Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θελει και διανυκτερευση στη Ροδο , δεν κολλανε τα δρομολογια. Απο περσυ το παλευω και δεν μου βγαινει
Χαλάλι...
Απ' όσο μου 'χουν πει κάτι φίλοι, έχει να δώσει η νύχτα στη Ρόδο. Θα περάσει... :cool: :haha:

Όπως και να χει αξίζει, παρόλο που έχουμε να κάνουμε με ένα νησιωτικό παράδοξο, να μην υπάρχει δηλαδή σύνδεση με διπλανά σχεδόν νησιά.
Πάλευα να εντάξω τη Χάλκη το καλοκαίρι του 18, Μαζί με Τήλο & Νίσυρο. Δεν έβγαινε με τίποτα, προκειμένου να μη πάω για μισή μέρα, και τη πήγα τελικά το Σεπτέμβριο μόνη της, ένα σαββατοκύριακο σαν άνθρωπος.
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
105
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Η Χάλκη είναι πανέμορφη, κούκλα, αν και μικρούλα δεν χορταινεις να βλέπεις τέτοια ομορφιά. Είχαμε πάει Μάιο μήνα και είχαμε βρει πολύ οικονομικά δωμάτια. Τα νερά βέβαια ήταν παγωμένα. Η παραλία Κανια από τις πιο όμορφες!! Σχετικά με τη Σύμη αν και πολύ γραφική επίσης, η ζέστη ήταν τόσο έντονη αρχές Ιούνη που πήγαμε που δεν μπορούσαμε καν να κάνουμε βόλτα στο λιμάνι.. δεν το συζητώ για να ανέβουμε μέχρι το χωριό με τα πόδια. Τη ζέστη που έχω νιώσει στη Σύμη, δεν την έχω νιώσει πουθενά αλλού στην Ελλάδα, ούτε καν στη Λίνδο!!
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Πες τους κι αν είναι κρύα ή ζεστά τα νερά γιατί με αυτά που λέει ο Γιώργος βλέπω μόνο στα Λουτρά Αιδηψού να κάνουν ευχάριστα μπάνιο τον Ιούνιο και να το συνδυάζουν με γύρο Βόρειας Εύβοιας.

Η Σύμη είναι κούκλα αλλά τελευταία φορά πήγα Νοέμβριο οπότε η θερμοκρασία της θάλασσας δεν με απασχόλησε.
Στη Σύμη όπως και στη Ρόδο τον Ιούνιο κάνει ήδη αρκετή ζέστη. Οι περισσότεροι έχουν ήδη ξεκινήσει τα μπάνια τους από τώρα . Τον Ιούνιο τα νερά εχουν καλές θερμοκρασίες,σε σύγκριση πάντα με τις υπόλοιπες περιοχές της Ελλάδας.
Η Σύμη είναι ακριβή αλλά δωμάτια στο Χωριό μπορείτε να βρείτε και με 30€ -40€ το δίκλινο και με θέα το Πεδι.Προσωπικά έχω να σας συστήσω κιόλας αυτά που προτιμώ εγώ όταν πηγαίνω.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και φετος το Σεπτεμβρη ιδιες τιμες εχουν , 70-100 € αλλα ειναι σπιτι ολοκληρο,οποτε χωρανε 4 ατομα.
Μηπως ξερεις ψηλε, απο Χαλκη για Συμη καποιο καραβι, εκτος το << ΣΤΑΥΡΟΣ >>
Ηδη η DODEKANISOS μου την εκανε τη μανουρα στο Ροδος - Χαλκη και αν δεν κατσει και το << ΣΤΑΥΡΟΣ >> την ημερα που το θελω ,με βλεπω 8 μερες στη Ροδο - πααλι...
Τσέκαρε την εταιρεία alko ferries με το πλοίο sebeco ii! Πηγαίνει στο λιμανάκι της Σκάλας Καμειρου και έχει και ανταπόκριση με λεωφορείο της εταιρείας για την πόλη της Ρόδου. Πέρσι είχε 4 τέτοια δρομολόγια την ημέρα.
Ιδού και το link της εταιρείας
Ακτοπλοϊκά Εισιτήρια Ρόδος Χάλκη - Sebeco II - Alko Ferries
Αποφυγε καλυτερα το 'Σταυρός' για Χάλκη (βολεύει όμως σε περίπτωση που θες να πας κατευθείαν από Σύμη Χάλκη και το ανάποδο)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Νομίζω η Ρόδος πια παίζει πιο δυνατά από όλα τα σενάρια. Θα τη συνδυάσουμε και με κάτι άλλο, μάλλον Καστελόριζο ίσως και κατι ακόμη. Κάρπαθος νομίζω θα ήταν ιδανικό, αλλά θα πρέπει να δούμε αν θα έχουμε τόσες μέρες (δηλαδή 13-14 αντί για 10). Αυτή η Σύμη εκεί δίπλα τι φάση είναι;
Μια που θέλετε ζεστές θάλασσες, σκέψου εαν καταλήξετε για Ρόδο και το ενδεχόμενο διαμονής στη Λινδο ή πέριξ αυτής. Θα έχετε καλές και ζεστές παραλίες κοντά σας και γιατί όχι θέα στην αρχαία ακρόπολη που σίγουρα θα σε γοητεύσει. Παράλληλα τον Ιούνιο ούτε υπερβολικό κόσμο, ούτε υπερβολική ζέστη θα έχει. Η Σύμη αξίζει για 2 βράδια (μικρό μεν νησιού, αλλά με μεγαλούτσικη όμως και άκρως γραφική χώρα, συν το ότι αξίζει να αφιερώσετε κ μισή μέρα στο μοναστήρι του Πανορμιτη που είναι στην άλλη άκρη του νησιού). Το Καστελόριζο, λόγω μεγαλύτερης απόστασης από Ρόδο (4 ώρες κατά μέσο όρο με συμβατικό), απαιτεί και αυτό διανυκτέρευση. Τσέκαρε τα δρομολόγια της dodecanisos seaways (όταν βγουν🤨). Έχει κάποιες μέρες ταχύπλοο για Καστελόριζο σε δυόμισι ώρες
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα,
Εχει κάποιος να προτεινει κάποιο νησι των κυκλάδων που να είναι pet friendly?
Δε μιλαω για σκυλάκι αγκαλιάς-καναπέ αλλα για ενα λαμπραντορ 30 κιλων :) Σκεφτομαστε για Δονούσα ή Κουφονησια ή συνδυασμο μικρων Κυκλάδων.
Εχει κάνει κάποιος με σκυλί αυτό το ταξιδι ή έχει να προτείνει κατι αλλο;
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Αυτή η Σύμη εκεί δίπλα τι φάση είναι;
Επειδή ξέρεις ποιο θεωρώ ποιο όμορφο μέρος στην Ελλάδα (καλά, και πολλοί άλλοι), να σου πω ότι έπαθα πλάκα με την ομορφιά της Σύμης. Έχω να το λέω. Και έμεινα και 3 μέρες.
Και έφαγα και πολύ ωραία. Είχα μηχανάκι, δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
Το κεφάλι φυσικά και θα στο πάρουν. Από τη ρίζα, δεν παίζουν. Αλλά είναι σούπερ. Οριακά πίσω από Σάμο :p
Σάμος - Σύμη. Σύμη - Σάμος.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Λέτε αυτά τα μικρά νησιά να είναι ακριβότερα φέτος λόγω covid-free;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Μηνύματα
20
Likes
15
Καλημέρα παιδιά,
Ψάχνουμε με τις φίλες μας για νησί στις Κυκλάδες. Εγώ πρότεινα Σίφνο και μια άλλη φίλη Άνδρο. Δεν ξέρω εαν έχετε να προτείνετε άλλο νησί ή ένα από τα παραπάνω και για ποιο λόγο... (όχι Μήλο, Νάξο, Πάρο έχουμε πάει).
Θέλουμε να έχει λίγο κόσμο αλλά όχι χαμό, σίγουρα ωραίες παραλίες είναι must...δεν το συζητώ και σχετικά καλές τιμές.
Θέλουμε για 5 με 6 μέρες το πολύ.
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Καλημέρα παιδιά,
Ψάχνουμε με τις φίλες μας για νησί στις Κυκλάδες. Εγώ πρότεινα Σίφνο και μια άλλη φίλη Άνδρο. Δεν ξέρω εαν έχετε να προτείνετε άλλο νησί ή ένα από τα παραπάνω και για ποιο λόγο... (όχι Μήλο, Νάξο, Πάρο έχουμε πάει).
Θέλουμε να έχει λίγο κόσμο αλλά όχι χαμό, σίγουρα ωραίες παραλίες είναι must...δεν το συζητώ και σχετικά καλές τιμές.
Θέλουμε για 5 με 6 μέρες το πολύ.
Καλημέρα και καλώς ήρθες,
Νομίζω πως η Σέριφος καλύπτει τις προϋποθέσεις που ορίζεις! Την επισκέφθηκα πέρυσι με την παρέα μου και έφυγα με τις καλύτερες των εντυπώσεων. Είναι σχετικά κοντά στον Πειραιά δηλαδή 2 h με το ταχύπλοο και 4,5 - 5h με το συμβατικό πλοίο, το οποίο κι εμείς προτιμήσαμε λόγω του ότι μας αρέσει το ταξίδι στην θάλασσα και ήταν και πιο οικονομικό!! Κόσμο είχε το νησί, αλλά όχι χαμό όπως ακριβώς λες! Ήταν ο ιδανικός συνδυασμός, δηλαδή δεν ένιωθες ότι είσαι μόνος αλλά ούτε γινόταν αυτό που ο ένας είναι πάνω στον άλλον στις παραλίες! Οι παραλίες εμένα προσωπικά με ενθουσίασαν καθότι το συγκεκριμένο νησί δεν το είχα και σε τρομερή υπόληψη αλλά όπως φάνηκε έκανα λάθος! Ενδεικτικά να σου αναφέρω! Γάνεμα, Βαγιά, Άγιος σωστής και πολλές άλλες! Η μετακίνηση στο νησί γινόταν πολύ εύκολα με τα τοπικά λεωφορεία τα οποία μπορούσα να σε πάνε στις παραλίες σε συγκεκριμένες ώρες! Εμείς επιλέξαμε να μείνουμε στο λιμάνι δηλαδή στα Λιβάδακια και όχι στην χώρα όπου πολύ προτιμάνε καθότι στο λιμάνι είναι και η αφετερία των ΚΤΕΛ και έτσι μπορούσαμε να μετακινηθούμε πολύ εύκολα!
Για το θέμα των τιμών μπορώ να πω ότι μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι! Για πέντε νύχτες δώσαμε 130€ το άτομο σε Rooms to let, τα οποία βρίσκονταν 5 λεπτα με τα πόδια απο την στάση των κτελ.
6 μέρες ήταν υπέρ αρκετές για να πάρουμε μια καλή γεύση του νησιού.
Στην διάθεση σου για ότι χρειαστείς
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom