Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

Desp01na

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Ελπίζω αν όλα πάνε καλά να οργανώσω κι εγώ τις διακοπές μου φέτος. Είπαμε με το φίλο μου για Κυκλάδες που μας αρέσουν πολύ. Μύκονο Πάρο έχουμε πάει και οι δύο. Εγώ έχω πάει και Σίφνο, Σέριφο, Νάξο και Σύρο. Θα θέλαμε γενικά να έχει ζωή το νησί (όχι επιπέδου Μυκόνου αλλά να έχει 6-7 καλές επιλογές για ένα κοκτέιλ μέχρι τις 2 ). Πως βλέπετε Αμοργό, Φολέγανδρο, Αστυπάλαια (Δωδεκάνησα); έχετε να προτείνετε κάτι άλλο; Τήνο σκέφτομαι να πάω με τις φίλες μου.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Αύγουστο 2018 είχα πάει Φολέγανδρο, το μοναδικό από τα νησιά που ψάχνεις. Κάτσαμε 4 βραδιά, περάσαμε υπέροχα και ήταν οι μοναδικές διακοπές που πραγματικά ξεκουραστηκαμε. Πανέμορφη χώρα, μετριες παραλίες, καμία οργανωμένη και ακριβή διαβίωση. Αν γύρναγα το χρόνο πίσω θα καθόμουν 3 νύχτες και θα έβαζα και μια στη Σίκινο που είναι δίπλα να την δω κι αυτή
 

Desp01na

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
υπολογίζω 6 βράδια οπότε θα μπορούσα να το συνδιάσω με κάποιο άλλο. Ανάφη;
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.053
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Φολεγανδρος - Σικινος - Αναφη , συνδεονται μεταξυ τους με καραβι.
Αμοργος με Κουφονησι - Σχοινουσα- Δονουσα.
Αστυπαλαια lost in space ...
Για το θεμα ποτου , λιγα πραγματα
 

Desp01na

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Άλλη πρόταση; θέλω απλά να έχει μερικές επιλογές. Αμοργός όχι ;
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Εσένα τι σου αρέσει Δέσποινα να δεις; Ο, τι και να σου πούμε εμεις, εσύ τι ποθείς; έχεις δει εικόνες κάποιου νησιού που ανέφερες και σου άρεσε;
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Άλλη πρόταση; θέλω απλά να έχει μερικές επιλογές. Αμοργός όχι ;
Το καλοκαίρι του 2018 είχα πάει Αστυπάλαια και Αμοργό. Και τα δύο νησιά τα λάτρεψα! Η Αμοργός χαρακτηρίζεται για την παράδοση της. Έχει πανέμορφη χώρα και πολλούς οικισμούς στους οποίους μπορείς να απολαύσεις το ποτό σου. Έχει αρκετά στέκια τύπου αρκαδικά και πολλά μαγαζιά που διοργανώνουν live βραδιές με ρεμπέτικα, έντεχνα, ροκ. Η Αστυπάλαια είναι πιο ήσυχη. Έχει κάποια μπαράκια πιο ατμοσφαιρικά και χαλαρά. Και η ζωή το βράδυ περιορίζεται στην χώρα. Σε σχέση με την Αμοργο, όμως, υπερτερεί στις παραλίες. Εξαρτάται τι θες.
 

Desp01na

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Η Σέριφος μου άρεσε πολύ, πανέμορφη χώρα αλλά για λίγες μέρες. Λάτρεψα και Σύρο μου φάνηκε ότι είχε επιλογές. Μου αρέσει πολύ η όμορφη κυκλαδίτικη αρχιτεκτονική και μια όμορφη χώρα γ αυτό σκέφτηκα Αμοργο. Κουφονήσια ;

από Φολέγανδρο και Αμοργό ποιο θεωρείτε πιο όμορφο και ζωντανό νησί;
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Η Σέριφος μου άρεσε πολύ, πανέμορφη χώρα αλλά για λίγες μέρες. Λάτρεψα και Σύρο μου φάνηκε ότι είχε επιλογές. Μου αρέσει πολύ η όμορφη κυκλαδίτικη αρχιτεκτονική και μια όμορφη χώρα γ αυτό σκέφτηκα Αμοργο. Κουφονήσια ;
Κουφονήσια είχα πάει ημερήσια από Αμοργό. Τα νερά της είναι φανταστικά!Για βράδυ δεν ξέρω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Επιτέλους κι ένα ωραίο θέμα.
Δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός φυσικά. Θεωρώ τη τριπλέτα ΑΑΑ (Αμοργός-Ανάφη-Αστυπάλαια) τη κορυφαία στο Αιγαίο, και την Αμοργό ένα κλικ παραπάνω αγαπημένο μου νησί.
Σίγουρα θα βρείτε για νύχτα και για κοκτέιλ μέχρι τις δύο, σίγουρα και παραπάνω.
Αναλόγως βέβαια και τι είδους διασκέδαση ψάχνετε. Πολύ σημαντικό.

Η απόσταση Αμοργός - Αστυπάλαια μέσω του λιμανιού της Αιγιάλης είναι μια ώρα, και το δρομολόγιο γίνεται περίπου τρεις φορές την εβδομάδα. Με τις έξι μέρες είσαι όμως οριακά. Το ιδανικό θα ήταν 8-9 γι αυτα τα δύο νησιά.

Αν είχα μόνο έξι θα διάλεγα τη Φολέγανδρο που την αγαπώ εξίσου, σε συνδυασμό με κάποιο άλλο κοντινό νησάκι, όπως την αξιολάυτρευτη Σίκινο ή την Ίο αν θες να δώσεις και μια νότα έξαλλης διασκέδασης στις διακοπές. Όλα είναι εφικτά.

από Φολέγανδρο και Αμοργό ποιο θεωρείτε πιο όμορφο και ζωντανό νησί;
Εξαρτάται τι ψάχνεις όπως σου αναφέρω, αν και η Αμοργός είναι μερικά κλικ πιο πάνω στο κομμάτι αυτό. Κυριότερα στη Χώρα αλλά και στην Αιγιάλη υπάρχουν επιλογές.
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Επιτέλους κι ένα ωραίο θέμα.
Δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός φυσικά. Θεωρώ τη τριπλέτα ΑΑΑ (Αμοργός-Ανάφη-Αστυπάλαια) τη κορυφαία στο Αιγαίο, και την Αμοργό ένα κλικ παραπάνω αγαπημένο μου νησί.
Σίγουρα θα βρείτε για νύχτα και για κοκτέιλ μέχρι τις δύο, σίγουρα και παραπάνω.
Αναλόγως βέβαια και τι είδους διασκέδαση ψάχνετε. Πολύ σημαντικό.

Η απόσταση Αμοργός - Αστυπάλαια μέσω του λιμανιού της Αιγιάλης είναι μια ώρα, και το δρομολόγιο γίνεται περίπου τρεις φορές την εβδομάδα. Με τις έξι μέρες είσαι όμως οριακά. Το ιδανικό θα ήταν 8-9 γι αυτα τα δύο νησιά.

Αν είχα μόνο έξι θα διάλεγα τη Φολέγανδρο που την αγαπώ εξίσου, σε συνδυασμό με κάποιο άλλο κοντινό νησάκι, όπως την αξιολάυτρευτη Σίκινο ή την Ίο αν θες να δώσεις και μια νότα έξαλλης διασκέδασης στις διακοπές. Όλα είναι εφικτά.



Εξαρτάται τι ψάχνεις όπως σου αναφέρω, αν και η Αμοργός είναι μερικά κλικ πιο πάνω στο κομμάτι αυτό. Κυριότερα στη Χώρα αλλά και στην Αιγιάλη υπάρχουν επιλογές.
Επειδή σκεφτόμουν κι εγώ για Ιο και Ανάφη από παραλίες έχουν επιλογές;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom