Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λ
Η Νάξος έχει αυτή τη στιγμή 4.000 μίλια και 19 ευρώ, τσάμπα, αυτή σκεφτόμαστε. Αν έχουμε έξτρα μέρες ίσως περάσουμε κανένα βράδυ.
Επιτέλους έχουμε ακριβείς ημερομηνίες (πήρε άδεια από τη δουλειά της το έτερον), αλλά αυτό με τα μίλια το χάσαμε. Θα πάμε με το καράβι, 27,5 ευρώ κάνει one way για Αμοργό και οι ώρες είναι εξαιρετικές. Οπότε, έχουμε τα εξής δεδομένα:
-Έχουμε 8 βράδια, 9 μέρες
- Θα πάμε σίγουρα Αμοργό και Κουφονήσι, ίσως προσθέσουμε ένα βράδυ σε κάποιο μικρό
- Κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρχει και παρέα με δυνατότητα για αμάξι
- Μιλάμε για τέλη Ιουνίου-αρχές Ιουλίου

Απορίες:
1. Πώς σας φαίνεται να μοιράσουμε τις νύχτες ως:
Αμοργός 4, Κουφονήσι 3, Μικρό Νησί 1; Μήπως να το κάνω 5-2-1;
2. Στην Αμοργό δε θέλουμε πολλές αλλαγές, μας βλέπω να μένουμε σε ένα κατάλυμα κι όχι να αλλάζουμε. Πού ψάχνω; Σπιτάκια, με θέα θάλασσα και σχετικά κεντρικά στο νησί ώστε τη μια μέρα να κινούμαστε βόρεια και την άλλη νότια;
3. Κουφονήσι βλέπω ακριβές επιλογές και ό,τι είναι λογικό είναι λίγες, πρέπει να κλείσω κιόλας. Έχει κανείς κάτι εκτός airbnb και booking να προτείνει να κάνω κάνα τηλέφωνο;
4. Κουράζω, αλλά ποιο από τα μικρά (Δονούσα, Ηρακλειά, Σχοινούσα) θα προτείνατε για μία διανυκτέρευση και να είναι κάπως διαφορετικό από Κουφονήσια και Αμοργό;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.940
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
1. Πώς σας φαίνεται να μοιράσουμε τις νύχτες ως:
Αμοργός 4, Κουφονήσι 3, Μικρό Νησί 1; Μήπως να το κάνω 5-2-1;
Γνώμη μου 5-2-2, αν με ρωτούσες και σε ποια, θα έλεγα Αμοργο - Δονούσα - Κουφονήσια. Βασικά γούστα είναι αυτά αλλά νομίζω ότι αν δεν είσαι τόσο του αράζω είναι κρίμα να αφιερώσεις πάνω από δυο μέρες στα Κουφονήσια. Στη δε Αμοργό σε 5 μέρες με αμάξι παίρνεις πάρα πολύ καλή γεύση από το νησί, σε μεγάλο ποσοστό.
Στην Αμοργό δε θέλουμε πολλές αλλαγές, μας βλέπω να μένουμε σε ένα κατάλυμα κι όχι να αλλάζουμε. Πού ψάχνω;
Χώρα και μόνο χώρα, εκτός αν σας αρέσουν τα νυχτερινά πήγαινε-έλα, ή έχετε βίτσιο να ξυπνάτε με θέα τη θάλασσα. Τα καταλύματα είναι λίγα και συγκεκριμένα, θέλει άμεσες κινήσεις. Στα τέσσερα άτομα μπορεί να βρεθεί και κάποιο νησιώτικο σπίτι, που για μένα δε συγκρίνεται με κανένα δωμάτιο. Αν χρειαστεί ΠΜ.
Κουφονήσι βλέπω ακριβές επιλογές και ό,τι είναι λογικό είναι λίγες
Ακριβές γενικώς αλλά θα σε βοηθήσει η ημερομηνία που πάτε. Μη βασιστείς στις πλατφόρμες, ρίξε κανένα τηλέφωνο και διαπραγματεύσου.
αλλά ποιο από τα μικρά (Δονούσα, Ηρακλειά, Σχοινούσα)
Απάντησα στο 1 αλλά όχι για μία νύχτα είναι λίγο. Αν δε βγαινει το πρόγραμμα και είναι μόνο μία η νύχτα τελικα σε τρίτο μέρος θα πήγαινα Ηρακλεια.
 

stelinaaa

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα σας, θέλουμε δύο κοπέλες 30 ετών να πάμε διακοπές για πέντε ημέρες στις αρχές Αυγούστου. Μιας και είναι λίγες οι μέρες που διαθέτουμε, αναζητούμε κάποιο νησί σχετικά εύκολα προσβάσιμο. Είμαστε ανάμεσα σε Σίφνο, Κίμωλο, Αντίπαρο και Φολέγανδρο. Σκεφτήκαμε και την Αστυπάλαια με αεροπλάνο, αλλά ξεφύγουμε στο μπάτζετ. Δε θα διαθέτουμε όχημα, συνεπώς θέλουμε να μπορούμε με ταξί/λεωφορείο ή καραβάκι να πηγαίνουμε στις παραλίες. Και ιδανικά να δούμε ωραία νερά. Επίσης θα θέλαμε να έχει ζωή τύπου πανηγύρια κ μπαράκια κ κόσμο σαν και εμάς, δηλαδή όχι μόνο ζευγάρια/οικογένειες. Κάτι σε στυλ Αμοργού, την οποία έχουμε επισκεφθεί ήδη. Ποια από τις παραπάνω επιλογές είναι κατά τη γνώμη σας καλύτερη;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.940
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας, θέλουμε δύο κοπέλες 30 ετών να πάμε διακοπές για πέντε ημέρες στις αρχές Αυγούστου. Μιας και είναι λίγες οι μέρες που διαθέτουμε, αναζητούμε κάποιο νησί...
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Η Αστυπάλαια ήταν μια πολύ καλή επιλογή αλλά απαιτεί και όχημα πέρα από τη δυσκολία της πρόσβασης.
Νομίζω ότι απ΄όλα όσα έχεις θέσει πιο πολύ κουμπώνει η Σίφνος, αν και προσωπικά θα πρότεινα Φολέγανδρο, στην οποία όμως ίσως να ξεφύγει λίγο το μπάτζετ σας.
Επίσης θα θέλαμε να έχει ζωή τύπου πανηγύρια κ μπαράκια κ κόσμο σαν και εμάς, δηλαδή όχι μόνο ζευγάρια/οικογένειες. Κάτι σε στυλ Αμοργού, την οποία έχουμε επισκεφθεί ήδη
Νομίζω ότι τα πανηγύρια πρέπει να τα ξεχάσουμε και για φέτος το καλοκαίρι...
Απο κει και πέρα, μιας και είδατε την Αμοργό και ξεκινήσατε απ' τα τοπ, θα έλεγα να δείτε λίγο πιο ζεστά τα νησιά που ανέφερα πιο πάνω. Για Κίμωλο είμαι θετικός, είναι όμως πολύ ήσυχο νησί και μου φαίνονται αρκετές οι πέντε μέρες, τρεις θα ήταν το ιδανικό για μένα. Το ίδιο ισχύει και για την Αντίπαρο, με τη διαφορά ότι μόνο ήσυχη δε τη λές...
 

stelinaaa

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
@psilos3 Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Απορρίψαμε την Κίμωλο, σίγουρα δεν θέλουμε κάτι τόσο ήσυχο, αλλά με όλα αυτά θέλω ακόμη περισσότερο την Αστυπάλαια. Ανάμεσα σε Σίφνο, Αστυπάλαια, Φολέγανδρο και Αντίπαρο που θα δούμε καλύτερες παραλίες;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.940
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Απορρίψαμε την Κίμωλο, σίγουρα δεν θέλουμε κάτι τόσο ήσυχο, αλλά με όλα αυτά θέλω ακόμη περισσότερο την Αστυπάλαια. Ανάμεσα σε Σίφνο, Αστυπάλαια, Φολέγανδρο και Αντίπαρο που θα δούμε καλύτερες παραλίες;
Ήσυχη αλλά απίστευτα όμορφη και με φανταστικά νερά η Κίμωλος.
Στα υπόλοιπα, μέτριες παραλίες στη Σίφνο (όχι κακές, απλά τίποτα το ιδιαίτερο), καλούτσικες στη Φολέγανδρο αλλά και στην Αστυπάλαια (οι περισσότερες βοτσαλωτές), καλύτερες νομίζω στην Αντίπαρο, με το διπλανό Δεσποτικό να αποτελεί ότι πιο ωραίο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλημέρα σε όλους!

Για παρέα ανδρών (32-36) θα προτείνατε την Τήνο;
Φυσικά και ναι, αρκεί να είστε λίγο της αναζήτησης (όχι κάθομαι σε ένα μέρος και είμαι παραλία- ταβέρνα- ξενοδοχείο), των αξιοθεατων (πολλά απίστευτα χωριά που είναι από μονα τους αξιοθέατα), και προπάντων του καλού φαγητού. Νομίζω πως το καλύτερο φαγητό σε όλες τις Κυκλάδες το έχω φάει στην Τήνο, ενώ συνέχεια ανοίγουν ενδιαφέρουσες προτάσεις εστίασης (και cafe- bar) τόσο στη Χώρα, όσο και σε παραλίες και χωριά. Το νησί διόλου δεν στερείται και απο καλές παραλίες. Από εμένα ένα μεγάλο ΝΑΙ,
Καλό είναι πάντως να υπάρχει και κάποιο αυτοκίνητο (θα σας λύσει τα χέρια για ορισμένες πολύ ωραίες διαδρομές)
 
Last edited:
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Λ

Επιτέλους έχουμε ακριβείς ημερομηνίες (πήρε άδεια από τη δουλειά της το έτερον), αλλά αυτό με τα μίλια το χάσαμε. Θα πάμε με το καράβι, 27,5 ευρώ κάνει one way για Αμοργό και οι ώρες είναι εξαιρετικές. Οπότε, έχουμε τα εξής δεδομένα:
-Έχουμε 8 βράδια, 9 μέρες
- Θα πάμε σίγουρα Αμοργό και Κουφονήσι, ίσως προσθέσουμε ένα βράδυ σε κάποιο μικρό
- Κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρχει και παρέα με δυνατότητα για αμάξι
- Μιλάμε για τέλη Ιουνίου-αρχές Ιουλίου

Απορίες:
1. Πώς σας φαίνεται να μοιράσουμε τις νύχτες ως:
Αμοργός 4, Κουφονήσι 3, Μικρό Νησί 1; Μήπως να το κάνω 5-2-1;
2. Στην Αμοργό δε θέλουμε πολλές αλλαγές, μας βλέπω να μένουμε σε ένα κατάλυμα κι όχι να αλλάζουμε. Πού ψάχνω; Σπιτάκια, με θέα θάλασσα και σχετικά κεντρικά στο νησί ώστε τη μια μέρα να κινούμαστε βόρεια και την άλλη νότια;
3. Κουφονήσι βλέπω ακριβές επιλογές και ό,τι είναι λογικό είναι λίγες, πρέπει να κλείσω κιόλας. Έχει κανείς κάτι εκτός airbnb και booking να προτείνει να κάνω κάνα τηλέφωνο;
4. Κουράζω, αλλά ποιο από τα μικρά (Δονούσα, Ηρακλειά, Σχοινούσα) θα προτείνατε για μία διανυκτέρευση και να είναι κάπως διαφορετικό από Κουφονήσια και Αμοργό;
Μπορώ να σου προτείνω διαμονή για κουφονησια και Ηρακλεια που είχα παει πέρυσι και τα είδα συνδυάσει.
Είχα πάει Αύγουστο και είχα μείνει και στα δύο νησιά με 80 ευρώ το βράδυ. Ειδικά Ηρακλειά τα δωμάτια ήταν εξαιρετικά με απίστευτη θέα. Κουφονησια ήταν κοντά στο λιμάνι και αρκετά τιμια.
Ήταν ότι πιο οικονομικό είχα βρει και στα δύο νησιά για εκείνη την περίοδο.
Επίσης Δονούσα ή Σχοινουσα δεν έχω πάει αλλά θεωρώ ότι η Ηρακλειά είναι τόσο αυθεντική και τόσο γαλήνια που αξίζει σγουρά μια επίσκεψη.
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.196
Φυσικά και ναι, αρκεί να είστε λίγο της αναζήτησης (όχι κάθομαι σε ένα μέρος και είναι παραλία- ταβέρνα- ξενοδοχείο), των αξιοθεατων (πολλά απίστευτα χωριά που είναι από μονα τους αξιοθέατα), και προπάντων του καλού φαγητού. Νομίζω πως το καλύτερο φαγητό σε όλες τις Κυκλάδες το έχω φάει στην Τήνο, ενώ συνέχεια ανοίγουν ενδιαφέρουσες προτάσεις εστίασης (και cafe- bar) τόσο στη Χώρα, όσο και σε παραλίες και χωριά. Το νησί διόλου δεν στερείται και απο καλές παραλίες. Από εμένα ένα μεγάλο ΝΑΙ,
Καλό είναι πάντως να υπάρχει και κάποιο αυτοκίνητο (θα σας λύσει τα χέρια για ορισμένες πολύ ωραίες διαδρομές)
Να προσθέσουμε και τα κρασιά.Γίνεται καλή δουλειά τελευταία και σε αυτά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπορώ να σου προτείνω διαμονή γι; κουφονησια και Ηρακλεια που είχα παει πέρυσι και τα είδα συνδυάσει.
Είχα πάει Αύγουστο και είχα μείνει και στα δύο νησιά με 80 ευρώ το βράδυ. Ειδικά Ηρακλειά τα δωμάτια ήταν εξαιρετικά με απίστευτη θέα. Κουφονησια ήταν κοντά στο λιμάνι και αρκετά τιμια.
Ήταν ότι πιο οικονομικό είχα βρει και στα δύο νησιά για εκείνη την περίοδο.
Επίσης Δονούσα ή Σχοινουσα δεν έχω πάει αλλά θεωρώ ότι η Ηρακλειά είναι τόσο αυθεντική και τόσο γαλήνια που αξίζει σγουρά μια επίσκεψη.
Είναι όλος αυτιά και μάτια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom