλλο;
Η Λουκέρνη αποπνέει μία ιδιαίτερη ατμόσφαιρα.. Είναι μικρή και κουκλίστικη, έχει πανέμορφα κτήρια, κάστρο με εκπληκτική θέα..Γενικά, "λέει" για ημερήσια εκδρομή. Ζυρίχη π.χ. που πήγα, η οποία σαφώς και είναι όμορφη αλλά και πολύ πιο μεγάλη, δεν με ενθουσίασε τόσο (μου άρεσε βέβαια).
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
οταν λες Θεσσαλονικη-Βασιλεια με easyjet πως γινεται αυτο? γιατι εγω οταν επιλεγω την Θεσσαλονικη μου βγαζει 4-5 επιλογες...εχει και τη Βασιλεια μεσα?
Πρώτη πρώτη τη Βασιλεία βγάζει !
easyJet.com
 

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Η Λουκέρνη αποπνέει μία ιδιαίτερη ατμόσφαιρα.. Είναι μικρή και κουκλίστικη, έχει πανέμορφα κτήρια, κάστρο με εκπληκτική θέα..Γενικά, "λέει" για ημερήσια εκδρομή. Ζυρίχη π.χ. που πήγα, η οποία σαφώς και είναι όμορφη αλλά και πολύ πιο μεγάλη, δεν με ενθουσίασε τόσο (μου άρεσε βέβαια).
Και πάλι ευχαριστώ, θα λάβω υπόψη μου όσα λες αλλά θα συνεχίσω και την έρευνα... :)
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
αν τελικά πας στη λουκέρνη ,μπορείς να ανέβεις στο mount pilatus.
είτε με το τελεφερίκ είτε με το τρενάκι που σκαρφαλώνει στο βουνό . το τοπίο ειναι αλπικό ,η θέα υπέροχη!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τους καταρράκτες τους έχεις σκεφτεί;
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Montreux και στο Chateau de Chillon πως κάνεις αυτή την εκδρομή? με τρένο από Βέρνη?
θα πάμε και εμείς 26/9/2011-3/10/2011..5 μέρες Βέρνη και 2 μέρες Ζυρίχη
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
αν τελικά πας στη λουκέρνη ,μπορείς να ανέβεις στο mount pilatus.
είτε με το τελεφερίκ είτε με το τρενάκι που σκαρφαλώνει στο βουνό . το τοπίο ειναι αλπικό ,η θέα υπέροχη!
και δύο φωτογραφίες....
a1.bp.blogspot.com__PHXEWP3CNzA_ThNjcB_EcWI_AAAAAAAABio_fWQiLR3io8A_s400_Mount_Pilatus_15.jpg
 

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Montreux και στο Chateau de Chillon πως κάνεις αυτή την εκδρομή? με τρένο από Βέρνη?
θα πάμε και εμείς 26/9/2011-3/10/2011..5 μέρες Βέρνη και 2 μέρες Ζυρίχη
Πήγαινε και πες μου κι εμένα!!! Με τρένο υποθέτω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.832
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom