Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα παιδιά,
Ψάχνουμε με τις φίλες μας για νησί στις Κυκλάδες. Εγώ πρότεινα Σίφνο και μια άλλη φίλη Άνδρο. Δεν ξέρω εαν έχετε να προτείνετε άλλο νησί ή ένα από τα παραπάνω και για ποιο λόγο... (
Καλημέρα & καλώς ήρθες.
Συμφωνώ για Σίφνο, όπως συμφωνώ και με τον @naypigos με όσα έγραψε για τη διπλανή Σέριφο. Ίσως ο συνδυασμός των δύο να είναι ότι το καλύτερο για ένα ταξιδάκι 6 ημερών.
Για τη Σίφνο συγκεκριμένα μόνο καλά λόγια έχω να λέω. Κοσμοπολίτικη με καλή διασκέδαση, φαγητό, εξαιρετικές συγκοινωνίες και άμεση πρόσβαση και καλούτσικες τιμές. Υστερεί λίγο σε παραλίες βέβαια και δε ξέρω πόσο ρόλο παίζει αυτό στην επιλογή σας.
Η Άνδρος χρειάζεται οπωσδήποτε μεταφορικό μέσο καθώς έχει μεγάλες αποστάσεις. Είναι διαφορετικού τύπου νησί, όχι σαν τις κλασσικές Κυκλάδες, με πολλά και ιδιαίτερα ενδιαφέροντα, προσωπικά όμως το βρήκα εντελώς αφιλόξενο και ακριβό.
Ποια είναι η προτεραιότητα σας;
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Καλημέρα & καλώς ήρθες.
Συμφωνώ για Σίφνο, όπως συμφωνώ και με τον @naypigos με όσα έγραψε για τη διπλανή Σέριφο. Ίσως ο συνδυασμός των δύο να είναι ότι το καλύτερο για ένα ταξιδάκι 6 ημερών.
Για τη Σίφνο συγκεκριμένα μόνο καλά λόγια έχω να λέω. Κοσμοπολίτικη με καλή διασκέδαση, φαγητό, εξαιρετικές συγκοινωνίες και άμεση πρόσβαση και καλούτσικες τιμές. Υστερεί λίγο σε παραλίες βέβαια και δε ξέρω πόσο ρόλο παίζει αυτό στην επιλογή σας.
Η Άνδρος χρειάζεται οπωσδήποτε μεταφορικό μέσο καθώς έχει μεγάλες αποστάσεις. Είναι διαφορετικού τύπου νησί, όχι σαν τις κλασσικές Κυκλάδες, με πολλά και ιδιαίτερα ενδιαφέροντα, προσωπικά όμως το βρήκα εντελώς αφιλόξενο και ακριβό.
Ποια είναι η προτεραιότητα σας;
Όπως ακριβώς στα λέει ο @psilos3 ! Η Άνδρος ξεφεύγει λίγο ( έως πολύ θα έλεγα) από το κλασσικό στυλ των Κυκλάδων! Είναι ένα εντελώς διαφορετικό νησί ( πολύ ωραίο μεν αλλά διαφορετικό ) στο οποίο εννοείται ότι χρειάζεσαι μεταφορικό μέσο καθώς οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες και δεν ξέρω το κατά πόσο θα σας καλύψει το ΚΤΕΛ!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Καλημέρα παιδιά,
Ψάχνουμε με τις φίλες μας για νησί στις Κυκλάδες. Εγώ πρότεινα Σίφνο και μια άλλη φίλη Άνδρο. Δεν ξέρω εαν έχετε να προτείνετε άλλο νησί ή ένα από τα παραπάνω και για ποιο λόγο... (όχι Μήλο, Νάξο, Πάρο έχουμε πάει).
Θέλουμε να έχει λίγο κόσμο αλλά όχι χαμό, σίγουρα ωραίες παραλίες είναι must...δεν το συζητώ και σχετικά καλές τιμές.
Θέλουμε για 5 με 6 μέρες το πολύ.
Αν θέλετε να είναι κοντινές Κυκλάδες, όντως η Σέριφος είναι μια καλή επιλογή και σαν γραφικότητα και σαν παραλίες.Η Σίφνος καλή συγκοινωνία για τα βασικά, ειδικά αν πάτε Ιούλιο-Αύγουστο. Ας πούμε για το Βαθύ δεν έχει και πολύ συχνή συγκοινωνία. Αλλά για Κάστρο, Απολλωνία, Αρτεμώνα, Πλατύ Γυαλό, Καμάρες είναι συχνή. Πολύ γραφικό νησί.
Καλύτερες παραλίες από τα παραπάνω έχει η Κίμωλος.Πολλές και με φοβερό χρώμα νερών.Αλλά είναι πιο μακρυά. Το Χωριό είναι κουκλίστικο.
 
Μηνύματα
20
Likes
15
Αν θέλετε να είναι κοντινές Κυκλάδες, όντως η Σέριφος είναι μια καλή επιλογή και σαν γραφικότητα και σαν παραλίες.Η Σίφνος καλή συγκοινωνία για τα βασικά, ειδικά αν πάτε Ιούλιο-Αύγουστο. Ας πούμε για το Βαθύ δεν έχει και πολύ συχνή συγκοινωνία. Αλλά για Κάστρο, Απολλωνία, Αρτεμώνα, Πλατύ Γυαλό, Καμάρες είναι συχνή. Πολύ γραφικό νησί.
Καλύτερες παραλίες από τα παραπάνω έχει η Κίμωλος.Πολλές και με φοβερό χρώμα νερών.Αλλά είναι πιο μακρυά. Το Χωριό είναι κουκλίστικο.
Διάβασα για την Σέριφο καλά λόγια και δεν είναι μακριά.
Μια αντιπρόταση είναι και η Κύθνος. Είμαστε σε αυτά τα 2 νησιά...και βλέπουμε...
 
Μηνύματα
20
Likes
15
Καλημέρα & καλώς ήρθες.
Συμφωνώ για Σίφνο, όπως συμφωνώ και με τον @naypigos με όσα έγραψε για τη διπλανή Σέριφο. Ίσως ο συνδυασμός των δύο να είναι ότι το καλύτερο για ένα ταξιδάκι 6 ημερών.
Για τη Σίφνο συγκεκριμένα μόνο καλά λόγια έχω να λέω. Κοσμοπολίτικη με καλή διασκέδαση, φαγητό, εξαιρετικές συγκοινωνίες και άμεση πρόσβαση και καλούτσικες τιμές. Υστερεί λίγο σε παραλίες βέβαια και δε ξέρω πόσο ρόλο παίζει αυτό στην επιλογή σας.
Η Άνδρος χρειάζεται οπωσδήποτε μεταφορικό μέσο καθώς έχει μεγάλες αποστάσεις. Είναι διαφορετικού τύπου νησί, όχι σαν τις κλασσικές Κυκλάδες, με πολλά και ιδιαίτερα ενδιαφέροντα, προσωπικά όμως το βρήκα εντελώς αφιλόξενο και ακριβό.
Ποια είναι η προτεραιότητα σας;
Ναι, την απέκλεισα την Άνδρο, δεν μου άρεσε και ιδιαίτερα. Οπότε έχουμε για τώρα Σέριφο και Κύθνο..
Αλλά δεν είναι κακή ιδέα μια μονοήμερη για Σίφνος.

Αν θέλετε να είναι κοντινές Κυκλάδες, όντως η Σέριφος είναι μια καλή επιλογή και σαν γραφικότητα και σαν παραλίες.Η Σίφνος καλή συγκοινωνία για τα βασικά, ειδικά αν πάτε Ιούλιο-Αύγουστο. Ας πούμε για το Βαθύ δεν έχει και πολύ συχνή συγκοινωνία. Αλλά για Κάστρο, Απολλωνία, Αρτεμώνα, Πλατύ Γυαλό, Καμάρες είναι συχνή. Πολύ γραφικό νησί.
Καλύτερες παραλίες από τα παραπάνω έχει η Κίμωλος.Πολλές και με φοβερό χρώμα νερών.Αλλά είναι πιο μακρυά. Το Χωριό είναι κουκλίστικο.
Κίμωλος μας φαίνεται μικρό νησί για 6 μέρες.
Έχουμε καταλήξει σε Σέριφο ή Κύθνο. Ακόμα υπό σκέψη φυσικά.. Δεν ξέρω εάν αξίζει η Κύθνος ή εάν έχει κανένας γνώμη ;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Κίμωλος μας φαίνεται μικρό νησί για 6 μέρες.
Έχουμε καταλήξει σε Σέριφο ή Κύθνο. Ακόμα υπό σκέψη φυσικά.. Δεν ξέρω εάν αξίζει η Κύθνος ή εάν έχει κανένας γνώμη ;
Γούστα είναι αυτά αλλά εμένα η Σέριφος μου φαίνεται ομορφότερη σαν νησί. Η Κύθνος φημίζεται για τις παραλίες της αλλά πολλές από αυτές ήταν προσβάσιμες μόνο από χωματόδρομο ή δια θαλάσσης όταν πήγα. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι. Η Σέριφος συνήθως έχει περισσότερο κόσμο. Την προτιμούν και πολλοί "επώνυμοι" τα τελευταία χρόνια, ειδικά σαββατοκύριακα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχουμε καταλήξει σε Σέριφο ή Κύθνο. Ακόμα υπό σκέψη φυσικά.. Δεν ξέρω εάν αξίζει η Κύθνος ή εάν έχει κανένας γνώμη ;
Εγώ πάλι λέω ότι είναι ευκαιρία να τα δείτε και τα δύο σε έξι μέρες.
Συμφωνώ με την @alma για τη Σέριφο, ωστόσο δίπλα είναι, γιατί όχι και στη Κύθνο.
Αν έχετε και αυτοκίνητο είναι ιδανικά.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.642
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Διάβασα για την Σέριφο καλά λόγια και δεν είναι μακριά.
Μια αντιπρόταση είναι και η Κύθνος. Είμαστε σε αυτά τα 2 νησιά...και βλέπουμε...
Συμφωνώ με τον συνδυασμό αυτών των δυο νησιών. Έχουν και τα 2 εξαιρετικές παραλίες, αλλά χρειάζεται οπωσδήποτε όχημα καθώς οι αποστάσεις είναι σημαντικές. Στην Κύθνο υπάρχει εκτός του αδιάφορου Μέριχα η Χώρα, τα Λουτρά και η φοβερή Δρυοπίδα ενώ ενδιαφέρον έχει στην Κανάλα η διπλανή της παραλία. Επίσης οι Κολώνες είναι αν μη τι άλλο εντυπωσιακότατη παραλία αν και μαζεύει πια πολύ κόσμο και σκάφη. Η Χώρα της Σερίφου από την άλλη είναι από τις πιο όμορφες στις κυκλάδες ενώ αγαπημένη μου παραλία είναι το Γάνεμα. Από 3 μέρες σε κάθε νησί είναι καλά. Καλύτερα θα ήταν λίγο παραπάνω αλλά αν δεν έχετε περισσότερο χρόνο θα πάρετε έστω κι έτσι μια καλή γεύση.
 

Evavoul

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
Καλημέρα σε όλους τους ταξιδιώτες! Ψάχνω προτάσεις για τέλος Αυγούστου/ Σεπτέμβρη αν μας επιτραπεί, συνδυασμό 2-3 νησιών όμορφα και ήσυχα αλλά όχι και τελείως οικογενειακά!

Επειδή θα έρθω με το αγόρι μου που δεν είναι Έλληνας και θέλω να του δείξω κλασική ατμόσφαιρα ελληνικού νησιού προσπαθώ να βρω κάτι που να μην έχω πάει εγώ πολλές φορές αλλά και θα τον εντυπωσιάσει και θα μπορέσουμε να χαλαρώσουμε. Μπορούμε να νοικιάσουμε αμάξι αλλά αγαπώ και τα νησιά που αυτό δεν είναι απαραίτητο.

Θα ξέκινησουμε από Αθήνα οπότε σκεφτόμουν Κίμωλο, Μήλο, Σίκινο, έχει πάει κανείς εκεί να μου δώσει μια ιδέα πως είναι? Με πλοία πόσο περίπου και από πού να κλείσω? Θα βγάζατε κάτι από αυτά για να αντικαταστήσετε με Φολέγανδρο? Έχω πάει ήδη σε Σίφνο, Σέριφο, Αμοργό, μικρές Κυκλάδες και Κουφονήσια. Θα έχουμε 1.5 εβδομαδα περίπου :) ολες οι ιδέες είναι ευπρόσδεκτες!
 
Μηνύματα
9
Likes
3
Καλησπέρα καταρχάς σε ολους!!!!Θα ήθελα λιγο την βοηθεια σας για την επιλογή προορισμου των καλοκαιρινων διακοπων που προκειται να κανω με την κοπέλα μου....είμαστε 18 χρόνων και θα παμε τις πρώτες μας διακοπες και θα ήθελα λίγη βοηθεια...Ξεκινώντας λοιπόν θα ήθελα να πω πως έχω μαρκάρει 3 προορισμους:Σιφνος,Σαντορίνη και Ναξος...
Ποιον θα προτείνατε εσείς?
Να πω επίσης ότι δεν θα έχουμε μεταφορικό μέσο καθώς δεν έχουμε διπλωμα οποτε θα περιορίστουμε στη βοηθεια των ΚΤΕΛ και των ταξι...ποιο νησι πιστευετε μας καλύπτει περισσότερο απ τα τρια και πως θα τα τοποθετουσατε σε σειρα απ την καλύτερη στην λιγότερο καλη και γραφική επιλογή?
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο που θα αφιερώσετε και τις απαντήσεις σας!!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα καταρχάς σε ολους!
Καλησπέρα & καλώς ήρθες.

Ξεκινώντας λοιπόν θα ήθελα να πω πως έχω μαρκάρει 3 προορισμους:Σιφνος,Σαντορίνη και Ναξος...
Ποιον θα προτείνατε εσείς?
Μεταξύ των τριών; Σίφνο χωρίς δεύτερη κουβέντα.
Αρχικά να πούμε ότι πρόκειται για νησί με εξαιρετική συγκοινωνία, κάτι το οποίο παίζει μεγάλο ρόλο στην απόφαση σας. Είναι επίσης προσιτό σχετικά οικονομικά, πολύ όμορφο και γραφικό, ιδανικό για «εισαγωγή» στις Κυκλάδες, είναι σχετικά οικονομικό, έχει πολύ ωραία κι έντονη νυχτερινή ζωή, καλό φαγητό, όχι τέλειες όμως παραλίες, τουλάχιστον σε σχέση με τα γειτονικά.
Είναι επίσης αρκετά συμμαζεμένο και γυρνιέται.
Τέλος βρίσκεται πολύ κοντά στην Αττική, κάτι που παίζει επίσης μεγάλο ρόλο. Σε τέσσερις ωρίτσες με το αργό είστε στο νησί.

Δε θα πήγαινα Νάξο χωρίς μεταφορικό (έστω για λίγες μέρες), το νησί είναι τεράστιο και πολύ όμορφο και θέλει να το γυρίσεις. Δε θα πήγαινα ούτε Σαντορίνη για καλοκαίρι, ακριβά, υπερβολικός κόσμος και πολύ τουριστικό. Φέτος βέβαια όλα θα ναι διαφορετικά...

Δε βρίσκω το λόγο να προτείνω κάτι άλλο, θεωρώ τη Σίφνο ιδανική επιλογή. ;)
 
Μηνύματα
410
Likes
1.350
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Για μενα εξαρταται τι ειδους διακοπες θες να κανεις.Αν θες καλυτερες παραλιες σε σχεση με τα αλλα 2 νησια και λιγο πιο εντονη νυχτερινη ζωη το νησι σου ειναι η Ναξος.Αν θελετε κατι πιο ηρεμο με καλο φαγητο ,πανεμορφα κυκλαδιτικα σοκακια και μικροτερες αποστασεις -ΣιφνοςΣαντορινη για μενα ειναι η τοπ επιλογη για πρωτες διακοπες ζευγαρι ειναι το κατι μοναδικο που θα δεις.Ειναι το νησι που με το που δειτε την καλντερα στο ηλιοβασιλεμα θα σας κοπει η ανασα.Απλα το budget απο διαμονη μεχρι φαγητο ανεβαινουν σε αυτο το πανεμορφο κατα τα αλλα ρομαντικο νησι .Σε ομορφια ψηφιζω Σαντορινη αλλα το μεγαλο μειον της το εγραψα πιο πανω .
Οσων αφορα τις συγκοινωνιες νομιζω δεν θα εχεις πουθενα τοσο θεμα.Αν πας Σαντορινη μεινε στα Φηρα που εχει αφετηρια,αν πας Σιφνο μεινε στην Απολλωνια που ειναι ολη η ζωη το βραδυ και το το πρωι περναν ολες οι διαδρομες απο εκει για τα περισσοτερα μερη του νησιου .Τωρα Ναξο δεν εχω παει με συγκοινωνια αλλα πιστευω αν μενετε στην Χωρα και κυριωςθελετε να δειτε τις βασικες παραλιες Πλακα,Αγια Αννα,Προκοπιος ειναι πολυ κοντινες αποστασεις απο Χωρα και σχεδον ισες αποστασεις μεταξυ τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom