Ηνωμένο Βασίλειο Προτάσεις για νότια Αγγλία;

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σολσμπερι είναι μία βόλτα γύρω από τον καθεδρικό, και ένα πικ νικ στις δροσερές πρασινάδες στο κέντρο. Υπάρχει και το παλιό οχυρό, το Old Sarum αλλά αν δεν είσαι πολύ των αρχαίων μάλλον θα προτιμήσεις το Στόουνχεντζ που είναι ένα μισαωράκι με το λεωφορείο.

Μπαθ, ίσως θα έμενα μια νύχτα, κυρίως επειδή είναι ατμοσφαιρική πόλη, αν και τουριστική (πάντως τα βασικά μπορείς να τα δεις και σε λίγες ώρες και να μείνεις στο Μπρίστολ το βράδυ). Έχει κάμποσα χόστελ και Travelodge, αλλά την εποχή που πας θα έλεγα να κλείσεις λίγες μέρες πριν. Θυμάμαι πριν δύο καλοκαίρια γυρνούσα όλα τα χόστελ σε Μπαθ και Μπρίστολ και δεν είχαν ούτε κρεβάτι. Τελικά κατέληξα να μείνω σε μια φάρμα με σπάνια είδη κατσίκας κοντα στο Έιμσμπερι. Είναι η εποχή που έχει σχεδόν κάθε χρόνο καλό καιρό και κανονίζουν όλοι διακοπές.
Να προσθέσω απλώς, συμφωνώντας, ότι εντός του καθεδρικού του Salisbury βρίσκεται και εκτείθεται ένα από τα ελάχιστα σωζώμενα αντίγραφα της Magna Carta. Δεν αξίζει για βράδυ (παρότι έμεινα ένα).
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μιας και πήγα θα γράψω κανα 2 λόγια εδώ να υπάρχουν. Πήγα Dover, Canterbury και Whitstable. Όλα είναι για λίγες ώρες επίσκεψη κατά τη γνώμη μου γιατί δεν έχουν πολύ ζωή. Πρώτη φορά δυσκολεύομαι με αγγλική προφορά. Ίσως είναι ιδέα μου αλλά νομίζω τρωγανε σύμφωνα.

Dover

Πήγα με πλοίο από το calais. Πρέπει να πας για το check in μέχρι το αργότερο μια ώρα πριν την αναχώρηση. Απ'την αίθουσα του check in μέχρι το πλοίο πας με λεωφορείο και έχει έλεγχο διαβατηρίου και αποσκευών οπότε το να είσαι μια ώρα νωρίτερα είναι λογικό.

Από εκεί που σε αφήνει το πλοίο είναι σχετικά κοντά το κάστρο του Dover και οι White Cliffs. Είναι κανα μισάωρο περπάτημα αλλά με αρκετή ανηφόρα. Η θέα και τα τοπία είναι πολύ ωραία. Μου θύμισε etretat αλλά λιγότερο εντυπωσιακό.

IMG_20190530_174344.jpg


IMG_20190530_175359.jpg


Στο κάστρο δεν πήγα αλλά φαινόταν ωραίο ακόμα και απ'την πόλη.

IMG_20190530_182101.jpg



Canterbury

Το Canterbury έχει ωραία μαγαζακια αλλά μου φάνηκε ψοφιο σα μέρος.

IMG_20190530_212836.jpg


IMG_20190531_090402.jpg


Το πιο ωραίο κομμάτι του κέντρου είναι ο καθεδρικος και η περιοχή γύρω του. Για να πας σε αυτή την περιοχή ακόμα κι αν δε θες να μπεις στον καθεδρικο πρέπει να πληρώσεις είσοδο 12.5 λίρες.

IMG_20190531_092614.jpg


Στον καθεδρικο γίνονται εργασίες και είναι γεμάτος σιδεριες.

IMG_20190531_093310.jpg


Whitstable

Το μέρος που μου άρεσε περισσότερο απ'τα 3 που είδα. Σ'ευχαριστω και πάλι @paefstra για την πρόταση! Πολύ ωραία σπίτια και μαγαζιά ειδικά κοντά στην παραλία. Φυσικά και αυτό είναι πολύ ήσυχο μέρος.

IMG_20190531_105706.jpg


IMG_20190531_110258.jpg


IMG_20190531_112840.jpg


IMG_20190531_114144.jpg
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Δεν ρωτησες πριν πας... Το απογευμα στον εσπερινο κατα τις 4-5 μπαινεις δωρεαν στον Καθεδρικο και λες οτι θα μπεις να παρακολουθησεις τη λειτουργια. Και πιστεψε με, αξιζει ο Καθεδρικος.

Ε τωρα,επαρχια Αγγλιας, ψιλοψοφια ειναι το βραδυ, ειδικα καθημερινες :)
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν ρωτησες πριν πας... Το απογευμα στον εσπερινο κατα τις 4-5 μπαινεις δωρεαν στον Καθεδρικο και λες οτι θα μπεις να παρακολουθησεις τη λειτουργια. Και πιστεψε με, αξιζει ο Καθεδρικος.
Το ξέχασα. Καλά έκανες και το ανέφερες. Το είχα διαβάσει αυτό πριν πάω. Ήταν αδύνατο όμως να είμαι στην πόλη όταν θα είχε λειτουργία.

Φυσικά και μπήκα στον καθεδρικο και συμφωνώ ότι αξίζει κι ας μην είμαι της θρησκείας γενικότερα.

Επίσης διόρθωσα η είσοδος στον χώρο είναι 12.5 λίρες όχι ευρώ.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Δεν ρωτησες πριν πας... Το απογευμα στον εσπερινο κατα τις 4-5 μπαινεις δωρεαν στον Καθεδρικο και λες οτι θα μπεις να παρακολουθησεις τη λειτουργια. Και πιστεψε με, αξιζει ο Καθεδρικος.

Ε τωρα,επαρχια Αγγλιας, ψιλοψοφια ειναι το βραδυ, ειδικα καθημερινες :)
Από το απόγευμα δε λες καλύτερα, εκεί κατα τις 5-6 που κλείνουν τα μαγαζιά.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Το πιο ωραίο κομμάτι του κέντρου είναι ο καθεδρικος και η περιοχή γύρω του. Για να πας σε αυτή την περιοχή ακόμα κι αν δε θες να μπεις στον καθεδρικο πρέπει να πληρώσεις είσοδο 12.5 λίρες.
Για που πληρώσεις εσύ είσοδο;Για τον καθεδρικό, γιατί για την περιοχή δεν θυμάμαι να έχει κάποιο εισιτήριο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Το ταμειο ειναι στην εισοδο του περιβαλλοντα χωρου. Αν δεν πληρωσεις, δεν περνας και στον χωρο και στον ναο.
Εκτος αν εννοουμε τα στενακια γυρω που οντως ειναι η πιο γραφικη περιοχη της πολης και ειναι φυσικα δωρεαν.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Το ταμειο ειναι στην εισοδο του περιβαλλοντα χωρου. Αν δεν πληρωσεις, δεν περνας και στον χωρο και στον ναο.
Εκτος αν εννοουμε τα στενακια γυρω που οντως ειναι η πιο γραφικη περιοχη της πολης και ειναι φυσικα δωρεαν.
Εμείς πάντως μπήκαμε και δεν πληρώσαμε κάτι,ούτε καν το είχα φανταστεί! Και ήμασταν και αρκετοί, γύρω στα 6 άτομα, μπήκαμε χωρίς να έχουμε την παραμικρή υποψία λες και είχαμε ήδη πληρώσει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Εμείς πάντως μπήκαμε και δεν πληρώσαμε κάτι,ούτε καν το είχα φανταστεί! Και ήμασταν και αρκετοί, γύρω στα 6 άτομα, μπήκαμε χωρίς να έχουμε την παραμικρή υποψία λες και είχαμε ήδη πληρώσει.
Θα μοιαζατε παρα πολυ ευσεβεις προσκυνητες o_O
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Από το απόγευμα δε λες καλύτερα, εκεί κατα τις 5-6 που κλείνουν τα μαγαζιά.
Την πρώτη φορά που πήγα σε επαρχιακή πόλη ήταν στο Ντερμπι και έφτασα απόγευμα κατά τις 7. Είχαν κλείσει τα πάντα εκτός από τις παμπ. Νόμιζα ότι ήταν κάποια τοπική αργία και αφού ρώτησα έμαθα ότι έτσι νέκρα είναι όλες τις καθημερινές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.757
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom