Γενικά Προτάσεις για καλοκαιρινές διακοπές

telios22

Member
Μηνύματα
5
Likes
12
Πολύ καλημέρα σε όλους σας.

Το καλοκαίρι σιγα σιγα έρχεται και είδει έχουμε αρχίσει να ψάχνουμε τον ειδανικό προορισμό.
Θα ήμουν ευγνώμον αν μοιραστείτε τις εμπειρίες - γνώμες σας μαζί μου και μου προτείνετε κάποιο νησάκι σχετικά με τα παρακάτω κριτήρια.

Λοιπών. Ειμαι 26 χρονών, κάτοικος εξωτερικού και σκέφτομαι το καλοκαίρι να πάω σε κάποιο ελληνικό νισάκι με την κοπελίτσα μου.
Να σας ενημερώσω οτι ψάχνουμε κάτι ήρεμο(οχι βαβούρα), ωραιές παραλίες, οικονομικό και καλό φαει.
Η περίοδος που σκεφτόμαστε να πάμε ειναι 26 Ιουλίου με 31 Ιουλίου, αναχώριση απο Πειραιά(θα προτιμούσα προορισμούς που έχουν πρόσβαση απ το λημάνι του Πειραια).
Επίσης να σας αναφέρω οτι τα νησία που σκεφτόμουν ηταν, Σίφνος-Μήλος - Κίμωλος-Κουφονήσια(αυτο δεν σημαίνει οτι δεν είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε άλλη πρόταση).

'Εχω διαβάσει διάφορα και έχω μπερδευτεί , π.χ. Σίφνος δεν την λες και οικονομικο προορισμο , Μήλος μόνο παραλίες αξίζουν, Κίμωλος οχι και πολυ καλές παραλιες, όπως και τιμές και Κουφονήσια πολύ κόσμο πλέον.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας αναμένω τις προτάσεις σας .
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Ναι η Σίφνος δεν είναι φτηνή αλλά δεν την λες και απλησίαστη. Εξάλλου τέλος Ιουλίου τα περισσότερα νησιά φτηνά δεν είναι. Κουκλίστικο νησί, αξίζει η βόλτα στην (σχετικά κοσμική)Απολλωνία, ακόμα και στον κοντινό Αρτεμώνα που αποπνέει ηρεμία, στο Κάστρο όπου μπορείς να βρεις καφετέριες και μαγαζάκια με απίστευτη πανοραμική θέα και να φας νοστιμότατα γλυκά. Επιπλέον στα περισσότερα μέρη του νησιού μπορείς να μετακινηθείς και με συγκοινωνία. Σε κάποια άλλα ελληνικά νησιά το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο. Επίσης πεντακάθαρες θάλασσες, ακόμα και παραλία δίπλα στο λιμάνι έχει διάφανα νερά και γαλάζια σημαία.

Κίμωλο και Κουφονήσια για 5-6 μέρες δεν θα πήγαινα.Πολλές για αυτά τα νησιά.

Με την εμπειρία αρκετών δεκάδων νησιών η ψήφος μου πάει στη Σίφνο, με δεύτερη επιλαχούσα την Μήλο. Καλό ταξίδι.
 

telios22

Member
Μηνύματα
5
Likes
12
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου, ήσουν απόλυτα κατατοπιστική.
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου, ήσουν απόλυτα κατατοπιστική.
Eγώ προτιμώ Μήλο, πολύ καλύτερες και περισσότερες παραλίες, ήσυχο νησί, ενδείκνυται για ζευγάρια, καλό φαγητό και θεωρώ πως η χώρα της είναι πολύ γραφική. Όχι ότι η Σίφνος είναι άσχημο νησί, αλλά θεωρώ πως έχει περισσότερα να σου προσφέρει η Μήλος.
 

telios22

Member
Μηνύματα
5
Likes
12
Eγώ προτιμώ Μήλο, πολύ καλύτερες και περισσότερες παραλίες, ήσυχο νησί, ενδείκνυται για ζευγάρια, καλό φαγητό και θεωρώ πως η χώρα της είναι πολύ γραφική. Όχι ότι η Σίφνος είναι άσχημο νησί, αλλά θεωρώ πως έχει περισσότερα να σου προσφέρει η Μήλος.
Σε ευχαριστώ πάρα πολυ. Σχετικά με την Μήλο με ενημέρωσαν οτι θα ηταν επιθυμητό να υπάρχει μεταφορικό μέσο και η αλήθεια είναι οτι δεν θα έχουμε.Πιστεύεις οτι ειναι απαραίτητο ?
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Σε ευχαριστώ πάρα πολυ. Σχετικά με την Μήλο με ενημέρωσαν οτι θα ηταν επιθυμητό να υπάρχει μεταφορικό μέσο και η αλήθεια είναι οτι δεν θα έχουμε.Πιστεύεις οτι ειναι απαραίτητο ?
Kοίτα εγώ είχα αυτοκίνητο, έχει συχνά δρομολόγια το καλοκαίρι με το λεωφορείο, αλλά θεωρώ πως αν μπορείτε να νοικιάσετε αυτοκίνητο ή μηχανάκι είναι καλύτερα, γιατί είναι σχετικά μεγάλο νησί και αξίζει να γυρίσεις τις ωραίες παραλίες που έχει.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου, ήσουν απόλυτα κατατοπιστική.


Να είσαι καλά.

Σε ευχαριστώ πάρα πολυ. Σχετικά με την Μήλο με ενημέρωσαν οτι θα ηταν επιθυμητό να υπάρχει μεταφορικό μέσο και η αλήθεια είναι οτι δεν θα έχουμε.Πιστεύεις οτι ειναι απαραίτητο ?

Αν δεν θέλεις να νοικιάσεις αυτοκίνητο, πάλι η Σίφνος είναι καλύτερη επιλογή. Και μετά βέβαια η Μήλος. Μάλλον τις άλλες επιλογές τις απορρίπτεις για τόσες μέρες. Μπορείς να κάνεις και μια έρευνα για καταλύματα, τιμές, να γκουγκλάρεις φωτογραφίες και των δύο νησιών και να αποφασίσεις.
 

telios22

Member
Μηνύματα
5
Likes
12
Να είσαι καλά.




Αν δεν θέλεις να νοικιάσεις αυτοκίνητο, πάλι η Σίφνος είναι καλύτερη επιλογή. Και μετά βέβαια η Μήλος. Μάλλον τις άλλες επιλογές τις απορρίπτεις για τόσες μέρες. Μπορείς να κάνεις και μια έρευνα για καταλύματα, τιμές, να γκουγκλάρεις φωτογραφίες και των δύο νησιών και να αποφασίσεις.
Κατάλαβα, Η αλήθεια είναι οτι και τα δυο νησιά ειναι πολυ ωραία, θα σκεφτώ σοβαρά τις συμβουλές σας, Σας ευχαριστώ πραγματικά παρα πολύ.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Μήλο δεν έχω πάει, απο φίλους έμαθα πως ειναι ωραιο νησί αλλά απο πιτσιρικαρία γίνεται της ποπης. Η Σίφνος ειναι πανεμορφο νησί. Ούτε ο χαμός της Μηκονου και της Παρου ούτε ερημιά. Ωραίες παραλίες και χωριά, καλή κουζίνα. Θέλει αυτοκίνητο, αρχές Σεπτεμβρίου νοίκιασα με 30 ευρώ τη μέρα.
Εδώ ένα βιντεάκι/slideshow που έφτιαξα

 

Demetrax

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
το επόμενο
Και ναι εδώ είμαστε πάλι...Μύρισε καλοκαίρι και άρχισα να ψάχνομαι. Θέλω όμως τη βοήθεια σας παιδιά...Λοιπον με το αγόρι μου έχουμε πλέον αποφασήσει ότι καλοκαίρι χωρίς Ελληνικό νησί δεν υπάρχει έτσι πρόπερσυ πήγαμε Σκιάθο όπου περάσαμε ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ πέρσυ Μήλο που επίσης ήταν πολύ ωραία αλλά όχι φανταστικά! και φέτος δεν μπορούμε να αποφασήσουμε το που...Λατρεύω την γραφικότητα του Αιγαίου και ειδικότερα των Κυκλάδων και το ψαράκι στη παραλία αλλά το πράσινο της Σκιάθου και τα γαυράκια, μπυρίτσες στα νησάκια της με ενοικιαζόμενη βαρκούλα ήταν ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ μου. Φέτος το ψάχνω για Λευκάδα 10 μέρες με σκοπό να πάμε και 1-2 μερούλες ισως Ιθάκη και βόλτα στα γύρω νησάκια, αλλά θέλω γνώμες... είναι το Ιόνιο εξίσου ωραίο? γραφικά δρομάκια, χαλαρά ταβερνάκια στο κύμα? και αν ναι που?

Ευχαριστώ πολύυυυυυ :)
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Εάν ψάχνετε την απόλυτη ηρεμία , με οικονομική διαμονή και καλό φαγητό ψάξε για το νησί των Φούρνων.Το "αρνητικό" έιναι οι πολλές ώρες που χρειάζεται το καράβι για να φτάσει,με τον σκυλοπνίχτη (αργό) κάνει περίπου 12 ώρες και με το γρήγορο περίπου 7-8 αν θυμάμαι καλά!Προτείνω το 2ο!

Θα βρέιτε πολύ όμορφες παραλίες χωρίς βαβούρα κουβαδάκια και ρακέτες(βλυχάδα φορ δε γουήν)...Το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλετε μεταφορικό για να πάτε σε αυτές...Στο νησί μπορείς να νοικιάσεις εύκολα μηχανάκι και αν είσαι τυχερός αυτοκίνητο (έχει μόνο 2 ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα και μία γουρούνα).

Αν θες κάτι μεγαλύτερο και με περισσότερες επιλογές διασκέδασης, στα πλαίσια του "ήρεμου" νησιού και χωρίς καγκουροκαταστάσεις να κοιτάξεις Αμοργό και Φολέγανδρο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom