Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

nikyr

Member
Μηνύματα
9
Likes
27
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ισλανδία
Όλοι οι γύρω στα 35...ψάχνουμε βλέπω! :p

Εμείς ακόμα να καταλήξουμε παρά τη πληθώρα προτάσεων που καταθέσατε...στις προηγούμενες σελίδες...

Είναι όλα ολίγον τι Π-Α-Ν-Α-Κ-Ρ-Ι-Β-Α...(πριν καν πατήσουμε το πόδι μας...στο όποιο νησί...)
Ναι! Απ'οτι φαίνεται είμαστε πολλοί! :lol:

Βασικά απ'οτι έχω δει είναι πανάκριβο να μεταφέρεις ή να νοικιάσεις αμάξι! Αν θα έχετε και είστε για Αύγουστο, θα πρότεινα Ικαρία. Έχω ακούσει τα καλύτερα για εκείνη τη περίοδο γιατί έχει και τα πανηγύρια.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.059
Likes
2.813
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Όλοι οι γύρω στα 35...ψάχνουμε βλέπω! :p

Εμείς ακόμα να καταλήξουμε παρά τη πληθώρα προτάσεων που καταθέσατε...στις προηγούμενες σελίδες...

Είναι όλα ολίγον τι Π-Α-Ν-Α-Κ-Ρ-Ι-Β-Α...(πριν καν πατήσουμε το πόδι μας...στο όποιο νησί...)
δηλαδη?
 

turms

Member
Μηνύματα
2.059
Likes
2.813
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
μπηκα απο περιεργεια να δω ποσο εχει ενα πακετο απο να.Γερμανια για ελλαδα...μια βδομαδα με ημιδιατροφη και αεροπορικα ...πραγματικα οι τιμες εχουν φτασει στον Κρονο
το φτηνοτερο 2.000 για την οικογενεια στην Κρητη...η δε Χαλκιδικη ξεκιναει απο 4.000....

σιγουρα αν το κλεισεις μονο σου βγαινει φτηνοτερα...αλλα σε σεχη με το 2018 που.χ. που εβρισκες με 1800 για δυο βδομαδες ΧΑλκιδικη...τωρα....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.484
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σε πολλές των περιπτώσεων τα ακτοπλοϊκά εισιτήρια είναι ακριβότερα των αεροπορικών φέτος. Δε συζητάμε για όσους θέλουν να μεταφέρουν αυτοκίνητο... Πλην των επιδοτούμενων γραμμών πέφτει κλάμα με το κόστος. Αντίστοιχα κυμαίνονται και οι διαμονές. Δύσκολο καλοκαίρι!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.059
Likes
2.813
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Σε πολλές των περιπτώσεων τα ακτοπλοϊκά εισιτήρια είναι ακριβότερα των αεροπορικών φέτος. Δε συζητάμε για όσους θέλουν να μεταφέρουν αυτοκίνητο... Πλην των επιδοτούμενων γραμμών πέφτει κλάμα με το κόστος. Αντίστοιχα κυμαίνονται και οι διαμονές. Δύσκολο καλοκαίρι!
ασε και Ισπανια απο 3.300 την βδομαδα ξεκιναει εδω....βεβαια κοιταω οταν κλεινουν τα σχολεια αλλα παντα τοτε κοιτουσα...προφανως τα αεροπορικα εκτοξευουνε τις τιμες εδω

δεν πιστευα τετοιες διαφορες παντως σε σχεση με παλια...ok, καπου 20, 30, 40% πανω....αλλα εδω μιλαμε για διπλασιες και τριπλασιες τιμες
ευτυχως που τα παιδια δεν τρελαινονται για θαλασσα και την βγαζουμε στα βουνα
 
Μηνύματα
113
Likes
158
2019 και 2021 που έχω πρόσφατα παραδείγματα σε Σίφνο-Τήνο ξεκινάγαμε (πριν πατήσουμε το πόδι στο νησί) με -500 πάνω-κάτω (για ακτοπλοϊκά-διαμονή-μεταφορικά).

Φέτος όπου και να κοίταξα στο Αιγαίο ξεκινάμε με -750 πάνω-κάτω...

Υ.Γ. Μιλάω για παρεμφερή καταλύματα και πέντε διανυκτερεύσεις...
 

elenitsa2013

Member
Μηνύματα
24
Likes
0
Καλημέρα και από μένα. Ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για διακοπές σε Τήνο, Σύρο και Νάξο για Ιούλιο. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: αν έχει πολύ αέρα τον Ιούλιο από την εμπειρία σας, αν έχει συγκοινωνία(ΚΤΕΛ) για να μετακινουμαστε όταν θελουμε (ο στόχος είναι να μείνουμε κάπου ήσυχα- έξω από τη Χώρα) και επίσης αν έχει καλό δίκτυο για τηλεργασια. (Για τον κόσμο το ξέρω ότι θα έχει πάρα πολύ αλλά είναι ο μόνος μήνας που έχουμε δυστυχώς…)Ευχαριστώ!
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.484
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα και σε σένα.

αν έχει πολύ αέρα τον Ιούλιο από την εμπειρία σας
Ε Κυκλάδες είναι, αν και δε μπορεί να ξέρει κανείς πως θα κάτσει η περίοδος που πάτε, ο αέρας είναι ο κανόνας όχι η εξαίρεση. Βέβαια τον Αύγουστο και προς το τέλος του είναι ακόμα πιο στάνταρντ αυτό.
αν έχει συγκοινωνία(ΚΤΕΛ) για να μετακινουμαστε όταν θελουμε
Αρκετά καλή σε Σύρο και Νάξο για τα δεδομένα νησιού πάντα, ενώ στη Τήνο δεν έχω άποψη, αν και δε θα την επιχειρούσα χωρίς αυτοκίνητο. Το «όταν θέλουμε» είναι λίγο ανέφικτο, πρέπει να προσαρμόζεστε στο πρόγραμμα και πάλι να μη περιμένετε να δείτε τα πάντα, ειδικά στη Νάξο.
αν έχει καλό δίκτυο για τηλεργασια
Δε θα βασιζόμουν σε δίκτυο νησιού αν είχα τέτοια απαίτηση σε καμία περίπτωση, γι' αυτό και πάντα κουβαλάω μαζί μου λύσεις από παρόχους κινητής τηλεφωνίας για 4g κάλυψη δικτύου, που σε κάποια νησιά ούτε αυτή είναι δεδομένη.
 

Xloh_Pella

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
Γεια σας! Εγώ και το αγόρι μου προσπαθούμε να καταλήξουμε που να πάμε τις μοναδικές μας διακοπές και εκτιμώ πολύ την βοήθεια όλων εδώ! Είμαστε ανάμεσα στη Θασο και τα Κυθηρα προς το παρόν, λέμε να πάμε Αύγουστο γύρω στις 6 μέρες με αυτοκίνητο . Μήπως κάποιος έχει πάει σε αυτά τα μέρη και τι προτάσεις έχει να κάνει; οποίο άλλο νησί μπορείτε να προτείνετε θα χαρώ πολύ να το ακούσω! Ευχαριστώ πολύ!! :)
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
297
Likes
202
Κύθηρα δεν έχω πάει, έχω πάει 2 φορές Θάσο και μόνο τα καλύτερα έχω να πω. Διαμονή για όλα τα βαλάντια (πολύ καλές τιμές τώρα που πήγα εγώ) άψογο φαγητό και ψάρι και κρέας σε τρομερά λογικά τιμές. Και πάνω από όλα κορυφαίες παραλίες και αρκετό πράσινο. (κάποια σημεία του νησιού είναι ακόμα καμμένα αλλά και πάλι το πράσινο είναι αρκετό) 0
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.061
Likes
20.031
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εγώ είμαι περίεργη να μάθω πως καταλήξατε μεταξύ αυτών των δύο νησιών! :) Είναι τόσο διαφορετικά μεταξύ τους.....Έχω να πάω και στα δύο πάνω απο 10 χρόνια. Στη Θάσο έχω πάει 3-4 φορές και την έχω δει σε διάφορες φάσεις της, ενώ στα Κύθηρα έχω πάει μία φορά. Ας πω όμως κάποια χαρακτηριστικά τους που μπορεί να βοηθήσουν στην λήψη απόφασης.
Η Θάσος είναι ένα υπέροχο ορεινό νησί με πολύ πράσινο και οι παραλίες του είναι αμμώδεις. Τα Κύθηρα είναι ημιορεινό νησί με ακτές που θυμίζουν Ιόνιο, χωρίς ιδιαίτερο πράσινο και παραλίες με βότσαλο. Τα δύο νησιά έχουν πολύ διαφορετική αρχιτεκτονική! Η Θάσος έχει παραδοσιακούς οικισμούς που παραπέμπουν στο Θρακομακεδονίτικο στυλ με πέτρινες σκεπές, ενώ η αρχιτεκτονική των Κυθήρων μοιάζει πολύ με αυτή των Κυκλάδων αλλά δεν είναι Κυκλαδίτικη, θα δεις και οικήματα με κεραμοσκεπές...
Δεν ξέρω τα γούστα σας, ούτε απο που θα ξεκινήσετε, αλλά όποιο νησί και να διαλέξετε δεν θα βγείτε χαμένοι!
 
Μηνύματα
406
Likes
1.306
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Εχω επισκεφτει και τα 2 αλλα για τη θασο δεν θα σου πω για τι ειχα παει οταν ημουν παιδι με γονεις και δεν θυμαμαι πολλα.Κυθηρα ειχα παει με παρεα πριν 3 χρονια και ειχα περασει μια απο τις καλυτερες διακοπες της ζωης μου,
Οι παραλιες και τα τοπια ειναι εκπληκτικα ,απλα σε προειδοποιω οι παραλιες ειναι αγριες καποιες χωματοδρομο οι πιο πολλες νορμαλ ,λιγες ειναι οι οργανωμενες (υπαρχουν ομως)και στις πιο καλες θα χρειαστει να κανεις κυριολεκτικα το αγριοκατσικο.Αλλα θα σε αποζημιωσουν με το παραπανω παραλιες σαν των Κυθηρων εχω δει μονο Ιονιο,Κρητη και Μηλο (ισως επειδη δεν εχω παει).

Καλαδι -η πιο ομορφη και δημοφιλης παραλια του νησιου,κρυσταλλινα νερα ,κατεβαινεις σκαλια δεν ειναι οργανωμενη
Μελιδονι -μεγαλη αμμωδης παραλια με πεντακαθαρα νερα οργανωμενη με το beach bar του.
Kαλαμι- μονο αν νιωθετε κομαντο στην περιοχη Κυθηρα,σε καποιο σημειο κατεβαινεις με σκοινι οπως στο Τσικραδο ,εχει δυσκολια αλλα μολις δεις το τοπιο θα νιωσεις οτι ναυαγησες σε καποιο νησακι στην Ταυλανδη ,τα νερα πισινα σαν ιδιωτικος παραδεισος

Αβλεμονας must του νησιου μια φυσικη πισινα μες το κεντρο του χωριου,οπου βουτας και νιωθεις οτι κολυμπας μες τον οικισμο και οχι σε μια παραλια .

Καταρραχτες Νεραιδας ή φονισσας οπωσδηποτε θα πατε ευκολη διαδρομη μην πατε μονο εκει ρωτηστε που κολυμπας μεσα στον καταρραχτη μοναδικη εμπειρια.(μακαρι μονο να εχου νερο εμεις ειμασταν απο τους τυχερους)

Στο χωριο που ειναι η εισοδος σας για τους καταρραχτες λεγεται Μυλοποταμος και θα φατε στην καλυτερη ταβερνα του νησιου στον Πλατανο με τη δροσια και τους ηχους απο τους νερομυλους.

Να πιειτε ντοπιο τσιπουρο,να προμηθευτειτε παξιμαδακια Κυθηρων και την σεπρεβιβα το φυτο που δεν πεθαινει ποτε ,μην χασετε τα πανηγυρια αν πεσετε σε μερα που εχει και να φατε γουρουνοπουλο και κοντοσουβλι .

Η καλυτερη επιλογη διαμονης θα ελεγα αναμεσα στη χωρα και το Καψαλι,αλλιως επιλεξετε σε ενα απο τα ησυχα και ομορφα χωρια που πιο πολυ θυμιζουν Πελλοπονησο η ορεινο μερος παρα νησι.

Για ποτο προτιμηστε την Χωρα που ειναι πανεμορφη (μοιαζει ελαχιστα και με Κυκλαδες σε καποια σημεια ).Επιλογες δεν εχει πολλες αλλα αυτα τα 2 -3 μπαρ που εχει ειναι μια χαρα με προτιμηση το αγαπημενο μας il mercato .
Για πιο ησυχα και αν θελετε κατι ψηλα με ομορφη θεα να πατε στο Κουκος (μεταξυ Χωρας και Καψαλι) εχει πολυ καλα ποτα και κοκτειλ.

Οι τροποι να πατε ειναι οδηγηση μεχρι Νεαπολη Λακωνιας αλλιως παει και καραβι απο τον Πειραια κοντα 8ωρες οχι καθημερινα ομως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom