Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Το Πάσχα θα ξεκινήσει; Γιατί, για να πηγαινοέρχεται άδειο;:haha::haha:
:mad: Το καλό που τους θέλω να μας έχουν αφήσει ελεύθερους ως τότε, έλεος πια! Αν ναι προσωπικά δεν το βρίσκω ανέφικτο να βρεθεί κόσμος για εκείνα τα μέρη Πάσχα. Τέτοιες μέρες κάνουμε κάποιοι μπάνιο στη Χίο που είναι κρύα τα νερά. Δεν νομίζω η Κρήτη να είναι πιο κρύα....
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Τέλος, για Κάρπαθο ακούσαμε πολύ ωραία πράγματα στην εκπομπή, ίσως παίξει κι αυτή στο σενάριο με Ρόδο
Η Κάρπαθος είναι ένα πολύ παραδοσιακό νησί και ελάχιστα τουριστικό. Δεν τους ενδιαφέρει και τόσο ο τουρισμός. Οπότε οι συγκοινωνίες τους είναι περιορισμένες. Χωρίς αυτοκίνητο, λοιπόν, θα δυσκολευτείς αρκετά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Για νυχτερινή ζωή ανάμεσα σε Αμοργό - Αστυπάλαια - Φολέγανδρο και Πάτμο τι λέτε ;
Εξαρτάται πως το εννοείς το νυχτερινή ζωή.
Σίγουρα πάντως δεν είναι και ησυχαστήρια, κανένα μάλιστα απ' τα τέσσερα. Αναλυτικότερα:

1. Αμοργός. Ξενύχτι μέχρι πρωίας στη χώρα, με τουλάχιστον 3-4 μπαρ αλλά και καφενεία να το πηγαίνουν μέχρι το πρωί. Αντίστοιχα και στην Αιγιάλη, με το Q να αποτελεί το σημειο αναφορας.
2. Αστυπάλαια. Σε μιρκότερη έκταση απο την Αμοργό, ωστόσο πάλι μπορεί να ξενυχτίσει κάποιος. Είναι αρκετά και πολύ ικανοποιητικά τα μπαράκια στη χώρα (λατρεύω το Άρτεμις), δε θα ξεμείνει κανείς...
3. Φολέγανδρος. Δε βρίσκει κάποιος το ξενύχτι μέχρι τελικής πτώσης, δε θα μείνει βέβαια και παραπονεμένος. Μέχρι τις τρεις κινείται πολύ έντονα το πράγμα στη Χώρα.
4. Πάτμος. Εδώ έχουμε μια πιο ιδιαίτερη κατάσταση, καθώς τα πράγματα είναι μοιρασμένα μεταξύ Χώρας και Σκάλας. Ο μεγάλος πανικός γίνεται στη χώρα, με τα κοκτειλ μπαρ να ασφυκτιούν από κόσμο αλλά και η πλατεία με τα καφε/μπαρ, από Έλληνες αλλά και από τους χειρότερους νησιωτικούς τουρίστες, τή λεγόμενη φύρα των νησιών (ολογράφως Ιταλοί), σίγουρα μέχρι τις 2 μετά τα μεσάνυχτα. Αργότερα το ξενύχτι συνεχίζεται αποκλειστικά στη Σκάλα.

Πολύ ιδιαίτερες στην Αμοργό, όμορφες στην Αστυπάλαια κυρίως με βότσαλο, ικανοποιητικές στη Φολέγανδρο, εξαιρετικές αλλά κρύες στη Πάτμο. Μου άρεσαν και στα τέσσερα νησιά, δεν είχα παράπονο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Πάντως για την κυρία Ιούνιο μήνα τα νερά θα είναι δροσερά έως κρύα σχεδόν όπου και να πάτε.
Να πάρει κανένα μάλλινο μαγιό. Και αν θα υπάρχει δυνατότητα αυτοκινήτου, δες σοβαρά την Λήμνο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάντως για την κυρία Ιούνιο μήνα τα νερά θα είναι δροσερά έως κρύα σχεδόν όπου και να πάτε.
Να πάρει κανένα μάλλινο μαγιό. Και αν θα υπάρχει δυνατότητα αυτοκινήτου, δες σοβαρά την Λήμνο.
Αυτό προσπαθώ να αποφύγω, να μην είναι κρύα, αλλά έστω δροσερά.

Τώρα αυτή η Λήμνος για να τη λιβανίζετε όλοι καλή θα είναι, αλλά δε γράφω παραπάνω γιατί θα λυσσάξει κανένας σεσημασμένος "ε να χάνουμε τουρίστες από τη Ρόσο και τη Σαντορίνη πάει , αλλά όχι και από τη Λήμνο".
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αυτό προσπαθώ να αποφύγω, να μην είναι κρύα, αλλά έστω δροσερά.
Τα πιο ζεστά νερά στην Ελλάδα μπορείς να τα βρεις στη Χαλκιδική και στο Βόρειο Ευβοϊκό (Λιχαδονησια = Τζαμάικα της Ελλάδας (τρίχες)) ....αρχαία υπάρχουν και στη Χαλκιδική και στην Εύβοια, αλλά χρειάζεσαι όχημα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Να σου πω κι εγώ τη γνώμη μου: για ζεστά νερά τον Ιούνιο, αφού Κρήτη έχετε πάει, θα πρότεινα Ρόδο, που προαναφέρθηκε. Και το πρώτο μπάνιο στη Λίνδο. Αν έχεις αμάξι, που αν κατάλαβα καλά, τελικά θα έχετε. Χωρίς αμάξι, η ιδανική επιλογή για μπάνια με καλή συγκοινωνία είναι η Πάρος.
Βέβαια, ανάλογα τι βροχές θα προηγηθούν, Ιούνιο μήνα μπορεί να πετύχετε ζεστές θάλασσες σε διάφορες περιοχές, αλλά αυτό είναι θέμα τύχης και εγώ ίσως το άφηνα σε αυτή, αλλά μάλλον δεν θες να το ρισκάρετε. Υπόψη πως τον Ιούνιο βρέχει συχνά και ένα διήμερο βροχής ίσως σας χαλάσει όλες τις διακοπές, γι' αυτό θα απέφευγα νησιά με λίγες επιλογές, πέραν του μπάνιου. Η Ρόδος και από αυτή την άποψη είναι ιδανική, άσε που υπάρχει μικρότερη πιθανότητα βροχής εκεί.
Α, πας και ημερήσια Σύμη.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομίζω η Ρόδος πια παίζει πιο δυνατά από όλα τα σενάρια. Θα τη συνδυάσουμε και με κάτι άλλο, μάλλον Καστελόριζο ίσως και κατι ακόμη. Κάρπαθος νομίζω θα ήταν ιδανικό, αλλά θα πρέπει να δούμε αν θα έχουμε τόσες μέρες (δηλαδή 13-14 αντί για 10). Αυτή η Σύμη εκεί δίπλα τι φάση είναι;
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Νομίζω η Ρόδος πια παίζει πιο δυνατά από όλα τα σενάρια. Θα τη συνδυάσουμε και με κάτι άλλο, μάλλον Καστελόριζο ίσως και κατι ακόμη. Κάρπαθος νομίζω θα ήταν ιδανικό, αλλά θα πρέπει να δούμε αν θα έχουμε τόσες μέρες (δηλαδή 13-14 αντί για 10). Αυτή η Σύμη εκεί δίπλα τι φάση είναι;
Εχω να παω παρα πολλα χρονια, ωραιο μικρο γραφικο νησι και αρκετα κοσμοπολιτικο, τα τελευταια χρονια μαζευει αρκετα φραγκατο τουρισμο. Και οι τιμες εχουν παρει την ανηφορα απ' οτι εχω ακουσει απο φιλους μου. Αν θες να πας σε μικρο νησι και σχετικα κοντα η Συμη και η Χαλκη ειναι πραγματικα πολυ κοντα και γυρνιουνται σε μια μερα. Χαλκη εγω προτιμω. Και με μια διανυκτερευση εισαι κομπλε. Αν θες καθεσαι και αλλη απλα για να το απολαυσεις αν γουσταρεις. Εγω προπερσι θα εκανα και δευτερη διανυκτερευση αν ψηνοταν και η παρεα. Χαλκη>Συμη>Τηλος ειναι για μενα. Καστελλοριζο δεν εχω παει, δεν εχω αποψη. Χαλκη, Τηλος πρεπει να ειναι αισθητα πιο φθηνες απο Συμη και Καστελλοριζο.

Και για Ροδο αν το αποφασισεις οτι θες ρωτα με ειτε για ποτο ειτε για φαι ειτε δεν ξερω τι αλλο θες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εχω να παω παρα πολλα χρονια, ωραιο μικρο γραφικο νησι και αρκετα κοσμοπολιτικο, τα τελευταια χρονια μαζευει αρκετα φραγκατο τουρισμο. Και οι τιμες εχουν παρει την ανηφορα απ' οτι εχω ακουσει απο φιλους μου. Αν θες να πας σε μικρο νησι και σχετικα κοντα η Συμη και η Χαλκη ειναι πραγματικα πολυ κοντα και γυρνιουνται σε μια μερα. Χαλκη εγω προτιμω. Και με μια διανυκτερευση εισαι κομπλε. Αν θες καθεσαι και αλλη απλα για να το απολαυσεις αν γουσταρεις. Εγω προπερσι θα εκανα και δευτερη διανυκτερευση αν ψηνοταν και η παρεα. Χαλκη>Συμη>Τηλος ειναι για μενα. Καστελλοριζο δεν εχω παει, δεν εχω αποψη. Χαλκη, Τηλος πρεπει να ειναι αισθητα πιο φθηνες απο Συμη και Καστελλοριζο.

Και για Ροδο αν το αποφασισεις οτι θες ρωτα με ειτε για ποτο ειτε για φαι ειτε δεν ξερω τι αλλο θες.
Στην Τήλο πήγε πριν λίγα χρόνια, οπότε απορρίπτεται. Σε Σύμη και Χάλκη τι ακριβώς είναι το αξιοθέατο; έχει ωραία αρχιτεκτονική, παραλίες, τι ακριβώς;
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Στην Τήλο πήγε πριν λίγα χρόνια, οπότε απορρίπτεται. Σε Σύμη και Χάλκη τι ακριβώς είναι το αξιοθέατο; έχει ωραία αρχιτεκτονική, παραλίες, τι ακριβώς;
Μικρα γραφικα νησια με 2-3 παραλιες το καθενα ισως και παραπανω. Στην Χαλκη ειχα παει στον Πονταμο την πιο πολυσυχναστη παραλια του νησιου. Δεν ελεγε και τιποτα, την επομενη μερα ηταν να παμε Κανια, δεν πηγαμε γιατι παιχτηκε μαλακια και ειχα χανγκοβερ. Κανια και Φτεναγια παντως πρεπει να ειναι καλυτερες. Μπορεις να πας και σε δυο παραλιες σε μια μερα οι αποστασεις ειναι μικρες και η ζεστη Ιουνη θα ειναι παραπανω κι απο υποφερτη λογικα. Συμη ειχα παει παλαιοτερα σε μια που ηταν κοντα στο λιμανακι της Συμης δεν θυμαμαι ονομα. Γνωστες ειναι το Πεδι, Εμπορειος, Αγια Μαρινα. Σου λεω τωρα ειναι πολυ μικρα νησια η Χαλκη ειδικα ακομα πιο μικρη. Αρχιτεκτονικη εχουν πολυ ωραια, ειναι πολυ γραφικα αν γκουγκλαρεις θα καταλαβεις περι τινος προκειται. Εεε οχι αξιοθεατα δεν εχουν. Πας κανεις μπανιο, τρως, αραζεις για κανενα καφε, πας βολτα στην προκυμαια και την αλλη μερα φευγεις αν εισαι τυπος που δεν αραζεις και θες να βλεπεις διαφορετικα πραγματα καθε μερα. Αντε στην Συμη να κατσεις και δευτερη μερα, εχει πιο πολυ πραγμα να περπατησεις και να δεις. Αααα εχει και το μοναστηρι του Πανορμιτη που πρεπει να ειναι καμια ωρα ποδαροδορομος απο την Συμη αλλα δεν το εχω κανει με τα ποδια. Αλλα και το καραβι που σε παει κανει 2 στασεις 1 στο λιμανι του Πανορμιτη και μια σε αυτο της Συμης. Πολλοι Ροδιτες βαφτιζουν τα παιδια τους στον Πανορμιτη, Ειναι πολυ γνωστο το μοναστηρι του. Εγω παντως δεν θα πηγαινα αν δεν ειχα να παω σε βαφτιση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom