Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καστελλοριζο δεν εχω παει, δεν εχω αποψη.
Τρεις μέρες μπαν από μένα. Είναι δυνατόν; o_O :haha: Δίπλα το έχεις, ανεπίτρεπτο!

Σε Σύμη και Χάλκη τι ακριβώς είναι το αξιοθέατο;
Παρόμοια αρχιτεκτονική, χαρακτηριστική Δωδεκανήσια, με αρκετές ομοιότητες μεταξύ τους, όπως και με το Καστελλόριζο. Έχω γράψει και για τα τρία αναλυτικά. Η Χάλκη μου άρεσε πολύ, είχε και τις καλύτερες παραλίες (τα άλλα δύο δεν είχαν), το Καστελλόριζο είναι από μόνο του εμπειρία για πολλούς λόγους, η Σύμη είναι το πιο κοσμοπολίτικο και μεγάλο, αν μπορώ να το θέσω έτσι. Επίσης κύριο γνώρισμα και των τριών οι τσουχτερές τιμές, γεγονός που πρέπει να λάβεις υπόψιν σου.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Τρεις μέρες μπαν από μένα. Είναι δυνατόν; o_O :haha: Δίπλα το έχεις, ανεπίτρεπτο!


Παρόμοια αρχιτεκτονική, χαρακτηριστική Δωδεκανήσια, με αρκετές ομοιότητες μεταξύ τους, όπως και με το Καστελλόριζο. Έχω γράψει και για τα τρία αναλυτικά. Η Χάλκη μου άρεσε πολύ, είχε και τις καλύτερες παραλίες (τα άλλα δύο δεν είχαν), το Καστελλόριζο είναι από μόνο του εμπειρία για πολλούς λόγους, η Σύμη είναι το πιο κοσμοπολίτικο και μεγάλο, αν μπορώ να το θέσω έτσι. Επίσης κύριο γνώρισμα και των τριών οι τσουχτερές τιμές, γεγονός που πρέπει να λάβεις υπόψιν σου.
Ελα ρε συ Χαλκη αν θυμαμαι καλα ειχαμε πληρωσει 20 ευρω το ατομο την βραδια και ωραιο σπιτι παραδοσιακο Ιουλη μηνα. Φαι και ποτο νορμαλ τιμες ηταν. Η Συμη εχω την αισθηση πως ειναι αρκετα πιο ακριβη απο αυτα που ακουω μιας και εχω χρονια να παω. Εχει γινει πολυ τρεντ και ανοιγουν και ακριβα εστιατορια. Μεχρι και στο Καραισκακη ο διπλανος μου ανοιγε εστιατοριο εκει. Η Συμη βαραει γιατι εχει μαζεψει πολυ φραγκατο κοσμο πανε και οι σκαφατοι εκει. Πηγαινε και ο Μπερλουσκονι και ο Κοκκαλης παλαιοτερα...

Δικιο εχεις αλλα στην προηγουμενη μου δουλεια δουλευα 12-13 ωρες την ημερα καθε μερα για ολη τη σεζον 6- 6,5 μηνες. Οποτε καλοκαιρινες διακοπες γιοκ και χειμωνα Καστελλοριζο δεν το εψηνα. Λεω φετος ομως να παω Καρπαθο κατ' αρχην που θελω εδω και καποια χρονια να παω να συνδυασω και με Κασο. Μιας και εχω ακουσει τοσα απο τους Καρπαθιους γι' αυτο το νησι. Ειναι και διαολου καλτσες παναθεμα τους, οποια πετρα κι αν σηκωσεις βρισκεις και απο εναν. Και αν μπορεσω και δευτερο ισως Καστελλοριζο.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλημέρα

Από Σύμη για Πανορμίτη είναι τουλάχιστον ένα 3ωρο με τα πόδια. Με αυτοκίνητο ή μηχανάκι είναι γύρω στη μία ώρα γιατί στην ουσία ανεβοκατεβαίνεις το βουνό. Στην επιστροφή από Πανορμίτη καθιστε Μαραθούντα για μπάνιο.Ωραιότερη παραλία της Σύμης ομως είναι ο Άης Γιώργης ,όπου μπορείς να πας με βαρκουλα. Στο λιμάνι θα βρεις πολλούς που μπορούν να σε πάρουν. Για φαγητό θα πας στον Παντελή να φας συμιακό γαριδακι και θαλασσινά. Οι τιμές είναι τσιμπημενες αλλά αξίζει. Αν θες κάτι διαφορετικό υπάρχουν και άλλες επιλογές για κάτι γρήγορο. Επίσης,μην παραλείψει κάνεις να πάρει τυρόπιτες από τον φούρνο του Πανορμίτη είναι πεντανόστιμες και παραδοσιακές. Έχει ανοίξει και στον Γυαλο. Αν θες να μείνεις σε πιο οικονομικό κατάλυμα θα επιλέξεις το Χωριό και όχι τον Γυαλο. Από ιστορικά σημεία ενδιαφέροντος,υπάρχει μικρό αρχαιολογικό Μουσείο αλλά και στο χωριό μπορείς να δεις την Παλιά Χώρα,καθώς ανεβαίνεις στους μύλους. Για ένα διημερακι δεν θα ήταν άσχημα.


Υγ. Στον καφενέ της Ελπίδας στον Γυαλο,μαζί με το ποτό που θα παραγγείλεις σου προσφέρουν δωρεαν νόστιμες ποικιλίες. Εκεί συχνάζει η ντόπια νεολαία.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Καλημέρα

Από Σύμη για Πανορμίτη είναι τουλάχιστον ένα 3ωρο με τα πόδια. Με αυτοκίνητο ή μηχανάκι είναι γύρω στη μία ώρα γιατί στην ουσία ανεβοκατεβαίνεις το βουνό. Στην επιστροφή από Πανορμίτη καθιστε Μαραθούντα για μπάνιο.Ωραιότερη παραλία της Σύμης ομως είναι ο Άης Γιώργης ,όπου μπορείς να πας με βαρκουλα. Στο λιμάνι θα βρεις πολλούς που μπορούν να σε πάρουν. Για φαγητό θα πας στον Παντελή να φας συμιακό γαριδακι και θαλασσινά. Οι τιμές είναι τσιμπημενες αλλά αξίζει. Αν θες κάτι διαφορετικό υπάρχουν και άλλες επιλογές για κάτι γρήγορο. Επίσης,μην παραλείψει κάνεις να πάρει τυρόπιτες από τον φούρνο του Πανορμίτη είναι πεντανόστιμες και παραδοσιακές. Έχει ανοίξει και στον Γυαλο. Αν θες να μείνεις σε πιο οικονομικό κατάλυμα θα επιλέξεις το Χωριό και όχι τον Γυαλο. Από ιστορικά σημεία ενδιαφέροντος,υπάρχει μικρό αρχαιολογικό Μουσείο αλλά και στο χωριό μπορείς να δεις την Παλιά Χώρα,καθώς ανεβαίνεις στους μύλους. Για ένα διημερακι δεν θα ήταν άσχημα.


Υγ. Στον καφενέ της Ελπίδας στον Γυαλο,μαζί με το ποτό που θα παραγγείλεις σου προσφέρουν δωρεαν νόστιμες ποικιλίες. Εκεί συχνάζει η ντόπια νεολαία.

Πες τους κι αν είναι κρύα ή ζεστά τα νερά γιατί με αυτά που λέει ο Γιώργος βλέπω μόνο στα Λουτρά Αιδηψού να κάνουν ευχάριστα μπάνιο τον Ιούνιο και να το συνδυάζουν με γύρο Βόρειας Εύβοιας.

Η Σύμη είναι κούκλα αλλά τελευταία φορά πήγα Νοέμβριο οπότε η θερμοκρασία της θάλασσας δεν με απασχόλησε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ελα ρε συ Χαλκη αν θυμαμαι καλα ειχαμε πληρωσει 20 ευρω το ατομο την βραδια και ωραιο σπιτι παραδοσιακο Ιουλη μηνα. Φαι και ποτο νορμαλ τιμες ηταν.
Τριάντα ευρώ το άτομο τη βραδιά Σεπτέμβρη μήνα, το φθηνότερο που βρήκαμε.
Στο φαγητό έπεφτε ξύρισμα, έπινες ούζο με μεζέ και πλήρωνες 25ευρα το κεφάλι, έχω να το λέω. Τα ίδια σε Σύμη και Καστελλόριζο.
Ευτυχώς στα ποτά, σε καφέδες κτλ δεν επικρατούσε κάτι παρόμοιο, όλα ήταν πολύ λογικά. Έχω και τα τρία πρόσφατα κιόλας, τα τελευταία τρία χρόνια...

Λεω φετος ομως να παω Καρπαθο κατ' αρχην που θελω εδω και καποια χρονια να παω να συνδυασω και με Κασο.
Καλή αντάμωση, λέω μία από τα ίδια αν μας το επιτρέψουν οι συνθήκες φυσικά, για τέλη Αυγούστου. ;)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Τριάντα ευρώ το άτομο τη βραδιά Σεπτέμβρη μήνα, το φθηνότερο που βρήκαμε.


Καλή αντάμωση, λέω μία από τα ίδια αν μας το επιτρέψουν οι συνθήκες φυσικά, για τέλη Αυγούστου. ;)
Δηλαδή 60 το δίκλινο. Φαντάζομαι ούτως ή άλλως δεν υπάρχουν πολλά ενοικιαζόμενα στο νησί;
Χάλκη δεν έχω μείνει ακόμα αλλά σε όλα τα μικρά νησιά δεν υπάρχουν πολλές επιλογές διαμονής. Και μόνο το κόστος να συντηρεί κανείς ξενώνες σε μικρά νησιά(έλλειψη μαστόρων που συχνά έρχονται από άλλο νησί, μεταφορά υλικών κλπ) είναι μεγάλο βέβαια.
Στα Ψαρά θυμάμαι υπήρχαν 3-4 επιλογές και είχαν μικρή διαφορά μεταξύ τους, γύρω στα 5-10 ευρώ ανα διανυκτέρευση.

Σύμη και Χάλκη όπως λένε και τα παιδιά πιο πάνω μαζεύουν και τουρισμό υψηλών εισοδημάτων.
Παρόλα αυτά όντως σε καφετέριες πολύ λογικές τιμές. Στο καφέ δίπλα στο μοναστήρι του Πανορμίτη(δεν θυμάμαι πως το λένε) πολύ οικονομικά, δίπλα στη θάλασσα και είχε και μπάρες δημητριακών πολύ καλές και υγιεινές που τις ψάχνω και στην Αθήνα.Και τις βρήκα κι εκεί.:heart:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δηλαδή 60 το δίκλινο. Φαντάζομαι ούτως ή άλλως δεν υπάρχουν πολλά ενοικιαζόμενα στο νησί;
Στη καλύτερη ναι. Δεν είναι λίγα, δεν είναι και τιμές Μυκόνου εντάξει.
Δε μπορώ να προσδιορίσω τι είναι αυτό που κάνει τα τρία αυτά νησάκια πέριξ της Ρόδου τόσα φανερά πιο ακριβά, σε σχέση πάντα με άλλα γειτονικά.
Δεν υπάρχει κανόνας νομίζω, καθώς και σε άλλα θα μπορούσαν να είναι αυξημένες οι τιμές ενώ δεν είναι. Σε κάθε περίπτωση αξίζουν όχι μία αλλά παραπάνω επισκέψεις!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.642
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Δε μπορώ να προσδιορίσω τι είναι αυτό που κάνει τα τρία αυτά νησάκια πέριξ της Ρόδου τόσα φανερά πιο ακριβά, σε σχέση πάντα με άλλα γειτονικά.
Δεν υπάρχει κανόνας νομίζω, καθώς και σε άλλα θα μπορούσαν να είναι αυξημένες οι τιμές ενώ δεν είναι.
Στην Σύμη τα περισσότερα λεφτά πέφτουν από τις ημερήσιες εκδρομές από την Ρόδο. ΚΑταφτάνουν συνήθως μεγάλα πλοία που μεταφέρουν κόσμο και κοσμάκη στο νησί.
Πριν μια δεκαετία που είχα πάει τα περισσότερα εστιατόρια έκλειναν στις 14:00 το μεσημέρι όταν έφευγαν οι ορδές των ημερήσιων τουριστών αλλά και νωρίς το βράδυ με αποτέλεσμα να ζοριζόμαστε να βρούμε κάπου να φάμε. Ουσιαστικά πηγαίναμε στα ίδια 2-3 που έμεναν ανοιχτά.
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει πρόσφατα η κατάσταση αλλά τότε ήταν σημαντικός παράγοντας της ακρίβειας.
Επίσης τα καικάκια ήταν φωτιά λόγω έλλειψης παραλιών.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.161
Likes
5.045
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Τριάντα ευρώ το άτομο τη βραδιά Σεπτέμβρη μήνα, το φθηνότερο που βρήκαμε.
Στο φαγητό έπεφτε ξύρισμα, έπινες ούζο με μεζέ και πλήρωνες 25ευρα το κεφάλι, έχω να το λέω. Τα ίδια σε Σύμη και Καστελλόριζο.
Ευτυχώς στα ποτά, σε καφέδες κτλ δεν επικρατούσε κάτι παρόμοιο, όλα ήταν πολύ λογικά. Έχω και τα τρία πρόσφατα κιόλας, τα τελευταία τρία χρόνια...


Καλή αντάμωση, λέω μία από τα ίδια αν μας το επιτρέψουν οι συνθήκες φυσικά, για τέλη Αυγούστου. ;)
Και φετος το Σεπτεμβρη ιδιες τιμες εχουν , 70-100 € αλλα ειναι σπιτι ολοκληρο,οποτε χωρανε 4 ατομα.
Μηπως ξερεις ψηλε, απο Χαλκη για Συμη καποιο καραβι, εκτος το << ΣΤΑΥΡΟΣ >>
Ηδη η DODEKANISOS μου την εκανε τη μανουρα στο Ροδος - Χαλκη και αν δεν κατσει και το << ΣΤΑΥΡΟΣ >> την ημερα που το θελω ,με βλεπω 8 μερες στη Ροδο - πααλι...
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.161
Likes
5.045
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Στην Σύμη τα περισσότερα λεφτά πέφτουν από τις ημερήσιες εκδρομές από την Ρόδο. ΚΑταφτάνουν συνήθως μεγάλα πλοία που μεταφέρουν κόσμο και κοσμάκη στο νησί.
Πριν μια δεκαετία που είχα πάει τα περισσότερα εστιατόρια έκλειναν στις 14:00 το μεσημέρι όταν έφευγαν οι ορδές των ημερήσιων τουριστών αλλά και νωρίς το βράδυ με αποτέλεσμα να ζοριζόμαστε να βρούμε κάπου να φάμε. Ουσιαστικά πηγαίναμε στα ίδια 2-3 που έμεναν ανοιχτά.
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει πρόσφατα η κατάσταση αλλά τότε ήταν σημαντικός παράγοντας της ακρίβειας.
Επίσης τα καικάκια ήταν φωτιά λόγω έλλειψης παραλιών.
Ναι , το καικι το 1995 ηθελε 1000 ΔΡΧ. το κεφαλι για τις παραλιες
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μηπως ξερεις ψηλε, απο Χαλκη για Συμη καποιο καραβι, εκτος το << ΣΤΑΥΡΟΣ >>
Δεν έχω ιδέα καθώς πήγα στα δυο νησιά μεμονωμένα. Με το Σταυρός πήγα πέρυσι στο Καστελλόριζο.
Νομίζω πάντως πως δεν αποτελεί πρόβλημα η περίπτωση να μην υπάρχει απευθείας την ημέρα που το θέλεις. Στη χειρότερη γυρνάς Ρόδο και παίρνεις από εκεί για Σύμη που έχει αρκετά κάθε μέρα.
θα κάνεις λίγες ώρες παραπάνω αλλά είναι κοντά.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.161
Likes
5.045
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Δεν έχω ιδέα καθώς πήγα στα δυο νησιά μεμονωμένα. Με το Σταυρός πήγα πέρυσι στο Καστελλόριζο.
Νομίζω πάντως πως δεν αποτελεί πρόβλημα η περίπτωση να μην υπάρχει απευθείας την ημέρα που το θέλεις. Στη χειρότερη γυρνάς Ρόδο και παίρνεις από εκεί για Σύμη που έχει αρκετά κάθε μέρα.
θα κάνεις λίγες ώρες παραπάνω αλλά είναι κοντά.
Θελει και διανυκτερευση στη Ροδο , δεν κολλανε τα δρομολογια. Απο περσυ το παλευω και δεν μου βγαινει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom