Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

Μηνύματα
410
Likes
1.352
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Ο καιρος εφτασε και φετος και ψαχνομαι παλι που θα παω διακοπες,ωστε να ξεχαστω λιγο απο τον πονοδοντο του φρονιμιτη που πρεπει αναγκαστικα να βγει στις επομενες μερες.

Τα νησια που κοιταμε φετος ειναι να ειναι σχετικα μικρα να εχουν ομορφες παραλιες να ευχαριστηθουμε μπανακια ,ομορφη Χωρα για βολτες αλλα και να χαλαρωσουμε οποτε νησια μεγαλα και υπερτουριστικα τυπου Ροδο,Κρητη (που τα λατρευουμε παρολα αυτα) για φετος απορριπτονται .

Νυχτερινη ζωη δεν μας νοιαζουν τα κλαμπ μιας και παμε ζευγαρι,αλλα οχι ομως και νεκρα να εχει λιγες και καλες επιλογες των τυπικων νησιωτικων μπαρ,κοκτειλ κλπ


.Τα νησια που εχουν πεσει πιο εντονα ειναι η ΑστυπαλαιαΜηλος για σαφαρι παραλιων,η Αντιπαρος αλλα και η Κιμωλος που εχω ξετρελαθει μετην χωρα και την παραλια Πρασσα.

Αν δε βρω κατι στα πιο πανω θα κοιταξω για κλασσικες επιλογες Τηνο αλλα και Συρο.

ΥΓ η επιλογη της Πατμου που επιλεξα περυσι και με τη βοηθεια απο μελη του φορουμ ηταν εξαιρετικη.
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ο καιρος εφτασε και φετος και ψαχνομαι παλι που θα παω διακοπες,ωστε να ξεχαστω λιγο απο τον πονοδοντο του φρονιμιτη που πρεπει αναγκαστικα να βγει στις επομενες μερες.

Τα νησια που κοιταμε φετος ειναι να ειναι σχετικα μικρα να εχουν ομορφες παραλιες να ευχαριστηθουμε μπανακια ,ομορφη Χωρα για βολτες αλλα και να χαλαρωσουμε οποτε νησια μεγαλα και υπερτουριστικα τυπου Ροδο,Κρητη (που τα λατρευουμε παρολα αυτα) για φετος απορριπτονται .

Νυχτερινη ζωη δεν μας νοιαζουν τα κλαμπ μιας και παμε ζευγαρι,αλλα οχι ομως και νεκρα να εχει λιγες και καλες επιλογες των τυπικων νησιωτικων μπαρ,κοκτειλ κλπ


.Τα νησια που εχουν πεσει πιο εντονα ειναι η ΑστυπαλαιαΜηλος για σαφαρι παραλιων,η Αντιπαρος αλλα και η Κιμωλος που εχω ξετρελαθει μετην χωρα και την παραλια Πρασσα.

Αν δε βρω κατι στα πιο πανω θα κοιταξω για κλασσικες επιλογες Τηνο αλλα και Συρο.

ΥΓ η επιλογη της Πατμου που επιλεξα περυσι και με τη βοηθεια απο μελη του φορουμ ηταν εξαιρετικη.
Στην Τήνο επειδή πήγα πέρσι και την έχω πρόσφατη. Έχουμε και λέμε. Φανταστικά χωριά, το ένα πιο όμορφο από το άλλο, και σε σχετικά κοντινές αποστάσεις με αποκορύφωμα τον Πύργο. Να βγείτε βραδάκι μπορείτε, δεν είναι νέκρα σε καμία των περιπτώσεων, ανάλογα και την περίοδο θα βρείτε κόσμο και στα χωριά. (Πύργο, Υστέρνια πχ).
Παραλίες έχει πολλές και καλές, με καθαρά νερά. Αν αρχίσει ο αέρας θεματάκια υπάρχουν, αλλά Κυκλάδες είναι αυτές.
Πάμε τώρα στην ωραία Χώρα που θέλετε. Α, ξέχασα, η Τήνος δεν έχει ωραία Χώρα. Αν μπορέσεις να ξεπεράσεις αυτό, με μια μικρή εξαίρεση κάποια υποτυπώδη στενά που όντως θυμίζουν Κυκλάδες, η Τήνος είναι μια χαρά επιλογή.

Σύρος έχει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ Χώρα, εχμ όχι ακριβώς Χώρα όπως ίσως το εννοείς βέβαια, φανταστική Ερμούπολη λοιπόν. Όχι όμως κλασικά "Κυκλαδοστενάκια". Σούπερ όπως και να έχει. Επίσης σούπερ στην Άνω Σύρο. Τα υπόλοιπα μέρη που ψιλογύρισα μου φάνηκαν οκ, τίποτα συγκλονιστικό. Για παραλίες δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά, πήγα Μάιο και είχε αρκετό κρύο.

Ας πει και ο @psilos3 τίποτα, μη κάνω όλη τη δουλειά εγώ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ας πει και ο @psilos3 τίποτα, μη κάνω όλη τη δουλειά εγώ.
O @psilos3 μένει άφωνος που σε ποστ απάντησης περί έρευνας νησιών και διακοπών δεν ανέφερες τη λέξη «Σάμος» ούτε για δείγμα. Ασύλληπτό! :haha: :haha:

Κατά τα άλλα συμφωνώ με όσα είπες, τα έθεσες πολύ ωραία, ένας συνδυασμός αυτών των δύο νησιών σίγουρα δε θα αφήσει το φίλο παραπονεμένο. Στη Τήνο βέβαια η ύπαρξη οχήματος είναι απαραίτητη.

Τώρα για Κίμωλο και Αστυπάλαια δε ξέρω τι μπορεί να βρεθεί για διαμονή δεδομένων των συνθηκών, είναι αξιολάυτρευτα νησιά και τα δύο, για λιγότερες μέρες η πρώτη, περισσότερες η Αστυπάλαια, στην οποία το μεταφορικό είναι εξίσου αναγκαίο.
Στη Μήλο υπάρχουν μεγαλύτερες σαφώς πιθανότητες λόγω νησιού, ωστόσο είναι ένα μέρος που έχει ως μεγάλο -και μονο ίσως- ατού τις παραλίες του, αν επιλεγεί να είναι με κύριο σκεπτικό αυτό.
 
Μηνύματα
410
Likes
1.352
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Εχω ηδη αρχισει το ψαξιμο ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,παρολο που ηδη εχω αρχισει και απογοητευομαι απο τις τιμες των καταλυματων που ξεπερναν κατα πολυ το budget μου.Το μονο ισως νησι που θα βρεις και καποιες ευκαιριες και ακομα κραταει νορμαλ τιμες με αξιοπρεπη δωματια ειναι η Συρος και αυτο μονο την κανει να περνει ενα συν ηδη .Αμεσως μετα ακολουθει η Τηνος οπου θα βρεις και εκει κατι αλλα θα ειναι ειτε 8 χιλιομετρα απο Χωρα ή αυτα της χωρας ολιγον καταθλιπτικα .
Επειδη για τα υπολοιπα νησια με βλεπω να αρχιζω τα τηλεφωνα ,γιατι απο booking και airbnb δεν βγαζω ακρη,αν εχετε καμμια προταση για διαμονη ευχαριστως να μου γραψετε,εκει γυρω στα 80-100-120 μαξ στειλτε
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.053
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Εχω ηδη αρχισει το ψαξιμο ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,παρολο που ηδη εχω αρχισει και απογοητευομαι απο τις τιμες των καταλυματων που ξεπερναν κατα πολυ το budget μου.Το μονο ισως νησι που θα βρεις και καποιες ευκαιριες και ακομα κραταει νορμαλ τιμες με αξιοπρεπη δωματια ειναι η Συρος και αυτο μονο την κανει να περνει ενα συν ηδη .Αμεσως μετα ακολουθει η Τηνος οπου θα βρεις και εκει κατι αλλα θα ειναι ειτε 8 χιλιομετρα απο Χωρα ή αυτα της χωρας ολιγον καταθλιπτικα .
Επειδη για τα υπολοιπα νησια με βλεπω να αρχιζω τα τηλεφωνα ,γιατι απο booking και airbnb δεν βγαζω ακρη,αν εχετε καμμια προταση για διαμονη ευχαριστως να μου γραψετε,εκει γυρω στα 80-100-120 μαξ στειλτε
Μιας και θα παω φετος Τηνο και τα εχω προσφατα ,για δες τα παρακατω
Anemologio Apartments, Agios Ioannis - Porto, Tinos
Διαμερίσματα Τήνος, στούντιο, ενοικιαζόμενα δωμάτια Τήνος
PORTO VLASTOS APARTMENTS | Studios & Apartments in Tinos
Aegean Dream Apartments: Τήνος ενοικιαζόμενα δωμάτια διαμονή διαμερίσματα Χώρα
 

8anstavrop

Member
Μηνύματα
14
Likes
19
Που φάγατε ; που ήπιατε ; που κάνετε μπάνιο που θα ξανά πηγαίνατε; Ευχαριστώ.
 

Marilena han

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπερα σας. Για φέτος ειμαστε παρέα 3 κοριτσιών και σκεφτόμαστε για διακοπές Σέριφο , Ηράκλεια-Σχοινουσα και Σίκινο. Δεν θα έχουμε μεταφορικό. Από τις επιλογές καταλαβαίνετε ότι δεν είμαστε της τρελής νυχτερινής ζωής από την άλλη όμως, θέλουμε κάπως να περνάμε τα βράδια μας. Θα εκτιμούσαμε να μας λέγατε όσοι έχετε εμπειρία από κάποιο από τα παραπάνω νησιά!
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.053
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Καλησπερα σας. Για φέτος ειμαστε παρέα 3 κοριτσιών και σκεφτόμαστε για διακοπές Σέριφο , Ηράκλεια-Σχοινουσα και Σίκινο. Δεν θα έχουμε μεταφορικό. Από τις επιλογές καταλαβαίνετε ότι δεν είμαστε της τρελής νυχτερινής ζωής από την άλλη όμως, θέλουμε κάπως να περνάμε τα βράδια μας. Θα εκτιμούσαμε να μας λέγατε όσοι έχετε εμπειρία από κάποιο από τα παραπάνω νησιά!
Στη Σεριφο εχεις αρκετες επιλογες στη χωρα και στο λιμανι. Στα αλλα νησια ελαχιστα πραγματα ,
3 σε1 ενα πραγμα, καφε- μπαρ-εστιατοριο
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Στη Σεριφο εχεις αρκετες επιλογες στη χωρα και στο λιμανι. Στα αλλα νησια ελαχιστα πραγματα ,
3 σε1 ενα πραγμα, καφε- μπαρ-εστιατοριο
Δεν έχω πάει Ηρακλειά - Σχοινούσα, αλλά θα πρότεινα Σέριφο κ εγώ. ΄Εχει επιλογές για το βραδυ κ νομίζω ταιριάζει περισσότερο σε κοριτσοπαρέα. Οι κλασσικές επιλογές για χαλαρό ποτάκι στην πιάτσα της Χώρας, για κοκτειλ Βάτραχος και Γάιδαρος και στο λιμάνι yacht ...αυτη η είναι η διαδρομή που ακολουθουν όλοι (κ με αυτή την σειρά κάθε μερα :) )
Στην Σίκινο έχετε υποψη ότι έχει ουσιαστικά 2 παραλίες προσβασιμές με το λεωφορείο, αυτή του λιμανιου κ ο Αγιος Γεωργιος. Για βραδυ αξίζει για φαγητό το οινοποιειο Μάναλη και απο κει κ πέρα για βραδυ υπάρχουν 2-3 μαγαζάκια στην Χώρα που είναι τυπου καφε-μεζέ-ρακομελο. Εμένα μου άρεσε πολυ η Σίκινος, απλά ίσως καποιος βρει περιορισμενες τις επιλογες για πανω απο καποιες μερες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπερα σας. Για φέτος ειμαστε παρέα 3 κοριτσιών και σκεφτόμαστε για διακοπές Σέριφο , Ηράκλεια-Σχοινουσα και Σίκινο. Δεν θα έχουμε μεταφορικό. Από τις επιλογές καταλαβαίνετε ότι δεν είμαστε της τρελής νυχτερινής ζωής από την άλλη όμως, θέλουμε κάπως να περνάμε τα βράδια μας. Θα εκτιμούσαμε να μας λέγατε όσοι έχετε εμπειρία από κάποιο από τα παραπάνω νησιά!
Συμφωνώ κι εγώ με τους προλαλλήσαντες για Σέριφο. Είναι βασικά τελείως διαφορετική κατηγορία από τα άλλα νησιά που ψάχνετε, πολύ πιο κοσμοπολίτική με τυν ευρεία έννοια του όρου.
Όχι ότι δεν υπάρχουν επιλογές στα υπόλοιπα (ειδικά στη Σχοινούσα), καμία σχέση όμως με τη Σέριφο, τα πράγματα στην άγονη γραμμή είναι περιορισμένα.
Το καλό είναι ότι κανένα από αυτά τα νησιά δεν απαίτεί μεταφορικό.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Άρχισα να ψάχνομαι για τις διακοπές του Αυγούστου & ΄φετος με ψήνει η ιδέα για την Σύμη για καμιά βδομάδα. Διαμονή έχω βρει νορμαλ (για τα φετινά δεδομένα), αλλά επειδή δίπλα στην Σύμη βλέπω σε όλα τα ποστ κ την λέξη ακρίβεια, μπορεί να μου πει κάποιος τι να περιμένω? Είναι στα επίπεδα πχ Μυκόνου-Σαντορίνης?
Κατά τα λοιπά, θα ήθελα να ρωτήσω τι είδους ζωή έχει το νησί και αν είναι απαραίτητο το μεταφορικό μέσο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Αν δεν εχεις μεταφορικο μεσο, ετοιμασου για ξυρισμα στις μετακινησεις με καραβακι σε παραλιες. 2 ατομα διναμε πηγαινε ελα καθημερινα οσο σχεδον το κοστος του δωματιου!
Αν εχεις, που ακριβως θα το παρκαρεις και ποσα σκαλια θα ανεβοκατεβαινετε για το δωματιο?
Ζορικο νησι, αν και μοναδικο.
Ζωη χαλαρη τυπου Σιφνου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom