Προτασεις για ελληνικα νησια!

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Mια άλλη καλή ιδέα που μου ήρθε στο μυαλό είναι η Σαντορίνη. Εξηγώ γιατί:

Τα τελευταία χρόνια η Σαντορίνη, έχει σοβαρά προβλήματα από τον υπερτουρισμό. Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι οι ίδιοι οι τουρίστες γκρινιάζουν ότι... έχει πολλούς τουρίστες. Οι υποδομές δεν επαρκούν, η δόμηση είναι ανεξέλεγκτη-προφανώς εις βάρος του φυσικού περιβάλλοντος, και ειδικά όταν αποβιβάζει τουρίστες το κρουαζιερόπλοιο γίνεται το αδιαχώρητο.

ΑΛΛΑ

Τίποτα από όλα αυτά δεν πρόκειται να συμβεί φέτος. Λόγω κορωνοϊου, οι τουρίστες θα είναι αισθητά λιγότεροι, τα κρουαζιερόπλοια μέχρι στιγμής δεν αναμένεται να έρθουν -μάλιστα μετά από επικοινωνία με γνωστό μου είπε ότι προς το παρόν δεν έχει προγραμματιστεί να "δέσει" κανένα κρουαζιερόπλοιο εκεί- και ακόμα και η άναρχη δόμηση έκανε μια παύση. Επίσης, ένα πολύ μεγάλο ποσοστό από τους μεμονωμένους τουρίστες ήταν Κινέζοι, οι οποίοι φέτος θα είναι αισθητά λιγότεροι. Αυτό σας το λέω διότι αυτή τη στιγμή λόγω τεράστιας έλλιεψης προσφοράς το εισητήριο Πεκίνο-Αθήνα φτάνει να κοστίζει και 3.000 € η απλή μετάβαση. Από όσους έχω μιλήσει στην Κίνα, σχεδόν κανείς δεν είναι διατεθειμένος να δώσει τόσα λεφτά μόνο και μόνο για "Σαντολίνι".

Όλα αυτά συνηγορούν ότι φέτος τουλάχιστον τον Ιούλιο, το νησί θα είναι πολύ θελκτικό και πολύ πιο prive από οποιαδήποτε άλλη φορά τα τελευταία ίσως 20 χρόνια. Γενικά θεωρώ ότι είναι μια καλή ευκαιρία ειδικά φέτος, γιατί έαν από του χρόνου, πλακώσουν ξανά οι ορδές των βραβάρων το νησί θα "καεί" σίγουρα ως προορισμός.
 

backtothefuture

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, εκτός από την Μύκονο που επισκέφτηκα πριν 10 χρόνια στις φοιτητικές μαζώξεις, δεν έχω επισκεφτεί κάποιο άλλο κυκλαδίτικο νησί.
Έχω αποφασίσει σίγουρα Σαντορίνη (για να πάω κι εγώ μια φορά) και Μήλο (παραλίες). Δεν έχω αποφασίσει το τρίτο, δεν ψάχνω κάτι συγκεκριμένο μιας και τα 2 προηγούμενα θα με καλύψουν σε γραφικότητα και παραλίες, οπότε θα πήγαινα σε όποιο πιστεύει κάποιος ότι αξίζει να πάει για οποιοδήποτε λόγο. Σκεφτόμουν ίσως για την πολυδιαφημισμενη Πάρο ή την ήσυχη Φολέγανδρο (δεν ξέρω μήπως βαρεθω). Γνώμες για κάποιο από τα 2 (ξέρω καμία σχέση μεταξύ τους) ή κάποιο τρίτο?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σκεφτόμουν ίσως για την πολυδιαφημισμενη Πάρο ή την ήσυχη Φολέγανδρο (δεν ξέρω μήπως βαρεθω). Γνώμες για κάποιο από τα 2 (ξέρω καμία σχέση μεταξύ τους) ή κάποιο τρίτο?
Καλώς ήρθες!
Καμία σχέση μεταξύ τους, όντως μόνο και μόνο λόγω μεγέθους να το δει κανείς.
Εξαρτάται από το πόσες μέρες έχεις να διαθέσεις στο τρίτο νησί. Το ιδανικό σενάριο είναι να δεις κάποιο ακόμα κοντινό σ' αυτά τα δύο που έχεις ήδη διαλεξει και για μένα μάλιστα κάτι διαφορετικό, μικρότερο και πιο γραφικό. Η Φολέγανδρος είναι μια λύση, ίσως η καλύτερη, όπως και η Σίκινος, αλλά και η Κίμωλος που είναι δίπλα απ΄ τη Μήλο. Αν έχεις 2-3-4 μέρες είναι μια χαρά, αν θέλεις περισσότερες ίσως να κοιτάξεις για κάτι μεγαλύτερο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Από Σαντορίνη μπορείς να πας και στην ήρεμη και γαλήνια Θηρασιά δίπλα. Δύσκολα θα πας ως εκεί μόνο για την Θηρασια οπότε είναι κρίμα να την χάσεις αφού θα είσαι Σαντορίνη. Οι Κυκλάδες είναι σχεδόν για όλα τα γούστα ανάλογα τι ψάχνει κανείς την κάθε φορά. Οι επιλογές κυμαίνονται από την φασαριόζικη Μύκονο(που όπως λες είναι το μόνο που έχει δει), μέχρι πολύ πιο ήρεμες και εναλλακτικές επιλογές. Οπότε πραγματικά ανάλογα την διάθεση μπορείς να διαλέγεις άλλο νησί κάθε φορά.
 

Virgi

Member
Μηνύματα
35
Likes
15
Γεια σας παιδια. Έχουμε έρθει σε ένα δίλημμα με το φίλο μου και θέλουμε τα φώτα σας. Αναμεσα στα πανεμορφα νησιά της Ικαρίας και της Κέρκυρας ποιο θεωρείτε ότι αξίζει περισσότερο από άποψη παραλιων, τοπιων, φαγητών και γενικότερης εικόνας που έχετε για αυτά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Νομίζω είναι λίγο άκυρη η σύγκριση των δύο αυτών νησιών.
Η Ικαρία είναι μια κατηγορία μόνη της και σίγουρα είναι στο άλλο άκρο από τη Κέρκυρα.
Αρχικά πρέπει να σκεφτείτε τι είδους διακοπές θέλετε να κάνετε, πως θέλετε να κινηθείτε αλλά και να μετακινηθείτε, πόσα χρήματα να ξοδέψετε και τι ζητούμενα έχετε από ένα νησί.
Η Ικαρία είναι σαφώς φθηνότερη για παράδειγμα. Η Κέρκυρα όμως έχει αρκετές επιλογές γύρω από τη -πανέμορφη- πόλη της που μπορείτε να βολευτείτε.
Το σίγουρο είναι ότι και οι δύο απαιτούν όχημα. Απαιτούν, όπως ακριβώς το λέω, είναι μεγάλα νησιά και ειδικά η Ικαρία πολύ δύσβατη.
Σε φαγητό νομίζω υπερτερεί η Κέρκυρα με τη τοπική κουζίνα της, όχι ότι θα φας άσχημα φυσικά στην Ικαρία με τα ιδιαίτερα κρασιά και τα κρέατα της.
Στο θέμα των παραλιών τώρα, υπάρχουν πολύ ωραία σημεία και στα δύο νησιά, έχοντας υπόψιν σου πάντα ότι στην Ικαρία κάποιες μέρες μπορεί να είναι δύσκολα λόγω καιρού.
Σε ότι αφορά το κόσμο τώρα, η μέρα με τη νύχτα. Στη μία μπορείς να δεις και πολύ διάσημο και πλούσιο κόσμο, αρκετούς Ιταλούς και Έλληνες, στην άλλη κόσμο που κάνει ελεύθερο κάμπινγκ, μεγάλες παρέες από νέους αλλά και λίγο μεγαλύτερους και γενικώς ελεύθερα πνεύματα.

Δε ξέρω τι έχετε κατά νου, αν επιτρεπόταν και τα πανηγύρια φέτος θα έλεγα Ικαρία για Καλοκαίρι και τη Κέρκυρα για τις υπόλοιπες εποχές του χρόνου, ωστόσο επαναλαμβάνω, τα γούστα είναι προσωπικά και η σύγκριση ανόμοια στα δύο νησιά.
 

gate7

Member
Μηνύματα
69
Likes
29
Καλημέρα σε όλη την παρέα,

Είμαι μεταξύ Ιου και Χανιων για τις καλοκαιρινες μου διακοπες (6 μερες) και δεν μπορω να επιλεξω. Την βοηθεια σας!!!
Παραλιες και φαγητο ειμαι σιγουρος οτι ειναι φανταστικα και τα δυο. Τι προτεινετε; :):):)

ευχαριστω εκ των προτερων
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλημέρα σε όλη την παρέα,

Είμαι μεταξύ Ιου και Χανιων για τις καλοκαιρινες μου διακοπες (6 μερες) και δεν μπορω να επιλεξω. Την βοηθεια σας!!!
Παραλιες και φαγητο ειμαι σιγουρος οτι ειναι φανταστικα και τα δυο. Τι προτεινετε; :):):)

ευχαριστω εκ των προτερων
Καλημέρα!
Καμιά φορά άλλοι αποφασίζουν για εμάς: Έχεις βρει διαμονή για 6 μέρες και στα δυο μέρη, στο μπάτζετ που θέλεις, στις μέρες που μπορείς? Και μεταφορά?
Αν ναι, δηλαδή ξεκινάμε από κοινό παρονομαστή, τότε πρέπει να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το πως σκέφτεσαι τις διακοπές σου, καθώς οι δυο προορισμοί είναι πολύ διαφορετικοί μεταξύ τους. Και όταν λες Χανιά, εννοείς μέσα στην πόλη;
 

Alic

Member
Μηνύματα
186
Likes
2.643
Καλημέρα σε όλη την παρέα,

Είμαι μεταξύ Ιου και Χανιων για τις καλοκαιρινες μου διακοπες (6 μερες) και δεν μπορω να επιλεξω. Την βοηθεια σας!!!
Παραλιες και φαγητο ειμαι σιγουρος οτι ειναι φανταστικα και τα δυο. Τι προτεινετε; :):):)

ευχαριστω εκ των προτερων
Καλημέρα! Πήγα και στα δύο Κρήτη και Χανιά 3 φορές, ιό πέρυσι μια φορά. Προτείνω Χανιά χωρίς σκέψη. Ομορφότερη πόλη, καλύτερο φαγητό, φανταστικές παραλίες και πολλές, πολύ κοντά καλύτερη για μένα ποιότητα τουρισμού. Ίος, πολύ μέτρια πόλη, εξαιρετικές παραλίες μυλοποτα και μαγγαναρι, φαγητό μετριότατο και όλα κινούνται οχι με τόσο όμορφο τρόπο και οπτική στους ξένους τουρίστες. Δεν θα το επέλεγα ξανά. Χανιά δαγκωτό!!!
Καλημέρα σε όλη την παρέα,

Είμαι μεταξύ Ιου και Χανιων για τις καλοκαιρινες μου διακοπες (6 μερες) και δεν μπορω να επιλεξω. Την βοηθεια σας!!!
Παραλιες και φαγητο ειμαι σιγουρος οτι ειναι φανταστικα και τα δυο. Τι προτεινετε; :):):)

ευχαριστω εκ των προτερων
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Είμαι μεταξύ Ιου και Χανιων
Καλησπέρα.
Μιλάμε για δύο εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις, οπότε για να σου πούμε περισσότερα πρέπει να δώσεις και τις υπόλοιπες προϋποθέσεις για να σου απαντήσουμε αναλόγως.
Ζητούμενα; Διασκέδαση;
Τρόπος μετάβασης;
Όχημα;
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Δυο τελείως διαφορετικοί προορισμοί. Η Ιος υπερτερεί μόνο αν αυτό που αναζητάς είναι η διασκεδαση στα μπαρακια. Ειναι το νησι που το προτιμούν για αυτό το λόγο περισσότερο τα ατομα νεαρής ηλικίας. Κατα τα άλλα θα πρότεινα Χανια με κλειστά τα ματια!!
 

gate7

Member
Μηνύματα
69
Likes
29
εχετε απολυτο δικιο και απολογουμαι
οικονομικα μου βγαινει ακριβως το ιδιο στα λεφτα οποτε δεν θα αλλαξει κατι στην επιλογη
θελω τελειο φαγητο και τελειες παραλιες αλλα ιδανικα θελω οργανωμενες και οχι να πρεπει να πηγαινω με καρεκλακια και ομπρελα, οχι οτι δεν θα το κανω αλλα ιδανικα.
Χανια θα εχει σιγουρα απιστευτο φαγητο αλλα εχω ακουσει και για Ιο καλα λογια
Επιπλεον στα Χανια θα μενω μεσα στην παλια πολη και στα δυο νησια θα εχω αμαξι σε καθε περιπτωση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom