Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Ε άμα μπήκε και η Ρόδος στο παιχνίδι, Ρόδο θα πας και άσε τον σεσημασμένο να χτυπιέται. Αυτοί έχουν μάθει να είναι τρεις κι ο κούκος. Σε άλλο θρεντ έκλαιγε γιατί το νησί του δεν είναι δημοφιλές. :) Το αποφάσισα Ρόδο θα έρθεις να στηρίξεις που μας έχει κακοφανει που δεν έρχεται άνθρωπος. Χωρίς να θέλω να ακουστώ ελιτιστής αλλά στην Σάμο έχουν μάθει έτσι, κυνηγάνε τον τουρίστα με το τουφέκι! Εμείς είμαστε αλλιώς. Έχει και τα πιο ζεστά νερά. Όσο ζεστά μπορούν να είναι Ιουνη δηλαδή. Πάντως από Κυκλάδες και Αθήνα που έχω κάνει μπάνιο πιο ζεστά είναι!
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Νομίζω ότι το αν θα επιτραπούν τα πανηγύρια ή όχι θα είναι καθοριστικό για Ικαρία και πέριξ.

Τα άλλα 2 σενάρια είναι επομένως Κουφονήσια και πέριξ (ναι ίσως και Νάξος, θα πρέπει να την τσεκάρω) ή Ρόδος συν κάτι άλλο (Καστελλόριζο θα ήταν μπόμπα! αν και με αυτά που άκουσα για Κάρπαθο στην εκπομπή τη λιγουρεύομαι).

Εντάξει θα πρέπει να μελετήσω ολίγο Χίο (για τα χωριά πείστηκα, από παραλίες δεν ξέρω τι παίζει εκεί γύρω).

Τα πιο ζεστά νερά ολονούθε για τέλη Ιουνίου πού λετε να τα βρω για να το βάλω κι αυτό στην εξίσωση;

Τέλος, για Κάρπαθο ακούσαμε πολύ ωραία πράγματα στην εκπομπή, ίσως παίξει κι αυτή στο σενάριο με Ρόδο.
Όσον αφορά το δίπολο Ρόδος- Κάρπαθος , σου έχω happy news. Φέτος από το Μάιο και μετά θα υπάρχει σύνδεση με ταχύπλοο (!) σε πολύ λίγες ώρες (ας είναι καλά η πολιτική των ακτοπλοϊκών επιδοτήσεων λόγω έλλειψης κίνησης κ έτσι βλέπουμε διάφορα "κουφά"). Φυσικά παίζουν και συχνά αεροπορικά δρομολόγια μεταξύ των δύο νησιών. Πάντως στην Καρπαθο, παρ'όλο που είναι μικρότερη από τη Ρόδο, το μεταφορικό μέσο είναι μάλλον απαραίτητο (περισσότερο από τη Ρόδο). Τέλος ως προς το σκέλος μπάνια τον Ιούνιο η Ρόδος είναι η πιο safe από τις επιλογές. Η ανατολική ακτογραμμή του νησιού (αυτή που βλέπει ανατολική Μεσογειο) έχει ίσως τα πιο ζεστα νερά πανελλαδικά. Η Λίνδος παίζει να έχει την υψηλότερη μέση θερμοκρασία πανελλαδικά. Πάντως και στην Καρπαθο έκανα μια χαρά μπάνιο τον Ιούνιο (αν και λίγο πιο δροσερά τα νερά ☺)
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.622
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Λήμνος τα έχει όλα και συμφέρει....Ξαναπάω δεύτερη χρονιά στη σειρά ευχαρίστως. Παραλιάρες παντού! Ζεστά πεντακάθαρα νερά, τοπίο απόκοσμο, αρχαία...η Πολιόχνη είναι η αρχαιότερη πόλη της Ευρώπης και είναι εκεί....(πόσο πιο αρχαία θέλεις;) . Φαγητό να μην ξέρεις τι να πρωτοφάς και όλα πεντανόστιμα και οικονομικά , κρασί ντόπιο νέκταρ και Ιούνιο μήνα δεν θα έχει και ορδές από παιδάκια ακόμη....τέλεια! Το μόνο αρνητικό είναι ότι θέλει οπωσδήποτε μέσο και πως από Αθήνα η πρόσβαση δεν είναι τόσο εύκολη όσο για εμάς τους βόρειους ωστόσο υπάρχει δρομολόγιο που ξεκινάει από Λαύριο και πιάνει Ικαρία, Σάμο και γενικά όλο το Ανατολικό Αιγαίο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το θέμα των νερών είναι πολύ βασικό, φοβάμαι. Εντάξει, οι επισκέπτες μας θα έρθουν από τη Γαλικία, όπου τους θαυμάσαμε Ιούλιο μήνα να κάνουν "μπάνιο" (δηλαδή μπήκαν μέχρι το γόνατο) στα παγωμένα νερά του Ατλαντικού που μόλις προσπάθησα να βάλω τα πόδια μου πάγωσαν τα δάχτυλά μου και δεν μπορούσα να βγω. Αλλά η δικιά μου δε θα την παλέψει με έστω υποφερτά νερά, σήμερα έβαλε ΔΥΟ ισοθερμικά για να πάει στη δουλειά (το ένα το φοράει πάντα) και μου είπε "poly kryo stin Ellada, locomondo tragoudi leei malakies, ela more".
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Όσον αφορά το δίπολο Ρόδος- Κάρπαθος , σου έχω happy news. Φέτος από το Μάιο και μετά θα υπάρχει σύνδεση με ταχύπλοο (!) σε πολύ λίγες ώρες (ας είναι καλά η πολιτική των ακτοπλοϊκών επιδοτήσεων λόγω έλλειψης κίνησης κ έτσι βλέπουμε διάφορα "κουφά").
Έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο γι αυτό ή είναι ακόμα υπό διερεύνηση; Μ' ενδιαφέρει κι εμένα, όπως επίσης και το Σητεία-Κάσος-Κάρπαθος, πέραν του Πρέβελη.
Φυσικά παίζουν και συχνά αεροπορικά δρομολόγια μεταξύ των δύο νησιών.
Εκεί φαίντεται να καταλήγουμε, καθώς ενώ ζούμε σε νησιωτική χώρα έχουμε το «προνόμιο» να μη ξέρουμε κάθε χρόνο τι δρομολόγια θα βγούνε και για που, όπως επίσης να έχουμε πιάσει μέσα Μαρτίου και να μην έχουν ανακοινωθεί τα πλοία... Μιλάμε για γελοιότητες, όχι τώρα αλλά και τη προ-covid εποχή.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Νομίζω ότι το αν θα επιτραπούν τα πανηγύρια ή όχι θα είναι καθοριστικό για Ικαρία και πέριξ.
Η αλήθεια είναι ότι αν δεν πετύχεις πανηγύρια στην Ικαρία και δεν θα πάρεις γεύση από το νησί αλλά και δεν θα έχει τι να κάνεις βράδυ. Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από όταν πήγα, αλλά τότε πέρα από τον Χριστό στις Ράχες δεν είχε τπτ άλλο. Όλα τα άλλα βράδια είμασταν σε πανηγυρια.

Γενικά, η Ικαρία πάντως για μένα δεν είναι εύκολο νησί που θα το πρότεινα σε οποιοδήποτε με ευκολία...Δεν έχει την κλασσική ομορφιά, έχει μια αγριάδα, μια δυσκολία, πρέπει να ταιριάξει με το στύλ σου, την φάση που είσαι κ την παρέα. Αν τα πετύχεις αυτά σου δίνει τρομερές δυνατότητες.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο γι αυτό ή είναι ακόμα υπό διερεύνηση; Μ' ενδιαφέρει κι εμένα, όπως επίσης και το Σητεία-Κάσος-Κάρπαθος, πέραν του Πρέβελη.

Εκεί φαίντεται να καταλήγουμε, καθώς ενώ ζούμε σε νησιωτική χώρα έχουμε το «προνόμιο» να μη ξέρουμε κάθε χρόνο τι δρομολόγια θα βγούνε και για που, όπως επίσης να έχουμε πιάσει μέσα Μαρτίου και να μην έχουν ανακοινωθεί τα πλοία... Μιλάμε για γελοιότητες, όχι τώρα αλλά και τη προ-covid εποχή.
Δες αυτό ψηλέ (και πιο συγκεκριμένα το νούμερο 1)
Αυξημένη χρηματοδότηση και 6 νέες άγονες γραμμές για την καλύτερη εξυπηρέτηση των νησιωτών
Πέρσι το Σεπτέμβριο είχε μπει το ταχύπλοο hellenic highspeed, με δρομολόγια Δευτέρα-Τεταρτη- Παρασκευή από Σητεία και Τρίτη- Πέμπτη-Σάββατο από Ρόδο. Από Ροδο θυμάμαι έφευγε στις 12 το μεσημέρι και στις 15.20 ήταν στην Κάρπαθο. Στη δε Σητεια στις 18.45. Μάλιστα στο δρομολόγιο της Πέμπτης έπιανε και Χάλκη! Μάλλον θα υπάρξει και φέτος και μάλιστα πιο γενικευμενα (αρχής γενομένης από Πάσχα μάλλον). Εξάλλου ας μην ξεχνάμε ότι ο Υπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας κατάγεται από τη Σητεία 😉😊. Βέβαια, όπως είπες οι γραφειοκρατικές αγκυλώσεις μια ζωή καθυστερούν τις τυπικές εγκρίσεις και κατά συνέπεια την ανάρτηση των δρομολογίων
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εγώ @Yorgos ξέρεις, είμαι αντικειμενικός και δεν θέλω να επηρεάσω (ΓΙΑΤΙ ΓΕΛΑΤΕ?). Αλλά αν τυχόν καμιά ΤUI, αρχίσει και φέρνει κόσμο με το τσουβάλι, κάποια δημοφιλή νησιά, γκουχου γκουχου, θα ΓΕΜΙΣΟΥΝ.
Αν τώρα εσύ δεν έχεις πρόβλημα να σε ποδοπατάνε οι ορδές των Άγγλων, Γάλλων, Πορτογάλων, να περιμένεις αναμονή σε παραλία για ξαπλώστρα (γκρίνια από μις μπικίνι δλδ), να ψάχνεις μισή ώρα να παρκάρεις, να κάνεις τάμα για ένα τραπέζι ενώ το στομάχι είναι στην πλάτη, ε φυσικά πρέπει να διαλέξεις κάποιο δημοφιλές νησί των Δωδεκανήσων. Ακούγεται ιδανικό. :twisted:

Χωρίς λοιπόν να θέλω να επηρεάσω, ίσως σε κάποια άλλα πιο friendly νησιά που ξέρουν να εκτιμούν τον κάθε ένα τουρίστα ξεχωριστά (και όχι επειδή είναι λίγοι, αυτά τα λένε οι κακεντρεχείς), ίσως, ίσως λέω, πρέπει να κοιτάξεις προς βορειοανατολικό Αιγαίο. Με έμφαση στο "ανατολικό".

Τώρα ποιο θα είναι δε ξέρω, είσαι ελεύθερος να επιλέξεις. :russian_roulette:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δες αυτό ψηλέ (και πιο συγκεκριμένα το νούμερο 1)
Ναι, το είχα τσεκάρει αυτό ήδη και σ' ευχαριστώ. Καλό νέο. Απλά έλεγα μήπως είχες κάτι πιο χειροπιαστό όσον αφορά τις ημέρες των δρομολογίων.

Γενικά, η Ικαρία πάντως για μένα δεν είναι εύκολο νησί που θα το πρότεινα σε οποιοδήποτε με ευκολία...Δεν έχει την κλασσική ομορφιά, έχει μια αγριάδα, μια δυσκολία, πρέπει να ταιριάξει με το στύλ σου, την φάση που είσαι κ την παρέα. Αν τα πετύχεις αυτά σου δίνει τρομερές δυνατότητες.
Συμφωνώ απόλυτα. Απόλυτα όμως.
Είναι σίγουρα το πιο «περίεργο» νησί μας. Με την ίδια ευκολία που μπορείς να το λατρέψεις, μπορείς να το μισήσεις κιόλας.

πρέπει να κοιτάξεις προς βορειοανατολικό Αιγαίο. Με έμφαση στο "ανατολικό".
Αγαθονήσι τον στέλνεις τον άνθρωπο;
Εγκρίνω... :haha: :haha:
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ναι, το είχα τσεκάρει αυτό ήδη και σ' ευχαριστώ. Καλό νέο. Απλά έλεγα μήπως είχες κάτι πιο χειροπιαστό όσον αφορά τις ημέρες των δρομολογίων.
Συμπλήρωσα τις ημέρες κ ώρες, που ίσχυαν πέρσι, στο προηγούμενο μου post (το 91) Γιάννη (btw αυτό δεν είναι το όνομά σου?🙂) Τσέκαρε τες. Τώρα το αν θα είναι οι ίδιες κ φέτος μέρες κ ώρες δεν το γνωρίζω
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Συμπλήρωσα τις ημέρες κ ώρες, που ίσχυαν πέρσι, στο προηγούμενο μου post (το 91) Γιάννη (btw αυτό δεν είναι το όνομά σου?🙂) Τσέκαρε τες. Τώρα το αν θα είναι οι ίδιες κ φέτος μέρες κ ώρες δεν το γνωρίζω
Ωραίος, να είσαι καλά. Ναι Γιάννης, άσχετα αν κι εγώ κοντεύω να το ξεχάσω.. :haha:
Βέβαια βάσει του περσινού προγράμματος λειτούργησα κι εγώ όμως δε βρήκα το πλοίο που λες στο δρομολόγιο, αλλά το EXP.PEGASUS. Στο site φυσικά της hellenic seaways, δεν υπάρχει καν προορισμός (No port found) αν βάλεις αφετηρία τη Σητεία. Ωραία πράγματα!
Το Πάσχα θα ξεκινήσει; Γιατί, για να πηγαινοέρχεται άδειο;:haha::haha:
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ωραίος, να είσαι καλά. Ναι Γιάννης, άσχετα αν κι εγώ κοντεύω να το ξεχάσω.. :haha:
Βέβαια βάσει του περσινού προγράμματος λειτούργησα κι εγώ όμως δε βρήκα το πλοίο που λες στο δρομολόγιο, αλλά το EXP.PEGASUS. Στο site φυσικά της hellenic seaways, δεν υπάρχει καν προορισμός (No port found) αν βάλεις αφετηρία τη Σητεία. Ωραία πράγματα!
Το Πάσχα θα ξεκινήσει; Γιατί, για να πηγαινοέρχεται άδειο;:haha::haha:
Το hellenic highspeed μπήκε όταν 'στουκαρε' το ΠΉΓΑΣΟΣ στην Κάσο. Ουσιαστικά ως αντικατάσταση μπήκε το Σεπτέμβριο για μερικές εβδομάδες. Μια αντικατάσταση όμως που γλυκανε πολλούς σε Κάσο, Κάρπαθο, κ Σητεία 😃. Όσο για το Πάσχα, το παραδάκι της επιδότησης αν πέφτει δεν θα τους απασχολεί αν είναι άδειο 🙂
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom