Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

apos

Member
Μηνύματα
196
Likes
523
Ευχαριστώ fotast, πιστεύω δε θα έχει πολύ κόσμο αλλά και πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο, θα δείξει.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.917
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τα μόνα που έχω βρει είναι ξημερώματα. Καμία φυσιολογική ώρα να περιμένω ή δύσκολα;
Μπορει και να βρεις ένα δρομολόγιο, αλλά κάτι τέτοιο δεν αποτελεί πρόβλημα.
Το νησί έχει «μάθει» έτσι, να δουλεύει και να κινείται σε τέτοια ωράρια.
Όταν πήγαμε να φανταστείς, παραλάβαμε το σπίτι στις 6 το πρωί, και φεύγοντας το αφήσαμε στις τρεις το πρωί για να καθαριστεί προκειμένου να περιμένει τους επόμενους.

Μύκονος αξίζει ένα τετραήμερο τι λέτε; Έχω βρει αεροπορικά από Θεσσαλονίκη για τέλος Ιουνίου αρκετά φτηνά και το σκέφτομαι.
Αν βρεις και διαμονή στο μπάτζετ σου γιατί όχι. Ίσως να είναι καλή ευκαιρία που θα είναι πολύ πιο δύσκολη υπό άλλες συνθήκες.
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
105
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
με τη διαμονή πως το κάνατε;
Ακριβώς όπως τα λέει ο @psilos3 είναι. Το νησί έχει προσαρμοστεί σε αυτά τα ωράρια. Και οι ιδιοκτήτες των δωματίων επίσης. Να φανταστείς την ώρα που φτάσαμε στο λιμάνι της Ανάφης μας περίμενε το λεωφορείο για να μας ανεβασει στην χώρα!!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σύμφωνα με το παρακάτω link και φέτος η Blue Star Ferries θα έχει δύο προσεγγίσεις για Ανάφη με το Blue Star Patmos από Πειραιά, πιο συγκεκριμένα κάθε Τετάρτη και Κυριακή. Ετσι λοιπόν τα δρομολόγια από Πειραιά για Ανάφη θα είναι 4 την εβδομάδα (2 του Πρεβελης κάθε Δευτέρα και Παρασκευή και 2 του BS Patmos κάθε Τετάρτη και Κυριακή). Πάντως σε όλα τα δρομολόγια η άφιξη στην Ανάφη είναι νωρίς τα ξημερώματα και όπως είπε και ο αγαπημένος psilos3 προφανώς το νησί έχει προσαρμόσει τους ρυθμούς του έτσι (δεν έχω πάει προσωπικά στην Ανάφη, αλλά πριν κάποια χρόνια που είχα πάει Αστυπάλαια όπου τα πλοία επίσης έφταναν αχάραγα τότε, είδα όλο το νησί προσαρμοσμένο και επί ποδός στις 04,00 τα ξημερώματα, επομένως πιστεύω ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει και στην Ανάφη)

https://ellinikiaktoploia.net/sto-a...3-fores-tin-ebdomada-tin-ikaria-kai-tin-samo/
Υπάρχουν βέβαια και τα ενδουκυκλαδικά που συνήθως ξεκινούν νωρίς πρωί από Σύρο (δεν βλέπω όμως ακόμα να έχουν ανακοινωθεί επίσημα)
 

Desp01na

Member
Μηνύματα
38
Likes
7

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Τα ενδοκυκλαδικά πότε να τα περιμένω ;
Όσον αφορά τα ενδοκυκλαδικα, αυτή την περίοδο υπάρχει το andros Jet της seajets κάθε Τρίτη κ Σάββατο από Σύρο πρός Ανάφη. Γύρω στις 20.00 νομίζω περνάει από Σαντορίνη για να καταλήξει στην Ανάφη κατά τις 22.00. Νομίζω πώς αυτά τα δρομολόγια θα διατηρηθούν και το καλοκαίρι (ίσως να προστεθεί άλλο ένα- ανάλογα κ με την κίνηση/ζήτηση)
 
Μηνύματα
201
Likes
195
H Ανάφη συνδέεται με τη Σίκινο ακτοπλοϊκά; Δεν βρίσκω κάποιο δρομολόγιο. Πότε περιμένουν να τα ανακοινώσουν;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
H Ανάφη συνδέεται με τη Σίκινο ακτοπλοϊκά; Δεν βρίσκω κάποιο δρομολόγιο. Πότε περιμένουν να τα ανακοινώσουν;
Όχι δεν συνδέεται απευθείας. ..ουδέποτε συνδεόταν κιόλας νομίζω. Μόνο με αλλαγή πλοίου στη Σαντορίνη
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom