Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

Desp01na

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Επιτέλους κι ένα ωραίο θέμα.
Δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός φυσικά. Θεωρώ τη τριπλέτα ΑΑΑ (Αμοργός-Ανάφη-Αστυπάλαια) τη κορυφαία στο Αιγαίο, και την Αμοργό ένα κλικ παραπάνω αγαπημένο μου νησί.
Σίγουρα θα βρείτε για νύχτα και για κοκτέιλ μέχρι τις δύο, σίγουρα και παραπάνω.
Αναλόγως βέβαια και τι είδους διασκέδαση ψάχνετε. Πολύ σημαντικό.

Η απόσταση Αμοργός - Αστυπάλαια μέσω του λιμανιού της Αιγιάλης είναι μια ώρα, και το δρομολόγιο γίνεται περίπου τρεις φορές την εβδομάδα. Με τις έξι μέρες είσαι όμως οριακά. Το ιδανικό θα ήταν 8-9 γι αυτα τα δύο νησιά.

Αν είχα μόνο έξι θα διάλεγα τη Φολέγανδρο που την αγαπώ εξίσου, σε συνδυασμό με κάποιο άλλο κοντινό νησάκι, όπως την αξιολάυτρευτη Σίκινο ή την Ίο αν θες να δώσεις και μια νότα έξαλλης διασκέδασης στις διακοπές. Όλα είναι εφικτά.



Εξαρτάται τι ψάχνεις όπως σου αναφέρω, αν και η Αμοργός είναι μερικά κλικ πιο πάνω στο κομμάτι αυτό. Κυριότερα στη Χώρα αλλά και στην Αιγιάλη υπάρχουν επιλογές.
Έχω αρχίσει να βλέπω τώρα άρθρα για Ανάφη και μου φαίνεται πανέμορφη. Άρα βλέπω επικρατέστερους συνδυασμούς ή Φολέγανδρο - Ανάφη ή Αστυπάλαια - Αμοργό. Από τιμές πως είναι; Βολεύει να πετάξω Σαντορίνη και να πάρω το πλοίο για Φολέγανδρο; Για Αστυπάλαια πόση ώρα κάνει το πλοίο από Πειραιά (υποθέτω είναι ο μόνος τρόπος να πάω στο νησί);
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επειδή σκεφτόμουν κι εγώ για Ιο και Ανάφη από παραλίες έχουν επιλογές;
Εξαιρετικές, είναι ένα ζήτημα να πετύχεις όμως στην Ανάφη καλό καιρό. Γιατί άμα έχει 6 μποφορ, άστο.

βλέπω επικρατέστερους συνδυασμούς ή Φολέγανδρο - Ανάφη
Δε ξέρω πως βγαίνει αυτός ο συνδυασμός... Είναι δύσκολα προσβάσιμη η Ανάφη, η καλύτερη περίπτωση είναι με πλοίο από τη Σαντορίνη. Να δούμε και τι δρομολόγια θα βγουν φέτος.

Κορυφαία επιλογή αλλά θες μέρες. Το λιγότερο 5 Αμοργό και 3 Αστυπάλαια για να πεις ότι είδες κάτι. Αν έχεις μόνο έξι θα σου πρότεινα Αμοργό σκέτη ή Φολέγανδρο - Σίκινο.

Από τιμές πως είναι;
Η Αμοργός φθηνή σχετικά, λίγο πιο ακριβή η διαμονή στη Χώρα που αξίζει όμως. Αστυπάλαια ακριβή διαμονή (γι αυτά που παρέχει) και ακριβή μετακίνηση που είναι σημαντική. Φολέγανδρος γενικά τσουχτερή στα περισσότερα. Θέλει πολύ καλό ψάξιμο και εξαρτάται από το πότε σκοπέυεις να πας.

Βολεύει να πετάξω Σαντορίνη και να πάρω το πλοίο για Φολέγανδρο;
Φυσικά και βολεύει για όλα η Σαντορίνη, το θέμα όμως είναι το μπατζετ σου. Αν χρησιμοποιήσεις τη γνωστή εκνευριστική εταιρεία με τα ταχύπλοα ετοιμάσου να ξηλωθείς.

Για Αστυπάλαια πόση ώρα κάνει το πλοίο από Πειραιά (υποθέτω είναι ο μόνος τρόπος να πάω στο νησί);
Πολλές, κοντά στις 9 ώρες. Καλύτερα σε συνδυασμό με Αμοργό. Αλλιώς παίζει και το αεροπορικό για Κω και συνέχεια από κει, αν και είναι πιο σπάνιο δρομολόγιο. Η Αστυπάλαια ανήκει στα Δωδεκάνησα, οπότε υπάρχει πλοίο και από εκει προς το λιμάνι της.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.173
Likes
5.286
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Έχω αρχίσει να βλέπω τώρα άρθρα για Ανάφη και μου φαίνεται πανέμορφη. Άρα βλέπω επικρατέστερους συνδυασμούς ή Φολέγανδρο - Ανάφη ή Αστυπάλαια - Αμοργό. Από τιμές πως είναι; Βολεύει να πετάξω Σαντορίνη και να πάρω το πλοίο για Φολέγανδρο; Για Αστυπάλαια πόση ώρα κάνει το πλοίο από Πειραιά (υποθέτω είναι ο μόνος τρόπος να πάω στο νησί);
Και που να εβλεπες την Αναφη το 1993 - πραγματικα παραδεισος
Πειραιας - Αστυπαλαια 18 ωρες το ρεκορ μου σε καραβια - τωρα μονο 9
Εχει και Αναφη - Αστυπαλαια , ενα σκυλοπνικτη το Β.ΚΟΡΝΑΡΟΣ , δεν ξερω ποσες ωρες κανει
 
Last edited:

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έχω αρχίσει να βλέπω τώρα άρθρα για Ανάφη και μου φαίνεται πανέμορφη. Άρα βλέπω επικρατέστερους συνδυασμούς ή Φολέγανδρο - Ανάφη ή Αστυπάλαια - Αμοργό. Από τιμές πως είναι; Βολεύει να πετάξω Σαντορίνη και να πάρω το πλοίο για Φολέγανδρο; Για Αστυπάλαια πόση ώρα κάνει το πλοίο από Πειραιά (υποθέτω είναι ο μόνος τρόπος να πάω στο νησί);
Καλησπέρα. Ειχα παει Αστυπάλαια το 2015, από Πειραιά το πλοίο εκανε περίπου 8-9 ώρες. Φολέγανδρο γιατί από Σαντορίνη; Μια χαρά πάει το γρήγορο από Πειραιά σε 4-4,5 ώρες.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.173
Likes
5.286
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Εξαιρετικές, είναι ένα ζήτημα να πετύχεις όμως στην Ανάφη καλό καιρό. Γιατί άμα έχει 6 μποφορ, άστο.



Δε ξέρω πως βγαίνει αυτός ο συνδυασμός... Είναι δύσκολα προσβάσιμη η Ανάφη, η καλύτερη περίπτωση είναι με πλοίο από τη Σαντορίνη. Να δούμε και τι δρομολόγια θα βγουν φέτος.



Κορυφαία επιλογή αλλά θες μέρες. Το λιγότερο 5 Αμοργό και 3 Αστυπάλαια για να πεις ότι είδες κάτι. Αν έχεις μόνο έξι θα σου πρότεινα Αμοργό σκέτη ή Φολέγανδρο - Σίκινο.



Η Αμοργός φθηνή σχετικά, λίγο πιο ακριβή η διαμονή στη Χώρα που αξίζει όμως. Αστυπάλαια ακριβή διαμονή (γι αυτά που παρέχει) και ακριβή μετακίνηση που είναι σημαντική. Φολέγανδρος γενικά τσουχτερή στα περισσότερα. Θέλει πολύ καλό ψάξιμο και εξαρτάται από το πότε σκοπέυεις να πας.



Φυσικά και βολεύει για όλα η Σαντορίνη, το θέμα όμως είναι το μπατζετ σου. Αν χρησιμοποιήσεις τη γνωστή εκνευριστική εταιρεία με τα ταχύπλοα ετοιμάσου να ξηλωθείς.



Πολλές, κοντά στις 9 ώρες. Καλύτερα σε συνδυασμό με Αμοργό. Αλλιώς παίζει και το αεροπορικό για Κω και συνέχεια από κει, αν και είναι πιο σπάνιο δρομολόγιο. Η Αστυπάλαια ανήκει στα Δωδεκάνησα, οπότε υπάρχει πλοίο και από εκει προς το λιμάνι της.
Ελα ρε, 9 ωρες , catamaran :haha:
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Ο @psilos3 έχει γράψει μια υπέροχη ιστορία, ιστορία που θα μείνει στα highlight του forum, όπου μπορείς να βρεις έναν θησαυρό πληροφοριών για όλα όσο αναζητάς. Εγώ θα προσθέσω πως στη Φολέγανδρο το αυτοκίνητο θα σου είναι πρακτικά άχρηστο. Εμάς μας είχε κατά βολέψει το σκούτερ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ σημαντική πληροφορία αυτή που αναφέρει ο φίλος @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ και πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψιν στο σχεδιασμό:
Συμφωνώ ότι στη Φολέγανδρο (και στη γειτονική Σίκινο) το αυτοκίνητο είναι εντελώς περιττό. Μπορείς να βολευτείς μια χαρά με τα δρομολόγια των λεωφορείων.

Κάτι αντίστοιχο γίνεται και στην Αμοργό, με τη διαφορά όμως ότι συστήνεται να έχεις κάποιο μέσο για 1-2 μέρες προκειμένου να δεις κάποια πράγματα άνετα και συνδιαστικά στο νησί.

Στην Αστυπάλαια είναι σημαντικό και άλυτο πρόβλημα εδώ και χρόνια. Αν μείνεις 2-3 μέρες είσαι οκ, βολεύεσαι με το λεωφορείο, συμμετέχεις και στις εκδρομές που διοργανώνονται για τις παραλίες και το πρόγραμμα βγαίνει. Αν μείνεις παραπάνω είσαι δύσκολα...

Στην Ανάφη θεωρώ επίσης περιττό το μεταφορικό μέσο. Δε μας χρειάστηκε πουθενά.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
Αμοργός για 6 μέρες δεν μου φαίνεται πολύ εμένα. Μπορείς να μείνεις μόνο Αμοργό, άντε και καμιά ημερήσια Κουφονήσι. Έχει πολλές παραλίες η Αμοργός θα πηγαίνεις σε διαφορετική κάθε μέρα(ανοργάνωτες οι πιο πολλές αλλά βρίσκεις και με ξαπλώστρες όπως π.χ. στην Καλοταρίτισσα). Έχει κι ωραία γραφικά χωριά με πολύ καλό φαγητό(Λαγκάδα, Θολάρια κλπ) και ρομαντικούς οικισμούς με ταβέρνες πάνω στο κύμα όπως το Ξυλοκερατίδι στα Κατάπολα. Είναι και με κυκλαδίτικη αρχιτεκτονική που θέλεις.

Το μόνο που πρέπει να δεις είναι πότε ξεκινάνε φέτος δρομολόγια στα νησιά και πως θα είναι. Κι εγώ αυτό περιμένω να μάθω.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Μπορεί κάποιος να μου πει για Αμοργό και Αστυπάλαια πόσες μέρες χρειάζονται μίνιμουμ και αν γίνεται και χωρίς αυτοκίνητο (υπάρχει και η επιλογή για ενοικίαση για όσο χρειαστεί);
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Συμφωνώ ότι στη Φολέγανδρο (και στη γειτονική Σίκινο) το αυτοκίνητο είναι εντελώς περιττό. Μπορείς να βολευτείς μια χαρά με τα δρομολόγια των λεωφορείων.
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω. Οι μόνες διαδρομές που κάνουν τα λεωφορεία στη Φολέγανδρο είναι Χώρα-Λιμάνι, Χώρα- Αγκάλη και Χώρα-Ανω Μεριά (και τούμπαλιν). Για να πάει κάποιος πχ από Λιμάνι σε Άνω Μεριά θα πρέπει να αλλάξει λεωφορείο. Επίσης, χωρίς αμάξι (ή σκουτερ/γουρούνα), για να επισκεφτεί κάποιος τις βόρειες παραλίες θα χρειαστεί αρκετά μεγάλη πεζοπορία από Άνω Μεριά.
Επομένως, αν κάποιος αναζητά κάτι περισσότερο από τα βασικά που προσφέρει το νησί, για μένα είναι απαραίτητο το μεταφορικό μέσο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom