Γενικά Προτείνετε κυκλαδίτικους κοντινούς προορισμούς

fofinaki

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥΥΥ !!!!
Γεια χαρά σε όλους !!! είμαι " φρέσκος" χρήστης κ είπα να μοιραστώ μαζί σας τους προβληματισμούς μου :bleh: Θέλω να πάω με το αγόρι μου σε ένα νησάκι.. αλλά να είναι κάπου σχετικά κοντά..:roll: δηλαδή περίπου 2-3-4 ώρες το πολύ.. έχω πάει Ύδρα, Σπέτσες, Σίφνο, Μήλο, Σαντορίνη και αρκετά άλλα νησάκια.. σκεφτόμουν κάτι για Άνδρο.. αλλά δεν είμαι κ σίγουρη γιατί έχω ακούσει αρκετά αρνητικά.. βέβαια δεν με απασχόλουν τόσο ώστε να μην πάω.. σκεφτόμουν και Σέριφο..Τήνο..Δεν ξέρω όμως.. θα ήθελα να μην είναι τόσο πανικός το νησί.. αλλά να έχει κάποια ζωή το βράδυ.. και φυσικά να έχει πολύ όμορφες παραλίες η έστω συμπαθητικές:D Εσείς τι έχετε να μου προτείνετε ?????/ :roll:
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
κοντινός προορισμός που να ανήκει στις κυκλάδες αλλά να μην είναι Σίφνος, Άνδρος, Τήνος ή Σέριφος ? Νομίζω μόνο η Τζιά, η Κύθνος και η Γυάρος μένει.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και η Συρος εμεινε..με ωραια χωρα ...εχει ζωη εννοειται ..αλλα απο παραλιες δεν εχω ακουσει και τα φοβερα.
Ανδρο εχω παει ...δεν ξετρελαθηκα...εχει ομως καποιες πολυ ωραιες παραλιες.
Το Μπατσι ,το Λιμανι και η Χωρα ..δε με ενθουσιασαν ιδιαιτερα..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Άντε να γράψω εδώ την γνώμη μου για τα Κυκλαδονήσια για να μην ανοίγουμε άλλο θέμα...

ΑΝΔΡΟΣ:

Στα συν...

Είναι κοντά, έχει υπέροχες παραλίες, καλό φαγητό, μια κλασσάτη χώρα και ένα αξιόλογο μουσείο μοντέρνας τέχνης...

Στα πλην...

Έχει αέρηδες, δεν έχει μεγάλη υποδομή σε ξενοδοχεία με αποτέλεσμα να είναι ψιλοακριβά τα αξιοπρεπή καταλύματα, η νυχτερινή ζωή λίγα πράγματα, οι κάτοικοι σνομπ...

Η γνώμη μου... είναι μια άριστη περίπτωση τριημέρου με σοβαρό αμόρε... θα πιείς νερό από την Σάριζα, θα χαθείς στην Άχλα θα ανανεώσεις την σχέση σου τρώγοντας στον Περτέση...στο νησί αξίζει να πηγαίνεις σταθερά ένα τριήμερο το χρόνο, ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο...

ΤΗΝΟΣ:

Στα συν...

Έχει τα ωραιότερα χωριά στις Κυκλάδες, έχει καταπληκτικό φαγητό, έχει υπέροχες διαδρομές για αυτοκινητάδα, έχει καλές παραλίες... Πύργος, Υστέρνια , Καρδιανή είναι από τα τρία ωραιότερα χωριά της Ελλάδας

Στα πλην...

Έχει την ασχημότερη Χώρα στις Κυκλάδες, τον Δεκαπενταύγουστο είναι αδύνατον να πας εκτός αν είσαι θερμός θιασώτης του θρησκευτικού τουρισμού, έχει ελάχιστη νυχτερινή ζωή...

Η γνώμη μου... ιδανικό για μια βδομάδα με σοφιστικέ αμόρε ή ζευγαροπαρέες για φαγητό μέχρι κτηνωδίας στο Θαλασσάκι... είναι από τα ωραιότερα Κυκλαδονήσια... extra tips... α) μακριά και αγαπημένοι από την Χώρα... β) Ρομαντική βόλτα στο νεκροταφείο-μουσείο του Πύργου...cult καταστάσεις για μυστήρια τυπάκια και γκόμενες που εκτιμούν το ψαγμένο...

ΣΥΡΟΣ...

Στα συν...

Έχει την εντυπωσιακότερη και μια από τις ωραιότερες Χώρες των Κυκλάδων, έχει καλό φαγητό,θα έχεις τον Galat για παρέα, έχει κόσμο όλες τις εποχές του χρόνου και για τους τζογαδόρους έχει καζίνο...

Στα πλην...

Δεν έχει καλές παραλίες, μαζεύει κυρίως οικογενειακό τουρισμό ή μεγάλες ηλικίες, δεν σου δίνει την αίσθηση ότι είσαι σε κυκλαδονήσι...

Η γνώμη μου... η Σύρος έχει αρχοντιά και αυτό το feeling οφείλεις να το βιώσεις σε όποια ηλικία κι αν βρίσκεσαι... αν είσαι μεγαλύτερος θα φας 4-5 μέρες εκεί αν είσαι πιτσιρικάς ένα τριημεράκι είναι ότι πρέπει...

ΜΥΚΟΝΟΣ...

Στα συν...

Έχει πολλές και μάλλον τις καλύτερες παραλίες των Κυκλάδων, έχει εντονότατη νυχτερινή ζωή, έχει πληθώρα καταλυμάτων όλων των βαλαντίων, έχει κοσμοπολίτικο χρώμα...

Στα πλην...

Είναι ακριβή και υπερεκτιμημένη, έχει ανυπόφορο κόσμο, έχεις ελάχιστες δυνατότητες να ηρεμήσεις...

Η γνώμη μου... αν είσαι πιτσιρικάς θα πας μια βδομάδα, θα μεθάς κάθε βράδυ και θα το ευχαριστηθείς... αν έχεις καβατσάρει τα τριάντα θα πας ένα τριήμερο τον Ιούνιο για να κολυμπήσεις... όποια άλλη εποχή και να πας θα είναι παραλογισμός εκτός αν είσαι ο εγγονός του Λάτση και έχεις δικιά σου βίλλα...

ΚΥΘΝΟΣ

Στα συν...

Είναι κοντά, έχει πολύ καλές παραλίες, έχει μια μικρή αλλά συμπαθητική Χώρα, και ένα υπέροχο σπήλαιο στο Χωριό...

Στα πλην...

Υστερεί τρομερά σε ξενοδοχειακές υποδομές και εστίαση με αποτέλεσμα να είναι ακριβή... χωρίς να είναι άσχημη δεν έχει κάτι το σπέσιαλ που να την κάνει να ξεχωρίζει...

Η γνώμη μου... για ένα τριημεράκι στο χαλαρό μια στο τόσο καλή είναι... για να περάσεις εκεί τις καλοκαιρινές σου διακοπές μην το συζητάμε...


ΜΗΛΟΣ

Στα συν...

Έχει εντυπωσιακές παραλίες, μια καλούτσικη Χώρα, μια αξιοπρεπή νυχτερινή ζωή και πολλές επιλογές καταλυμάτων...

Στα πλην...

Έχει μάλλον το χειρότερο λιμάνι στις Κυκλάδες... το μισό νησί είναι γεμάτο λατομεία, έχει απίστευτο κόσμο. μικρά ερωτευμένα ζευγαράκια σαλαρίζουν σε κάθε σου βήμα...

Η γνώμη μου... υπερτιμημένη του κερατά... αν είσαι μέχρι εικοσιπέντε πάρε την σχέση σου και βγάλε φωτό στο Σαρακίνικο μαζί με άλλα εκατοντάδες ζευγαράκια... αν είσαι πάνω από εικοσιπέντε πήγαινε ένα τριήμερο για μπάνιο αρχές Σεπτέμβρη που έχουν ανοίξει και τα σχολεία...

ΚΙΜΩΛΟΣ

Στα συν...

Δεν έχει κόσμο, έχει ηρεμία, έχει καλό φαγητό, έχει φοβερές παραλίες...

Στα πλην...
Δεν έχει κόσμο και έχει ηρεμία, είναι μακριά...

Η γνώμη μου... αν σου αρέσει η ηρεμία, οι βόλτες σε μια καταπληκτική και σχεδόν έρημη Χώρα και το μπάνιο σε φοβερές και χωρίς κόσμο παραλίες είναι νησί περιπτωσάρα... αν δεν αντέχεις την μοναξιά κάνε μια ημερίσια από την Μήλο και πολύ σου είναι...


Υ.Γ.Θα επανέλθω και με άλλες Κυκλάδες αργότερα...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Προς διαχειριση
Να γινει sticky
Μπορει να μην το παρουν χαμπαρι ολοι εδω περα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Να συμπληρώσω για την Άνδρο ότι έχει πολύ όμορφο και ενδιαφέροντα βυθό. Αυτό βέβαια αφορά μόνο σε όσους ασχολούνται με σχετικές θαλάσσιες δραστηριότητες.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Α, μπράβο!!!! :clap:
Κάτι τέτοιο έλειπε. Έτσι θα θα χρειάζεται να ρωτάμε φορά τα ίδια και τα ίδια.
Γρήγορα να έρχεται και η συνέχεια!
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Θα ήθελα μία βοήθεια για κατάλυμα στη Μύκονο από όπου περνάω για 1-2 μέρες (λόγω αεροπλάνου από Θεσσαλονίκη). Κατάλυμα με τα βασικά, όχι Λάτση-κο.
Άμα καβατζάρεις τα 50φεύγα έχεις το ακαταλόγιστο οπότε δικαιολογείσαι;
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
μυκονο εεε??? ποια περιοδο μιλαμε???
Είπαμε στάση και πέρασμα για Κυκλάδες. Άμα η Αιγαίου δίνει 47 το αεροπορικό (με 30-50 αντίστοιχα το ακτοπλοϊκό + τα Θεσσαλονίκη-Αθήνα) χαλάλι μια δυο βραδιές Μύκονο.(Τελικά βρέθηκε ξενοδοχείο τέλη Ιούλη γύρω στο 100άρι).
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Άντε να γράψω εδώ την γνώμη μου για τα Κυκλαδονήσια για να μην ανοίγουμε άλλο θέμα...

....
ΣΥΡΟΣ...

Στα συν...
Έχει την εντυπωσιακότερη και μια από τις ωραιότερες Χώρες των Κυκλάδων, έχει καλό φαγητό,θα έχεις τον Galat για παρέα...
Καλά δεν το πιστεύω.... Traveller, σε υπερευχαριστώ για την τιμή και τα καλά σου λόγια, αλλά ότι θα με γράφανε και σε "τουριστικό οδηγό", δεν το περίμενα. Πάλι ευχαριστώ.
Πάντως ακόμα μας χρωστάς μιαν επίσκεψη στο νησί. Εμείς σε περιμένουμε...

Υ.Γ. Επί της ουσίας της ερώτησης νομίζω ότι όλα τα νησιά των Κυκλάδων (και φυσικά όχι μόνο των Κυκλάδων) έχουν απίστευτες ομορφιές να επιδείξουν και συνεπώς αξίζει κανείς να τα επισκεφτεί σιγά-σιγά όλα. Κάθε νησί μπορεί να ικανοποιήσει διαφορετικές ανάγκες και ενδιαφέροντα του κάθε επισκέπτη. Από την απλή διασκέδαση, το φαγητό, τον ήλιο και την θάλασσα μέχρι πλούσιες πολιτιστικές παραστάσεις σε υπέροχες τοποθεσίες, ενδιαφέροντες αρχαιολογικούς χώρους, καταδύσεις σε εντυπωσιακούς βυθούς, παλιά λιθόστρωτα μονοπάτια για περιπατητές, πανηγύρια, λαϊκή παράδοση, αρχιτεκτονική και βέβαια εκπληκτικά φυσικά τοπία να σου μαγεύουν την ψυχή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.678
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom