Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

Μηνύματα
210
Likes
859
Όταν ήμουν το 2011 στη Σχοινούσα υπήρχε ένα υπέροχο εκδρομικό καραβάκι η Αιολία. Κάποιες ημέρες την εβδομάδα πήγαινε ημερήσια εκδρομή στην Κέρο!
Μέχρι πριν κάνα δυο χρόνια αυτό υπήρχε ακόμα. Κάνει διάφορες εκδρομές και νομίζω συνδιάζει Κέρο με το Γλαρονήσι και το Αντικέρι. Ακόμα και αν δεν έχουν δρομολόγια κανονίζεις με κάποιο από τα βαρκάκια στο λιμάνι να σε πάει.
 

evitsakalidou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ!

Φέτος (εάν όλα πάνε καλά σχετικά με τον ιό) σκοπεύω να πάω με την σχέση μου διακοπές. Βέβαια, δεν έχουμε αυτοκίνητο οπότε θα θέλαμε να επισκεφθούμε ένα νησί που "περπατιέται" , εν μέρει low budget , αλλά να έχει και νυχτερινή ζωή. Σκεφτόμουν το Άνω Κουφονήσι, αλλά επειδή δεν γνωρίζω περαιτέρω θα ήθελα την γνώμη σας και βεβαίως τις προτάσεις σας. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να συνδυαστούν όλα αυτά, αλλά όντες σχεδόν φοιτητές... καταλαβαίνετε .

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Ρε παιδιά , το Κουφονήσι έχει το πιο μέτριο φαγητό στις Κυκλάδες ή είναι η δική μου εντύπωση μόνο?
Μιχαλιος Grill House για οτιδήποτε σε κρέας και μερίδες που θα χορτάσουν και τα πιο δυνατά αγόρια.

Νέο Ρεμέντζο για ψάρι, τρομερή γαριδομακαρονάδα με λευκή σάλτσα.

Και τα δυο σε τιμές λογικές.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ!

Φέτος (εάν όλα πάνε καλά
Καλώς ήρθες.
Συμφωνώ για του Κουφονήσι, έχει τιμιότατη νυχτερινή ζωή και σίγουρα περπατιέται, ωστόσο low budget δε το λες με τίποτα. Μόνο αν βρεις οικονομική διαμονή.
Με λίγα λόγια ψάχνετε ένα νησί που να μπορείτε να φτάσεις εύκολα, να μη προϋποθέτει μεταφορικό μέσο και να είναι και οικονομικό με νυχτερινή ζωή. 🤔🤔
Θα σας πρότεινα να τσεκάρετε την Ίο σε πρώτη φάση αλλά και τη Σίφνο, που έχουν τα παραπάνω χαρακτηριστικά και θεωρώ ότι μπορείτε να μη ξεφύγετε με συνετή διαχείριση.
Εκτός αν βρείτε οικονομική διαμονή στο Κουφονήσι...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Ρε παιδιά , το Κουφονήσι έχει το πιο μέτριο φαγητό στις Κυκλάδες ή είναι η δική μου εντύπωση μόνο?
Το 2008 που είχα πάει πρώτη φορά όπου κ αν έφαγα το φαγητό ήταν υπέροχο, μαμαδίστικο και καταλάβαινες τα καλά υλικά...όταν ξαναπήγα 10 χρόνια μετά, σχεδόν τα πάντα μου έμοιαζαν σαν να τρώω στα τουριστικά της Πλάκας.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Εγώ αποφασίζω, το έτερον δε θέλει να ξέρει καν πού θα πάμε "gia na einai ekplixos" :haha: (πριν λίγο μου ζήτησε για αύριο να της κάνω σούπα με karotos kai melopatatos" , το δεύτερο είναι οι γλυκοπάτάτες).

Νομίζω Αμοργό και Κουφονήσια, συν 1-2 μέρες σε κάτι τύπου Δονούσα-Σχοινούσα-Ηρακλειά, δεν ξέρω τι προσφέρουν ακριβώς αυτά, δεκτές προτάσεις. Οπως το βλέπω πάει για 4 Αμοργό, 3 Κουφονήσια, 2 σε κάποιο μικρότερο, νομίζω 3 νησιά σε 9 μέρες είναι υπέραρκετά, δεν είμαστε και του ατέλειωτου αράγματος, βαριόμαστε.
Καλύτερα να προσέχεις γιατί η απόσταση από τα karotos kai melopatatos μέχρι τα striptizadikos που μας γράφεις συχνά είναι πολύ κοντά...Να μην έχεις μπεξίματα με το έτερον που κάνει πρόοδο στην γλώσσα μας :haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλύτερα να προσέχεις γιατί η απόσταση από τα karotos kai melopatatos μέχρι τα striptizadikos που μας γράφεις συχνά είναι πολύ κοντά...Να μην έχεις μπεξίματα με το έτερον που κάνει πρόοδο στην γλώσσα μας :haha:
Είχα λάβει σχετική άδεια από την κομαντατουρ για κοινωνιολογική μελέτη.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Είχα λάβει σχετική άδεια από την κομαντατουρ για κοινωνιολογική μελέτη.
Μπραβο η Κουβα! Στην Ελλαδα ειναι πολυ αυστηρο το νομοθετικο πλαισιο, τις περισσοτερες φορες αυτες οι κοινωνιολογικες μελετες λαμβανουν χωρα χωρις την σχετικη αδεια απο την αρμοδια για εκδοση της. Ξερω-ξερω υπαρχει και η ατομικη ευθυνη θα μου πεις, αλλα εγω πιστευω πως φταιει το πλαισιο! :)
 
Last edited:

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
να προτεινω κατι ; Παξους; και να πηγαινετε και αντιπαξους; και νοικιαζετε εκει μηχανακι!!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Το Κουφονήσι περπατιέται αλλά θέλει τα κατάλληλα μέτρα(αντηλιακό, γυαλιά ηλίου, καπέλο) γιατί ειδικά προς το μεσημέρι κάνει τρομερή ζέστη. Ωστόσο φθηνό δεν είναι στη διαμονή, σε σχέση με άλλα νησιά.
Προσφέρουν επίσης κάποιες επιχειρήσεις δωρεάν μεταφορά με λεωφορειάκι μέχρι κάποιες παραλίες. Από εκεί μπορείς να επισκεφτείς και άλλες πιο μακρινές με λίγο περπάτημα.
Επειδή είναι της μόδας τα τελευταία χρόνια το νησί, απόφυγε το Ιούλιο και Αύγουστο και κοίτα για Ιούνιο, Σεπτέμβριο για να βρεις οικονομικότερη διαμονή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.711
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom